مشخصات فنی خودرو

آیا خودروهای برقی به روغن موتور نیاز دارند؟

برخلاف خودروهای گازسوز و هیبریدی، خودروهای الکتریکی نیازی به روغن موتور ندارند. موتورهای الکتریکی اصطکاک بسیار کمتری نسبت به انواع دیگر موتورها ایجاد می کنند. بنابراین روغن موتور در خودروهای برقی ضروری نیست. اما مایعات دیگر هستند.

موتورهای الکتریکی نیازی به روغن موتور ندارند.

برای درک بهتر اینکه چرا خودروهای برقی به روغن موتور نیاز ندارند، لازم است تفاوت موتورهای احتراقی و الکتریکی را بررسی کنیم.

موتورهای احتراقی بسیار پیچیده هستند. آنها از قطعات فلزی زیادی تشکیل شده اند که به حرکت خود ادامه می دهند: میل لنگ، سوپاپ ها، پیستون ها، میله های اتصال، میل بادامک و غیره. سیلندر، به یک حرکت چرخشی، که به چرخ ها منتقل می شود.

اصطکاک بین این بخش‌های مختلف باعث از دست رفتن کارایی انرژی، آزاد شدن گرما و ایجاد رسوب می‌شود. به عبارت ساده تر، موتور فرسوده می شود. نقش روغن موتور دقیقاً کاهش این اصطکاک، کاهش سرعت افزایش دما و فرسایش فلز است.

برای این منظور، روغن در موتورهای احتراقی کلاسیک ضروری است. در غیر این صورت، موتور ممکن است پس از تنها چند مایل آسیب جدی ببیند.

از نظر مکانیکی، موتورهای الکتریکی بسیار پیچیده‌تر از موتورهای احتراقی هستند، زیرا آنها یک حرکت چرخشی (حرکت دایره‌ای روتور که توسط میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود) ایجاد می‌کنند. بنابراین، موتورهای الکتریکی می توانند چرخ ها را بدون تکیه بر قطعات مکانیکی مختلف مورد نیاز موتورهای احتراقی حرکت دهند. به همین دلیل است که خودروهای الکتریکی نیازی به روغن موتور ندارند. با این حال، آنها برای عملکرد صحیح به مایعات دیگری نیاز دارند.

خودروهای برقی به چه مایعاتی نیاز دارند؟

اگرچه آنها بدون روغن موتور کار می کنند، اما ماشین های الکتریکی به انواع دیگری از روان کننده ها نیاز دارند تا در شرایط عملکرد خوب باقی بمانند.

مایعات گیربکس: خودروهای الکتریکی پیچیدگی کمتری نسبت به خودروهای گازسوز دارند، اما همچنان دارای قطعات مکانیکی هستند (به عنوان مثال، در بلوک انتقال). برای روانکاری موثر قطعات، استفاده از سیالات کاملاً عایق با خواص حرارتی مناسب برای موتورهای الکتریکی ضروری است. Quartz EV Fluids برای رفع نیازهای خودروهای الکتریکی طراحی شده است. مایعات گیربکس باید به ندرت تعویض شوند: یک یا دو بار در طول عمر خودرو.

خنک کننده موتور: این مایع خطر گرم شدن بیش از حد باتری و اینورتر را کاهش می دهد. در حالت ایده‌آل، اولین تعویض مایع خنک‌کننده باید پس از طی کردن مسافت تقریباً 49000 مایلی خودرو انجام شود.

روغن ترمز: اگرچه ترمز احیا کننده نقش اصلی را ایفا می کند، روغن ترمز نیز در خودروهای الکتریکی ضروری است. زمانی که خودروی برقی مایع ترمز کافی داشته باشد، لنت های ترمز و ترمزهای دیسکی به درستی کار می کنند و ایمنی سرنشینان را تضمین می کنند. شما باید هر دو سال یا هر 24000 مایل آن را تعویض کنید.

خودروی برقی و روغن موتور
خودروی برقی و روغن موتور
از ما بخرید

وسایل نقلیه الکتریکی باتری (BEV) بازی را از نظر اینکه کدام قطعات برای تامین انرژی و نگهداری وسیله نقلیه مورد نیاز است تغییر داده اند. این فناوری انقلابی حتی نیاز به رایج ترین اجزای مکانیکی خودرو را زیر سوال برده است. به عنوان مثال، روغن موتور برای موتور به همان اندازه که خون برای بدن انسان ضروری است در نظر گرفته می شود. یک ماشین موتور احتراق داخلی بدون روغن موتور نمی تواند کار کند.

با این حال، وابستگی به روغن موتور با خودروهای الکتریکی با باتری تغییر می کند. از آنجایی که BEV ها موتور ندارند، از روغن موتور استفاده نمی شود. لازم به ذکر است که در حالی که وسایل نقلیه الکتریکی هیبریدی و پلاگین هیبریدی (PHEV) دارای برقی هستند، همچنان دارای موتور احتراق داخلی هستند. بنابراین هیبریدها از روغن استفاده می کنند و نیاز به تعویض روغن دارند. به عبارت دیگر، تویوتا RAV4 Hybrid و RAV4 Prime Plug-in Hybrid از روغن موتور استفاده خواهند کرد، در حالی که BEV مانند تسلا مدل 3 از روغن موتور استفاده نخواهد کرد.

با توجه به وابستگی یک موتور گازسوز به روغن موتور، تعویض روغن اغلب یکی از مواردی است که اغلب در مورد تعمیر و نگهداری خودرو بحث می شود. روغن موتور برای روانکاری قسمت های متحرک موتور ضروری است و در صورت استفاده صحیح، عمر موتور را نیز افزایش می دهد. بنابراین، عدم نیاز به روغن موتور و حذف تعمیر و نگهداری مربوطه، نگرانی مالکان خودروهای برقی را از سرویس صحیح روغن موتور کاهش می دهد.

مشکل تعویض روغن

در حالی که یک مورد عمده خدماتی نیست، تعویض روغن می تواند بر عمر خودرویی با موتور احتراق داخلی بسیار تأثیرگذار باشد. با فواصل توصیه شده تعویض روغن 5000 تا 7500 مایل، دفعات تعویض روغن نیز می تواند ناخوشایند باشد. علاوه بر این، به رانندگان معمولاً دستور داده می شود که سطح روغن زیر کاپوت را به صورت ماهانه بررسی کنند.

خطر استفاده از نوع نادرست روغن سردرد دیگری است که صاحبان موتورهای احتراق داخلی با آن مواجه هستند. نوع روغن مورد استفاده بستگی به نیاز سازنده برای وسیله نقلیه شما دارد، در حالی که دفعات تغییرات نیز بر اساس استفاده از خودرو و آب و هوا تعیین می شود. پیروی نکردن از برنامه تعمیر و نگهداری صحیح می تواند مشکلات زیادی برای خودرو ایجاد کند و استفاده از روغن نادرست گاهی اوقات می تواند صلاحیت خودرو را برای پوشش گارانتی به خطر بیندازد.

خودروی برقی و روغن موتور
خودروی برقی و روغن موتور

تعویض روغن یکی دیگر از مواردی است که باید در ذهن شما باشد و اگر یک مرکز خدماتی دارید تعویض روغن را انجام می دهد، قرار دیگری است که باید رزرو کنید. این همچنین مستلزم ناراحتی رانندگی وسیله نقلیه به مرکز خدمات و انتظار برای تکمیل تعمیر و نگهداری است.

روان کننده های مورد نیاز خودروهای برقی

خوشبختانه برای رانندگان خودروهای الکتریکی با باتری (BEV)، روغن موتور یک چیز کمتر نگران کننده خواهد بود. با این حال، روان کننده های دیگری نیز وجود دارند که در خودروهای موتور احتراق داخلی که به خودروهای الکتریکی منتقل می شوند نیز استفاده می شوند. به عنوان مثال، روغن ترمز، که برای حفظ روغن کاری در سیستم ترمز استفاده می شود، نیاز به نظارت و در نهایت تعویض دارد. با این حال، با توجه به اینکه برخی از سازندگان تعویض روغن ترمز را تا 150000 مایل توصیه نمی کنند، EV می تواند تا زمانی که تعویض توصیه می شود صاحبان متعددی داشته باشد.

وسایل نقلیه الکتریکی گیربکس سنتی موتورهای احتراق داخلی را ندارند که در آن چندین دنده با اندازه های مختلف وجود دارد که وسیله نقلیه را به جلو می راند تا شتاب بگیرد. به عنوان مثال، در حالی که یک وسیله نقلیه گازسوز ممکن است دارای گیربکس 5 سرعته باشد، خودروهای الکتریکی دارای یک گیربکس 1 سرعته هستند. این بدان معنی است که قطعات متحرک کمتری برای روغن کاری انجام می شود و طبق برنامه تعمیر و نگهداری Chevy برای Bolt EV خود، ممکن است هرگز نیازی به شستشوی گیربکس نباشد. با این حال، بهتر است همیشه به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید و از فروشنده خود بپرسید که آیا ممکن است نیاز به تعویض روغن گیربکس باشد.

خودروی برقی و روغن موتور
خودروی برقی و روغن موتور

نتیجه گیری

وسایل نقلیه الکتریکی باطری از روغن استفاده نمی کنند و به تعمیر و نگهداری و مشکلات مربوط به تعویض روغن نیاز ندارند. با این حال، صاحبان وسایل نقلیه الکتریکی باید با برنامه تعمیر و نگهداری خودرو خود مشورت کنند و کارشناسان خدمات را برای نظارت بر مایعات به کار بگیرند تا خودروی خود به خوبی کار کند.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا