مشخصات فنی خودرو

فیلتر بنزین خودرو و همه چیزهایی که شاید درباره آن ندانید

فیلتر بنزین، مانند بیشتر قسمت‌های خودروی شما، برای عملکرد مناسب موتور کاملاً ضروری است. بااین‌حال، بر خلاف اکثر قطعات ضروری مانند چرخ اتومبیل یا موتور یا ترمز خودروی‌تان، احتمالاً هرگز نام فیلتر سوخت را نشنیده‌اید و تعمیر و نگهداری آن احتمالاً در اولویت‌های شما نیست. در این مقاله از مجله رینگو با هم نگاهی خواهیم داشت به این که فیلتر سوخت چیست؟ کجای ماشین قرار گرفته است؟ نشانه‌های خرابی و مشکلات مربوط به فیلتر بنزین خودرو چیست؟

فیلتر بنزین چیست؟

اجازه دهید ساده شروع کنم، ماشین شما از بنزین موجود مخزن سوخت برای تغذیه موتور شما استفاده می‌کند. بااین‌حال، ناخالصی‌های کوچک مانند خاک، زباله یا سایر ذرات معلق موجود در بنزین و نفت می‌تواند بر عملکرد موتور شما تأثیر منفی بگذارد و طی زمان رسوب کند. فیلتر سوخت یا همان فیلتر بنزین خودروی شما طوری طراحی شده است که این ناخالصی‌های کوچک را قبل از ورود به موتور شما جذب کند، بنابراین فقط از بنزین خالص استفاده می‌شود و عمر موتور شما بالا خواهد رفت.

در واقع فیلتر بنزین خودرو مانند فیلتر هوا عمل می‌کند؛ جذب ذرات معلق در بنزین پیش از اینکه به موتور شما منتقل شود. برخی از خودروهای جدیدتر دارای یک صافی سوخت ساده هستند که فقط با مجموعه کامل سوخت جایگزین می‌شود.

فیلتر سوخت در کجا قرار دارد؟

فیلتر سوخت در جایی بین مخزن سوخت و موتور قرار دارد. به طور معمول، فیلتر بنزین یا داخل مخزن سوخت (در دهانه مسیر پمپ‌بنزین که سوخت موردنیاز را به خودرو شما می‌رساند)، یا جایی در خط سوخت (که این بخش معمولاً در انتهای خودروی شما قرار دارد) قرار دارد. بااین‌حال اگر از محل فیلتر بنزین خودروی خود مطمئن نیستید، مستندات و دفترچه راهنمای خودروی شما حاوی یک پاسخ دقیق برای محل قرارگیری فیلتر سوخت خودروی شما است.

اکثر خودروها دارای دو فیلتر سوخت هستند. یکی در مخزن سوخت وجود دارد که اغلب به آن صافی گفته شده و یکی در خط سوخت اصلی است. مواد فیلتر بنزین از پلاستیک یا کاغذ پلیسه‌ای با روکش مخصوص ساخته شده است. فیلترهای سوخت طوری طراحی شده‌اند که خاک، زنگ‌زدگی، رسوب و سایر ناخالصی‌ها را که از پمپ‌بنزین، انژکتورهای سوخت و موتور وارد می‌شوند، بدون تأثیر بر فشار سوخت، به دام اندازند. فیلترهای بنزین بر حسب میکرون درجه‌بندی می‌شوند.

اکثر خودروهای مدرن با سیستم تزریق سوخت از فیلترهای بین ۱۰ تا ۳۰ میکرون استفاده می‌کنند. (یک میکرون ۰٫۰۰۱ میلی‌متر است. در مقایسه، موی انسان تقریباً ۷۰ میکرون یا ۰٫۰۸ میلی‌متر است.) این بسیار مهم است؛ زیرا موتورهای مدرن دارای سیستم سوخت‌رسانی بسیار محکم و تحمل اجزای موتور هستند. باتوجه‌به ساینده بودن آن‌ها، همراه با فشار بالای سوخت موتورهای تزریق سوخت، هر ذره خارجی که از فیلتر سوخت خراب یا کثیف عبور کند می‌تواند باعث انسداد شود که در نهایت قطع سوخت و آسیب به موتور را به همراه دارد.

چه زمانی باید فیلتر بنزین خود را تعویض کنم؟

مانند هر فیلتری از فیلتر روغن خودرو تا فیلتر یخچال و فیلترهای هوا، فیلتر بنزین و سوخت شما خاک و سایر زباله‌ها را جذب می‌کند. با افزایش عمر خودروی شما، این فیلتر بنزین می‌تواند مسدود و کثیف شود و رسوب کند. این ممکن است بر عملکرد خودرو و خصوصاً سلامت موتور ماشین تأثیر بگذارد و اجازه دهد سوخت با ذرات معلق وارد انژکتور سوخت شما شود یا جریان بهینه سوخت را متوقف کند.

پیش‌ازاین در صنعت، طول عمر فیلتر سوخت بین ۳۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر ذکر شده بود، اما با خالص شدن بیشتر سوخت، فیلتر بنزین می‌تواند تا ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر بهینه عمل کند. البته این عدد بستگی به خودروی شما، استانداردهای آن و همچنین بنزینی که مصرف می‌کنید هم دارد.

به طور متناقض، تعویض فیلتر سوخت برای اولین‌بار در مسافت پیموده شده از 150،000 کیلومتر به بالا می‌تواند باعث خرابی موتور شود. این به‌احتمال زیاد به این دلیل است که پمپ سوخت شما برای غلبه بر فیلتر کثیف سخت‌تر کار می‌کند. هنگام تعویض فیلترها در این کیلومترها باید احتیاط کنید و قبل از تعویض فیلترها با یک مکانیک مشورت کنید.

اگر فیلتر بنزین را به‌موقع تعویض نکنیم چه می‌شود؟

فیلتر بنزین نقشی اساسی در جذب آلودگی‌ها و ذرات و ناخالصی‌های بنزین دارد، اگر آن را به‌موقع تعویض نکنید به‌مرور دو اتفاق بد برای خودرو خواهد افتاد:

  1. اولاً فیلتر بنزین نمی‌تواند وظیفه خود را درست انجام دهد و ناخالصی‌ها درست مانند قبل وارد موتور شده و مسیرها را مسدود و سوخت‌رسانی را مختل می‌کنند.
  2. دوماً فیلتر بنزین تعویض نشده خود به منبعی از خاک و ذرات و ناخالصی‌های سوخت‌گیری‌های متعدد تبدیل شده و بودنش از نبودنش بسیار بدتر خواهد بود.

۴ نشانه عوض‌کردن فیلتر بنزین

گفتیم که فیلترهای بنزینی که اغلب دیده نمی‌شوند، بخش کوچکی اما حیاتی از سیستم تأمین سوخت خودرو هستند. در ادامه می‌خواهیم بررسی کنیم که اگر در مورد تعویض فیلتر بنزین خود بی‌توجه باشید چه اتفاقی می‌افتد و چه نشانه‌هایی حاکی از زمان تعویض فیلتر سوخت خودروی شما هستند.

خیلی راحت ممکن است تعویض فیلتر بنزین خود را فراموش کنید و چون این قطعه مصرفی در کیلومترهای بالا تعویض می‌شود اهمیتی به آن ندهید، اما اگر این کار را انجام دهید پشیمان خواهید شد.

عملکرد ضعیف موتور

گرفتگی فیلتر سوخت ممکن است باعث شود موتور ضعیف عمل کند. این امر هنگام شتاب گیری برجسته‌تر می‌شود، به‌ویژه در شیب‌های تند. اگرچه ممکن است در شرایط عادی رانندگی هیچ علامتی مشاهده نشود، اما گرفتگی فیلتر سوخت باعث مصرف سوخت بیشتر موتور هنگام شتاب گرفتن سریع یا بالارفتن از یک سربالایی می‌شود.

بسته به میزان محدودیت سوخت ناشی از فیلتر کثیف، موتور نیز ممکن است در سرعت‌های مختلف تکان بخورد یا ضربه بزند و اصطلاحاً دچار ریپ‌زدن شود. هر علامت غیرعادی از سوی موتور که قبلاً آن را ندیده بودید باید حتماً جدی گرفته شود.

استارت خوردن سخت موتور

اگر فیلتر بنزین به طور کامل مسدود نشده باشد، به‌ندرت فیلتر بنزین مانع از راه‌اندازی موتور می‌شود. در وسیله نقلیه‌ای که فیلتر سوخت هرگز تعویض نشده است، فیلتر کثیف می‌تواند باعث ایجاد جریان نامنظم سوخت شود و در نتیجه قبل از روشن شدن موتور، بیشتر از حد معمول زمان ببرد یا اصلاً روشن نشود. دفترچه راهنمای خودروی خود را حتماً بررسی کنید و در فواصل مناسب و حتی زودتر اقدام به تعویض فیلتر بنزین خود نمایید.

ایست ناگهانی و خاموش شدن‌های مکرر خودرو

موتوری که در حین رانندگی مکرر خاموش می‌شود، ممکن است به شما در مورد فیلتر سوخت کثیف هشدار دهد. بازهم بسته به‌شدت گرفتگی، ممکن است اتومبیل شما بدون افت قدرت قابل‌توجه شروع به کار کند.

وقتی گرفتگی بدتر می‌شود خاموشی‌های خودرو هم بیش از حد می‌شود یا با شتاب گرفتن آن را احساس خواهید کرد، در این صورت به‌احتمال زیاد فیلتر به طور کامل مسدود شده است و زمان تعویض فرارسیده است. هرچند ممکن است مشکل از جای دیگری باشد اما اگر اخیراً فیلتر بنزین را تعویض نکرده‌اید یا اسم آن را هم نشنیده بودید پس دست‌به‌کار شوید!

خرابی قسمت سیستم سوخت رسانی  و عملکرد ضعیف آن

پمپ سوخت پرسروصدا، خراب یا دچار مشکلات دیگر می‌تواند ناشی از محدودیت سوخت‌رسانی و عبور نامناسب بنزین از فیلتر بنزین باشد. فیلتر سوخت مسدود شده مانع از رسیدن مقدار مناسب سوخت به موتور می‌شود. پمپ‌بنزین سعی می‌کند فیلتر سوخت نامناسب را جبران کند و فشار ناخواسته‌ای روی موتور پمپ‌بنزین وارد می‌کند و باعث ازکارافتادن زودرس پمپ می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب از مجله رینگو درباره فیلتر بنزین، زمان تعویض و عوارض تعویض نکردن آن صحبت کردیم. شاید تا قبل از خواندن این مقاله از حیاتی بودن این قطعه در سیستم تأمین سوخت خودرو بی‌خبر بودید. اما حالا که به اهمیت آن پی بردید حتماً هرچند وقت یک‌بار آن را چک کنید و اگر نیاز به تعویض دارد، اقدامات لازم را انجام دهید. اگر در خصوص فیلتر بنزین و تعویض آن سؤالی دارید، حتماً در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

فروشگاه رینگو باتجربه سال‌ها حضور در بازار به شما کمک می‌کند تا بهترین‌ها را انتخاب کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا