آموزشی

خطرات چرخ خودرو | چه چیزهایی ممکن است ما را تهدید کنند؟

چرخ خودرو نقش بسیار مهمی در به مقصد رسیدن ما ایفا می‌کند. اگر خللی در کارکرد این قطعه ایجاد شود، جان سرنشینان خودرو در خطر خواهد بود. چرخ خودرو را می‌توان به عنوان قطعه‌ای فروتن معرفی کرد که نسبت به دیگر قطعات خودرو، فشار زیادی را متحمل می‌شود و به ندرت صدای اعتراضش در می‌آید. با این‌حال وقتی به آن رسیدگی نشود، با خطراتی که ایجاد می‌کند از هر قطعهٔ دیگری خانمان‌سوزتر می‌شود. در این مطلب از مجله رینگو به بررسی انواع خطراتی که فرسوده بودن چرخ خودرو ایجاد می‌کند، پرداخته‌ایم تا با نشر آن در حد امکان از ایجاد سوانح بکاهیم.

افزایش دمای تایرها

وقتی تایرها فرسوده باشند و آج آن‌ها از بین برود، عبور هوا از لابلای آج‌ها به راحتی میسر نمی‌شود و همین امر بالا رفتن دمای تایرها را رقم می‌زند. این فرایند ممکن است تایرها را بترکاند.

افزایش مسافت توقف

لاستیک‌های فرسوده و بدون آج برای توقف نیاز به زمان بیشتری دارند. به این معنی که وقتی پای خود را روی ترمز می‌گذارید، ترمز نسبت به زمانی که لاستیک‌ها سالم هستند، دیرتر عمل کرده و مسافت بیشتری باید طی کنید تا ماشین به طور کامل متوقف شود. اگر به لاستیک‌های خود رسیدگی نکنید، این اختلال در روزهای بارانی خطر تصادف را چند برابر می‌کند.

کاهش هندلینگ خودرو

فرض کنید خودرویی ناگهان جلوی شما می‌پیچد و شما باید سریع جهت خود را تغییر دهید تا با آن برخورد نکنید؛ در صورتی که تایرهای شما سالم و مناسب نباشند، سرعت عمل ماشین کاهش یافته و احتمال تصادف بیشتر خواهد شد. همچنین در صورتی که به تایرهای خود رسیدگی نکنید، ممکن است هندلینگ نامناسب خودرو باعث آسیب به کمک‌های خودرو شود.

کاهش چسبندگی خودرو در جاده‌های یخی

وقتی تایرهای خودرو فرسوده شده و آج خود را از دست می‌دهند، چسبندگی بسیار کمی با سطح جاده دارند. اگر جاده یخ زده باشد، کنترل خودرو بسیار سخت می‌شود و ماشین مدام سر خورده و از جاده بیرون می‌رود. در واقع آج‌های تایر، نقش مهمی در چسباندن اتومبیل به زمین ایفا می‌کنند. اینجا انتخاب یک لاستیک زمستانی می‌تواند شما را نجات بدهد.

از ما بخرید

کاهش فشار باد لاستیک خودرو

اگر باد لاستیک‌های خودروی شما به سرعت تخلیه شده، باید آن‌ها را تعویض کنید. گاهی خالی شدن باد لاستیک‌ها در طول زمان اتفاق افتاده و باعث مصرف سوخت بیشتر و زیاد شدن فشار روی موتور اتومبیل می‌شود. به همین دلیل لازم است که سلامت لاستیک‌های خودروی خود را در دوره‌های زمانی مشخص، بررسی کنید.

فشار باد لاستیک خودرو
فشار باد لاستیک خودرو

جریمه شدن به خاطر تایرها

همهٔ ما خوب می‌دانیم که تایرهای فرسوده برای جان سرنشینان خودرو و افراد خارج از خودرو خطرات فراوانی دارند. گاهی اتفاق می‌افتد پلیس راهنمایی و رانندگی با مشاهدهٔ خودرویی که لاستیک‌های نامناسبی دارد، آن را متوقف کرده و علاوه‌بر این‌که جریمه‌ای سنگین شامل حال راننده شده، ماشنیش را به پارکینگ منتقل کرده‌اند تا بعد از تعویض لاستیک، ترخیص کنند. این موضوع برای خودروهای سنگین، بیشتر اتفاق می‌افتد.

افزایش هزینه‌های خودرو

بسیاری از صاحبان خودرو به دلیل گرانی تایرها تا زمانی که مجبور نباشند، آن‌ها را تعویض نمی‌کنند! اما با اندکی تأمل، خواهیم دید که این کار نه تنها به نفع ما نیست، بلکه ممکن است هزینه‌های هنگفت مالی و جانی روی دستمان بگذارد. تایرهای فرسوده و نامناسب نه تنها احتمال بروز تصادف و به خطر افتادن جان عده‌ای را زیاد می‌کنند؛ بلکه موجب ایجاد نقص‌های فنی در دیگر قطعات خودرو می‌شوند که می‌تواند هزینه‌های بیشتری نسبت به هزینهٔ تعویض تایر داشته باشد.

پنچری لاستیک‌ها

وقتی لاستیک‌ها بر اثر سایش و طول عمر زیاد، آج‌های خود را از دست می‌دهند، احتمال پنچری آن‌ها افزایش می‌یابد. زیرا اشیای تیز و برنده راحت‌تر در لاستیک فرو می‌روند و آن را پنچر می‌کنند. پنچری ماشین در زمان رانندگی، می‌تواند آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به خودرو و سرنشینان آن بزند.

لاستیک دست دوم و افزایش تصادف

بعضی از لاستیک‌های فرسوده قابل تعمیر هستند. عده‌ای نیز این لاستیک‌ها را تعمیر کرده و با قیمت کم‌تری به فروش می‌رسانند. توجه داشته باشید که خطر لاستیک‌های دست دوم و تعمیر شده، کم‌تر از لاستیک‌های فرسودهٔ خودروی خودتان نیست. عمر این لاستیک‌های تعمیر شده کوتاه بوده و به زودی باید به دنبال لاستیک دیگری باشید. پس با خرید آن‌ها به قیمت کم‌تر، سودی شامل حالتان نشده است.

ایجاد چرخ‌هایی ایمن برای خودرو

تایرها قطعاتی از ماشین هستند که جان خود را به دستانشان سپرده‌ایم. پس یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای ایمن بودن چرخ‌های خودروی خود و در واقع جان خود انجام دهید، بررسی دوره‌ای تایرها است. به خصوص در هنگام سفر، بررسی این قطعات برای ورود به جاده، امری حیاتی به حساب می‌آید.

همچنین خرید تایر با کیفیت برای اتومبیل، کار راحتی نیست و نیاز به تحقیق و پرس‌وجو دارد. فروشگاه اینترنتی رینگو یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین فروشگاه‌های رینگ و اسپرت و تایر است که با کسب نماد اعتماد الکترونیکی، نظر مشتریان زیادی را به سوی خود جلب کرده است.

اگر قصد تعویض لاستیک اتومبیل خود را دارید، با شماره ۰۲۱۸۸۵۱۹۶۵۰ تماس گرفته و از خدمات فروشگاه اینترنتی رینگو بهره‌مند شوید. ما در تمام مراحل بررسی و خرید کنار شما هستیم تا بهترین‌ها را انتخاب کنید.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا