مشخصات فنی خودرو

دانستنی‌هایی راجع به شیشه خودرو

شیشه خودرو برای دهه‌ها جز مهمی در خودروها بوده و در برخی از مدل‌های اولیه خودروها نیز استفاده می‌شده است. اما این قسمت نیز مانند سایر اجزای خودروها طی سالیان متمادی پیشرفت‌های زیادی داشته و با کمک تکنولوژی‌های روز ایمنی و راحتی‌اش چندبرابر شده است. به‌عنوان‌مثال، استفاده از متریال شیشه استاندارد در قسمت جلوی خودرو می‌تواند بسیار خطرناک باشد، چرا که شکسته‌های شیشه‌های تیغ‌دار می‌تواند باعث رخ‌دادن صدمات جدی در تصادفات شود. از آن زمان تاکنون همه چیز بسیار تغییر کرده و تکنولوژی شیشه خودرو مسیر طولانی و رو به پیشرفتی را طی کرده است. در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم دانستنی‌هایی راجع به شیشه خودرو در اختیار شما بگذاریم. اگر شما نیز نیازمند دانستنی‌هایی راجعه به شیشه خودرو هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع شیشه‌های خودرو

در این قسمت به معرفی برخی شیشه‌های به‌کاررفته در خودروها می‌پردازیم که عبارت‌اند از:

۱. شیشه لمینت

۲. شیشه حرارت دیده

۳. شیشه خورشیدی

۴. شیشه گرم شونده

۵. شیشه XIR (ایکس آی آر)

این انواع شیشه خودرو را در ادامه به‌صورت مشروح معرفی خواهیم کرد.

شیشه لمینت

شیشه لمینت یکی از رایج‌ترین جنس شیشه‌هایی است که در وسایل نقلیه استفاده می‌شود. این قطعه شامل یک صفحه شیشه‌ای است که از دو ورقه جداگانه ساخته شده و با PVB (پلی‌وینیل بوتیرال) به‌هم‌چسبیده و سپس در دمای بالا با هم ذوب می‌شوند. نتیجه این عملیات، ساخت نوعی شیشه بسیار قوی است که می‌تواند ضربه‌ها را بسیار بهتر از شیشه‌های استاندارد تحمل کند. علاوه بر این، هنگامی که اتومبیل تصادف می‌کند، شیشه‌های لمینت شکسته نمی‌شوند و اگر در حین تصادف دچار شکستگی شوند، لایه پی وی بی آن را دست‌نخورده نگه می‌دارد تا هیچ خورده شیشه‌ تیزی پرتاب نشده و باعث صدمات جدی نشود. شیشه‌های چندلایه همچنین می‌توانند آسیب‌ها و صدمات تصادف را کاهش دهند. اگر مسافری به داخل شیشه پرتاب شود، اثر بالشتکی شیشه باعث می‌شود که صدمات و جراحات کمتری تحمل کند. مطابق با قانون، تمام شیشه‌های جلو از نوع چندلایه ساخته شده‌اند. درحالی‌که شیشه‌های جانبی و شیشه‌های عقب نباید از شیشه‌های لمینت ساخته شوند، خودروهای بیشتری در حال حاضر از این نوع شیشه‌ها در پنجره‌ها نیز استفاده می‌کنند.

شیشه حرارت دیده

شیشه حرارت دیده یا سکوریت نوع دیگری از شیشه‌هاست که در خودروهای امروزی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این شیشه تحت عنوان شیشه مقاوم نیز شناخته می‌شود. این توصیف به این دلیل است که در مقایسه با شیشه استاندارد تا چهار برابر قوی‌تر است. شیشه سکوریت از شیشه‌های یک‌لایه تشکیل شده که تا بیش از ۶۰۰ درجه سانتیگراد گرم شده است. سپس یک فرآیند خنک‌سازی سریع به اسم Quenching را طی می‌کند و در نتیجه شیشه بسیار قوی‌تری ساخته می‌شود. شیشه سکوریت علاوه بر قوی بودن، مزیت مهم دیگری نیز دارد. درحالی‌که ممکن است با یک ضربه قوی خرد شود، اما به‌جای تکه‌های تیز شیشه‌ای خطرناک، به قطعات کوچک زیادی با لبه‌های صاف تقسیم شده و احتمال آسیب‌های ناشی از پرتاب خرده‌ریزه‌های تیز را به حداقل می‌رساند. این نوع شیشه اغلب در پنجره‌های عقب و کناری و همچنین سانروف‌ها استفاده می‌شود.

شیشه خورشیدی

شیشه خورشیدی به‌گونه‌ای طراحی شده که میزان گرمای ورودی به خودرو را کاهش داده و در نتیجه فضای راحت و خنکی را برای سرنشینان فراهم می‌آورد. این نوع شیشه اغلب در قسمت شیشه‌های جلو استفاده می‌شود و حاوی آهن بالایی است که گرما را جذب و از ورود آن به خودرو جلوگیری می‌کند که برای آب‌وهوای گرم و خشک استان‌های کویری ایران بسیار مناسب است. شیشه استاندارد همراه با تکنولوژی خورشیدی مانند شیشه‌های معمولی کار می‌کند؛ اما با این تفاوت که اجازه ورود نور را داده و میزان گرما و آزار تابش را به حداقل می‌رساند. پوشش مانع انتشار یا کم انتشار (Low – E) نامرئی بوده و معمولاً یک کاور دائمی و بدون نیاز به تعویض است.

شیشه گرم شونده

شیشه گرم شونده نوعی شیشه است که به‌صورت الکترونیکی گرم مشاهده و از دیرباز در وسایل نقلیه استفاده می‌شود. این نوع شیشه معمولاً حاوی سیم‌های نازکی است که می‌توانند خیلی زود تا حد زیادی گرم شوند. زمانی که راننده سیستم گرمایش را روشن کند، سیم‌ها فوراً گرم می‌شوند و یخ را ذوب می‌کنند و مه روی پنجره را از بین می‌برند. این نوع شیشه اغلب در قسمت عقب استفاده می‌شود؛ اما بعضاً برای شیشه جلو نیز به کار می‌‌رود. این کار عمدتاً برای راحتی راننده انجام می‌شود، چرا که می‌تواند با مه‌زدایی از شیشه‌ دید راننده را بهبود بخشد و رانندگی را ایمن کند. نوعی دیگری از شیشه‌های گرم شونده وجود دارد که روی آنها یک پوشش شفاف رسانای الکترونیک تعبیه شده و سپس از آن جریان الکتریکی عبور کرده و شیشه را گرم می‌کند. این متریال گاهی اوقات نیز در شیشه‌های جلو و همچنین پنجره‌های جانبی استفاده می‌شود.

شیشه XIR (ایکس آی آر)

شیشه ایکس آی آر نوعی شیشه خودرو است که به طور ویژه برای ایمنی و مقاومت در برابر حرارت برای خودروها طراحی شده است. این نوع شیشه اغلب در ماشین‌آلات سنگین استفاده می‌شود و مقاومت حرارتی بسیار عالی آن باعث افزایش راحتی اپراتورها می‌شود. شیشه ایکس آی آر از شیشه‌های لمینت قوی‌تر و بادوام‌تر بوده و مزایای زیادی از جمله افزایش ایمنی اپراتورها در هنگام استفاده از ماشین‌آلات سنگین را ارائه می‌دهد. ازآنجایی‌که شیشه ایکس آی آر گرمای خورشید را کاهش می‌دهد و خاصیت کاهش صدا را نیز در خود دارد، راحتی و آسایش زیادی برای راننده و سرنشینان فراهم می‌آورد. استحکام زیاد این شیشه باعث می‌شود که نیاز کمتری به تعویض شیشه باشد و خرابی شیشه را به حداقل می‌رساند، در نتیجه بهره‌وری شیشه افزایش می‌یابد.

شیشه لمینت و سکوریت؛ کدام یک بهترین است؟

هیچ‌کدام از شیشه‌‌های خودرو بهتر از دیگری نیستند، و هرکدام دارای مزایا و معایب خاص خود را دارند. به‌عنوان‌مثال، اگر شیشه لمینت آسیب جزئی مانند یک ترک کوچک داشته باشد، می‌توان آن را تعمیر کرد، و این در حالی است که شیشه‌های سکوریت باید تعویض شوند و هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل می‌کنند. بااین‌وجود شیشه‌های لمینت معمولاً بسیار گران‌تر از شیشه‌های سکوریت هستند و البته به‌اندازه آنها قوی نیستند. نکته ثبت شیشه لمینت این است که از ورود نور ماورا بنفش بیشتر به خودرو نسبت به شیشه سکوریت جلوگیری می‌کند.

چند واقعیت راجع به شیشه‌های خودرو

‌‌۱. شیشه‌‌های جلو از سقف خودرو پشتیبانی می‌کنند: شیشه جلو برای پشتیبانی از سقف خودرو ضروری است. درصورتی‌که خودرو واژگون شود، شیشه جلوی مستحکم از ریزش سقف بر روی سرنشینان جلوگیری می‌کند. علاوه بر این شیشه جلو یکپارچگی ساختاری خودرو را حفظ می‌کند. اگر یکپارچگی ساختاری خودرو به خطر بیفتد، باعث می‌شود سقف خودرو فروبریزد و به همه افراد داخل آن آسیب برسد.

‌‌۲. شیشه‌های رنگ شده سطح حفاظتی خودرو را بالاتر می‌برند: شیشه جلوی رنگی ظاهر خودروها را بهبود می‌بخشد و درعین‌حال سطح ایمنی ارائه شده به‌وسیله شیشه جلوی خودرو را نیز بهبود می‌دهد. علاوه بر این شیشه رنگ‌شده به‌عنوان یک سپر در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید عمل کرده و در نتیجه آسیب‌های احتمالی به شیشه خودرو را کاهش می‌دهد.

‌‌۳. شیشه خودرو به‌سختی خرد می‌شود: اکثر شیشه‌های جلو از شیشه‌های چندلایه ساخته شده و از دو شیشه مجزا تشکیل شده‌اند که توسط یک پوشش پلاستیکی شفاف از هم جدا شده‌اند. در صورت شکستگی شیشه، لایه میانی شیشه را یکپارچه نگه داشته و از تکه‌تکه شدن آن جلوگیری می‌کند. شیشه لمینت یک عنصر ایمنی رایج در خودروهای مدرن است، چرا که خطر آسیب‌های ناشی از شیشه را به حداقل می‌رساند.

‌‌۴. در ابتدا استفاده از شیشه جلو در خودرو اجباری بود: شاید برای شما عجیب باشد که وسایل نقلیه موتوری در ابتدا شیشه نداشتند چرا که در آن زمان شیشه‌ها محصولات لوکسی بودند؛ بنابراین به‌جای شیشه جلو، رانندگان و مسافران از عینک و روسری استفاده می‌کردند تا صورت خود را در برابر عوامل خارجی همچون باران و اشعه ماورا بنفش محافظت کنند.

‌‌۵. شیشه جلو برای عملکرد صحیح کیسه هوا ضروری است: در بسیاری از موارد، کیسه‌های هوای خودکار از شیشه جلو برای باز شدن درست استفاده می‌کنند. اگر تصادفی رخ دهد، شیشه جلو باعث می‌شود که کیسه هوا به‌درستی کار کند و در موقعیت مناسب قرار بگیرد.

‌‌۶. شیشه جلوپنجره توسط یک زن اختراع شد: در سال ۱۹۰۳ زنی به نام مری اندرسون شیشه جلو را اختراع کرد. باتوجه‌به این که یک ماشین واگن برقی در شهر نیویورک برای تمیزکردن برف از شیشه جلوی آن مشکل داشت، او احساس می‌کرد که مجبور است یک راه‌حل برای این مشکل پیدا کند.

‌‌۷. تعویض شیشه خودرو یکی از بیشترین موارد گزارش شده به مؤسسات بیمه است: یکی دیگر از واقعیت‌های جالب راجع به تعمیر شیشه جلو این است که آنها از شایع‌ترین موارد گزارش به بیمه هستند. در واقع تخمین زده می‌شود که آسیب به شیشه جلو ۳۰ درصد از کل مطالبات بیمه خودرو را در بر می‌گیرد.

‌‌۸. اختراع شیشه ضد شکستگی تصادفی بود: ادوارد بندیکتوس، شیمی‌دان فرانسوی، پس از انداختن یک فلاسک شیشه‌ای پر از نیترات سلولز، به طور تصادفی مفهوم شیشه نشکن را مطرح کرد. بندیکتوس متوجه شد که شیشه شکسته نشده است. بااین‌وجود او این اختراع را تا سال ۱۹۰۹ برای اتومبیل ثبت کرد.

 

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به نکاتی راجع به شیشه خودرو پرداختیم. به همین منظور در ابتدا انواع شیشه خودرو را معرفی کرده و سپس واقعیت‌های جالبی راجع به آنها بیان کردیم. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا