مشخصات فنی خودرو

نکات مهم برای رفت‌وآمدهای روزانه با خودرو

با این که امروزه وسایل حمل‌ونقل عمومی به میزان قابل‌توجهی گسترش پیدا کرده‌اند، اما هنوز هم بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند رفت‌وآمد و کارهای شخصی خود را با وسیله نقلیه شخصی انجام دهند. بسته به شهر محل زندگی، معمولاً نیم ساعت تا دو ساعت از وقت هر فرد صرف رفت‌وآمد روزانه می‌شود. در شهرهایی مثل تهران که افراد از شهرهای اطراف و مناطق حاشیه‌ای برای کارکردن و انجام کارهای روزانه خود مجبور به طی مسافت بیشتری هستند، ممکن است زمان صرف شده برای این کار، از دو ساعت هم بیشتر شود. بااین‌وصف نگهداری خودرو از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود و فرد برای پرهیز از هزینه‌های زیاد باید یک سری از نکات را رعایت کند. باتوجه‌به این مقدمه، در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم نکاتی را شرح دهیم که هر فرد در رفت‌وآمد روزانه خود با خودروی شخصی‌اش بهتر است آن‌ها را رعایت کند. برای دانستن نکات مهم برای رفت‌وآمد روزانه با خودرو، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نکاتی که بهتر است رعایت کنید

در این قسمت قصد داریم به یک سری نکات بپردازیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید مسیر را با راحتی بیشتری طی کنید. این نکات عبارتند از:

۱. دقت کنید حتماً خودروی شما تمیز باشد

بهتر است قبل از بیرون آمدن از خانه خودروی خود را کاملاً تمیز کنید و زباله‌هایی که در روز یا روزهای قبل در خودرو جامانده است را به درون سطل آشغال بیندازید. تمیزی خودرو سفر شما دلپذیرتر می‌کند و باعث می‌شود که حواس شما در حین رانندگی پرت نشود.

۲. حتماً موارد موردنیاز خود را آماده کنید

همه چیزهایی را که برای کار نیاز دارید در داخل خودرو قرار دهید تا استرس صبح شما کمتر شود. این کار علاوه بر جلوگیری از استرس، از حواس‌پرتی و نگرانی در حین رانندگی پیشگیری می‌کند.

۳. برای موارد غیرمنتظره برنامه‌ریزی کنید

بهتر است خود را برای اتفاقات غیرمنتظره‌ای که ممکن است رخ دهد آماده کنید. رانندگی روزانه در مسیرهای شلوغ و البته طولانی، می‌تواند حوادث غیرمترقبه بسیاری به همراه داشته باشد. برای این کار بهتر است جعبه ابزار اولیه خود و لاستیک زاپاس خود را به همراه داشته باشید تا در مواقع نیاز، بتوانید مشکل خود را حل کنید.

۴. تعمیر و نگهداری خودرو

لازم است خاطرجمع شوید که خودروی شما به‌درستی کار می‌کند و آماده طی‌کردن مسافت‌های طولانی و شلوغ داخل شهر است. این کار می‌تواند موجب اطمینان حاصل کردن از سلامت کولر و بخاری، بررسی سطح روغن‌موتور و فشار تایرها شود.

۵. ایمنی لاستیک‌ها را چک کنید

چک کردن و بررسی روزانه لاستیک‌های خودرو را فراموش نکنید. بهتر است قبل از حرکت میزان باد تایرها را بررسی کنید و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید. ضمناً اگر لاستیک‌های شما کهنه هستند بهتر است هرچه زودتر آن‌ها را تعویض کنید، در غیر این صورت حتماً یک زاپاس در خودرو داشته باشید تا در صورت نیاز به تعویض لاستیک، زیاد معطل نشوید.

۶. از پر بودن باک خودرو مطمئن شوید

بهتر است قبل از شروع مسیر، از پر بودن باک خودرو یا داشتن بنزین کافی خاطرجمع شوید. برای این کار بهتر است روز قبل، عملیات سوخت‌گیری را انجام دهید که صبح روز بعد، وقت خود را از دست ندهید.

۷. انتخاب مسیر مناسب

بهتر است قبل از حرکت مسیر خود را تا مقصد مشخص کنید. ویژگی‌های یک مسیر خوب شامل ترافیک کم، کیفیت جاده و آسفالت مناسب و کوتاه‌تر بودن آن است که بر حسب تجربه و یا استفاده از اپلیکیشن‌های مسیریابی می‌توانید این مسیر مناسب را پیدا کنید.

۸. سلامت و ایمنی ترمزهای خودرو را چک کنید

اگر همه‌روزه مسیرهای شهری و شلوغ را طی می‌کنید، لازم است از صحت و ایمنی ترمزهای خودروی شخصی خود اطمینان داشته باشید. رفت‌وآمد در این مسیرها باعث می‌شود که ترمزها بسیار زود مستهلک و ساییده شوند و عملکرد ضعیف آن‌ها می‌تواند باعث رخ‌دادن حادثه و برخورد با خودروهای دیگر شود. مورد دیگر دررابطه‌با عملکرد ترمزها، کافی بودن سطح روغن ترمز است که نقش به سزایی در عملکرد مناسب سیستم ترمزها دارد. بهتر است یک بطری کوچک روغن ترمز نیز به همراه داشته باشید که بتوانید در صورت نیاز، سطح روغن ترمز را کامل کنید.

۹. روغن گیربکس را بررسی کنید

روغن گیربکس مطمئناً تا ابد نمی‌تواند برای خودروی شما کافی باشد و بهتر است پس از طی مسافت استاندارد، آن را تعویض کنید.

۱۰. چک کردن فن‌ را فراموش نکنید

مسیرهای شلوغ می‌تواند باعث افزایش شدید دمای موتور خودرو شود. این اتفاق در هوای گرم شدت بیشتری به خود می‌گیرد و درصورتی‌که فن‌های کولر و رادیاتور شما به‌درستی کار نکنند، خودروی شما اصطلاحاً آمپر می‌چسباند و احتمالاً هزینه‌های بالایی به شما تحمیل خواهد کرد. در کنار چک کردن فن‌، بررسی سطح آب رادیاتور را فراموش نکنید. می‌توانید هر صبح پیش از حرکت، از کافی بود سطح آب خاطرجمع شوید و در صورت نیاز مقادیری به آن اضافه کنید.

۱۱. تسمه تایم را بررسی کنید

بهتر است تسمه تایم را در زمان و کیلومتری که در دفترچه خودروی شما نوشته شده است تعویض کنید تا هم بیخودی معطل نشوید و در صورت پاره شدن آن، هزینه‌های بسیاری به شما تحمیل نشود.

۱۲. به‌موقع باطری خودرو را بررسی کنید

بررسی به‌موقع باطری خودرو فراموش نشود. بهتر است از میزان برق‌دهی باطری نیز خاطرجمع شوید وگرنه تمام شدن باطری می‌تواند حسابی شما را معطل کند.

۱۳. چراغ‌های خودرو را بررسی کنید

بهتر است از سلامت و نوردهی چراغ‌ها نیز اطمینان حاصل کنید که در صورت حرکت شبانه، به مشکل بر نخورید.

خودروی مناسب رفت‌وآمدهای روزانه باید چه و ویژگی‌هایی داشته باشد؟

بهتر است برای رفت‌وآمدهای روزانه خود یک خودروی ارزان‌قیمت و کم استهلاک را انتخاب کنید. باتوجه‌به اینکه مسیرهای شهری معمولاً شلوغ هستند و درصد تصادفات کم‌خطر در آن‌ها بالا است، در صورت داشتن یک خودروی ارزان‌قیمت، اگر تصادفی هم رخ دهد، چندان متحمل هزینه نمی‌شوید و می‌توانید با صرف هزینه کمتری آن را تعمیر کنید. در کنار ارزان بودن خودرو، بهتر است گزینه‌ای را انتخاب کنید که مطمئن باشد و شما مجبور نباشید هر روز به‌خاطر آن به تعمیرگاه و نمایندگی مراجعه کنید. مسئله دیگری که در انتخاب یک خودروی مناسب مسیرهای شهری و رفت‌وآمد روزانه اهمیت به سزایی دارد، بحث مصرف سوخت است. در کنار ویژگی‌های گفته شده، بهتر است از خودروهای کم‌مصرف برای رفت‌وآمد خود استفاده کنید، چرا که طی مسیرهای شهری و ماندن در ترافیک به‌خودی‌خود مصرف سوخت شما را بالا می‌برد و بنابراین داشتن یک خودروی کم‌مصرف، یک ضرورت به نظر می‌رسد. سواری راحت را فراموش نکنید.

بسیاری از خودروها هستند که علی‌رغم کم استهلاک بودن، سواری بسیار خشک و خسته‌کننده‌ای دارند که این مسئله اصلاً برای محیط‌های شهری مناسب نیست. باتوجه‌به این که احتمالاً زمان زیادی را صرف حضور در ترافیک می‌کنید بهتر است خودرویی داشته باشید که سواری آن نرم و صندلی‌هایش بسیار راحت باشند که بتوانید بدون خستگی سر کار خود حاضر شوید و پس از کار نیز یک سواری راحت داشته باشید. در نهایت مسئله آخری که بهتر است در نظر بگیرید، ایمنی خودرو است. ایمنی خودرو علاوه بر بدنه محکم شامل برخورداری از سیستم‌های ترمزگیری ABS و EBD، کیسه هوا، کمربندهای مطمئن، دوربین عقب و سنسورهای عقب و جانبی می‌شود. با درنظرگرفتن این مشخصه‌ها می‌توانید یک خودروی مناسب برای رفت‌وآمدهای روزانه خود تهیه کنید و از داشتن یک سفر ایمن خاطرجمع باشید.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو، باتوجه‌به اهمیت چگونگی رفت‌وآمدهای روزانه، تلاش کردیم ویژگی‌های یک خودروی خوب برای این کار را شرح دهیم. در کنار این موارد، نکاتی را بیان کردیم که بهتر است پیش از حرکت به سمت محل کار  و یا مقصد درون شهر خود، همواره در نظر داشته باشید تا سفری راحت و ایمن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تجربه کنید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا