معرفی خودرو

همه چیز درباره خودروهای تسلا

برند تسلا با نام تسلا موتورز (۱۷ – ۲۰۰۳Tesla Motors)یک کارخانه آمریکایی خودرو است که بیشتر به‌واسطه خودروهای برقی، صفحات خورشیدی، و باتری برای خودروها و ذخیره انرژی خانگی خود شناخته شده است. در سال ۲۰۰۳ توسط کارآفرینان آمریکایی مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ تأسیس شد و به نام مخترع آمریکایی، نیکلا تسلا نام‌گذاری شد. تسلا تا امروز یکی از معروف‌ترین کارخانه‌هایی است که توانسته کارآمدترین و بهترین خودروهای الکترونیکی را تولید و به بازار عرضه کند. خودروهایی که ادعا دارند در آینده خیلی نزدیک قرار است جایگزین همه خودروهای بنزینی و گازی امروز شوند. درواقع مهم‌ترین هدف از تولید چنین محصولی هم کاهش سطح آلودگی‌ها و مشکلاتی است که خودروهای معمولی به‌مرورزمان در زندگی انسان‌های سراسر جهان ایجاد کرده‌اند. همین موضوع است که باعث شده تسلا یکی از برندهای معروف و آینده‌داری شود که قرار است زندگی را برای بشریت تغییر دهد! اگر شما هم مشتاق خواندن و دانستن اطلاعات بیشتر درباره خودروهای تسلا هستید، این مطلب از رینگو برای شماست:

تسلا موتورز، شروع یک طوفان

تسلا موتورز برای توسعه یک خودروی اسپرت برقی شکل گرفت. ابرهارد مدیر اجرایی تسلا (مدیرعامل) و تارپنینگ مدیر مالی اصلی آن بود. بودجه این شرکت از منابع مختلفی تأمین می‌شد که برجسته‌ترین آنها فردی به نام ایلان ماسک بود. ایلان ماسک بنیان‌گذار PayPal (یک حساب بانکی اینترنتی با قابلیت دریافت و پرداخت پول از اینترنت) است و که بیش از ۳۰ میلیون دلار به این پروژه جدید کمک کرد. این کمک مالی بزرگ ایلان ماسک بهانه‌ای بود تا بتواند به‌عنوان رئیس شرکت از سال ۲۰۰۴ فعالیت کند. بعد از آن تاریخ تسلا با نام ایلان ماسک گره خورد و بیشتر از پیش شناخته شد.

تسلا موتورز |خودروهای تسلا
تسلا موتورز |خودروهای تسلا

اولین خودرو برقی تسلا موتورز

سال ۲۰۰۸ تسلا موتورز اولین خودروی خود را با نام رودستر که خودرویی کاملاً برقی بود به بازار عرضه کرد. در آزمایش‌های شرکت، این خودرو با یک‌بار شارژ توانست به طی‌کردن مسافتی تا حدود به ۲۴۵ مایل (۳۹۴ کیلومتر) برسد، محدوده‌ای که برای خودروهای برقی تولیدی بی‌سابقه بود.
ادامه دادن این آزمایش‌ها و بررسی بیشتر ظرفیت رودستر نشان داد که عملکرد آن با بسیاری از خودروهای اسپرت بنزینی قابل‌مقایسه است و این نشانه خوبی برای چنین اختراع مهمی بود.

مهم‌ترین ویژگی‌های رودستر شامل این موارد است:

  • رودستر می‌تواند در کمتر از چهار ثانیه از ۰ تا ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) در ساعت شتاب بگیرد و حداکثر سرعت آن به ۲۰۰ مایل (۲۰۰ کیلومتر در ساعت) برسد.
  • بدنه سبک خودرو از فیبر کربن ساخته شده بود.
  • هیچ‌گونه آلاینده‌ای از لوله اگزوز آن تولید و خارج نمی‌شود، زیرا از موتور احتراق در قسمت داخلی این خودرو استفاده نمی‌شود.
  • تسلا موتورز دریافت که این خودرو دارای بازدهی معادل مسافت پیموده شده بنزین ۱۳۵ مایل در هر گالن (۵۷ کیلومتر در لیتر) است.
  • موتور الکتریکی خودرو از سلول‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کند، سلولی که اغلب در باتری‌های لپ‌تاپ و رایانه استفاده می‌شود و می‌تواند از یک پریز برق استاندارد برای شارژ مجدد استفاده کند.

در اواخر سال ۲۰۰۷ ابرهارد از مدیرعاملی و رئیس فناوری این برند استعفا داد و به هیئت مشورتی شرکت پیوست. در سال ۲۰۰۸ اعلام شد که او این شرکت را ترک کرده است، اگرچه ابرهارد هنوز سهام‌دار شرکت است. تارپنینگ هم که معاون مهندسی برق بود و بر توسعه سیستم‌های الکترونیکی و نرم‌افزاری رودستر نظارت داشت، در سال ۲۰۰۸ این شرکت را ترک کرد. از آن تاریخ به بعد ایلان ماسک به طور رسمی سمت مدیرعاملی تسلا را به عهده گرفت و در سال ۲۰۱۰ با عرضه اولیه سهام تسلا توانست حدود ۲۲۶ میلیون دلار به‌عنوان سرمایه این شرکت، از فروش سهام آن جمع‌آوری کند.

تولید سدان مدل S، برگ دیگری از فعالیت تسلا

در سال ۲۰۱۲ تسلا تولید رودستر را متوقف کرد تا روی سدان مدل S جدید خود متمرکز شود. خودرویی که بعد از عرضه و معرفی منتقدان زیادی عملکرد و طراحی آن را تحسین کردند. این دستگاه دارای سه گزینه مختلف باتری بود که برد تقریبی ۲۳۵ یا ۳۰۰ مایل (۳۷۹ یا ۴۸۳ کیلومتر) را ارائه می‌داد. گزینه دیگر باتری با بالاترین عملکرد، شتاب ۰ تا ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) در ساعت را در کمی بیش از چهار ثانیه پر می‌کرد و حداکثر سرعت آن ۱۳۰ مایل (۲۰۹ کیلومتر) در ساعت بود.

بر خلاف رودستر که سیستم باتری خود را در پشت خودرو حمل می‌کرد، در مدل S باتری را زیر خودرو آن تعبیه کردند که فضای ذخیره‌سازی اضافی را در قسمت عقب ایجاد می‌کرد و به دلیل مرکز ثقل پایین، هندلینگ را بهبود می‌بخشید. این محل قرارگیری باتری در مدل‌های بعدی تسلا ادامه پیدا کرد.
رانندگی با مدل S نوعی راننده نیمه اتوماتیک بود که بعدها در سایر مدل‌های خودرو تسلا هم از این شیوه رانندگی استفاده کردند و به آن پایبند ماندند.

ساخت ایستگاه‌های شارژ خودرو برقی و ادامه خط تولید

از سال ۲۰۱۲ ، تسلا ایستگاه‌هایی با نام Superchargers در ایالات متحده و اروپا ساخت که برای شارژ سریع باتری و بدون پرداخت هزینه اضافی برای دارندگان تسلا طراحی شده بود. نسخه‌های بعدی این ایستگاه‌ها همچنین قابلیت جایگزینی کامل باتری مدل S را هم داشتند.

تسلا در سال ۲۰۱۵ مدل X ، یک خودروی متقاطع (یعنی وسیله‌ای با ویژگی‌های یک وسیله نقلیه اسپرت اما بر روی شاسی خودرو ساخته شده است) را عرضه کرد. حداکثر برد باتری مدل X حدود ۳۴۰ مایل (۵۴۷ کیلومتر بر ساعت) بود و تا هفت نفر جا برای نشستن سرنشین داشت.
به دلیل تقاضا و استقبال بازار برای یک وسیله نقلیه ارزان‌تر، مدل ۳ ، یک سدان چهار در با برد ۵۶۳ کیلومتر و قیمت ۳۵۰۰۰ دلار، در سال ۲۰۱۷ تولید شد. سقف این خودرو تمام شیشه‌ای بود و بیشتر کنترل‌ها بر روی یک صفحه لمسی مرکزی ۱۵ اینچی (۳۸ سانتی‌متری) تعبیه شده بود. مدل ۳ با پشت سر گذاشتن نیسان لیف، پرفروش‌ترین مدل تسلا و پرفروش‌ترین خودروی برقی تمام دوران شد.

ورود به دنیای پنل‌های خورشیدی

این شرکت علاوه بر تولید خودروهای برقی به تولید محصولات انرژی خورشیدی متمرکز شد. در سال ۲۰۱۵ یک سری باتری برای ذخیره انرژی الکتریکی که از انرژی خورشیدی برای استفاده در خانه‌ها و مشاغل تهیه شده بود، رونمایی شد. تسلا در سال ۲۰۱۶ شرکت پنل خورشیدی SolarCity را خریداری کرد و پنل‌های خورشیدی روی پشت‌بام، سقف خورشیدی با کاشی‌های تولیدکننده انرژی و یک باتری بزرگ را ارائه داد.

این پنل‌ها  Powerwall نامیده می‌شود تا انرژی تولید شده برای استفاده در زمان عدم تابش خورشید یا به‌عنوان پشتیبان در صورت قطع برق ذخیره کند. در سال ۲۰۱۷ این شرکت نام خود را به تسلا تغییر داد تا نشان دهد که دیگر فقط خودرو نمی‌فروشد.

جدید‌ترین محصول تسلا، آخرین پرونده ۲۰۲۰

تسلا کراس‌اوور دیگری به نام مدل Y را در سال ۲۰۲۰ عرضه کرد. مدل Y کوچک‌تر و ارزان‌تر از مدل X بود و بسیاری از قطعات مشابه مدل ۳ در آن استفاده شده بود. فروش مدل Y به‌سرعت با مدل 3 قابل‌مقایسه شد. بعدازاین فروش ماسک ابراز اطمینان کرد که این پرفروش‌ترین مدل تسلا خواهد بود. تسلا اعلام کرد که چندین مدل برای عرضه در اوایل دهه ۲۰۲۰ منتشر می‌شود، از جمله نسخه دوم رودستر، کامیون نیمه تریلر و وانت سایبر تراک که دارای طراحی زاویه‌ای جعبه‌ای بود که هنگام اولین رونمایی، جنجال‌های زیادی داشت و افراد زیادی طراحی جسورانه آن را تحسین کردند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا