آموزشی

چه زمانی لاستیک خودرو را عوض کنیم؟ | همه چیز درباره سرویس لاستیک

لاستیک‌های ماشین به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین قطعات ماشین برای شروع به حرکت نیاز به توجه و رسیدگی ویژه‌ای دارند. لاستیک‌ها پس از گذشت یک‌زمان مشخص نیاز به سرویس و تعویض دارند و اهمیت این موضوع آن‌قدر جدی است که می‌تواند به حفظ جان سرنشینان ماشین بینجامد. لاستیک‌های کهنه و معیوب و ساییده‌شده در ایجاد تصادفات آمار بالایی را در سرتاسر جهان به خود اختصاص داده‌اند. این‌که لاستیک‌ها دچار ساییدگی و خرابی می‌شوند تا حد زیادی به میزان استفاده از آن‌ها و طول عمر آن‌ها بستگی دارد. عوامل مهم در ایجاد خرابی لاستیک‌ها و بهترین زمان نیاز به تعویض لاستیک در ادامهٔ مطلب مورد بررسی قرار گرفته و ذکرشده است. شما می‌توانید با بررسی این جزئیات در لاستیک‌های ماشین وضعیت آن‌ها را به‌راحتی تشخیص دهید و نسبت به سرویس و تعویض لاستیک به‌موقع اقدام کنید.

بررسی علائم نشان‌دهنده زمان سرویس و تعویض لاستیک

لاستیک‌هایی با برندهای مختلف و شناخته‌شده در بازار تولید و عرضه می‌شوند. این کارخانه‌های تولیدی عمر مفید تایرها را همیشه اعلام می‌کنند که حداقل آن شش و حداکثر آن‌ها ۱۰ سال است، اما بیشتر تولیدکنندگان عمر مفید تایرها را بین پنج تا شش سال ذکر کرده‌اند. گاهی حتی بدون سپری کردن عمر مفید لاستیک‌ها بر اثر عوامل مختلفی فرسوده می‌شوند عواملی مثل شرایط جاده‌ها، گرما و سرما محیط، کیفیت و نوع ساخت لاستیک‌ها در کوتاه شدن عمر آن‌ها مؤثر هستند.

نشانگر زمان تعویض

یکی از راه‌های اصلی که نشان‌دهنده عمر مفید و زمان تعویض لاستیک است این است که روی لاستیک‌ها همیشه یک نشانگر زمان تعویض درج شده است.

روی لاستیک‌ها اعداد مختلفی از جمله سایز و عمق آج و تاریخ تولید درج می‌شود. اعدادی که نشانگر تاریخ تولید هستند به این روش باید خوانده شوند درج یک عدد چهاررقمی روی عاج که دو عدد اول آن از سمت چپ نشانه هفته تولید لاستیک و دو عدد بعدی نشانه سال تولید لاستیک هستند.

ساییدگی آج‌ها

وقتی آج‌های لاستیک به حدی ساییده شوند که هم سطح نشانگر تعویض شوند یعنی زمان تعویض رسیده است. اما به طور دقیق و کلی اگر آج لاستیک کمتر از ۱/۶۶ میلی‌متر رسید باید آن را عوض کنید. شما می‌توانید با استفاده از وسیله‌ای به نام عمق‌سنج به‌راحتی بفهمید که عمق آج لاستیک به چه حدی رسیده و زمان تعویض را مشخص کنید.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک برای پراید کدام است؟


ساییدگی یک طرف لاستیک

یکی دیگر از نشانه‌ها سائیده شدن یک طرف لاستیک‌ها است که می‌تواند یک نشانه کاملاً مشخص در مورد زمان تعویض لاستیک‌ها باشد.

کمک‌فنرهای ماشین

به سالم بودن کمک‌فنرهای ماشین دقت کنید. خراب بودن این بخش باعث ساییدگی و ازبین‌رفتن لاستیک‌ها می‌شود.

ورم کردن کناره‌های لاستیک

از دیگر نشانه‌های خرابی لاستیک و زمان تعویض، ورم کردن کناره‌های لاستیک است. این ورم کردن و حباب‌های غیرعادی ایجادشده روی آن یعنی به احتمال زیاد اجزای داخلی لاستیک خراب‌شده و آسیب‌دیده است.

ورم کردن لاستیک‌ها را حتماً جدی بگیرید. این موضوع می‌تواند باعث پاره شدن تایر در جاده و ایجاد حوادث خطرناک شود.

آج‌های لاستیک

عمق آج‌های لاستیک باعث می‌شود که ماشین در شرایط آب‌وهوایی بارانی و برفی به‌خوبی کنترل‌پذیر باشد و از سرخوردن ماشین جلوگیری می‌کند. در واقع هر چه عمق آج لاستیک‌ها ب مرور زمان کمتر شود یعنی خطر بیشتری شما را تهدید می‌کند و باید این موضوع را همیشه موردتوجه قرار دهید. آج‌های لاستیک و عمق آن‌ها باعث چسبندگی تایر ماشین به سطح جاده شده و ماشین به‌راحتی کنترل می‌شود.

قسمت‌های کناری لاستیک‌ها را بررسی کنید

وجود هرگونه شکاف و بریدگی به معنی فرارسیدن زمان تعویض کردن لاستیک‌ها است. گاهی اوقات یک قسمت از لاستیک نسبت به بقیه سطوح لاستیک بالاتر آمده است این یعنی ضعیف شدن لاستیک و می‌تواند یک خطر جدی باشد که باعث ترکیدگی لاستیک می‌شود.

لرزش‌های خودرو

لرزش‌های غیرطبیعی ماشین خود را جدی بگیرید. هر راننده‌ای به‌خوبی می‌تواند لرزش‌های غیرعادی ماشین خود را تشخیص بدهد. اگر با بالانس کردن چرخ‌ها و حفظ تعادل آن‌ها لرزش ماشین قطع نشد و از سالم بودن کمک‌فنر هم مطمئن هستید به‌سلامت لاستیک‌ها شک کنید. لرزش‌های ماشین می‌تواند نشانه‌ای از خرابی لاستیک‌ها باشد.

ترک‌های روی لاستیک

ترک‌های ایجاد شده روی لاستیک هرچقدر هم که ریز و سطحی به نظر بیاید نشانه کهنه‌گی لاستیک است. این ترک‌ها به‌مرورزمان بیشتر و عمیق‌تر می‌شوند و سطح بیرونی و درونی لاستیک را می‌پوشانند درنهایت باعث می‌شوند رشته‌های سیمی فلزی تایر از قسمت لاستیکی جدا شود و شما نتوانید ماشین را در موقع لزوم کنترل کنید. ترک‌ها همچنین می‌توانند باعث ترکیدگی لاستیک شوند. این موضوع که ترک‌ها باعث جداشدن سیم‌های فلزی از قسمت لاستیکی تایر می‌شوند حتماً باید جدی گرفته شود.

دما و حرارت از دیگر مسائل تعیین‌کننده عمر مفید تایرها دما و حرارت است مثلاً نور آفتاب و گرما و داغ بودن جاده‌ها و یا شرایط آب‌وهوایی مرطوب باعث می‌شوند عمر تایرها کوتاه‌تر از حد معمول باشد نیاز به تعویض زودتر تایر در این شرایط آب‌وهوایی ضروری است.

تعویض لاستیک
تعویض لاستیک

بررسی باد تایرها

باد تایرها را همیشه بررسی کنید. باید توجه کنید که تایرهای کم باد زودتر فرسوده می‌شوند. تنظیم باد تایر را صبح‌ها قبل از حرکت ماشین و گرم‌شدن لاستیک‌ها انجام دهید.

دقت کنید که عمر مفید لاستیک هرچقدر هم که ذکرشده باشد اهمیتی ندارد که آن لاستیک در انبار بوده است یا از آن استفاده‌شده است مهم این است که از زمان تولید فقط شش سال نهایتاً ده سال مهلت استفاده دارد حتی اگر در بسته‌بندی و در انبار نگهداری شده باشد گذشت شش سال از نگهداری در انبار باعث ازبین‌رفتن خاصیت چسبندگی و فاسد شدن لاستیک می‌شود.

نکته مهم که باید همیشه موردتوجه راننده باشد این است که عمق آج تایر و ساییده شدن آن همیشه نشانه‌های زمان تعویض نیست. یعنی گاهی ممکن است آج‌های تایر دچار ساییدگی نشده باشند اما عمر مفید تایر سپری‌شده باشد با این حساب زمان تعویض تایرها رسیده است و شما باید بدون درنظرگرفتن سلامت آج ها تایرها را عوض کنید.

در زمان تعویض تایرها ترجیحاً هر چهار تایر را هم‌زمان تعویض کنید خصوصاً در خودروهایی با چهارچرخ محرک دو دیفرانسیل این نکته باید حتماً رعایت شود.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک ژاپنی کدام است؟


سخن پایانی

در این مقاله با بررسی بهترین زمان برای سرویس و تعویض لاستیک خودرو آشنا شدیم نشانه‌هایی مثل لرزش ورم کردن و ترک‌های روی لاستیک ازبین‌رفتن آج‌ها با جزئیات کامل بررسی شد تا شما را در حفظ ایمنی ماشین و لاستیک به‌خوبی راهنمایی کند و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنید.

فروشگاه لاستیک رینگو باسابقه طولانی و تیم حرفه‌ای در انتخاب بهترین نوع لاستیک مناسب برای ماشین شما در کنار شماست تا بتوانید یک تایر خوب خریداری کنید شما می‌توانید با تماس با پشتیبانی فروش ما محصول مناسب خود را انتخاب کنید.

همچنین شما می‌توانید برای بالانس لاستیک‌ها از متخصصان حرفه‌ای ما کمک بگیرید. ما با یک تیم حرفه‌ای بهترین خدمات را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا