مشخصات فنی خودرو

دریچه گاز موتور خودرو چیست و چگونه کار می‌کند؟

سیستم‌های مختلفی در زیر کاپوت یک وسیله نقلیه برای انجام وظایف لازم برای کارکرد روزانه موتور وجود دارد. سیستم ورودی هوا نیز از جمله این موارد است. هدف از تعبیه سیستم ورودی هوا این است که اجازه دهد هوا به موتور برسد که مرحله مهمی در فرایند احتراق است. این سیستم از قسمت‌های مختلفی از جمله دریچه گاز تشکیل شده است. این مقاله از مجله رینگو به ارائه اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد دریچه گاز و نقشه خاصی که در سیستم ورودی هوا ایفا می‌کند، می‌پردازد. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که دریچه گاز موتور خودرو چیست و چگونه کار می‌کند؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دریچه گاز چه کاری انجام می‌دهد؟

در داخل سیستم ورودی هوا، یک واحد جا وجود دارد که حاوی صفحه دریچه گاز است و یکی از اجزای بدنه دریچه گاز را تشکیل می‌دهد. این صفحه که به‌عنوان سوپاپ پروانه‌ای شناخته می‌شود، روی شفت می‌چرخد. وقتی راننده روی پدال گاز پا می‌گذارد، صفحه دریچه گاز باز می‌شود تا هوا وارد موتور شود. هنگامی که پدال آزاد شود، دریچه بسته می‌شود. این کار باعث خفه کردن دریچه گاز برای گردش جریان هوا در محفظه احتراق می‌شود که به کنترل سرعت موتور کمک می‌کند. بسته به نوع موتور خودرو، بدنه دریچه گاز را می‌توان در قسمت‌‌های مختلف موتور پیدا کرد. مدل‌های قدیمی معمولاً دارای بدنه دریچه گاز هستند که مستقیماً در قسمت کاربراتور تعبیه شده و برای تزریق سوخت استفاده می‌شود. موتورهای تزریق سوخت مدل جدید، دارای بدنه دریچه گاز هستند که معمولاً بین منیفولد ورودی و فیلتر هوا قرار دارد. بدنه دریچه گاز به‌صورت مکانیکی به‌وسیله سیم یا کابل به پدال گاز متصل می‌شود. اکثر موتورها دارای تزریق الکترونیکی سوخت هستند. در این حالت، هنگامی که راننده روی پدال گاز پا می‌گذارد، یک سنسور موقعیت دریچه گاز سیگنالی را به واحد کنترل الکترونیکی (ECU) ارسال می‌کند. این امر باعث می‌شود که حسگر جریان هوا با رایانه نیز ارتباط برقرار کند و میزان سوختی که انژکتورها ارائه می‌دهند را افزایش می‌دهد.

دریچه گاز موتور خودرو
دریچه گاز موتور خودرو

اسپیسر دریچه گاز چه کاری انجام می‌دهد؟

قطعه‌ای که برخی از مالکان خودرو دوست دارند به سیستم بدنه دریچه گاز خود اضافه کنند، اسپیسر بدنه دریچه گاز است که یک دایره فلزی کوچک است و معمولاً بین ورودی هوا و بدنه دریچه گاز نصب می‌شود. این قسمت برای تغییر مقدار جریان هوایی که به منیفولد ورودی می‌رود استفاده می‌شود. یک اسپیسر بدنه دریچه گاز برای به حداکثر رساندن مقدار جریان هوا به موتور با اجازه ورود هوای بیشتر از حد معمول کار می‌کند. هدف این فرایند افزایش قدرت اسب بخار و مصرف سوخت موتور است. این افزایش در جریان هوا و سرعت می‌تواند به بهبود عملکرد موتور کمک کند، چرا که در این حال موتور مجبور نیست با شدت و زور زیاد کار کند.

علائم فرسوده شدن دریچه گاز

مانند هر قسمت دیگری، اجزای سیستم دریچه گاز ممکن است شروع به فرسوده شدن کنند و مشکلاتی برای آن ایجاد شود. توجه به علائم هشداردهنده احتمالی و رسیدگی به مشکلات این سیستم دراسرع‌وقت بسیار مهم است. علائم خرابی سیستم دریچه گاز می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

۱. کثیفی و سایر موارد آلودگی

۲. دور کند ضعیف

۳. شتاب نامتوازن

۴. نشتی

۵. مشکلات الکتریکی

در ادامه به تشریح هر یک از این علائم خرابی خواهیم پرداخت.

‌‌۱. کثیفی و سایر موارد آلودگی

در محفظه دریچه گاز ممکن است آلودگی‌ها و رسوبات بسیار زیادی جمع شود که جریان هوا و سوخت را قطع می‌کند.

‌‌۲. دور کند ضعیف

یک نشانه رایج که بدنه دریچه گاز به طور مؤثر کار نمی‌کند، دور کند ضعیف یا کمتر از حد معمول است. توقف در هنگام فشار دادن سریع پدال گاز یا پس از توقف ممکن است رخ دهد.

‌‌۳. شتاب نامتوازن

با فشار دادن پدال گاز، هوا و سوخت به داخل موتور آزاد وارد می‌شوند، اما بدنه دریچه گاز فرسوده می‌تواند از رسیدن موتور به میزان نیروی موردنیاز خود جلوگیری کند. اگر فرایند سرعت‌‌گیری ماشین شما بیشتر از حالت معمول طول بکشد، ممکن است بدنه دریچه گاز خراب شده باشد.

‌‌۴. نشتی

جریان هوا یا سوخت می‌تواند به علت نشت خلأ مختل شود که می‌تواند ناشی از توقف دریچه گاز باشد که یا فرسوده شده و یا به‌درستی تنظیم نشده باشد.

‌‌۵. مشکلات الکتریکی

مشکلات اتصال با سنسور بدنه دریچه گاز می‌تواند باعث مشکلات ارتباطی با ECU شود که منجر به کاهش قدرت می‌شود.

ضمناً مطمئن شوید برای رفع مشکل دریچه گاز، وسیله نقلیه خود را نزدیک متخصص حرفه‌ای ببرید تا منشأ مشکل را متوجه شود و مجدداً سیستم دریچه گاز را تنظیم کند.

چه تعداد دریچه گاز داریم؟

عمده خودروها تنها یک دریچه گاز بزرگ دارند، اما برخی از خودروها با موتورهای V8، V6 یا V12 می‌‌توانند برای هر سیلندر یک دریچه داشته باشند، البته این نوع موتورها غیرمعمول هستند. برخی از سیستم‌ها از دریچه گازی با دو گلو و پروانه کوچک‌تر به‌جای یک گلوی بزرگ استفاده می‌کنند (به‌ویژه در موتورهای اولیه EFI کامیون فورد)، اما عملکرد آن نسبت به مدل‌های عادی یکسان است. یک فیلتر هوای خوب برای عملکرد مناسب بدنه دریچه گاز ضروری است، چرا که تجمع آلودگی می‌تواند پروانه را لثه کند و باعث ایجاد مشکلاتی در زمان سکون خودرو و هنگام رانندگی شود. بسته به این که چگونه هواکش روی موتور ماشین شما لوله می‌شود، ممکن است باقیمانده روغن نیز جمع شود.

چگونه می‌توان دریچه گاز را تمیز کرد؟

به دلایلی که در قسمت قبل گفتیم، بدنه پروانه و دریچه گاز نیاز به تمیزکاری دوره‌ای دارند. پس از خارج‌کردن آن از ورودی، بدنه دریچه گاز را با یک کاربراتور حلال آئروسل یا پاک‌کننده تزریق سوخت و یک برس کوچک یا پارچه نخی تمیز کنید. توجه داشته باشید که پروانه دریچه گاز با پیچ‌های کوچکی وصل شده است؛ اما برای تمیزکردن دریچه گاز، نیازی به برداشتن آن ندارید. اگر سنسور موقعیت دریچه گاز (TPS) یا سنسور جریان هوا روی بدنه دریچه گاز هستند، مراقب آنها باشید. حذف TPS ممکن است نیاز به کالیبراسیون مجدد داشته باشد. حسگرهای جریان انبوه هوا (MAF) نسبت به آلودگی بسیار حساس هستند و فقط برای تمیزکردن آنها به اسپری حلال خاصی نیاز دارند.

طول عمر دریچه گاز چقدر است؟

طول عمر دریچه گاز بسته به مدل خودرو می‌تواند متفاوت باشد. بااین‌حال، با تعمیر و نگهداری مناسب، اغلب دریچه‌ گازها می‌توانند تا پایان عمر خودرو (یعنی ۷۰ هزار تا ۱۰۰ هزار مایل) دوام بیاورند. در برخی موارد، بدنه دریچه گاز ممکن است به دلیل خوردگی یا آسیب‌های دیگر نیاز به تعویض داشته باشد.

چرا باید دریچه گاز را تعویض کنید؟

اگر خودروی شما علائم خرابی دریچه گاز، مانند عملکرد ضعیف یا دور کند عجیب را نشان می‌دهد، زمان تعویض آن فرارسیده است. به این دلیل که بدنه دریچه گاز به چندین قسمت دیگر در موتور متصل است و در صورت عدم نصب صحیح می‌تواند مشکلات جدی ایجاد کند. در برخی موارد، بدنه دریچه گاز نیاز به تمیزکردن و نگهداری کمی دارد. اطمینان حاصل کنید که از بدنه دریچه گاز مطابق با سیستم خودروی خود استفاده می‌کنید. استفاده از بدنه دریچه گاز اشتباه می‌تواند به موتور شما آسیب برساند و گارانتی شما را باطل کند.

چه مدت می‌توان با یک دریچه گاز بد رانندگی کرد؟

این بستگی به‌شدت مشکل و مدت‌زمان لازم برای حل آن دارد. اگر بدنه دریچه گاز شما تنها اندکی آلوده است، ممکن است بتوانید قبل از نیاز به تعمیر آن، مدتی با آن رانندگی کنید. بااین‌حال، اگر بدنه دریچه گاز به‌شدت آسیب‌دیده است، بهتر است دراسرع‌وقت آن را تعمیر یا تعویض کنید.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به بررسی دریچه گاز موتور خودرو پرداختیم. همان‌طور که در توضیح این قطعه بیان کردیم، دریچه گاز قسمت بسیار مهمی در سیستم خودرو است که باید به‌خوبی تمیز نگه داشته شود. در ادامه نیز به وظیفه دریچه گاز خودرو پرداخته و فعالیت اسپیسر آن را شرح دادیم. در قسمت‌های بعد نیز دلایل فرسوده شدن و خرابی دریچه گاز را بیان کردیم و راه‌حل‌هایی را برای تمیزکردن ارائه دادیم. در کل با مطالعه این نوشته می‌توانید با دریچه گاز به‌خوبی آشنا شوید و آن را به‌خوبی نگهداری کنید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا