مشخصات فنی خودرو

علائم خرابی سنسور دمای خنک‌کننده چیست؟

سنسور دمای خنک‌کننده نقشی حیاتی در حفظ دمای موتور و عملکرد بهینه آن دارد. بنابراین باید خرابی آن را جدی بگیریم و پیش از آن‌که خرابی سنسور مشکلاتی جدی برای خودمان یا خودرومان ایجاد کنند، نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. اگر این سوال برایتان پیش آمده است که «علائم خرابی سنسور دمای خنک کننده چیست؟» مقاله رینگو را تا انتها مطالعه کنید.

سنسور دمای خنک‌کننده چیست؟

موتور خودرو باید در محدوده دمای بهینه خود کار کند و خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد. برای هر موتور تلرانس‌های محاسبه‌شده‌ای تعیین شده است و مواد مورد استفاده در آن، در محدوده دمایی خاصی کار می‌کنند. اگر این مواد گرم‌تر یا سردتر از آن‌چه که باید باشند، این تلرانس‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند و وقوع دائمی آن‌ها آسیب‌زا خواهد بود.

سنسور دمای خنک‌کننده، برای اندازه‌گیری دمای مخلوط خنک‌کننده/ ضد یخ در سیستم خنک‌کننده که میزان گرمای آزادشده از موتور را نشان می‌دهد، استفاده می‌شود. این حس‌گر با ECU خودرو کار می‌کند و برای اطمینان از این‌که موتور در دمای مطلوب کار می‌کند، به‌طور مداوم دمای مایع خنک‌کننده را کنترل می‌کند.

برای مشاهده دقیق دمای فعلی موتور، ECU یک ولتاژ تنظیم‌کننده را به CTS ارسال می‌کند. مقاومت سنسور با دما تغییر می‌کند؛ به این ترتیب، ECU می‌تواند بر تغییرات دما نظارت داشته باشد. ECU با این مشاهده، دمای مایع خنک‌کننده را محاسبه کرده و تزریق سوخت، ترکیب سوخت و زمان احتراق را از آن‌جا تنظیم می‌کند. همچنین، وضعیت روشن و خاموش‌شدن فن خنک‌کننده الکتریکی را کنترل می‌کند. این اطلاعات برای ارسال مقدار دقیق دمای موتور به گیج روی داشبورد استفاده می‌شود.

علائم خرابی سنسور دمای خنک کننده چیست؟

اگر چه تعمیر و معاینه منظم خودرو می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند، اما بعضی از بخش‌های آن مانند سیستم خنک‌کننده، ممکن است به مشکلاتی دچار شوند. خوشبختانه، خرابی سنسور علائمی دارد که پیش از آن‌که این مسئله به خودرو یا گیربکس آسیب برساند، می‌توانید خرابی را شناسایی و برطرف کنید. در ادامه به این سوال که «علائم خرابی سنسور دمای خنک کننده چیست؟» پاسخ خواهیم داد.


در مجله رینگو بخوانید : رایج ترین ایراد فنی در خودروها چیست؟


افزایش مصرف سوخت

یکی از اولین نشانه‌های خرابی سنسور دمای خنک‌کننده، افزایش مصرف سوخت است. خراب‌بودن سنسور باعث می‌شود که سیگنال‌های نادرستی ارسال شود و این مسئله نه تنها به موتور آسیب می‌رساند، بلکه محاسبات رایانه را در رابطه با سوخت و زمان‌بندی هم مختل می‌کند.

اگر رایانه دائما سیگنال‌هایی ارسال می‌کند که نشان می‌دهد موتور سرد است، سوخت بیشتری برای گرم‌شدن موتور مصرف خواهد شد. استفاده بیش از حد از سوخت موجب تضعیف عملکرد موتور و کاهش بهره‌وری سوخت می‌شود.

علائم خرابی سنسور دمای خنک کننده چیست؟
علائم خرابی سنسور دمای خنک کننده چیست؟

نوسان دمای موتور خودرو

اگر در هنگام رانندگی متوجه شدید که دمای موتور خودرو نوسان شدیدی دارد و یا این‌که کمتر یا بیشتر از حد معمول به‌نظر می‌رسد، علت آن احتمالا خرابی سنسور دمای مایع خنک‌کننده است. در صورتی که احساس می‌کنید موتور خودروی شما به‌طور معمول گرم نمی‌شود، یک مکانیک باید سیستم خنک‌کننده آن را بررسی کند.

خارج‌شدن دود سیاه از اگزوز ماشین

اگر متوجه شدید که دود سیاهی از اگزوز ماشینتان خارج می‌شود، ممکن است دلیل آن خرابی سنسور دمای خنک‌کننده باشد. اگر سنسور خراب باشد، رایانه خودرو اطلاعات غلط دریافت خواهد کرد و بر اساس این اطلاعات غلط واکنش نشان خواهد داد.

اگر سیستم سیگنال دمای سرد از سنسورها دریافت کند، سیستم به‌صورت خودکار واکنش نشان می‌دهد و می‌پذیرد که موتور سرد است. در نتیجه ترکیب هوا-سوخت موتور را غلیظ‌تر می‌کند. در چنین شرایطی ممکن است سوخت نتواند در داخل محفظه احتراق بسوزد. در این صورت، ترکیب سوخت در لوله اگروز ماشین می‌سوزد و باعث می‌شود که دود سیاه غلیظی از آن خارج شود.

اگر متوجه شدید که خودروی شما مقدار زیادی دود سیاه منتشر می‌کند، اکیدا از رانندگی با آن خودداری کنید و در اسرع وقت از یک مکانیک کمک بگیرید.

گرم‌شدن بیش از حد موتور

وقتی موتور خودروی شما بیش از حد گرم شود، ممکن است نشانه‌ای از خرابی سنسور دمای مایع خنک‌کننده موتور باشد. این مسئله زمانی رخ می‌دهد که سنسورها سیگنال‌های نادرستی را به کامپیوتر خودرو ارسال کنند. اگر- برای مثال- سنسور سیگنال ثابت‌بودن یا سردبودن دما را ارسال کند و کامپیوتر آن را به‌عنوان یک سیگنال صحیح بپذیرد، محاسباتش درباره دمای موتور اشتباه خواهد بود. اگر سنسورهای خراب همچنان به ارسال سیگنال‌های نادرست ادامه دهند، ممکن است موتور خودرو بیش از حد گرم شود.

روشن‌بودن چراغ چک موتور

چشمک‌زدن چراغ چک موتور از دیگر نشانه‌های خرابی سنسور دمای مایع خنک‌کننده موتور است. اگر رایانه خودرو تشخیص دهد که مشکلی درمدار یا سیگنال سنسور وجود دارد، چراغ چک موتور روشن خواهد شد و تا رفع مشکل همچنان چشمک خواهد زد. اگر چراغ چک موتور خودروی شما چشمک زد، باید در اسرع وقت دلیل آن را بررسی کنید. با این کار از بروز هر گونه مشکل احتمالی که ممکن است به شما و خودروتان آسیب زند، جلوگیری خواهید کرد.

دشواری استارت‌زدن خودرو

همان‌طور که پیش از این گفته شد، خرابی سنسور دمای خنک‌کننده می‌تواند سیگنال‌های ارسال‌شده به رایانه را مختل کند و این مسئله، ممکن است باعث ایجاد اختلال در مخلوط سوخت و هوا شود. هنگامی که وسیله نقلیه خود را روشن می‌کنید، باید به‌اندازه کافی سوخت به موتور وارد شود و این اختلال، ممکن است باعث شود که خودرو به‌سختی استارت بزند. خرابی سنسور دمای خنک‌کننده ممکن است مسئول این وضعیت باشد.

چگونه از سنسور دمای خنک‌کننده مراقبت کنیم؟

سنسور دمای خنک‌کننده به‌گونه‌ای طراحی و ساخته شده است که تا مدت‌ها بدون هیچ‌گونه خرابی و مشکلی کار کند. اگر به‌درستی از آن نگهداری کنید، به‌اندازه وسیله نقلیه‌تان عمر خواهد کرد. در ادامه به نکاتی که طول عمر سنسور دمای خنک‌کننده را افزایش می‌دهند، اشاره شده است:

از آب لوله‌کشی استفاده نکنید

برای پرکردن مخزن یا رادیاتور خنک‌کننده، از آب  لوله‌کشی استفاده نکنید. چون عناصر و ترکیبات موجودد در آب لوله‌کشی به‌مرور زمان به رادیاتور آسیب می‌رسانند.

نشتی‌ها را در اسرع وقت برطرف کنید

اگر متوجه وجود نشتی شدید، فورا آن را تعمیر کنید. دلیل این مسئله ممکن است نشتی روغن، مایع و… از خنک‌کننده باشد. ممکن است این نشتی‌ها بر دمای مایع خنک‌کننده تاثیر بگذارند.


در مجله رینگو بخوانید : هنگام بالا رفتن آمپر آب چیکار کنیم؟ | بررسی دلایل جوش آوردن خودرو


چرا باید علائم خرابی سنسور دمای خنک‌کننده را جدی بگیریم؟

درست مثل سایر اجزای خودرو، سنسور دمای خنک‌کننده نیز ممکن است به‌مرور زمان دچار خرابی شود. اما از آن‌جایی که نقشی اساسی در محاسبات عملکرد خودرو ایفا می‌کند، خراب‌بودن سنسور دمای خنک‌کننده می‌تواند بر عملکرد موتور خودرو تاثیر بگذارد.

زمانی که سنسور دمای خنک‌کننده با اختلال مواجه می‌شود، خودرو مشکلاتی مثل مصرف بیش از حد سوخت و گرم‌شدن بیش از حد موتور را تجربه خواهد کرد. برای آن‌که این مسائل بر عملکرد موتور تاثیر نگذارند و مشکلات جدی ایجاد نکنند، باید به‌طور منظم سنسورهای خنک‌کننده را بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه مشکل، سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید

کلام آخر

در مقاله حاضر با شما درباره سنسور دمای مایع خنک‌کننده و اهمیت آن برای خودرو و تاثیری که بر عملکرد بهینه موتور خودرو دارد، صحبت کردیم. همچنین، سعی کردیم به این سوال که «علائم خرابی سنسور دمای خنک کننده چیست؟»، پاسخ دهیم. برای آن‌که خرابی سنسور مشکلات جدی ایجاد نکند، حتما علائم گفته‌شده را جدی بگیرید و در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. تابه‌حال با مسئله خرابی سنسور خنک‌کننده مواجه شده‌اید؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا