مشخصات فنی خودرو

12 ایراد شایع جلوبندی خودرو

جلو‌بندی خودرو شبیه یک جنگجوی قوی در برابر اتقاقات ناخوشایند است، اما این جنگجوی سرزنده و شاداب پس از مدتی اگر به آن توجه نشود به مرور زمان آسیب می‌بیند و فرسوده می‌شود. بخش مهمی از هر خودرو سیستم تعلیق آن است. سیستم تعلیق از میله‌ها، کمک فنرها، پیستون‌ها و.. تشکیل می‌شود. جلوبندی خودرو در برابر تمام ضربه‌های وارد شده به خودرو مقاومت می‌کند و سعی می‌کند تعادل خودرو را حفظ کند تا در جاده‌های پر دست‌انداز و ناهموار اتفاقات ناگواری برای شهروندانش یا همان سرنشینان پیش نیاید. حالا از کجا بفهمم این جنگجوی جوان با چه علامت‌هایی از ما درخواست کمک می‌کند؟

در این مطلب از مجله رینگو می‌خواهیم شایعترین ایرادات جلوبندی خودرو را بررسی کنیم تا متوجه مشکلات آن بشویم و سریع برای تعمیر آن اقدام کنیم. اگر شماهم می‌خواهید، درباره این موضع بیشتر بدانید تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

ایرادات شایع جلوبندی خودرو

به طور کلی باید سالانه خودرو را برای چکاپ نزد متخصص مکانیک برد و در بررسی سالانه اگر اجزا و قطعاتی فرسوده شده‌، نسبت به تعویض آن‌ اقدام کرد. زیرا سالم بودن سیستم جلوبندی خودرو ضامن سلامتی راننده و سرنشنیان خودرو است. از این رو بهتر است نشانه‌های مشکل در سیستم جلوبندی را زودتر شناسایی کنید و در اسرع وقت برای تعمیر آن اقدام کنید. خوشبختانه شناسایی شایع‌ترین ایرادات جلوبندی خودرو چندان سخت نیست، فقط کافی است راننده نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت نباشد. یک ماشین با سیستم جلوبندی دارای نقص هنگام رانندگی رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهد. لرزش فرمان، کج شدن خودرو یک سمت، صداهای مختلفی که از خودرو شنیده می‌شود، تنها نیمی از نشانه‌های مشکل در سیستم جلوبندی است.

سایش غیرعادی و سریع لاستیک

یکی از ایرادات شایع جلوبندی خودرو، ساییدگی لاستیک است. باید با نگاه انداختن به لاستیک‌ها، میزان آج‌های لاستیک و ساییدگی آن‌ها را بررسی کنید. مخصوصا سالم بودن لاستیک‌های جلو و نحوه قرارگیری آن‌ها بسیار حائز  اهمیت است. حتی باید به تفاوت آج لاستیک و ساییدگی لاستیک چپ و راست نیز دقت کنید، اگر این تفاوت زیاد باشد، می‌تواند باعث لرزش فرمان شود.

سایش غیرعادی و سریع لاستیک یکی از ایرادات شایع جلوبندی
سایش غیرعادی و سریع لاستیک یکی از ایرادات شایع جلوبندی

بالانس بودن چرخ‌های جلو

اگر چرخ‌های جلو خودرو بالانس نباشد، هنگام رانندگی امکان لرزیدن فرمان خودرو وجود دارد. ضمن این‌که در  صورت برطرف نکردن این مشکل پیشرفت می‌کند و سایر قسمت‌های دیگر سیستم جلوبندی نیز دچار آسیب می‌شود.


در مجله رینگو بخوانید : مونتاژ و بالانس رینگ و لاستیک | نکات مهم


نامتعادل بودنِ میل تعادل

نام میل تعادل مشخص است، این میل برای تعادل خودرو به کار می‌رود و در عملکرد بی سر و صدای سیستم تعلیق و جلوبندی نقش مهمی دارد. وظیفه این میل برقراری تعادل به صورت یکسان در دو چرخ خودرو است. این میل در واقع از خم شدن خودرو به یک سمت جلوگیری می‌کند. حال اگر تعادل آن برهم بخورد یا دچار شکستگی شود، صدای سر و صدا از قسمت جلوبندی خودرو شنیده می‌شود و غربیلک فرمان هنگام رانندگی به لرزه در می‌آید و خودرو را به یک سمت می‌کشد.

نامتعادل بودنِ میل تعادل یکی از شایع ترین ایرادات جلوبندی خودرو
نامتعادل بودنِ میل تعادل یکی از شایع ترین ایرادات جلوبندی خودرو

رانندگی ناهموار و خشک

اگر هنگام رانندگی و روشن کردن ماشین احساس راحتی را که قبل در اتومبیل داشتید، ندارید و وقتی در جاده رانندگی می‌کنید تمام ناهمواری‌ها و دست‌اندازها را در اتومبیل حس می‌کنید، بهتر است برای بازبینی سیستم جلوبندی خودرو نزد متخصص مکانیک بروید. معمولا در چنین شرایطی سیستم جلوبندی دچار آسیب یا  فرسودگی شده است.

تنظیم زاویه فرمان

نه تنها برخی از علت‌ها مانند سایش لاستیک و میل تعادل نشانه‌های لرزش فرمان دارد، بلکه گاهی اوقات ممکن است به دلیل بهم ریختگی زاویه فرمان باعث ایجاد لرزش در آن شود. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر لرزش در فرمان خودرو احساس کردید، حتما زاویه‌های فرمان را چک کنید و در صورت تنظیم نبودن آن را اصلاح کنید.

شایع ترین ایرادات جلوبندی خودرو
شایع ترین ایرادات جلوبندی خودرو

تاب داشتن و کم ضخامت شدن دیسک ترمز

وقتی دیسک ترمز تاب برداشته یا ضخامتش کم شده باشد؛ باعث ایجاد سر و صدا، شنیده شدن صدای سوت و لرزش اتومبیل و فرمان هنگام ترمز گرفتن می‌شود. این مشکل دو راه حل دارد:

  1. در صورت تاب برداشتن دیسک ترمز با تراش‌کاری یک لایه از روی دیسک حذف می‌کنند و آن را تعمیر می‌کنند.
  2. اگر دیسک ترمز ضخامت خود را از دست داده بود، برای تعویض دیسک ترمز باید اقدام کنید.

قطعات جلوبندی غرق در روغن

یکی دیگر از علامت‌های مشکل در جلوبندی خودرو روغنی بودن قطعاتی مانند فنرها و کمک فنرهاست. مشکل چرب بودن فنرها و کمک فنرها ناشی از وجود نشتی قطعات جلوبندی خودرو است و باید به تعمیرکار مراجعه کرد.

معیوب بودن بلبرینگ چرخ

بلبرینگ یکی از مهم‌ترین قطعات چرخ‌های خودرو است. وقتی بلبرینگ خودرو دچار مشکل باشد باعث ایجاد لرزش فرمان اتومبیل و ایجاد صدا در خودرو می‌شود. صدای خرابی بلبرینگ شبیه به صدای گیر کردن وسیله‌ای زیر چرخ است و هنگامی که سرعت خودرو زیاد شود، صدای آن نیز بالاتر می‌رود.

نقش حیاتی کمک فنر

کمک فنر یکی از مهم‌ترین قطعات سیستم تعلیق خودرو به شمار می‌رود. نقش کمک فنر، کنترل نوسانات ناشی از حرکت خودرو در جاده و تحمل ضربه‌های وارده به اتومبیل است. معمولا در صورتی که کمک فنر خودرو  خراب شده و یا شل شده باشد، باعث لرزش فرمان  و ایجاد صدا در اتومبیل می‎‎شود. راه حل این مشکل تعویض کمک فنر و یا محکم کردن آن است تا به دیگر قطعات خودرو آسیب وارد نشود.

سیبک پیوند دهنده قطعات جلوبندی

قطعه سیبک یک قطعه کروی شکل بوده که وظیفه آن پیوند دادن و متصل کردن قطعات جلوبندی خودرو به یک‌دیگر برای گردش نرم قطعات خودرو در جهت‌های مختلف است. وقتی این قطعه آسیب ببیند، آسایش از سیستم جلوبندی خودرو سلب می‌شود. معمولا سیبک‌ها به دلیل زنگ‌زدگی، هرز شدن پیچ و مهره و خوردگی خراب می‌شوند و این خراب شدن باعث ایجاد علامت‌هایی چون لرزش در فرمان اتومبیل،منحرف شدن خودرو به یک سمت، عدم حرکت خودرو در یک خط مستقیم، سر و صدای خودرو هنگام برخورد با دست‌انداز و … می‎شود.

مشکل در کنترل فرمان

اگر در کنترل فرمان به مشکل خورده‌اید، احتمال زیاد سیستم تعلیق خودروی شما مشکل دارد. اگر با رها کردن فرمان خودرو در خط مستقیم حرکت نکند ومنحرف شود و به جهات دیگر تکان بخورد، باید آن را برای بررسی دست متخصص مکانیک بسپارید تا تنظیمات جعبه فرمان را بررسی کند.

آسیب دیدگی شاسی خودرو

اگر شاسی خودرو در اثر تصادف آسیب دیده باشد و پس از تعمیر نیز شکل اولیه خود را از دست داده باشد، سیستم جلوبندی خودرو اکثر اوقات در معرض آسیب قرار دارد. معمولا این آسیب دیدگی خود را در کج شدن خودرو به یک سمت، خراب شدن سریع سیبک‌ها و پلوس‌ها نشان می‌دهد.


در مجله رینگو بخوانید : در زمان ترکیدگی و پنچری لاستیک در سرعت بالا چه باید کرد؟


هزینه تعمیر جلوبندی خودرو چقدر است؟

رقم دقیقی برای تعمیر سیستم جلوبندی خودرو نمی‌توان در نظر گرفت، زیرا عوامل متعددی بر روی آن اثرگذار است. اولا ساخت و مدل خودروی شما نقش مهمی در میزان پرداختی شما برای تعمیر جلوبندی خودرو دارد. معمولا خودروهای لوکس اگر قطعات جید لازم داشته باشند، هزینه بیش‌تری خواهند داشت. همچنین این‌که چقدر و به چه صورت این قطعات آسیب دیده و هزینه نیروی کار برای تعمیر خودرو را باید در نظر گرفت. از سوی دیگر بیمه اتومبیل و گارانتی اتومبیل نقش مهمی در هزینه تعمیرات خودرو دارد. بیمه‌ها معمولا تعمیرات منظم ناشی از فرسودگی خودرو و شکستگی را پوشش نمی‌دهند؛ مگر این‌که جلوبندی خودرو شما در اثر تصادف و یا حادثه دیگری دچار مشکل شده باشد.

جمع‌بندی

در این مطلب شایع‌ترین ایرادات جلوبندی خودرو را بیان کردیم. در پایان به شما توصیه می‌کنم با مواجه شدن با هرکدام از این علامت‌ها در اسراع وقت برای تعمیر آن اقدام کنید. بی‌توجهی به این علامت‌ها نه تنها هزینه زیادی برای تعمیر و تعویض قطعات مختلف برای شما به همراه خواهد داشت، بلکه ایمنی شما و مسافران را نیز به خطر می‌اندازد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا