مشخصات فنی خودرو

دلایل روغن کم کردن ماشین چیست و علائم آن را چطور باید تشخیص داد؟

به نظر شما اهمیت استفاده از روغن در خودرو چیست؟ چه عواملی باعث می‌شود روغن‌موتور هدر رود؟ روغن‌موتور قسمت‌های داخلی سیستم موتور را روغن‌کاری کرده و کمک می‌کند تا اجزای مختلف بتوانند به طور مؤثر عمل کنند. وقتی روغن‌موتور بسیار کم باشد، ممکن است موتور از کار بیفتد و معمولاً آسیب‌های چنین اتفاقی بسیار زیاد است و هزینه‌های تعمیر آن هم بالا خواهد بود. حتی احتمال دارد مجبور شوید کل سیستم موتور خود را تعویض کنید. ازاین‌رو، لازم است بدانید دلایل روغن کم کردن ماشین چیست تا از اثرات نامطلوب آن جلوگیری کنید.

دلایل زیادی می‌تواند باعث کم شدن روغن ماشین باشد و باید بلافاصله پس از شناسایی این دلایل، مشکل را برطرف کنید. در این مطلب از رینگو قرار است با شما درباره دلایل روغن کم کردن ماشین و بهترین راه‌حل‌هایی که برای رفع این مشکل می‌توانید انجام دهید صحبت کنیم. اگر شما هم اطلاعات کاملی درباره این موضوع ندارید و دنبال یک راهنمای دقیق و جامع می‌گردید، تا پایان همراه ما بمانید.

دلایل روغن کم کردن ماشین

شما به‌عنوان یک راننده حرفه‌ای و ماهر باید از شرایط خودرو و زمانی که موتور خودرو روغن زیادی مصرف می‌کند، آگاه باشید. اگر این آگاهی را داشته باشید، می‌فهمید که آیا در شرایط ایمن و مناسبی رانندگی می‌کنید یا ممکن است یک رانندگی پر‌خطر، هر لحظه سلامت شما را تهدید کند. علاوه بر این، عدم تشخیص به‌موقع کم بودن روغن در موتور می‌تواند منجر به اثرات نامطلوب بر روی وسیله نقلیه شود که ضررهای مالی زیادی را در پی خواهد داشت. دلایل روغن کم کردن ماشین عبارت‌اند از:

روغن‌موتور نامناسب

برخی از دارندگان خودرو از روغن توصیه شده برای استفاده در موتور خودرو خود آگاه نیستند، بنابراین از روغن متفاوتی استفاده می‌کنند. گاهی اوقات استفاده از یک نوع روغن نامناسب می‌تواند بر سیستم موتور شما تأثیر منفی بگذارد و کارایی و طول عمر آن را کاهش دهد. مصرف روغن‌موتور ناسازگار باعث می‌شود موتور نتواند به‌خوبی کار کند و درنهایت، منجر به کم شدن روغن ماشین می‌شود. برای اطلاع از نوع روغن‌موتور مورداستفاده برای وسیله نقلیه خود باید دفترچه راهنمای سازنده خودرو خود را بررسی کنید. اگر دفترچه راهنما خودرو را نداشتید هم می‌توانید از یک تعمیرکار و متخصص حرفه‌ای در این زمینه راهنمایی بگیرید.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک ها برای پژو 206 کدام است؟


تعویض نامنظم روغن

شما باید به طور منظم روغن‌موتور خودرو خود را بر اساس توصیه سازنده و در دوره‌های زمانی مناسب تعویض کنید. اگر نتوانستید زمان تعویض روغن را پیدا کنید، بهتر است که روغن‌موتور خودرو را در 5000 کیلومتر از آخرین تاریخ سرویس، تعویض کنید. هنگامی که مدت بیشتری با یک روغن‌موتور رانندگی می‌کنید، روغن کثیف می‌شود و باعث می‌شود آلودگی به قسمت‌های دیگر خودرو هم برسد. این اتفاق به‌راحتی می‌تواند فرسودگی سریع اجزای مهم موتور را به دنبال خواهد داشت. اگر تعویض مرتب روغن‌موتور انجام نشود، در نهایت باعث اختلال در سیستم موتور خواهد شد و موتور بیشتر از توان خود کار خواهد کرد. این اتفاق به‌راحتی عمر موتور را کم می‌کند و به خودرو آسیب می‌زند.

عمر موتور

اگر سیستم موتور خودرو شما قدیمی است، به‌احتمال زیاد با مشکل روغن کم کردن ماشین مواجه خواهید شد. طبیعی است که موتوری با بیش از 200000 کیلومتر مسافت، نسبت به موتور جدیدی که هنوز بیش از 50000 کیلومتر هم کارکرد ندارد مصرف روغن بیشتری داشته باشد. دلیل این اتفاق هم فرسودگی و کهنه شدن چندین جزء سیستم موتور با گذشت زمان است. همین مورد هم عامل اصلی برای سرویس و تعویض قطعات مکانیکی خودرو است.

واشرهای معیوب

وجود واشرهای موتور خودرو با آب‌بندی قطعات جفت موتور به جلوگیری از نشتی کمک می‌کنند. هنگامی که واشرهای سیستم موتور آسیب‌دیده باشند، یکی از مهم‌ترین دلایل روغن کم کردن ماشین است. این اتفاق می‌تواند منجر به نشت روغن از زیر وسیله نقلیه یا سوختن روغن در محفظه احتراق شود و در نتیجه، به دلیل ترکیب گاز و نفت فشار اضافی در خودرو و موتور به وجود می‌آید.

رینگ‌های پیستون آسیب‌دیده

یک رینگ پیستون معیوب به روغن اجازه می‌دهد تا وارد محفظه شود و واردشدن روغن به محفظه احتراق خودرو روی راندمان موتور تأثیر می‌گذارد. این اتفاق می‌تواند باعث شود خودروی شما نسبت مسافت پیموده شده مصرف بنزین بالایی داشته باشد. همچنین یک رینگ پیستون آسیب‌دیده اجازه می‌دهد که گاز از محفظه احتراق به میل‌لنگ خودرو برسد. وقتی این اتفاق می‌افتد، این گازها با روغن ترکیب می‌شوند و یکی از دلایل روغن کم کردن ماشین هستند. درصورتی‌که این اتفاق تکرار شود می‌تواند موتور خودرو را از کار بیندازد.

نشتی خلأ

اگر وسیله نقلیه شما دارای نشتی خلأ باشد، باعث کم شدن روغن ماشین می‌شود و روغن‌موتور می‌تواند وارد ورودی خودرو شود. این اتفاق عامل تجمع رسوبات کربن است و جریان هوا را متوقف می‌کند.

سبک رانندگی

نحوه رانندگی وسیله نقلیه خود عامل دیگری برای کم شدن روغن ماشین و مصرف بالای روغن است. هنگامی که سبک رانندگی نامناسبی داشته باشید، برای مثال؛ با سرعت بیش از توان خودرو رانندگی کنید، اینها باعث می‌شوند موتور بسیار سخت کار کند و درنتیجه این اتفاق، روغن بنزین با سرعت بسیار بیشتری بسوزد. گاهی اوقات، کم شدن روغن ماشین ممکن است فقط به دلیل سبک رانندگی شما باشد. اگر چنین است، توصیه می‌کنیم یاد بگیرید که چگونه بهتر رانندگی کنید تا علاوه بر اینکه موتور خودرو بیش از اندازه کار نکند، رانندگی ایمن‌تر و کم‌خطرتری هم داشته باشید.

علائم کم شدن روغن ماشین

وقتی که موتور خودرو با مشکل کم کردن روغن مواجه بود، علائمی در خودرو به وجود می‌آید که توجه کردن به این آنها می‌تواند شما را برای رفع مشکل راهنمایی کند. این علائم شامل موارد زیر است:

سطح پایین نشانگر روغن

زمانی که موتور وسیله نقلیه شما روغن زیادی مصرف می‌کند، نشانگر روغن خودرو همیشه پایین است، حتی زمانی که تازه آن را پرکرده‌اید. اگرچه این ممکن است به دلیل نقص‌های دیگری هم رخ دهد، اما می‌توانید یکی از علائم کم شدن روغن‌موتور خودرو هم باشد.

بو

بوی روغن‌سوزی نشانه دیگری است برای اینکه بدانید آیا موتور وسیله نقلیه شما روغن زیادی مصرف می‌کند یا خیر. این به معنای نقص در سیستم موتور شما یا واشرهای آسیب‌دیده، نشت روغن یا رینگ‌های پیستون است. خطاهایی ازاین‌دست باعث می‌شود روغن به داخل محفظه احتراق جریان یابد که طبیعی نیست. در ابتدا این بو را قبل از خروج دودی از اگزوز خود احساس خواهید کرد.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک ژاپنی کدام است؟


دود از اگزوز

اگرچه احتمالاً ابتدا متوجه بو خواهید شد، اما کمی بعد، یک دود غیرطبیعی هم از اگزوز خارج خواهد شد که از نشان‌دهنده دلایل کم کردن روغن ماشین است. رنگ این دود مایل به آبی است. مشاهده خارج‌شدن دود آبی از اگزوز زمانی اتفاق می‌افتد که شما برای مدت طولانی موتور خودرو را در حالت درجا یا بدون حرکت قرار می‌دهید. این دود نشان‌دهنده سطح بالای مصرف روغن در سیستم موتور خودرو است و بی‌توجهی به آن باعث آسیب به قطعات موتور می‌شود. در واقع مهم‌ترین چیزی که باید بدانید این است که چه مصرف روغن و چه مصرف بنزین اگر به‌صورت درست در خودرو انجام شود، باید بدون دود باشد. خروج دود از اگزوز با رنگ‌ها مختلف مثل سفید، آبی و سیاه، نشان از یک عامل خطرآفرین در خودرو است که باید هر چه سریع‌تر برطرف شود.

جمع‌بندی

درباره دلایل روغن کم کردن ماشین گفتیم و بررسی کردیم که چه اتفاق‌هایی به‌عنوان عامل اصلی این اتفاق می‌توانند شناخته شوند. به‌طورکلی، بسیار مهم است که برای خودرو خود از روغن‌ موتور مناسب استفاده کنید، تعویض به‌موقع روغن‌موتور را پشت‌گوش نیندازید و از باتوجه‌به عمر موتور، اجزای مختلف آن را بررسی کنید تا با گذشت زمان، دچار فرسودگی و آسیب نشده باشند. اگر به هر دلیلی، هر یک از این عواملی باعث کم شدن روغن ماشین شدند، به علائمی که در خودرو به وجود می‌آیند مثل نشانگر روغن خودرو، بو و خارج‌شدن دود از اگزوز توجه کنید و هر چه سریع‌تر علت‌یابی کنید. با برطرف‌کردن این مشکل هم از داشتن رانندگی پرخطر جلوگیری خواهید کرد و هم خودرو را در معرض فرسودگی و از کارافتادگی قرار نمی‌دهید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا