مشخصات فنی خودرو

دلایل جوش آوردن خودرو چیست؟

سیستم خنک‌‌کننده خودرو دارای شبکه پیچیده‌‌‌‌ای از شیلنگ‌‌‌‌ها است که مایع خنک‌کننده را در اطراف موتور، سر سیلندر، بلوک موتور و واشر سر سیلندر پمپاژ می‌‌‌‌کند. بااین‌حال، هنگامی که یک نقص وجود داشته باشد، هوا می‌تواند وارد شیلنگ‌‌‌‌ها شده و باعث انسداد شدید شود و در نتیجه مایع خنک‌کننده به جوش بیاید. این سیستم‌‌‌‌های خنک‌کننده معیوب خودرو در نهایت می‌‌‌‌توانند باعث گرم‌شدن بیش از حد موتور خودرو شوند. سؤالات و ابهامات زیادی در مورد سیستم خنک‌کننده معیوب خودرو وجود دارد. چرا مایع خنک‌کننده در حال جوشیدن است؟ چگونه هوا وارد سیستم خنک‌کننده خودرو و بلوک موتور شده است؟ در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم راهنمای جامعی از موارد مرتبط را ارائه داده و بگوییم دلایل جوش‌آوردن خودرو چیست؟ و راه‌حل‌هایی برای آن شرح دهیم. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که دلایل جوش آوردن خودرو چیست؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

۱۰ دلیل برای جوش آمدن مایع خنک‌کننده خودرو

باید ضد یخ خنک‌کننده، موتور شما را خنک نگه دارد، اما این مایع بخشی از یک سیستم بزرگ‌تر است. درحالی‌که خنک‌کننده موتور نقش کلیدی در سیستم خنک‌کننده خودرو دارد، پمپ آب، شیلنگ، ترموستات و رادیاتور نیز جزئی از این سیستم هستند. مشکلات مربوط به هر جزء می‌تواند کل سیستم را از مسیر خارج کند و موتور شما را در معرض خطر قرار دهد. اگر متوجه داغی بیش از حد موتور شدید، ممکن است به علت موارد زیر باشد:

۱. گرفتگی رادیاتور

۲. درپوش رادیاتور معیوب یا فرسوده

۳. واتر پمپ معیوب

۴. واشر سر سیلندر متورم

۵. پاکت‌‌‌‌های هوا در داخل رادیاتور

۶. ترموستات خراب

۷. سنسور دمای معیوب

۸. سطح پایین مایع خنک‌کننده

۹. خرابی فن خنک‌کننده

۱۰. موتور توربو شارژ

در ادامه به تشریح هریک از این علل خواهیم پرداخت.

دلایل جوش آوردن خودرو
دلایل جوش آوردن خودرو

۱. گرفتگی رادیاتور

چه مدت از زمانی که ضدیخ مایع خنک‌کننده خود را تخلیه کرده‌‌‌‌اید و سیستم خنک‌کننده را تمیز کرده‌‌‌‌اید، می‌‌‌‌گذرد؟ زمانی که زباله و رسوب داخل آب رادیاتور را مسدود می‌‌‌‌‌کند، سیستم نیز مسدود شده و از جریان یافتن مایع خنک‌کننده موتور جلوگیری می‌‌‌‌کند. علائم فوری خرابی و گرفتگی رادیاتور عبارت‌اند از: جوشیدن مایع خنک‌کننده، بخار یا دود خارج شده از کاپوت یا گرم‌شدن بیش از حد موتور.

۲. درپوش رادیاتور معیوب یا فرسوده

درپوش رادیاتور فشار مایع خنک‌کننده را برای کل سیستم کنترل می‌‌‌‌کند. این درپوش دارای سه درزگیر است که همگی ممکن است از کار بیفتند و کل سیستم خنک‌کننده را مختل کنند. علائم درپوش رادیاتور معیوب یا فرسوده عبارت‌اند از: نشتی یا سرریز ضد یخ مایع خنک‌کننده، سطح پایین مایع خنک‌کننده، ازهم‌گسیختگی شیلنگ‌‌‌‌های رادیاتور و گرمای بیش از حد است.

۳. واتر پمپ معیوب

یک پمپ آب، مایع خنک‌کننده موتور را از رادیاتور به بلوک موتور خودرو هدایت می‌‌‌‌کند تا از گرم‌شدن بیش از حد جلوگیری کند. گرچه اتومبیل‌‌‌‌های جدیدتر دارای پمپ‌‌‌‌های آب قوی هستند، مایل‌‌‌‌ها رانندگی کردن باعث ساییدگی و پارگی پمپ آب می‌‌‌‌شود و آن را از کار می‌‌‌‌اندازد. نشانه‌‌‌‌های خراب بودن واتر پمپ عبارت‌اند از: نشتی مایع خنک‌کننده موتور، نشت بخار از زیر کاپوت، گرمای بیش از حد و زنگ‌زدگی قابل‌توجه در بلوک سیستم. همچنین ممکن است هر زمان که سرعت خود را افزایش می‌‌‌‌دهید متوجه صدای شدید از موتور شوید.

۴. واشر سر سیلندر متورم

اگر متوجه نشتی در سیستم خنک‌کننده نزدیک سر سیلندر باشد، به‌احتمال زیاد واشر سر سیلندر باد کرده یا ترکیده است. یک واشر سر سیلندر که نشتی دارد یا منفجر شده است، هوا را به سیستم خنک‌کننده می‌‌‌‌دهد که در نهایت می‌تواند باعث جوش آمدن مایع خنک‌کننده شود. برخی علائم متورم شدن واشر سر سیلندر عبارت است از: حباب‌‌‌‌های هوا در مایع خنک‌کننده و ایجاد کف در اطراف مخزن خنک‌کننده یا مخزن انبساط.

۵. پاکت‌‌‌‌های هوا در داخل رادیاتور

هوا می‌تواند به داخل رادیاتور نفوذ کند. درحالی‌که هوا معمولاً بدون مشکل خارج می‌‌‌‌شود، گاهی اوقات ممکن است گیر کند. هوای به‌دام‌افتاده مانع از عملکرد صحیح سیستم خنک‌کننده می‌‌‌‌شود؛ بنابراین هر چه ماشین شما بیشتر کار کند، داغ‌‌‌‌تر می‌‌‌‌شود تا در نهایت گرم شود. نشانه‌‌‌‌های ورود هوا به داخل رادیاتور عبارت‌اند از: گرم‌شدن بیش از حد در هنگام رانندگی، سیستم گرمایش نادرست و معیوب و نشتی مایع خنک‌کننده.

۶. ترموستات خراب

ترموستات جریان ضدیخ مایع خنک‌کننده را از موتور به رادیاتور کنترل می‌‌‌‌کند. اگر سوپاپ آن‌طور که باید باز یا بسته نشود، ممکن است موتور سطح مایع خنک‌کننده مناسب برای عملکرد صحیح موتور را تأمین نکند. مایع خنک‌کننده چه بیش از حد باشد و چه کمتر از حد، ممکن است باعث جوشیدن مایع خنک‌کننده خودرو شود. نشانه‌‌‌‌های ترموستات معیوب عبارت‌اند از: نوسانات دمای نامنظم و غیرقابل‌توضیح، نشتی مایع خنک‌کننده در نزدیکی ترموستات و وجود مشکل در اندازه‌‌‌‌گیری دماسنج.

۷. سنسور دمای معیوب

سنسور دمای مایع خنک‌کننده، دمای ضدیخ مایع خنک‌کننده و موتور خودرو را کنترل می‌‌‌‌کند. این سنسور همچنین به‌عنوان سنسور ECT یا CTS شناخته می‌‌‌‌شود و خوانش دما را به گیج روی داشبورد شما منتقل می‌‌‌‌کند. علائم سنسور دمای معیوب عبارت‌اند از: گرم‌شدن بیش از حد موتور، عملکرد ضعیف و مصرف سوخت، پمپ آب معیوب و حتی خروج دود سیاه از لوله اگزوز.

۸. سطح پایین مایع خنک‌کننده

به جوش آمدن می‌تواند نشان‌دهنده پایین‌بودن سطح مایع خنک‌کننده خودرو باشد. تعمیر و نگهداری خوب خودرو مستلزم آن است که صاحب خودرو هر دو سال یا ۳۰۰۰۰ مایل مایع خنک‌کننده قدیمی را شستشو داده و تعویض کند. سطح پایین مایع خنک‌کننده باعث ضعف عملکرد درست موتور می‌‌‌‌شود. این اتفاق باعث پایین راندمان مصرف سوخت و خراب‌شدن سیستم گرمایشی می‌‌‌‌شود. ممکن است در این مواقع سنجه دما به سمت ناحیه قرمز برود و بوی شیرینی ساطع شود.

۹. خرابی فن خنک‌کننده

سیستم‌‌‌‌های خنک‌کننده خودرو دارای فن‌‌‌‌های داخلی هستند که رادیاتور را در زمان بیکاری خنک نگه می‌‌‌‌دارند. سیم‌هایی که فن رادیاتور را به رادیاتور متصل می‌کنند می‌توانند به‌مرورزمان خراب شده و عملکرد فن را محدود کنند. علاوه بر این، سوختن فیوزها و رله‌های بد می‌تواند عملکرد موتور را تحت‌تأثیر قرار دهد و باعث جوشیدن مایع خنک‌کننده خودرو شود.

۱۰. موتور توربو شارژ

دمای عملیاتی بالا در موتور ماشین توربو شارژ به دلیل فشار بوست ورودی در کمپرسور اتفاق می‌افتد. اگر دما بیش از حد از آستانه متوسط بالا رود، خودرو می‌تواند فوراً از کار بیفتد. اگر این اتفاق بیفتد، مقادیر بسیار زیادی دود از موتور داغ خارج می‌‌‌‌شود. اگر دمای ماشین شما خیلی بالا باشد؛ ولی خراب نشود، ممکن است سوپر شارژ شما همچنان کار کند؛ اما عملکرد مطلوبی نداشته باشد. علاوه بر این، افزایش شدید دمای موتور نیز می‌تواند در موتورهای توربو شارژ در روزهای گرم یا سفرهای طولانی رخ دهد.

چگونه می‌‌‌‌توان از جوش آمدن مایع خنک‌کننده جلوگیری کرد؟

متأسفانه، همیشه نمی‌‌‌‌توانید از جوشیدن مایع خنک‌کننده خودروی خود جلوگیری کنید. بااین‌حال، تعمیر و نگهداری مناسب می‌تواند به شما در جلوگیری از جوشیدن ضدیخ خنک‌کننده کمک کند.

۱. همیشه سعی کنید مایع خنک‌کننده را در یک سطح مناسب حفظ کنید؛ حتی اگر مجبور به افزایش آن هستید.

۲. از یک خنک‌کننده باکیفیت که حاوی عناصر ضدزنگ است استفاده کنید.

۳. گهگاه یک شستشوی مایع خنک‌کننده انجام دهید.

۴. وضعیت مخزن خنک‌کننده و مخزن انبساط خود را کنترل کنید.

مراقب علائم هوای به‌دام‌افتاده یا اجزای معیوب مانند موارد ذکر شده در قسمت‌‌‌‌های بالا باشید. هرچه زودتر مشکل را حل کنید، شانس بیشتری برای حفظ خودروی خود و جلوگیری از خرابی کامل آن داشته باشید.

اگر مایع خنک‌کننده خودرو در حال جوش آمدن باشد، باید چه‌کار کرد؟

اگر متوجه شدید که مایع خنک‌کننده شما در حال جوشیدن است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که ماشین را متوقف کرده و آن را خاموش کنید. قبل از دست زدن به هر چیزی اجازه دهید ماشین کاملاً خنک شود. باز کردن یک درپوش مخزن خنک‌کننده بسیار داغ می‌تواند باعث سوختگی شدید صورت شود. اگر که اطلاع کافی از موتور و سیستم خنک‌کننده دارید، ممکن است با یک نگاه سریع مشکل را تشخیص دهید. قبل از انجام هر کاری با موتور باید مطمئن شوید که ماشین کاملاً خنک است.

۱. سطح مایع خنک‌کننده را بررسی کرده و در صورت پایین‌بودن سطح آن را پر کنید. فراموش نکنید که مخزن انبساط را نیز بررسی کنید.

۲. به دنبال هرگونه نشتی قابل‌مشاهده برای شناسایی سوراخ‌ها یا ترک‌‌‌‌ها باشید. توجه داشته باشید که ممکن است نتوانید ترک‌‌‌‌ها ببینید، چرا که اغلب تنها زمانی می‌‌‌‌توانید آنها را تشخیص دهید که فشار زیاد حباب‌‌‌‌هایی در اطراف سوراخ مشاهده شود.

۳. اطمینان حاصل کنید که همه اتصالات ایمن هستند و درپوش‌ها مهروموم شده‌‌‌‌اند. به یاد داشته باشید که درپوش رادیاتور نیز یک شیر فشار است که جریان را تنظیم می‌‌‌‌کند.

البته بهتر است وسیله نقلیه را نزدیک مکانیک حرفه‌‌‌‌ای ببرید تا بتوانید مشکل را به‌راحتی برطرف کنید. بهتر است بروشور خودرو را چک کنید تا سهواً باعث باطل شدن گارانتی نشوید.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به دلایل جوش آوردن موتور خودرو پرداختیم. به همین منظور ۱۰ علت را برای این موضوع ذکر کردیم و سپس روش‌‌‌‌های جلوگیری از جوش آوردن موتور را شرح دادیم. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا