مشخصات فنی خودرو

همه چیزهایی که باید درباره ضد یخ و کارکردهای آن در سیستم خودرو بدانید

در این مطلب از مجله رینگو می‌خواهیم درباره ضد یخ به طور کامل صحبت کنیم. از تعریف چیستی ضد یخ تا اهمیت ضدیخ و کاربرد و آن در خودرو. مرحله به مرحله آن‌چه نیاز است درباره ضد‌یخ بدانید را باهم بررسی خواهیم کرد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره این مایع کارآمد بدانید، تا پایان همراه ما باشید.

ضد یخ چیست؟

ضدیخ یک مایع رنگی است که از موتور خودروی شما در برابر یخ‌زدگی در زمستان و به جوش آمدن در فصل تابستان محافظت می‌کند. در واقع این ماده دمای آب رایادتور را در حالت متعادل نگه می‌دارد. مواد موجود در ضدیخ اهمیت و مزایای زیادی در محافظت از موتور خودرو دارند که در قسمت‌های بعدی مقاله درباره اهمیت آن صحبت خواهیم کرد.

مواد تشکیل دهنده ضد یخ چیست؟

ضدیخ از اتلین گیلکول یا پروپلین ساخته می‌شود و معمولا در رنگ‌های سبز، آبی و رنگ صورتی در بازار وجود دارد.

ضد یخ چگونه موتور خودرو را خنک می‌کند؟

موتور خودرو هنگام حرکت حرارت زیادی تولید می‌کند. در این شرایط باید موتور خودرو به طور مداوم خنک شود تا از آن در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت کند. در این شرایط با اضافه کردن ضدیخ به رادیاتور اتومبیل، سیستم خنک کننده خودروی شما ضدیخ را از طریق لوله‌های آب‌رسان خودرو خنک می‌کند.

اهمیت ضد یخ در خودرو

ضد یخ با توجه به نامش شاید از نظر برخی تنها در فصول سرما اهمیت داشته باشد تا مایع رادیات خودرو دچار یخ زدگی نشود، اما خوب است بدانید که در واقع اصلی ترین کار ضد یخ پیشگیری از خوردگی موتور خودرو است. مرحله بعد از آن، پیشگیری از یخ زدگی و جلوگیری از جوش آوردن موتور در تمام طول فصول گرم و سرد سال است. ضد یخ در فصول گرما نقطه جوش خودرو را بالا برده و در فصول سرما نیز دمای انجماد آن را بسیار پایین‌تر از حد معمول می‌آورد و به این وسیله از مشکلات مربوط به رادیات و موتور خودرو تا حد بسیار زیادی جلوگیری می‌کند. در کشورهایی مانند ایران که زمستان‌های سختی مانند سیبری و تابستان‌های گرمی مانند مناطق آفریقای جنوبی نداریم می‌توان گفت که استفاده از ضد یخ در تمامی فصول سال از مشکلات مربوط به مایع رادیات و خوردگی موتور صد در صد جلوگیری خواهد کرد.

نحوه استفاده از ضد یخ

یکی از موارد مهمی که باید درمورد نحوه استفاده از ضد یخ بدانید میزان ضد یخ و آب و نسبت این دو با یکدیگر است؛ چرا که آگاهی نداشتن از این موضوع نه تنها از خوردگی موتور جلوگیری نمی‌کند، بلکه منجر به استهلاک خودرو و مشکلات موتور خودرو در دراز مدت می شود. معمولا باید ضد یخ و آب نصف نصف در مخزن ریخته شوند که البته باز هم این موضوع بستگی به مدل خودروی شما و ضد یخ مصرفی دارد. در اکثر موارد این نسبت یا چهل به شصت یا پنجاه پنجاه است، اما اگر شما اطلاعی از این موضوع ندارید از یک فرد متخصص در این زمینه حتما سوال کنید.

نحوه استفاده از ضد یخ و ریختن آن در رادیات خودرو بسیار ساده است، تنها کاری که باید بکنید این است که بدانید ضد یخ را در کدام قسمت بریزید. هر چند این مسئله خیلی ربطی به مدل ماشین شما نیز نخواهد داشت؛ در مدل‌های ایرانی مانند پراید، سری‌های پژو و سایر خودروها وقتی کاپوت را باز می‌کنید چند مخزن برای ریختن مایعات خواهید دید، یک مخزن مخصوص روغن ترمز، دیگری برای شیشه پاک‌کن و مخزن سوم برای ریختن آب رادیات است (سایر موارد در دید نیستند).

معمولا مخزنی که وسط کاپوت و در نزدیک‌ترین قسمت به شما و بالای پروانه و فن خنک کننده قرار دارد مخزن رادیات است، کافی‌ست آن را باز کنید و با صبر و حوصله ضد یخ را درون مخزن بریزید تا پر شود. مجددا فراموش نکنید که باید ضد یخ و آب با هم مخلوط شده و از هر کدام به نسبت صحیحی درون مخزن ریخته شود!

تعویض ضدیخ

شاید برای شماهم سوال پیش بیاید که چرا ضد یخ را باید عوض کرد؟ ضدیخ مانند همه مایعات موجود در خودروی شما پس از گذشت زمان خاصیت خود را از دست می‌دهد و اسیدی می‌شود.

وقتی ضد یخ حالت اسیدی پیدا کند، می‌تواند باعث خوردگی رادیاتور و دیگر اجزای مهم سیستم خنک کننده موتور خودرو مانند: شلنگ، پمپ آب، ترموستات و درپوش در رادیاتور شود.

همچنین پس از مدتی احتمال زنگ زدگی و جمع شدن ذرات خاک و سایر ذرات معلق در رادیاتور خودرو وجود دارد. آلودگی‌هایی از این دست باعث کاهش عملکرد ضدیخ در خودرو می‌شود و تنظیم دمای موتور خودرو را با مشکل مواجه می‌کند، این موجب گرم شدن بیش از حد موتور  و آسیب دیدن دیواره‌های موتور خودرو می‌شود.

ضد یخ را هرچند وقت یک بار باید عوض کرد؟

زمان تعویض ضدیخ به عوامل متعددی مانند مدل ماشین و برند ضدیخی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. در حالت کلی ضدیخ‌ها به نوع پایه معدنی و پایه آلی تقسیم بندی‌ می‌شوند. ضد یخ‌های پایه معدنی معمولا باید به صورت سالیانه تعویض شوند و ضدیخ‌های آلی هر سه سال یک بار. به دلیل آنکه تشخیص این دو ضدیخ از یک‌دیگر آسان نیست، توصیه می‌شود ضدیخ اتومبیل را به صورت سالیانه تعویض کنید.

اگر ضدیخ فاسد شده باشد و یا از سوی دیگر میزان آن در خودرو کم باشد، نمی‌تواند دمای خودرو را  کنترل کند و متعادل نگه دارد و در نتیجه باعث قطعات خودرو می‌شود.

نکات مهم درباره ضدیخ

  • برخی از فروشندگان رنگ ضدیخ را به کیفیت آن ربط می‌دهند، در صورتی که تاکنون هیچ منبع علمی آن را تایید نکرده است؛ بنابراین درصورت داشتن دو ضد یخ هم‌رنگ هرگز با پیش فرض یکسان بودن مواد آن ضدیخ‌ها با یک‌دیگر آن‌ها را باهم مخلوط نکنید. زیرا این ترکیب ناهمگون می‌تواند آسیب زیادی به قطعات خودروی شما وارد کند.
  • روی بسته‌بندی برخی از ضدیخ‌ها درج شده است که می‌توانید آن‌ها را با آب رقیق کنید و استفاده کنید. در صورت استفاده از این نوع ضدیخ برای مخلوط کردن آن به میزان مناسب لطفا راهنمای درج شده بر روی ضدیخ را مطالعه کنید.
  • ضد یخ خوب در برابر حریق مقاوم است و به راحتی آتش نمی‌گیرد.
  • استاندارد GS1 یکی از معتبرترین استانداردهای جهانی در  تولید ضدیخ محسوب می‌شود. تولیدکنندگانی که این استاندارد را داشته باشند تا حدودی می‌توانید از کیفیت محصولات آن‌ها هنگام خرید مطمئن باشید.

چرا نمی‌توان از آب به جای ضدیخ استفاده کرد؟

هدف ما خنک شدن موتور است. مایعی که جریان دارد باید مایعی با نقطه جوش بالا و دمای انجماد بسیار پایین باشد. شما همیشه در هوای خنک پاییزی یا اردیبهشت رانندگی نمی‌کنید، هنگام رانندگی در آب و هوای گرم یا سرد آب به دلیل خواصی که دارد از یک جایی به بعد دیگر نمی‌تواند پاسخگو باشد، یخ می‌زند و به موتور آسیب می‌زند یا جوش آورده و به شیوه دیگری شما را گرفتار می‌کند.

ضد یخ طوری طراحی شده که در بدترین شرایط آب و هوایی و رانندگی هم بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد بنابراین استفاده از آن ضروری است و نمی‌توان آب را جایگزین آن نمود.

نتیجه گیری

اگر اهمیت ضد یخ در خودرو به اندازه روغن ترمز و بنزین و موارد مصرفی مهم دیگر نباشد، کمتر از آن هم نیست، مهم نیست با چه خودرویی و در چه شرایطی رانندگی می‌کنید، قطعا به آن نیاز خواهید داشت، حتی اگر مطمئن هستید که گرفتار آب و هوای گرم یا سرد نمی‌شوید خوب است بدانید که ضد یخ مایع مخصوص رادیات است و هیچ چیز جای آن را نخواهد گرفت، پس اگر به سلامت خودرو و امنیت خودتان اهمیت می‌دهید نباید از آن غافل باشید!

برای خرید بهترین لوازم مورد نیاز خودرو و انتخاب بهترین لاستیک ماشین، روی رینگو حساب کنید. ما با گردآوری بهترین محصولات از باکیفیت‌ترین برندهای روز دنیا کنار شما هستیم تا انتخابی امن و تضمینی داشته باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا