مشخصات فنی خودرو

آیا زمان تعویض روغن موتور ماشین من رسیده؟

تصور کنید، خودرویی را خریداری کرده‌اید و مدت زیادی را به‌صورت پیاپی، مرتب از آن استفاده می‌کنید. اما تفاوت شما با دیگران در استفاده از خودرو، این است که هیچ‌گونه رسیدگی را برای آن انجام نداده‌اید!

واضح است که اتومبیل شما فقط مدت‌زمان اندکی را مقاومت می‌کند و به کار خودش ادامه می‌دهد و پس از آن، با فرسودگی و خرابی روبه‌رو خواهد شد.

انواع اتومبیل و خودروها، هم مانند انسان‌ها نیاز به رسیدگی، مراقبت و توجه دارند. این مهم است که به صدای خودروی خود گوش دهید و برای تعویض یا تعمیر قطعات آن گوش‌به‌زنگ باشید.

روغن در خودرو، جایگاه ویژه‌ای دارد و روغن مربوط به هر قطعه کار ویژه‌ای را برای آن انجام می‌دهد؛ بنابراین در نبود روغن‌ها یا عدم کیفیت آن‌ها، خودرو شما هم از پا خواهد افتاد.

در این مطلب از وبلاگ رینگو، قصد داریم درباره زمان تعویض روغن ترمز، روغن گیربکس و روغن هیدرولیک صحبت کنیم.

پس اگر به سلامتی و کارایی اتومبیلتان اهمیت می‌دهید و می‌خواهید بهترین زمان تعویض روغن در آن را بشناسید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

روغن ترمز

یکی از مهم‌ترین انواع روغن در اتومبیل که بررسی دوره‌ای و تعویض به‌موقع آن اهمیت دارد، روغن ترمز است.

روغن ترمز، سیال هیدرولیک است. یعنی وظیفه دارد که تمام اجزای سیستم ترمز در خودرو را به‌درستی حرکت دهد.

آگاهی از زمان تعویض روغن ترمز و اقدام به‌موقع برای آن، عامل مهمی برای تأمین سلامت جانی راننده و سرنشینان آن است. چراکه در صورت کمبود یا کاهش کیفیت این روغن، سیستم ترمز خودرو به‌درستی کار نمی‌کند و درنتیجه مشکلاتی مانند تصادف و … اتفاق می‌افتد.

در مجله رینگو بخوانید : مهم‌ترین مشخصه‌های روغن‌ موتور مناسب برای خودرو

بهترین زمان تعویض روغن ترمز

روغن ترمز نیز مانند بسیاری از روغن‌های دیگر، به‌مرورزمان کیفیت خودش را از دست می‌دهد. این اتفاق و همچنین کاهش میزان روغن ترمز در خودرو موجب می‌شود که ترمز‌ها به‌درستی کار نکنند.

مهم‌ترین عامل کاهش کیفیت روغن ترمز، جذب رطوبت هوا است؛ بنابراین بهتر است زمان تعویض روغن ترمز را بشناسید و در زمان مناسب برای آن اقدام کنید.

تعویض این روغن در اتومبیل، برای هر خودرو متفاوت است. اما به‌طورکلی، بهترین زمان برای تعویض آن، هر یک سال و حداکثر دو سال یکبار است.

علائمی که درباره زمان تعویض روغن ترمز به شما هشدار می‌دهند، موارد زیر هستند:

۱. چراغ ترمز روشن می‌شود.

۲. پدال گاز بسیار سفت شده و به‌سختی پایین می‌رود.

۳. هنگام ترمز گرفتن، ترمزها به‌خوبی عمل نمی‌کنند.

۴. سروصدای غیرطبیعی در سیستم ترمز ایجاد می‌شود.

اگر با این علائم و نشانه‌ها روبه‌رو شدید، هرچه زودتر اتومبیل خودتان را به یک مکانیک متخصص نشان داده و برای تعویض روغن ترمز اقدام کنید.

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک یکی از مهم‌ترین انواع روغن در اتومبیل است که وظیفه انتقال قدرت و روان‌کنندگی سیستم فرمان خودرو را برعهده دارد.

این تعریف نشان می‌دهد که در صورت نبود روغن هیدرولیک یا کاهش کیفیت آن، سیستم فرمان خودرو هم به‌خوبی کار نخواهد کرد. درنتیجه باید گفت نقش اساسی روغن هیدرولیک در خودرو این است که فرمان به‌خوبی حرکت کرده و به‌عنوان یک سیال قوی، قطعات را به حرکت درآورد و یا به حرکت آن‌ها سرعت و روانی ببخشد.

بهترین زمان تعویض روغن هیدرولیک

روغن‌ها نیز مانند بسیاری از اجزای دیگر در اتومبیل عمر مفید و مشخصی دارند؛ بنابراین در صورت کاهش یا اتمام این عمر مفید، باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کرد.

بهترین زمان تعویض روغن هیدرولیک را باتوجه‌به چند نشانه مهم می‌توان تشخیص داد. اگر با علائم زیر مواجه شدید، باید بدانید زمان تعویض روغن هیدرولیک فرارسیده است:

۱. تغییر رنگ روغن هیدرولیک به سیاه یا قهوه‌ای سوخته

۲. بلند شدن صدای غژغژ با هر بار چرخاندن فرمان

۳. سفت شدن فرمان هنگام چرخیدن و حرکت کردن

۴. بوی سوختگی در روغن یا ایجاد کف و حباب روی آن

۵. کاهش میزان سطح روغن

برخی افراد بر این باورند که باید روغن هیدرولیک را بر اساس کارکرد خودرو و کیلومتر آن تعویض کرد. درصورتی‌که این تصور غلط است و هر خودرویی باتوجه‌به نوع، میزان استفاده و شرایط آن، زمان تعویض متفاوتی دارد؛ بنابراین بهتر است برای آگاهی از زمان تعویض روغن به علائم هشداردهنده آن توجه کرده و هرچه زودتر به یک مکانیک متخصص مراجعه کنید.

در مجله رینگو بخوانید : فیلتر بنزین خودرو و همه چیزهایی که شاید درباره آن ندانید

روغن گیربکس

روغن گیربکس هم از دیگر روغن‌های بسیار مهم و ضروری در خودرو است که در عملکرد جعبه‌دنده نقش اساسی دارد. این روغن، نوعی سیال است که قطعات داخلی و متحرک گیربکس را آغشته کرده و مانع از ایجاد اصطکاک در میان آن‌ها می‌شود.

با این تفاسیر مشخص است در صورت کمبود یا کاهش سطح کیفی روغن گیربکس، جعبه‌دنده با مشکلات اساسی روبه‌رو خواهد شد و راننده را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس

زمان تعویض روغن گیربکس، عموماً در دفترچه راهنمای هر اتومبیل نوشته شده است. به طور معمول، بهترین زمان تعویض این روغن را بین هر ۵۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر تخمین زده‌اند. البته این میران برای خودروهایی که در شرایط سخت قرار دارند و یا میزان استفاده از آن‌ها زیاد است، به ۳۰ هزار کیلومتر کاهش پیدا می‌کند.

اما این اعداد به‌تنهایی کافی نیستند؛ بنابراین اگر با علائم زیر روبه‌رو شدید، نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید:

۱. تعویض سخت دنده و سفت شدن آن

۲. عدم حرکت خودرو برخلاف آنکه خودرو در حالت دنده قرار دارد.

۳. عدم جاافتادن دنده‌ها، علی‌رغم فشردن پدال کلاچ

۴. بوی سوختگی که نشان از داغ شدن گیربکس دارد.

۵. ایجاد سروصدا هنگام تعویض دنده

۶. ایجاد سروصدا علی‌رغم توقف خودرو

سخن آخر

اتومبیل یکی از وسایل مصرفی و در دنیای امروز، ضروری است؛ بنابراین بررسی دوره‌ای و توجه به تغییرات آن اهمیت زیادی دارد. در این میان، حساسیت نسبت به زمان تعویض روغن جایگاه ویژه‌ای در اتومبیل دارد. زیرا با کاهش سطح روغن در هر بخش یا کم‌شدن کیفیت آن، برای بخشی از اجزای اتومبیل ایجاد مشکل می‌شود. این مشکل، در صورت عدم توجه به آن، گاهی به خسارات مالی و جانی شدید و غیرقابل‌جبران آن تبدیل می‌شود.

بنابراین بهتر است بررسی‌های دوره‌ای خودرو را به‌صورت مرتب و با نظم مشخصی انجام دهید و نسبت به زمان تعویض روغن ترمز، گیربکس و هیدرولیک حساس باشید.

ما در فروشگاه اینترنتی لوازم خودرو رینگو، بهترین انواع روغن‌ها را به شما عرضه می‌کنیم؛ بنابراین می‌توانید هرآنچه لازم دارید را از هر نقطه ایران، از رینگو خریداری کرده و در مدت‌زمان کوتاهی آن را تحویل بگیرید.

پس همین حالا برای انتخاب و ثبت سفارش وارد سایت رینگو شوید یا با ما تماس بگیرید. اعتماد شما، باعث بالارفتن انگیزه و تلاش ما خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا