مشخصات فنی خودرو

مروری بر عوارض تغییر ارتفاع خودرو

تغییر ارتفاع خودرو یک کار رایج در بین صاحبان خودرو است که عمدتاً به دلیل زیباتر کردن یا لوکس کردن آن انجام می‌شود. در بیشتر موارد مشاهده می‌کنیم که تغییر ارتفاع در جهت کاهش آن است؛ اما در بعضی مواقع نیز ارتفاع خودروها به‌خصوص عقب آن را بالا می‌برند. تغییر ارتفاع خودرو گرچه باعث زیبا شدن آن می‌شود؛ اما معایبی نیز دارد. ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم مروری بر عوارض تغییر ارتفاع خودرو داشته باشیم. اگر این مسئله برای شما نیز جذاب است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عوارض تغییر ارتفاع خودرو

همان‌طور که گفتیم تغییر ارتفاع خودرو یک کار رایج در میان ماشین‌بازهاست و در بین تمام کشورهای جهان نیز امر معمولی است. تغییر ابعاد خودرو می‌تواند باعث زیباتر به‌نظرآمدن خودروی شما شود و با دادن یک حالت اسپرت به آن، جذابیت آن را افزایش دهد. این کار گرچه خودرو را زیباتر کرده و تعادل آن را بالاتر می‌برد؛ اما این‌همه چیز نیست. گهگاه کاهش ارتفاع خودرو موجب خرابی قطعات بسیاری از خودرو می‌شود و هزینه تعمیر و نگهداری آن را بالا می‌برد. کاهش ارتفاع خودرو در کشور ما عمدتاً به علت نبود خودروهای لوکس و به‌روز دنیا صورت می‌گیرد و مضرات زیادی برای خودروهای خوابیده دارد. ازآنجایی‌که در کشور ما عمده مسیرهای بین‌شهری و جاده‌ها استاندارد نیستند و دست‌انداز و چاله زیادی در آنها هست، کاهش ارتفاع خودرو بسیار مخرب خواهد بود. این باعث می‌شود که کف خودروهای شما اصطلاحاً زخمی شود و به قطعات زیرین آن آسیب وارد شود.

تغییر ارتفاع تنها مختص علاقه‌مندان به کاهش ارتفاع نیست؛ بلکه در خودروهای آفرود و شاسی‌بلند هم تغییر و افزایش ارتفاع خودرو بسیار رایج است. معمولاً دیده می‌شود آفرود سوارها ارتفاع خودروهای خود را تا حد زیادی افزایش می‌دهند و با این کار به‌راحتی از مسیرهای پر از سنگلاخ و ناهموار عبور می‌کنند. اما این مورد هم بی‌ضرر نیست و ممکن است مشکلات زیادی به همراه داشته باشد. البته افزایش ارتفاع تنها به خودروهای آفرودی محدود نمی‌شود؛ بلکه در بسیاری از خودروهای سدان نیز صورت می‌گیرد. عموماً شوتی سوارها ارتفاع عقب خودرو را بالا می‌برند و تا بتوانند میزان زیادی بار حمل کنند.

عوارض تغییر ارتفاع خودرو
عوارض تغییر ارتفاع خودرو

اشتباهات در رایج در هنگام تغییر ارتفاع خودرو

احتمالاً مطلع هستید که در بیشتر مواقع برای کاهش ارتفاع خودرو، فنرهای لول آن را قیچی کرده و یا گرم می‌کنند. در خودروهایی که از سیستم تعلیق فنر لوله بهره می‌برند، قسمت کمک‌فنر وظیفه جذب ضربات وارد شده و پیشگیری از حرکات و بازی شدید فنر در هنگام مواجهه با دست‌اندازها را دارد و این قسمت که وظیفه اصلی کنترل ضربات را بر عهده دارد. سیستم تعلیق هر خودرو یکی از مهم‌ترین اجزای آن است که از قسمت‌های مختلفی همچون تایر، رینگ، فنر و کمک‌فنر تشکیل شده است. طراحان و مهندسین این قسمت، آن را باتوجه‌به مواردی همچون کلاس خودرو، قدرت موتور، وزن خودرو، کاربری خودرو و تعداد سرنشینان طراحی می‌کنند. این طراحی بسیار دقیق است و برای محاسبه ابعاد آن از برنامه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود تا میزان خطا به حداقل برسد. طی فرایند طراحی و محاسبات، فنرها مهم‌ترین بخش کار را به خود اختصاص می‌دهند و جنس، اندازه، بازه کاری و ابعادشان از اهمیت به سزایی برخوردار است. این موارد را ذکر کردیم که به این واقعیت اشاره کنیم دست‌کاری فنرها، بریدن و یا کشیدنشان، اصلاً کار ساده و بی‌اهمیتی نیست و تغییر ابعاد آن می‌تواند مشکلات زیادی برای خودروی شما ایجاد شود.

همان‌طور که شرح دادیم در طراحی فنرها حساسیت بالایی وجود دارد و با بریدن قسمتی از آن و کوتاه‌کردنش، بازه کاری و قابلیت‌های آن تغییر می‌کند. به‌عبارت‌دیگر در این حالت تمام محاسبات انجام‌گرفته برای طراحی فنرها به هم می‌ریزد و تناسب جنس و سایز آنها به هم می‌خورد که موجب پایین آمدن کارایی فنرها می‌شود.

اما در ابتدا نیز اشاره کردیم که تنها راه تغییر سایز کمک‌فنرها بریدن قسمتی از آنها نیست، بلکه گرم‌کردن آنها است. در فرایند گرم‌کردن که کار خطرناک‌تر و مضرتری است، ترکیب مولکولی فنر به هم می‌ریزد و به همین دلیل این قطعه فشرده‌تر می‌شود و حجم آن کاهش می‌یابد و در نتیجه ارتفاع فنر کم می‌شود. به عبارتی ماهیت مولکول‌‌های فلز فنر تغییر می‌کند و با شدت گرمایی که به آن وارد شده، جنس آن تردتر و شکننده‌تر می‌شود. علاوه بر این فاصله لایه‌های فنر که کم شده است قدرت ضربه‌گیر آن در برابر نیروی دریافتی را بسیار کاهش می‌دهد و در مسیرهای پست و بلند و پر از دست‌انداز نمی‌تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد و در نتیجه کلا فلسفه وجود فنر از بین می‌رود.

به همین دلیل کاهش ارتفاع فنر از طریق گرم‌کردن یا بریدنش اصلاً کار عاقلانه‌ای نیست و بهتر است به‌جای آن از ابزار استانداردی همچون کمک‌فنرهای اسپرت و تقویت شده، فنرهای اسپرت شده، کیت‌های کاهش ارتفاع و رینگ و تایرهای باکیفیت استفاده کنید.

عیوب کلی کاهش ارتفاع خودرو

اگر ارتفاع خودرو به‌درستی و به طور اصولی انجام شود، می‌تواند باعث پایین آمدن مرکز ثقل خودرو و در نتیجه بهبود فرمان‌پذیری خودرو شود. اما اگر این کار به طور صحیح و علمی انجام نگیرد، گستره کاری قطعات سیستم تعلیق و کاهش شدت بازی‌کردن آنها، کارایی سیستم تعلیق را کاهش می‌دهد و لذت یک رانندگی خوب را از شما سلب می‌کند. علاوه بر این کاهش ارتفاع غیراصولی، باعث می‌شود ضربات زیادی به سیستم تعلیق وارد شده و این ضربات با شدت بیشتری به اتاق و شاسی خودرو منتقل شود. این ضعف باعث می‌شود قسمت‌های زیربندی خودرو و بخش‌های داخلی آن آسیب ببیند و اتاق خودرو به صدا بیفتد.

به طور معمول کاهش ارتفاع خودرو با نصب رینگ‌های اسپرت و جذاب همراه است که باعث زیبایی خودرو می‌‌شود. شاید کمتر کسی توجه کند؛ اما رینگ‌های خودرو روی ایمنی، کیفیت رانندگی، شتاب گیری خودرو و غیره تأثیر به سزایی دارد. اما استفاده از رینگ‌های بی‌کیفیت و سنگین موجب می‌شود وزن خودرو بالا رود و در نتیجه شتاب‌گیری و دورگیری خودروها به‌شدت کاهش یابد.

علاوه بر این موارد ما در ایران هنوز هم مسیرهای جاده‌ای و بین‌شهری خوبی نداریم و عملاً آسفالت جاده‌ها پر از چاله و دست‌انداز است. کاهش ارتفاع خودرو باعث می‌شود که ضربات سنگینی در دست‌اندازها به سیستم تعلیق وارد شود. همچنین رینگ‌های اسپرت بی‌کیفیت در بلندمدت تاب برمی‌دارند و ترک‌های زیادی در آنها ایجاد می‌‌شود که در نتیجه ایمنی خودروی شما به‌شدت به خطر می‌اندازد. همچنین رینگ‌های غیراستاندارد باعث می‌شود که چرخاندن فرمان دچار مشکل شود و لاستیک‌ها با لبه‌های گلگیر برخورد کند. این اتفاق باعث افزایش استهلاک لاستیک‌ها و در نتیجه خراب‌شدن آنها می‌شود.

گرچه کاهش ارتفاع اصولی باعث زیباتر شدن خودرو می‌شود؛ اما لازم به ذکر است که بازار دست‌دوم خودروهای کف‌خواب چندان رونقی ندارد و شما در صورت تمایل به فروش این لاستیک‌ها، احتمالاً به دردسر خواهید افتاد. عموم خریداران از خیر هزینه‌های تغییر سایز فنر و مشکلات آن می‌گذرند و ترجیح می‌دهند یک خودرو با ابعاد استاندارد خریداری کنند.

عیب دیگر کاهش ارتفاع نیز موجب واردشدن آسیب‌های فراوان به سیستم مجموعه پلوس و بلبرینگ خودرو می‌‌شود و در این قسمت‌ها نیز هزینه زیادی به شما تحمیل می‌کند.

کلام آخر

ما در این مقاله از مجله رینگو به بررسی عوارض ناشی از کاهش یا افزایش ارتفاع خودرو پرداختیم. همان‌طور که در بیشتر قسمت‌های مقاله شرح دادیم، تغییر ارتفاع، به‌خصوص کاهش آن، مشکلات زیادی به وجود می‌آورد و هزینه‌‌های زیادی را به شما تحمیل می‌کند؛ بنابراین همان‌طور که اشاره کردیم بهتر است برای تغییر ارتفاع خود به افراد متخصص مراجعه کرده و از پک‌های استاندارد برای انجام این کار استفاده کنید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا