خودرو

آشنایی با مفهوم شتاب در رانندگی | یک کشف مهم و حرفه‌ای برای هیجان بیشتر

همه ما بارها سوار خودرو شده‌ایم، این موضوع آنقدر بدیهی است که هیچ وقت نیاز نشده به آن فکر کنیم. اما اگر بخواهیم مفهوم شتاب را درک کنیم خوب است بیشتر به حرکت خودرویی که سوار می‌شویم دقت کنیم. در این مقاله از رینگو سعی کرده‌ایم مفهوم شتاب را با چند مثال ساده توضیح دهیم.

شتاب چیست؟

فرض کنید سوار ماشین شده‌اید و آن شروع به حرکت می‌کند. اگر راننده پایش را روی گاز بگذارد و سرعتش را زیاد کند، احساس خواهید کرد که گویی نیرویی نامرئی شما را به عقب هل می‌دهد و به صندلی که به آن تکیه زده‌اید فشرده می‌شوید. به عبارت دقیق‌تر وقتی موتور خودرو را به‌سمت جلو می‌راند، نیرویی در خلاف جهت حرکت خودرو به شما وارد می‌شود.

حال اگر راننده مانعی جلو خود ببیند و ترمز بگیرد تا سرعتش کم شود، گویی از پشت کسی شما را به جلو هل می‌دهد. یعنی نیرویی در خلاف جهت کم شدن نیروی محرکه موتور به شما وارد می‌شود. (همانطور که نیوتن در قانون دوم خود توضیح می‌دهد، این نیروی نامرئی همان نیروی عکس‌العمل است.)

راننده باز به حرکت ادامه می‌دهد تا اینکه پیچی مقابل خود می‌بیند. اگر راننده به سمت راست بپیچد، حس خواهید کرد که به سمت چپ متمایل می‌شوید و بالعکس. این رفتارها آنقدر عادی است که کسی به آن فکر نمی‌کند. اما همین رفتارهای عادی مفهوم شتاب گرفتن خودرو را توضیح می‌دهد.

وقتی راننده پایش را روی گاز می‌گذارد، ماشین شتابی در جهت افزایش سرعت می‌گیرد. وقتی راننده پایش را روی ترمز می‌گذارد، ماشین شتابی در جهت کاهش سرعت می‌گیرد. و وقتی راننده جهت حرکت را تغییر می‌دهد، باز هم ما شاهد شتاب گرفتن خودرو هستیم. به‌طور خلاصه هر افزایش یا کاهش سرعت و تغییر جهت باعث ایجاد شتاب می‌شود.

بیاید باز به خودرو خیالی خود برگردیم. فرض کنید در همان مسیری که هستید، راننده با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است. آیا ماشین شتاب دارد؟ خیر! زیرا هیچ تغییر سرعت یا تغییر جهتی رخ نداده است. شما دارید با سرعت ثابت حرکت می‌کنید و شتاب صفر است.

در همین سرعت اگر راننده پایش را روی پدال گاز بگذارد و ۶ ثانیه بعد سرعتش به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد، می‌گوییم که خودرو شتاب گرفته است. یعنی ۶ ثانیه طول کشیده که تغییر سرعت ایجاد شود. پس در تغییر سرعت، مولفه دیگری به نام زمان هم دخیل است. پس اکنون می‌توانیم تعریف دقیقی از شتاب ارائه دهیم. در حقیقت تعریف شتاب یعنی تغییرات سرعت نسبت به زمان.

شتاب ۰ تا ۱۰۰ خودرو

شتاب در رانندگی
شتاب در رانندگی

حال بیایید ببینیم ۰ تا ۱۰۰ خودرویی که سوار هستیم چقدر است. حتماً بارها این سوال را شنیده‌اید که می‌پرسند ۰ تا ۱۰۰ فلان ماشین چقدر است؟ منظور این است وقتی خودرو از حالت سکون شروع به حرکت می‌کند، چقدر طول می‌کشد که به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد (یا ۶۰ مایل در ساعت). یعنی اینکه چقدر طول می‌کشد که خودرو تغییر سرعت دهد؛ یا به‌عبارت دیگر چقدر طول می‌کشد که خودرو شتاب بگیرد.

هر چقدر این تغییر سرعت سریع‌تر اتفاق بیفتد، یعنی ماشین شتاب بیشتری دارد. برای رسیدن به شتاب بیشتر، مولفه‌های متفاوتی دخیل است. وزن خودرو و قدرت موتور مهمترین مولفه‌های دخیل در شتاب خودرو هستند. هرچقدر که موتور قدرت بیشتری داشته باشد تا بتواند سریع‌تر ماشین را به سرعت مد نظر برساند، خودرو می‌تواند شتاب بیشتری بگیرد.

شتاب یکی از بزرگ‌ترین هیجان‌هایی است که یک خودرو می‌تواند برای راننده به ارمغان بیاورد. امروزه تولیدکنندگان توانسته‌اند صفر تا ۱۰۰ موتورهای الکتریکی را به زیر ۳ ثانیه برسانند. اما هنوز هم دنیای خودرو به‌دنبال شتاب‌های سریع و سریع‌تر است. حال بیایید ببینیم این شتاب را چگونه اندازه می‌گیرند.

روش اندازه‌گیری شتاب خودرو

امروزه متداول‌ترین روش اندازه‌گیری شتاب خودرو رسیدن سرعت ۰ به ۱۰۰ است، اما این ملاک دقیقی نیست. اطلاعات برخی از تولیدکنندگان هنگام ارائه دقیق شتاب مبهم است. برخی توانایی‌های خودرو خود را بیش از حد نشان می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به دلایلی سرعت ۰ تا ۱۰۰ را دست کم گرفته‌اند.

از طرفی برای انجام آزمایش کنترل شتاب، استاندارد مشخصی وجود ندارد. معلوم نیست شتابی که توسط شرکت ماشین‌سازی اعلام شده در چه شرایطی اندازه‌گیری شده است. معلوم نیست آیا از کنترل پرتاب استفاده شده یا خیر؟ سطح جاده چقدر صاف بوده است؟ برای اندازه‌گیری سرعت از چه تجهیزاتی استفاده شده است؟ هوا چطور بوده؟ از آنجا که هیچ استاندارد جهانی برای همه این متغیرها یا بسیاری دیگر وجود ندارد، هیچ راهی وجود ندارد که بدانیم چقدر یک اتومبیل سریع‌تر از دیگری است.

با این حال در بسیاری از خودروهای پرقدرت، اختلاف شتاب در حد چند دهم ثانیه است. با این وجود می‌توانیم خودروهایی که سریع‌ترین شتاب را دارند بشناسیم. در ادامه لیستی از ۱۹ خودروی پرقدرت آمده که شتاب ۰ تا ۱۰۰ زیر ۳ ثانیه دارند.

شتاب خودرو
شتاب خودرو

لیست سریع‌ترین خودروهای ۲۰۲۱ از نظر شتاب

 1. Ultima Evolution Coupe (سوپرشارژر)- Ultima RS LT5. ر۲/۳ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 2.        Dodge Challenger SRT Demon د ۲/۳ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 3.        بوگاتی شیرون – ۲/۴ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 4.        بوگاتی دیوو – ۲/۴ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 5.        فراری SF90 Stradale و ۲/۵ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 6.        تسلا مدل S P100Dو ۲/۵ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 7.        پورشه 911 Turbo Sو ۲/۷ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 8.        Radical RXC GTو ۲/۷ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 9.        لامبورگینی سیان
 10.        آریل اتم (3.5)- ۲/۸ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 11.        مک لارن سنا – ۲/۸ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 12.        مک لارن 765LTو۲/۸ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 13.        پورشه تایکان توربو Sو۲/۸ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 14.        Lamborghini Aventador SVJو ۲/۸ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 15.        Koenigsegg Regeraو۲/۸ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 16.        Caterham Seven 620Rو۲/۸ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 17.        Radical SR8و۲/۸ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 18.        فراری 812 سوپر فست – ۲/۹ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 19.        Lamborghini Huracan Evoو۲/۹ ثانیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)

نگاهی به آینده خودروهایی با شتاب بالا

هر سال که می‌گذرد، گروه جدیدی از خودروهای اسپرت، سوپر و هایپر سعی می‌کنند سریع‌تر و قوی‌تر از رقبای خود باشند. این به‌طور مداوم سطح را تا حدی بالا می‌برد که همگام شدن با آن دشوار است. با این وجود همواره شرکت‌هایی هستند که می‌خواهند سریع‌تر باشند.

جمع‌بندی

در این مقاله از رینگو با مفهوم شتاب آشنا شدیم و معنی ۰ تا ۱۰۰ خودرو را دانستیم. همچنین سریع‌ترین خودروهای ۲۰۲۱ از نظر شتاب را معرفی کردیم. آیا شما تجربه رانندگی با این خودروها را داشته‌اید؟ یا دوست دارید خودرویی داشته باشید که شتاب زیر ۳ ثانیه داشته باشد؟ راستی شتاب خودروی فعلی شما چقدر است؟ می‌توانید برای خرید لاستیک برای هر مدل ماشینی با هر نوع شتابی، با متخصصان رینگو تماس بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا