معرفی خودرو

رانا پلاس پانوراما شش دنده و سورن پلاس | بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌ها

ازآنجاکه صنعت خودروسازی در ایران طبق المان‌های روز دنیا پیش نرفته و عملاً چندان پیشرفت نکرده، بیشتر به تولید کپی ضعیفی از نمونه‌هایی از خودروهای خارجی روی آورده‌اند. در این میان شرکت‌های خودروسازی ایرانی خصوصاً شرکت خودروسازی ایران‌خودرو علاوه بر اینکه کپی ضعیف نمونه‌های خارجی را تولید می‌کنند، اقدام به تولید فیس لیفت‌هایی از این خودروهای کپی شده نیز می‌کنند. دو نمونه از این خودروهای فیس لیفت از خودروهای کپی شده خودروی رانا پلاس پاناروما شش دنده و سورن پلاس است که هر دو نمونه‌های فیس لیفت و آپشنال شده از خودروهای کپی شده توسط شرکت خودروسازی ایران‌خودرو هستند. در این فیس لیفت‌ها بیشتر به افزایش آپشن‌های ظاهری و تغییرات بسیار جزئی نسبت به نمونه‌های اصلی پرداخته شده است. ما در این مقاله از مجله رینگو می‌خواهیم به مقایسه رانا پلاس پانوراما شش دنده و سورن پلاس بپردازیم و ببینیم کدام‌یک از این دو خودرو نسبتاً بهتر است. اگر شما نیز می‌خواهید اقدام به خرید خودرو کنید و بین این دو خودرو مردد هستید و نیاز دارید که یک مقایسه بین این دو خودرو انجام دهید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مقایسه طراحی کابین و بدنه خودروی رانا پلاس پانوراما شش دنده و خودروی سورن پلاس

در اینجا به مقایسه طراحی کابین و بدنه خودروی رانا پلاس پانوراما شش دنده و خودروی سورن پلاس می‌خواهیم بپردازیم. ازآنجاکه خودروی رانا پلاس به‌نوعی نسخه بهبودیافته و فیس لیفت خودروی ۲۰۶ صندوق‌دار است و خودروی سورن پلاس هم نسخه فیس لیفت و پیشرفته سمند معمولی است، طراحی کابین و بدنه هر دو تا حدی قدیمی و ازمدافتاده محسوب می‌شود. هرچند که ممکن است خیلی از مصرف‌کنندگان ظاهر مردانه و کلاسیک‌تر خودروی سورن پلاس را ترجیح دهند، اما بدنه خودروی رانا پلاس انحناهایی دارد که ظاهرش را جذاب‌تر کرده و گرایش مشتریان ممکن است به آن بیشتر باشد.

در بخش طراحی کابین هم خودروی رانا پلاس پانوراما و هم خودروی سورن پلاس چندان جاذبه‌ای ندارند، چرا که داشبورد هر دو خودرو قدیمی بوده و جلوه زیبایی ندارد. در بحث فضای داخلی نیز می‌توان خودروی سورن پلاس را ارجح‌تر دانست، زیرا فضای بزرگ‌تر و جادارتری نسبت به رانا پلاس دارد و صندلی عقب‌های پهن‌تر و جادارتری دارد که این باعث می‌شود مناسب خانواده باشد.

مقایسه طراحی ظاهری رانا پلاس پانوراما شش دنده و خودروی سورن پلاس
مقایسه طراحی ظاهری رانا پلاس پانوراما شش دنده و خودروی سورن پلاس

مقایسه فنی خودروی رانا پلاس پانوراما شش دنده و خودروی سورن پلاس

در مقایسه فنی خودروی رانا پلاس پانوراما شش دنده و خودروی سورن پلاس باید گفت که موتور خودروی رانا پلاس پانوراما شش دنده دقیقاً همان موتور TU5 پلاس خودروی ۲۰۷ است. قدرت موتور این خودروی ۱۱۳ اسب بخار و گشتاور آن ۱۴۴ نیوتن متر است. گیربکس این خودرو ۶سرعته دستی است و میزان مصرف سوخت آن ۹/۶ لیتر در هر صد کیلومتر است که موجب می‌شود شتاب صفر تا صد آن ۲/۱۱ ثانیه بوده و حداکثر سرعتش ۱۹۰ کیلومتر باشد. اینها در حالی است که خودروی سورن پلاس دارای موتور ۷/۱ لیتری EF7 یا همان موتور ملی است و ۱۱۳ اسب بخار قدرت و ۱۵۳ نیوتن متر گشتاور دارد. گیربکس‌های سورن پلاس نیز ۵ دنده دستی است. میانگین مصرف سوخت سورن پلاس ۳۶/۷ لیتر در هر صد کیلومتر است و در ۱۲ ثانیه به شتاب صفر تا صد می‌رسد. همچنین حداکثر سرعت سورن پلاس ۱۸۹ کیلومتر است.

مقایسه امکانات رفاهی و آپشن‌های رانا پلاس پانوراما شش دنده و سورن پلاس

حالا لازم است به مقایسه امکانات رفاهی و آپشن‌های رانا پلاس پانوراما شش دنده و سورن پلاس بپردازیم. خودروی سورن پلاس دارای امکانات رفاهی و آپشن‌هایی از جمله کروز کنترل، تنظیم برقی پشتی صندلی‌های جلو، تهویه اتوماتیک، آینه‌های جانبی تاشونده برقی با گرمکن، دو کیسه هوا و سیستم ترمز abs و ebd است. این در حالی است که خودروی رانا پلاس دارای امکانات رفاهی و آپشن‌های کمتری بوده و تنظیم برقی صندلی‌ها، تهویه اتوماتیک، آینه‌های تاشونده برقی با گرمکن ندارد. باتوجه‌به این موارد می‌توان گفت که خودروی سمند سورن پلاس امکانات رفاهی و آپشن‌های بیشتری از حریف هم خانواده خود یعنی خودروی رانا پلاس پانوراما شش دنده دارد. همچنین خوب است بدانید که خودروی سمند سورن پلاس در نسخه‌های جدید دارای سیستم مولتی مدیای بهتری نسبت به نسخه‌های اولیه است.

آپشن‌های رانا پلاس پانوراما شش دنده
آپشن‌های رانا پلاس پانوراما شش دنده

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به مقایسه رانا پلاس پانوراما شش دنده و سورن پلاس پرداختیم. این دو خودروی تولید شرکت خودروسازی داخلی ایران‌خودرو را به لحاظ طراحی کابین و بدنه خودرو مورد بررسی و مقایسه قرار دادیم. همچنین از لحاظ فنی، امکانات رفاهی و آپشن‌ها نیز این دو خودرو را مورد مقایسه قرار دادیم. امیدواریم از این مقاله نهایت بهره را برده باشید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا