معرفی خودرو

خودروی ایمن | ویژگی‌ها و امکانات

کمپانی‌های بزرگ خودروسازی با پیشرفت تکنولوژی همگام هستند و ویژگی های خودروی ایمن را به جدیدترین خودروهای تولیدی خود اضافه می‌کنند. این سیستم‌های هشدار از وقوع تصادفات جاده‌ای وخیم جلوگیری کرده و چشم سوم راننده هستند. در این راهنما از رینگو ویژگی های خودروی ایمن را بررسی می‌کنیم و به نحوه عملکرد آنها می‌پردازیم.

کیسه های هوا

این ویژگی خودرو ایمن چیز جدیدی نیست و بیش از دو دهه از اجباری شدن آن در ساخت خودروهای مختلف می‌گذرد. بااین‌وجود هنوز خودروهای داخلی ما بدون کیسه هوای سرنشینان وارد بازار می‌شوند! کیسه‌های هوا سالانه جان هزاران نفر در تصادفات جاده‌ای را نجات می‌دهند و وجود آنها یکی از باید‌های تولیدات خارجی است. کیسه‌های هوای جدید حسگر‌هایی برای تشخیص ضربه به عقب، جلو و بغل خودرو دارند و در کسری از ثانیه باز می‌شوند. انواع مختلفی کیسه هوا وجود دارد که کیسه های هوای پرده‌ای بهترین عملکرد را در جلوگیری از صدمات سر دارند.

در گذشته بحث‌های زیادی سر ایمن بودن یا نبودن کیسه‌های هوا پیش می‌آمد. حتی گزارش‌هایی درباره آسیب یا کشته‌شدن کودکان بر اثر ضربه کیسه هوا وجود داشت! در حال حاضر دقت عمل کیسه‌های هوا زمین تا آسمان فرق کرده‌اند. این کیسه‌های مدرن وزن فردی که روی صندلی نشسته است را تشخیص می‌دهند و باتوجه‌به آن قدرت و سرعت هوای کیسه را تنظیم می‌کنند.


در مجله رینگو بخوانید : پرفروش‌ ترین خودرو در کشورهای مختلف جهان کدامند؟


کمربند ایمنی

برای اولین‌بار، در سال، ۱۹۸۴ کمپانی فورد کمربند ایمنی را به خودروهای خود اضافه کرد و در آن زمان استفاده از کمربند ایمنی اختیاری بود! در حال حاضر کمربند ایمنی اولین ویژگی یک خودرو ایمن است و رانندگی بدون آن جریمه دارد. کمربند ایمنی و کیسه‌های هوا به‌عنوان سیستم‌های بازدارنده اولیه (PRS) شناخته می‌شوند و نقش مهمی در حفاظت و ایمنی سرنشینان و راننده دارند.

کمربند‌های ایمنی به مکانیزم جمع‌کننده متصل هستند و در صورت توقف ناگهانی خودرو در جای خود قفل می‌شوند. این مکانیزم مانع از پرتاب سرنشینان به جلو شده و از شدت ضربه می‌کاهد. انواع مختلفی از کمربند‌های ایمنی دو نقطه، سه نقطه و چهار نقطه وجود دارند که کمربند سه نقطه‌ای بیشترین استفاده را در خودروهای امروزی دارد.

سیستم ترمز‌های ضد قفل یا ABS

ترمز ABS به راننده این امکان را می‌دهد که خودرو را در جاده لغزنده بهتر کنترل کند، اما چرا در خودروهای بدون ABS کنترل خودرو سخت و مخاطره‌آمیز است؟ فشار ناگهانی بر پدال گاز در خودروهایی که فاقد ABS هستند باعث قفل شدن چرخ خودرو می‌شود. در این شرایط راننده نمی‌تواند چرخ‌های قفل شده را کنترل کند و احتمال وارونگی یا تغییر جهت خودرو زیاد است. با این توضیح هدف از طراحی ترمز‌های ضد قفل بیشتر می‌شود. هدف اصلی از ساخت ترمز‌های ABS افزایش توان کنترل راننده در جاده‌های سخت و لغزنده است. ترمز ABS با استفاده از ۴ سنسور سیستم سرعت چرخش هر چرخ را کنترل می‌کند تا از لغزش جلوگیری کند.

سیستم کنترل کشش یا TCS

سیستم کنترل کشش در حفظ ایمنی خودروهای مدرن جاده‌ای بسیار اهمیت دارد و می‌تواند از تصادفات ناشی از سهل‌انگاری راننده هنگام پیچیدن یا رانندگی در سطوح خطرناک یخی جلوگیری کند. کنترل کشش یک سیستم الکترونیکی است که به ECU خودرو متصل است. سیستم کنترل کشش مانند ترمز‌های ضد قفل سنسور یا حس‌گرهایی دارد که اگر سرعت یک یا چند چرخ از حد معمول بیشتر شود به شما اعلام می‌کند. TCS  از شتاب سریع خودرو در روز‌های برفی و بارانی که جاده لغزنده است جلوگیری می‌کند. همکاری این سیستم با ABS به ایمنی بیشتر خودرو کمک می‌کند.

سیستم کمک ترمز یا BA

یکی از ویژگی‌های خودروی ایمن سیستم کمک ترمز است که به آن دستیار ترمز هم می‌گویند. دلیل طراحی و به‌وجودآمدن این سیستم افزایش ایمنی ترمز‌های ناگهانی است. این سیستم به شما کمک کرده تا وسیله نقلیه خود را سریع‌تر متوقف کنید. در مواقع اضطراری کافی است کمی از حد آستانه ترمز خودرو خود پایتان را بیشتر روی پدال گاز فشار دهید. ECU این ترمز را به‌عنوان ترمز اضطراری فرض می‌کند و با قدرت بیشتری دستور ترمز می‌دهد. سیستم کمک ترمز موقعیت را سریع ارزیابی کرده و با کمک ABS سریع‌تر خودرو را متوقف می‌کند.

سیستم هشدار برخورد و تشخیص عابر پیاده

هدف اصلی طراحی ویژگی های خودرو ایمن کاهش آمار تصادفات و کاهش میزان وخامت تصادف است. سیستم هشدار برخورد به شیوه‌ای طراحی شده که از وقوع تصادف به اجسام یا آدم‌های اطراف بیشتر جلوگیری می‌کند. این سیستم مانند یک هشدار عمل کرده و با استفاده از دوربین، رادار و لیزر به تشخیص بهتر اشیا کمک می‌کند. سیستم هشدار برخورد در زمان شناسایی یک جسم با صدا یا علامت راننده را متوجه شرایط اطراف می‌کند و اگر برای واکنش راننده دیر شده باشد، ترمز‌های اضطراری خودکار وارد عمل می‌شوند.

خودروی ایمن | سیستم هشدار برخورد و تشخیص عابر پیاده
خودروی ایمن | سیستم هشدار برخورد و تشخیص عابر پیاده

سیستم هشدار خروج از خط و نقطه کور

افزایش ساعات رانندگی با کاهش هوشیاری راننده رابطه دارد و هرچه سفر‌های جاده‌ای طولانی‌تر باشند، امکان کنترل شرایط در وقوع حادثه سخت‌تر می‌شود! به همین دلیل همیشه تاکید می‌شود از رانندگی در زمان خواب‌آلودگی جدا پرهیز کنید. سیستم هشدار خروج از خط و نقطه کور نیز به دلیل افزایش ایمنی جاده‌ها و سرنشینان خودرو طراحی شده است. تجهیز خودروهای جدید با فناوری هشدار خروج از خط و نقطه کور احتمال برخورد شدید با موانع در سرعت بالا را کاهش می‌دهد.

سیستم هشدار خروج از خط و نقطه کور مانند سیستم هشدار برخورد به رادار، دوربین و لیزر مجهز هستند. این فناور‌ها به طور پیوسته موقعیت شما را در جاده ارزیابی می‌کنند و در صورت وجود جسم خارجی به شما هشدار می‌دهند.


در مجله رینگو بخوانید : محبوب‌ترین و بهترین خودروهای شاسی بلند در بازار ایران


سیستم خودکار هشدار تصادف

این سیستم می‌تواند جان راننده و سرنشینان را در صورت وقوع یک تصادف جاده‌ای وخیم نجات دهد! به‌ویژه اگر این اتفاق در شب یا جاده‌های دور از مسیر اصلی افتاده باشد. باتوجه‌به اینکه خودروهای جدید به تلفن و اینترنت مجهز هستند، سیستم خودکار هشدار تصادف به‌صورت خودکار با اورژانس تماس می‌گیرد. البته این ویژگی خودرو ایمن هنوز خیلی متداول نیست و خودروهای زیادی فاقد آن هستند.

جمع بندی

اگرچه در سال‌های گذشته ساخت خودروهای ایمن افزایش یافته است، اما راننده همیشه باید برای بدترین اتفاق‌ها آماده باشد. طراحی و ساخت سیستم‌های جدید ترمز یا سیستم هشدار خروج از خط تا حد زیادی به امنیت جاده‌ها کمک کرده‌اند و رانندگی در سفر‌های جاده‌ای با دلهره و نگرانی کمتری همراه است. یکی از مشکلات و نگرانی‌های مردم رانندگی در روز‌های برفی و بارانی است. خوشبختانه با روی کار آمدن این سیستم‌ها قدرت کنترل خودرو ترمز کردن تغییرات مثبت زیادی داشته است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا