آموزشی

تیک آف | هر چیزی که باید درباره این تجربه هیجان‌انگیز بدانید

در زبان انگلیسی معنای کلمه تیک آف در واقع برای لحظه آغازین پرواز هواپیما به کار می‌رود، اما در معنای دیگری نیز این کلمه کاربرد دارد؛ کلمه‌ای آشنا برای عاشقان سرعت و هیجان در رانندگی که با کلماتی همچون هرزگردی، گردش در جا و یا اجرای حرکات نمایشی نیز شناخته می‌شود. تیک آف یا چرخش چرخ موضوعی است که در این  در این متن از مجله رینگو در تلاشیم با ابعاد گوناگون و نحوه انجام این عمل بیشتر آشنا شویم.

اگر بخواهیم صادق باشیم، متوجه این واقعیت خواهیم بود که چرخش عجیب‌وغریب چرخ تحت شتاب شدید (تیک آف) می‌تواند برای کسانی که در داخل وسیله نقلیه در حال حرکت نشسته‌اند یک تجربه سرگرم‌کننده باشد.

چرخ‌های ماشین به دلایل مختلفی می‌توانند بچرخند و کشش خود را از دست بدهند. این دلایل می‌توانند ناشی از مواردی همچون خیس بودن جاده، لغزنده بودن یا یخ‌زدگی جاده‌ها و یا معیوب بودن لاستیک‌ها باشد ،اما گاهی این چرخش به‌صورت خودخواسته و صرفاً به دلیل داشتن علاقه و کشش راننده به عمل تیکاف باشد و نیازمند مهارت و فاکتورهای دیگری است.

به‌طورکلی چرخاندن لاستیک‌ها به معنای ارسال مقداری اسب بخار به چرخ‌های خودروی شماست که این چرخش به طور بالقوه می‌تواند خطرناک باشد و اگر عمداً روی سطح خشک انجام شود، بار شدیدی را بر قطعات آسیب‌دیده خودرو وارد می‌کند و می‌تواند منجر به تعمیرات پرهزینه‌ای شود.

در ادامه این مطلب نحوه چرخش چرخ، انداختن کلاچ، خطرات و مشکلات احتمالی مرتبط با چرخش چرخ خودرو و یا همان تیکاف را توضیح می‌دهد.

چطور تیکاف کنیم؟

چرخش چرخ به‌راحتی قابل انجام است. برای انجام عمل تیک آف اول‌ از همه، قبل از شروع تمرین، یک مکان امن با وسعت بالا پیدا کنید. مطمئن شوید که در هر دو طرف فضای کافی دارید، فقط درصورتی‌که از مسیر خارج می‌شوید مطمئن شوید که هیچ تیر چراغ، زهکشی یا درخت بزرگی در اطراف وجود ندارد.

در حالت ایستا، مطمئن شوید که کلاچ به پایین فشرده شده است، ترمز دستی آزاد شده و خودرو در دنده ۱ قرار دارد. مقدار معمول دور برای حرکت ایمن در حدود ۱۵۰۰ دور در دقیقه است، برای اینکه چرخش چرخ رخ دهد، به دورهای بسیار بالاتری نیاز است. عدم ارائه چرخش کافی به موتور باعث ازکارافتادن موتور می‌شود.

چطور تیکاف کنیم؟
چطور تیکاف کنیم؟

مراقب دور شمارنده باشید و مطمئن شوید که به سمت قرمز نمی‌رود؛ زیرا ممکن است آسیب موتور رخ دهد. هرچه دورها بیشتر باشد چرخش بیشتری ایجاد می‌شود، اما مطمئن شوید که این کار را برای مدت طولانی انجام نمی‌دهید. ۵ تا ۲۰ ثانیه بسته به شرایط ماشین شما همیشه یک‌زمان ایده‌آل است.

پس از تنظیم دورهای بالا، کلاچ را به طور کامل و سریع رها کنید. مهم است که کلاچ به طور کامل و سریع آزاد شود. زیرا مقدار قابل‌توجهی از سوختن و سایش کلاچ به دلیل چرخش‌های زیاد موتور رخ می‌دهد. آزاد شدن فوری کلاچ باعث می‌شود که تمام نیروی موتور فوراً به چرخ‌ها توزیع شود، برخلاف زمانی که کلاچ لغزش می‌کند که بخشی از نیروی موتور را از طریق اصطکاک توسط صفحه کلاچ و لیز چرخ فلایویل آزاد می‌کند

ترکیدن و انداختن کلاچ همگی اصطلاحاتی هستند که برای این تیک آف استفاده می‌شود و درحالی‌که برای بسیاری از خودروها این شکل از مانور می‌تواند منجر به خرابی مکانیکی شود، وسایل نقلیه‌ای که در این زمینه مناسب هستند و رانندگانی که در این زمینه مهارت دارند از نوعی پرکننده کلاچ استفاده می‌کنند. تکنیکی که بارهای مضر را به قطعات کاهش می‌دهد و درعین‌حال قدرت را برای چرخ‌ها به حداکثر می‌رساند.

خطرات تیک آف برای ماشین

چرخش چرخ بر روی سطح خشک، بار شدیدی را بر اجزای مختلف خودرو وارد می‌کند. دور بیش از حد ممکن است به موتور آسیب برساند. کلاچ مانند گیربکس تحت بار سنگین قرار می‌گیرد.

خطرات تیک آف برای ماشین
خطرات تیک آف برای ماشین

چرخش چرخ اگر به‌ندرت انجام شود به‌احتمال زیاد آسیب زیادی وارد نمی‌کند. چنانچه یک قطعه از قبل ضعیف باشد، احتمال خرابی آن بسیار بیشتر است. همه اجزای آسیب‌دیده برای تعویض گران هستند و البته طول عمر لاستیک‌ها به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

تنها راه برای ازبین‌بردن یا به‌حداقل‌رساندن چرخش چرخ، خرید خودرویی با دیفرانسیل قفل کننده یا کنترل کشش است.

 نتیجه‌گیری

امروزه با پیشرفت صنعت خودروسازی و حتی تعبیه خودروهایی که تیکاف با آنها پیش‌بینی‌شده است بازهم باید به این نکته توجه داشت اولین قسمت خودرو که با این عمل در معرض تخریب قرار می‌گیرد لاستیک‌های آن است و بار بسیار زیادی را به آن‌ها وارد می‌سازد. در نتیجه اکیداً توصیه می‌شود اگر مهارت و خودرویی که توانایی این عملیات را دارا باشد ندارید از انجام آن خودداری کنید.

اگر عاشق هیجان تیک آف هستید پس حتما به لاستیک‌های مناسب هم نیاز دارید. فروشگاه اینترنتی رینگو مرکزی معتبر برای خرید آنلاین لاستیک خودرو است. شما می‌توانید بین بهترین برندهای موجود در بازار انتخاب کنید. تیم مشاوره و فروش ما در تمام مراحل خرید کنار شما هستند و با مشاوره رایگاه کمک می‌کنند تا خریدی تضمینی و آسان تجربه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا