مشخصات فنی خودرو

دود خاکستری، آبی، سیاه و سفید خروجی از اگزوز خودرو چه معنایی دارد؟

مواقعی ممکن است دیدن دود خروجی از اگزوز خودرو برای رانندگان کمی دلهره آور و دردسرساز باشد اما همیشه هم بد نیست بلکه می تواند به تشخیص مشکل در عملکرد موتور و سیستم احتراق خودرویتان به شما کمک کند و می تواند بینش خوبی از آنچه در داخل ماشین یا کامیون شما می گذرد به شما بدهد.

دود اگزوز خودروهای “سالم” باید نیمه شفاف یا حداکثر کمی سفید باشد. هر رنگ دیگری، از سفید عمیق تر تا سیاه مایل به زرد  نشانه‌ی ایراد در فرآیند تولید انرژی است و اثرات آن می تواند صرفاً مشکل ساز تا فاجعه بار باشد.

در بیشتر مواقع، دود اگزوز خودروی شما حتی به سختی قابل تشخیص است اما هنگامی که رنگ این دود تغییر می کند و به حالت غیر معمول خارج می شود می تواند معانی و دلایل مختلفی داشته باشد ما در این مقاله از مجله رینگو به شرح تمامی این رنگ ها و دلایل شان پرداختیم. با ما همراه باشید.

تشخیص دود خارج شده از اگزوز خودرو

دود غیرمعمول اگزوز ممکن است زمانی که خودرو ساکن است یا در حال شتاب است از اگزوز شما خارج شود .

اولین قدم این است که دقیقاً تشخیص دهید که چه زمانی دود از اگزوز ماشین شما خارج می شود. آیا فقط هنگام شتاب گیری ظاهر می شود، یا زمانی که خودرو در حالت ساکن قرار دارد؟

هنگامی که متوجه شدید که دود چه زمانی رخ می دهد، سپس باید سعی کنید نوع دود را تعیین کنید. آیا سفید، خاکستری یا رنگ آبی در آن است؟ ضخیم و مشکی است؟ آیا به محض اینکه در هوا است تبخیر می شود؟ یا اینکه دود طولانی می شود و بوی تند می دهد؟ اگر دود سیاه است و وقتی ماشین ساکن است، دوده سر اگزوز باقی می‌گذارد؟

تشخیص دود خارج شده از اگزوز خودرو
تشخیص دود خارج شده از اگزوز خودرو

دلایل اصلی دود ناشی از اگزوز بسته به ماشین شما و وضعیت آن می تواند متفاوت باشد. اگر خودروی شما به‌خوبی نگهداری و به‌طور منظم سرویس می‌شود، انتشار گازهای خروجی قابل مشاهده از اگزوز شما بعید است نگران‌کننده باشد، اما به هر حال ارزش بررسی را دارد.

مشکل واقعی مربوط به خودروهایی است که به خوبی نگهداری نشده اند، زیرا دود ناشی از اگزوز می تواند نشانه واضحی از بی توجهی باشد.

ما انواع مختلفی از دود را که با آن مواجه خواهید شد از هم جدا کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم سریعاً تشخیص دهید چه مشکلی باعث ایجاد دود می شود.

دود سفید خروجی از اگزوز | نشت مایع خنک‌کننده به محفظه احتراق

اگر دود سفیدی را دیدید که مه آلود و رقیق است، به احتمال زیاد یک پدیده طبیعی ناشی از تراکم است، تراکم بخار آب در لوله اگزوز خودرو. حال اگر دود سفیدی که از اگزوز بیرون می آید غلیظ تر است و متوقف نمی شود، باز هم بخار است، اما همچنین نشان دهنده مشکل شدیدتری است که ناشی از نشت مایع خنک کننده  و روغن هیدرولیک به درون خودرو است. این مشکل می تواند ناشی از خرابی و ترک خوردگی واشر سرسیلندر و یا بلوک موتور باشد. . اگر نشتی جزئی باشد، اما از بین نرود، پس نیاز به تعمیر دارد، زیرا ترک سرسیلندر اوضاع را بدتر می کند. حتی می تواند منجر به خرابی موتور شود که تعمیر بسیار گرانی خواهد داشت.

بهتر است این نکته را بدانید که در روزهای سرد هنگامی که یک موتور سرد راه اندازی می شود،  به زودی هم شروع به گرم شدن می کند و به دنبال افزایش دما در موتور،  بخار آب خروجی از اگزوز بسیار طبیعی است و سریعا تبخیر می‌شود و جای نگرانی ندارد.

دود آبی و روغن سوزی در موتور خودرو

دود آبی نشان دهنده سوختن روغن است. اولین کاری که باید انجام دهید این است که سطح روغن خود را بررسی کنید و همچنین باید هرگونه نشانه ای از نشتی روغن در وسیله نقلیه خود را بررسی کنید. نشتی می تواند ناشی از مشکلات آب بند سوپاپ ها، شکسته شدن رینگ های پیستون، یا فرسودگی دیواره سیلندر باشد.

اگر دود آبی خارج شده از اگزوز که احتمالا با بوی سوختگی همراه خواهد بود. اگر بعد از مدتی دود قطع شود، مشکلی وجود ندارد، اما اگر دود دائمی باشد و هنگام شتاب‌گیری افزایش یابد، اشکال از رینگ پیستون یا متعلقات تنه سیلندر و سرسیلندر است. در این صورت سطح روغن را در موتور باید کنترل شود و اگر پایین باشد با اضافه کردن روغن به سطح عادی برگردد.

روغن سوزی در موتور خودرو
روغن سوزی در موتور خودرو

اما اگر با گاز دادن و بالارفتن دور موتور دود متوقف شد یعنی اشکال از سوپاپ است و بیش از حد بودن سطح روغن موتور باعث این اتفاق شده است.

رفع مشکلات ناشی از دود آبی اگزوز عموما هزینه بالایی دارد چون در برخی موارد نیاز به تعویض قطعات داخلی خودرو دارید پس با چک کردن منظم سطح روغن موتور و همچنین استفاده از روغن موتور مناسب  هزینه ها را به حداقل برسانید.

دود خاکستری خروجی از اگزوز ماشین

دود خاکستری اگزوز نادرترین مورد از همه‌ی آنهاست. با این حال، تشخیص آن می‌تواند چالش برانگیزتر باشد و ناشی از روغن اضافی، خرابی دریچه PCV یا نشت مایع گیربکس در خودروهای اتوماتیک باشد. اگر دود به رنگ خاکستری جامد است، ممکن است به این معنی باشد که روغن گیربکس یا روغن موتور شما سوخته است. ضروری است که وسیله نقلیه خود را توسط یک تکنسین ارزیابی کنید تا مشخص شود که آیا نیاز به تعمیر دارید یا خیر.

دود خاکستری خروجی از اگزوز ماشین
دود خاکستری خروجی از اگزوز ماشین

دود خاکستری  مانند دود آبی، نیز می‌تواند نشانه‌ای از سوختن بیش از حد روغن در جایی داخل موتور باشد، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد. یکی ممکن است یک شیر PCV معیوب باشد. PCV دستگاهی برای کنترل آلاینده ها است، زیرا سوخت نسوخته را از قسمت پایینی موتور به سمت بالا برمی‌گرداند. که می تواند به کاهش آلاینده های خودرو کمک می‌کند، به خصوص زمانی که موتور سرد است، اما با گذشت زمان ممکن است فرسوده شود. تعمیر PCV  کار نسبتاً ساده و کم هزینه‌تری نسبت به بقیه موارد است.

دود سیاه از اگزوز در خودروهای بنزینی و دیزلی

مانند انواع دیگر، دود سیاه نیز دلایل مختلفی دارد و یکی از عوامل اصلی که باید در نظر گرفت این است که خودروی شما بنزینی است یا دیزلی. در خودروهای بنزینی، دود سیاه نشانه اختلال و خرابی در سیستم احتراق خودرو می‌باشد و عواملی چون ایراد در سنسور اکسیژن و انژکتورها، مسدودشدن ورودی هوا به موتور، کثیفی فیلتر هوا، خرابی دریچه ساسات، وجود ایراد در سایر سنسورهای مرتبط با اندازه‌گیری فشار و جرم هوا، می‌توانند دلیل برهم‌خوردن تعادل میزان سوخت و هوای ورودی به موتور باشند.

یکی از دلایل دود سیاه در خودروهای دیزلی می تواند دوده ناشی از گازوئیل نسوخته باشد. فیلتر ذرات گازوئیل (DPF) به گونه ای طراحی شده است که دوده حاصل از گازوئیل نسوخته را قبل از پمپاژ از اگزوز خودرو به دام می اندازد، اما اگر فقط با یک خودروی دیزلی با سرعت پایین رانندگی کنید، رسوبات دوده می تواند در طول زمان ایجاد شود و می تواند منجر به چراغ هشداری که روی داشبورد چشمک می‌زند.

برای رفع این مشکل، بهترین اقدام این است که مخلوط سوخت/هوا با سرعت بیشتری در خودرو جریان یابد. یک اتوبان یا بزرگراه دوتایی نزدیک را پیدا کنید و سرعت خودروی دیزلی خود را به سرعت 70 مایل در ساعت برسانید، این کار باید دوده را که به صورت گلوله‌ای از دود سیاه پشت ماشین ظاهر می‌شودرا از بین ببرد و احتمالاً رسوبات دوده را نیز در جاده باقی بماند.

این باید علامت هشدار روی داشبورد را پاک کند و ممکن است به خودروی شما کمک کند تا کمی سریعتر پاسخ دهد. اگر چراغ اخطار به طور منظم چشمک می زند، ممکن است یک خودروی دیزلی برای نوع رانندگی شما مناسب نباشد و به جای آن ممکن است ارزش آن را داشته باشد که به مدل بنزینی یا هیبریدی تغییر دهید.

نتیجه گیری:

با انجام منظم سرویس‌های دوره ای و چک کردن به موقع قطعات مصرفی و یدکی خودرو و همچنین توجه به نشانه هایی از جمله تغییر رنگ دود خروجی اگزوز می توانید میزان خسارات وارده ناشی از اگزوز خودرو را به حداقل برسانید و از بروز ایرادات پرهزینه‌تر نظیر تعمیر کامل پیشرانه یا حتی تعویض آن پیشگیری کنید.

اگر خواندن این نوشته برای شما مفید بود توصیه می‌کنیم دیگر مقالات رینگو را در مورد روغن سوزی و اهمیت شستن انژکتور و رینگ پیستون چیست نیز مطالعه کنید.

اگر شما هم در این زمینه تجربه ای دارید خوشحال می شویم که آن را با ما و خوانندگان مجله رینگو به اشتراک بگذارید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا