آموزشی

آیا تغییر چرخ به اندازه کوچکتر یا بزرگتر مشکلی ندارد؟

اکثر رانندگان روزمره هر اندازه چرخی را که خودرویشان از نمایندگی عرضه می‌شود به کار می‌گیرند. این امر بسیاری از دارندگان خودرو، از جمله شما را از تغییر سایز چرخ های بزرگتر یا کوچکتر باز نمی دارد. بنابراین، آیا این مشکلی ندارد یا تأثیرات نامطلوبی روی ماشین شما دارد؟

تغییر چرخ خود به اندازه کوچکتر (کوچک کردن) یا بزرگتر (افزایش) کاملاً مشکلی ندارد. افراد به دلایل زیبایی شناختی، برای بهبود راحتی یا عملکرد، اندازه چرخ ها را تغییر می دهند، و شاید خرید سایز چرخ یا رینگ خاص در منطقه آنها آسان تر باشد. با این حال، بهتر است هنگام افزایش یا کوچک کردن اندازه، در فاصله 1 تا 2 اینچ قرار بگیرید تا از مشکلات جلوگیری شود.

با خواندن این مقاله، در مورد اینکه چرا افراد اندازه چرخ خود را تغییر می دهند، مشکلات احتمالی و نحوه اجتناب از آنها بیشتر خواهید آموخت.

آیا می توانید اندازه چرخ ماشین خود را تغییر دهید؟

تغییر اندازه چرخ خودرو امکان پذیر است. دلایل زیادی وجود دارد که شما می خواهید این کار را انجام دهید، که ما در اینجا به برخی از آنها، همراه با مزایا و معایب بزرگ کردن یا کوچک کردن سایز چرخ خودروتان اشاره خواهیم کرد.

همچنین باید درک کنید که تغییر اندازه چرخ خودروی شما چالش برانگیزتر از آن چیزی است که در ابتدا به نظر می رسد. شما نمی توانید فقط چرخ هایی با اندازه های مختلف را به ماشین خود بچسبانید و به بهترین ها امیدوار باشید، زیرا این امر می تواند مشکلات مختلفی ایجاد کند.

به یاد داشته باشید که چرخ‌های شما بر سیستم‌های ترمز و تعلیق تأثیر می‌گذارند، که همیشه باید هنگام انجام هر گونه تغییر چرخ در نظر بگیرید.

پیروی از مراحل صحیح هنگام تغییر سایز چرخ خودرو از بروز هرگونه مشکل ترمز یا تعلیق جلوگیری می کند و در عوض تجربه رانندگی بهتری را برای شما به ارمغان می آورد.

مزایای تغییر سایز چرخ چیست؟

ما قبلاً ثابت کرده‌ایم که تغییر چرخ به اندازه کوچکتر یا بزرگ‌تر اشکالی ندارد، اما چرا می‌خواهید این کار را انجام دهید؟

همانطور که مشخص است، دلایل زیادی وجود دارد که مردم به دنبال تغییر اندازه چرخ ماشین خود هستند، از جمله موارد زیر:

برای بهبود زیبایی خودرو: بسیاری از دارندگان خودرو پولی را که به سختی به دست آورده اند، سرمایه گذاری می کنند تا ظاهر خودروی خود از جمله اندازه چرخ را بهبود بخشند. برای مثال، تغییر چرخ‌های بزرگ‌تر می‌تواند یک وسیله نقلیه را سخت‌تر یا تهاجمی‌تر نشان دهد، به‌ویژه در وانت‌ها.

برای سهولت در یافتن لاستیک: باور کنید یا نه، تغییر سایز چرخ نیز می تواند یافتن لاستیک را در آینده برای شما آسان تر کند. برای مثال، ممکن است در جایی زندگی کنید که یافتن لاستیک‌های باکیفیت و متناسب با وسیله نقلیه شما نیاز به کار بیشتری دارد. در این صورت، انداختن یا افزایش سایز می تواند خرید لاستیک شما را در آینده بسیار آسان تر کند.

برای به حداکثر رساندن راحتی: لاستیک های بزرگتر سواری راحت تری را ارائه می دهند. بنابراین، جدای از سرمایه‌گذاری در سیستم تعلیق بهتر، می‌توانید چرخ‌های خود را نیز ارتقا دهید تا به آن نتیجه برسید.

برای بهبود عملکرد: همانطور که می‌توانید تصور کنید، چرخ‌های بزرگ‌تر به معنای لاستیک‌های بزرگ‌تر است، و آن‌ها به شما کشش بیشتری روی زمین زیر آن می‌دهند. به عبارت دیگر، چرخ‌های بزرگ‌تر می‌توانند عملکرد بهتری به وسیله نقلیه شما بدهند، چه در جاده‌های آسفالت‌شده یا خارج از جاده هنگام رانندگی از روی موانع. در همین حال، چرخ‌های کوچک‌تر سبک‌تر هستند و می‌توانند به سرعت خودروی شما کمک کنند.

همانطور که می بینید، دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است کسی بخواهد اندازه چرخ های خود را تغییر دهد. برخی از آنها سطحی هستند و فقط ظاهر خودرو را بهبود می بخشند. برخی دیگر عملی هستند، مانند آسان کردن یافتن قطعات یدکی در اندازه های مختلف.

در هر صورت، نتیجه واضح است: تغییر سایز تایرهای خودرو با افزایش یا کاهش سایز غیرعادی نیست. اگر آن را به درستی انجام دهید، می تواند برای ماشین شما مفید باشد.

اگر اندازه چرخ خود را بیش از حد تغییر دهید چه اتفاقی می افتد؟

تغییر سایز چرخ ماشین شما (بالا یا پایین) خوب است تا زمانی که از اندازه اصلی آن فاصله نگیرید زیرا تغییر بیش از حد باعث ایجاد مشکلات مستقیم یا غیر مستقیم می شود.

وقتی اندازه چرخ خود را بیش از حد تغییر می دهید چه اتفاقی می افتد:

از ما بخرید
  1. سرعت سنج نادرست می شود

اول از همه، تغییر اندازه چرخ بیش از حد باعث خوانش نادرست سرعت سنج می شود.

به یاد داشته باشید که سرعت سنج سرعت حرکت شما را بر اساس سرعت چرخش چرخ های شما اندازه گیری می کند. چرخ های بیش از حد بزرگ بسیار کندتر از چرخ های استوک می چرخند، در حالی که چرخ های جدید که خیلی کوچک هستند بسیار سریع تر می چرخند.

در نتیجه سرعت سنج اطلاعات اشتباهی در مورد سرعت حرکت خودرو دریافت می کند. این منجر به خوانش نادرست سرعت سنج و گمراه کردن شما در مورد سرعت رانندگی می شود.

  1. کیلومتر شمار نیز تحت تأثیر قرار می گیرد

به غیر از سرعت سنج، کیلومتر شمار نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. این متر برای اندازه گیری مسافتی که رانندگی می کنید طراحی شده است و چرخ های جدید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک اندازه گیری های آن را تغییر می دهند.

  1. مشکلات تعلیق رخ می دهد

سیستم تعلیق بسیار نزدیک با چرخ‌های ماشین شما کار می‌کند، به این معنی که هر گونه تغییر قابل توجهی در اندازه چرخ شما نیز تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، چرخ‌های خیلی بزرگ می‌توانند برخی از اجزای سیستم تعلیق را بیش از حد سنگین کنند و باعث فرسودگی سریع‌تر آن‌ها نسبت به شرایط عادی شوند.

اگر نمی‌خواهید هزینه تعمیر سیستم تعلیق به نگرانی‌های تعمیر و نگهداری شما اضافه شود، باید قبل از تصمیم‌گیری برای ارتقای چرخ‌های خود، همه چیز را در نظر بگیرید.

  1. ترمزها نمی توانند مقابله کنند

تغییر سایز چرخ‌ها ممکن است کار مهمی به نظر نرسد، اما به یاد داشته باشید که ماشین شما باید با چرخش کنار بیاید و ترمزهای شما با چرخ‌های خیلی بزرگ مشکل دارند. آنها خیلی سریعتر فرسوده می شوند و باعث می شوند برای چیزهایی مانند تعویض لنت ترمز بیشتر هزینه کنید.

  1. وسیله نقلیه سنگین تر می شود

در آخر، به یاد داشته باشید که تغییر اندازه چرخ‌ها بر وزنی که ماشین شما می‌تواند تحمل کند، تأثیر می‌گذارد. چرخ‌های بزرگ‌تر سنگین‌تر هستند و عملکرد خودروی شما را تضعیف می‌کنند.

نه تنها شتاب آهسته تری را در درایوهای روزانه خود تجربه خواهید کرد، بلکه بار سنگین تری نیز بر موتور وارد خواهید کرد. اینها می توانند منجر به مشکلاتی شوند که در ابتدا واضح نیستند اما مطمئناً بعداً آشکار می شوند.

چگونه هنگام تغییر اندازه چرخ ها از بروز مشکلات جلوگیری می کنید؟

خوشبختانه، مشکلات ناشی از تغییر اندازه چرخ ها قابل اجتناب است. اولاً، هنگام بزرگ کردن یا کوچک کردن چرخ‌ها، سایز کمتر از 1 یا 2 اینچ داشته باشید. ماندن در آن محدوده به شما کمک می کند تا از بسیاری از مشکلات ذکر شده در بالا جلوگیری کنید.

علاوه بر این، همیشه بهترین کار این است که چرخ‌های جدید خود را تراز و تعادل حرفه‌ای داشته باشید. تغییر چرخ ها به اندازه های مختلف بسیار ساده است و می توانید آن را به عنوان یک کار DIY در خانه انجام دهید.

با این حال، هم ترازی و تعادل را برای حرفه ای ها و تجهیزات آنها حفظ کنید که می تواند اطمینان حاصل کند که چرخ های جدید شما تأثیر منفی روی خودرو شما نمی گذارد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا