مشخصات فنی خودرو

وقتی سنسور انحراف از کار می افتد چه اتفاقی می افتد؟

خودروهای مدرن برای عملکرد صحیح، کارآمد و ایمن به تعداد فزاینده‌ای از سنسورها متکی هستند. یکی از سنسورهایی که به عملکرد ایمن خودرو کمک می کند، سنسور انحراف است که به عنوان سنسور میزان انحراف نیز شناخته می شود.

سنسور میزان انحراف برای پایداری خودرو یا سیستم های کنترل کشش (TCS) بسیار مهم است. فرمان بیش از حد یا کم فرمان را حس می کند – به ویژه در گوشه های تنگ – و TCS را برای اصلاح مشکل تحریک می کند. در صورت خرابی، کنترل کشش را از دست خواهید داد و هشدارهایی مانند چراغ چک موتور، چراغ کنترل پایداری یا کشش و کدهای خطای OBD2 را مشاهده خواهید کرد.

این راهنما هر آنچه را که باید در مورد سنسورهای انحراف و عملکرد آنها بدانید را به شما می گوید. سپس، خواهید آموخت که در صورت شکست آنها چه اتفاقی می افتد تا بتوانید به سرعت مشکل را عیب یابی و حل کنید.

سنسورهای Yaw چیست؟

سنسور انحراف در ماشین شما که به عنوان سنسور نرخ انحراف نیز شناخته می شود، وسیله ای است که سرعت چرخش خودرو را اندازه گیری می کند.

از منظر فنی، سنسور این کار را با اندازه‌گیری سرعت زاویه‌ای ماشین شما انجام می‌دهد (یعنی چقدر دور می‌چرخد و با چه سرعتی می‌چرخد). سپس، این داده ها را به رایانه سواری خودروی شما می رساند تا ببیند آیا وسیله نقلیه به طور خطرناکی حرکت می کند، به خصوص در گوشه های دشوار.

به عبارت ساده‌تر، میزان چرخش چرخ‌های خودروی شما در هر لحظه را حس می‌کند و به سیستم‌های سواری اطلاع می‌دهد تا تشخیص دهند که آیا بیش‌فرمان، کم‌فرمان یا خارج از کنترل می‌چرخد.

بسته به برند، مدل و ویژگی‌های ایمنی خودروی شما، سنسور باعث می‌شود خودرو به صورت محافظتی عمل کند. به عنوان مثال، هنگامی که احساس می کند خودروی شما بیش از حد می چرخد، اقدامات اصلاحی مانند کند کردن موتور یا درگیر کردن خودکار ترمزها برای تثبیت خودرو انجام می دهد.

همانطور که ممکن است حدس بزنید، سنسور انحراف بخشی از سیستم پایداری خودرو شما است.

سنسور میزان انحراف در ماشین من کجاست؟

معمولاً سنسور سرعت انحراف خودروی خود را در جایی روی تخته کف نصب خواهید کرد. سنسور معمولاً در زیر صندلی راننده یا سرنشین جلو پنهان می شود.

این سنسور دارای یک دسته سیم است که در امتداد کف خودرو قرار دارد و آن را به بقیه سیستم های سواری خودرو متصل می کند.

قرار دادن سنسور برای اطمینان از قرار گرفتن آن در مرکز ثقل خودرو بسیار مهم است. به این ترتیب، می تواند با دقت بیشتری تشخیص دهد که آیا ماشین در یک زاویه خطرناک می چرخد ​​یا خیر.

وقتی سنسور میزان انحراف از کار می افتد چه اتفاقی می افتد؟

خرابی سنسور انحراف با علائم زیر مشکل را نشان می دهد:

  1. چراغ چک موتور روشن می شود

یکی از اولین نشانه هایی که نشان می دهد سنسور میزان انحراف شما از کار افتاده است، روشن شدن چراغ Check Engine است. همانطور که قبلاً می دانید، این نور می تواند توسط لیست طولانی از مشکلات در ماشین شما فعال شود.

به عبارت دیگر، برای تعیین اینکه آیا سنسور میزان انحراف چراغ Check Engine را فعال می کند یا چیز دیگری مفید نیست.

با این حال، این اولین هشدار عالی است که به شما می گوید مشکلی وجود دارد که نیاز به توجه فوری شما دارد. وقتی متوجه می شوید که چراغ Check Engine روشن می شود و علائم دیگر در این لیست ظاهر می شود، متوجه خواهید شد که سنسور میزان انحراف شما مقصر است.

برخی از خودروها و مدل‌هایی که هشدارهای پیچیده‌تری دارند، پیام یا کدی را به نمایش می‌گذارند که نشان می‌دهد مشکل از سنسور میزان انحراف است.

از ما بخرید
  1. پایداری خودرو یا چراغ کنترل کشش

همانطور که قبلا خواندید، سنسور میزان انحراف بخشی از سیستم های پایداری یا کنترل کشش خودرو است. اگر مشکل از سنسور انحراف باشد، چراغ پایداری خودرو یا کنترل کشش روشن می شود.

اگرچه این هشدارها مختص سنسور میزان انحراف نیستند، اما مانند چراغ Check Engine به عنوان اولین هشدار مشکل عمل می کنند. حداقل در اینجا، این چراغ ها علت اصلی را به سیستم کنترل پایداری یا کشش محدود می کنند.

  1. چراغ کنترل پایداری به طور متناوب چشمک می زند

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در مورد سنسور میزان انحراف (یا هر سنسور دیگری) به خاطر بسپارید این است که لزوماً یکباره از کار نمی افتد. در عوض، ممکن است برای مدت کوتاهی قبل از اینکه در نهایت از کار بیفتد، خراب شود.

بنابراین، یکی از نشانه‌های خرابی سنسور میزان انحراف، چراغ کنترل پایداری (SC) چشمک زن متناوب است. اگر فکر می کنید که چراغ SC برای مدت کوتاهی در حین رانندگی چشمک می زند اما مطمئن نیستید زیرا اکنون چراغ خاموش است، باید از یک متخصص برای بررسی سنسور انحراف استفاده کنید. هشدارهای متناوب مانند آن می تواند نشان دهد که سنسور میزان انحراف در پایان عمر خود است و به زودی از کار می افتد.

می توانید زودتر مشکل را پیدا کنید و سنسور را پیشگیرانه تعویض کنید.

  1. کاهش کنترل پایداری

متأسفانه، شما همچنین می توانید آن را به روش سخت یاد بگیرید.

به یاد داشته باشید، سنسور زمانی را اندازه گیری می کند که ماشین شما خیلی سریع یا خیلی سخت می چرخد ​​و سیستم های کنترل پایداری ماشین را برای کمک به رفع مشکل فعال می کند.

با این حال، یک سنسور از کار افتاده نمی‌تواند تشخیص دهد که آن موقعیت چه زمانی رخ می‌دهد، و ویژگی‌ای را که ظاهراً به رانندگان در کنترل پایداری کمک می‌کند، به خطر می‌اندازد.

بنابراین، یکی دیگر از علائم خرابی سنسور انحراف زمانی است که ماشین شما در حین گرفتن یک پیچ سخت، زیاد کج می‌شود. در این صورت، بدون در نظر گرفتن علائم دیگری که ممکن است ظاهر شوند یا نباشند، باید فوراً سنسور را بررسی کنید.

  1. کدهای خطای عیب یابی داخلی

آخرین اما نه کم‌اهمیت، خرابی سنسور انحراف باعث ایجاد کدهای مشکل OBD2 در سیستم عیب‌یابی داخلی می‌شود. زمانی که از اسکنر یا خواننده کد برای بررسی خودرو خود برای وجود مشکل استفاده می کنید، آن کدها را کشف خواهید کرد.

مکانیک شما یک خواننده حرفه ای خواهد داشت که می تواند آن کدها را برای شما بررسی کند. با این حال، می‌توانید روی یک کدخوان سرمایه‌گذاری کنید تا خودتان خودرو را بررسی کنید، زیرا خرید آن بسیار ارزان است.

آیا می توان بدون سنسور انحراف رانندگی کرد؟

حتی اگر سنسور را به طور کامل از وسیله نقلیه خود بردارید، خودروی شما همچنان با سنسور انحراف معیوب به طور معمول کار می کند. با این حال، انجام این کار هرگز ایده خوبی نیست.

به یاد داشته باشید که سنسور انحراف به خودروی شما کمک می کند تا شرایط رانندگی خطرناک مانند کم فرمانی یا بیش فرمانی را در گوشه های تنگ متوقف کند.

بدون سنسور انحراف کارکرده، احتمال چرخش خارج از کنترل وسیله نقلیه خود را افزایش خواهید داد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا