آموزشی

تشخیص لاستیک نو از لاستیک کهنه | راهنمای کامل شناسایی محصول باکیفیت

تشخیص لاستیک نو از لاستیک انبار شده یکی از موارد مهم و حائز اهمیت در خرید لاستیک است. ما در این مقاله از مجله رینگو با گفتن چند نکته مهم به شما کمک می‌کنیم تا توانایی خود را در زمان خرید بالا ببرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

لاستیک‌ها به‌عنوان عضو حیاتی ماشین که وظیفه حرکت را برعهده دارند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و برای اینکه ایمنی سفر و سرنشینان خودرو را در طول سفر تأمین کنند، باید حتماً شاخص‌های مختلف استاندارد را داشته باشند. در کار امنیت، مسائل مالی هم اهمیت زیادی دارند. شما برای خرید لاستیک هزینه می‌کنید و باید بدانید راه‌های تشخیص لاستیک نو از کهنه چیست. در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت تاریخ تولید کالا

یکی از مهم‌ترین این استاندارهایی که باید هنگام خرید توجه کنید تاریخ تولید تایرها است. لاستیک‌های خارجی معمولاً به دلیل انبار شدن در کشور تولیدکننده، درجه کیفیت کم یا به دلیل قاچاق و انبار شدن در کشورهای قاچاق کننده از تاریخ انقضا آن‌ها گذشته است یا انقضای آن‌ها نزدیک است. فروشنده‌ها معمولاً با قیمت کمتری این لاستیک‌ها را عرضه می‌کنند. قیمت پایین خرید لاستیک انبار شده شاید شما را به‌عنوان خریدار وسوسه کند اما این سود موقتی است و شما باگذشت مدت‌زمان کمی با خرید مجدد لاستیک ضرر هم می‌کنید. علاوه‌برآن ایمنی لازم را در رانندگی به‌خاطر فرسودگی و ازرده‌خارج شدن لاستیک از دست می‌دهید.

چگونه تاریخ لاستیک را بخوانیم
چگونه تاریخ لاستیک را بخوانیم

همه می‌دانیم رانندگی با لاستیک‌های فرسوده ایمن نیست. اگر آج‌ها کم باشند اتومبیل شما قدرت کشش خود را از دست می‌دهد و در این است که با مشکل روبه‌رو می‌شوید. یک لاستیک فرسوده باعث می‌شود که اتومبیل لغزش کند؛ لغزندگی در برف، باران یا حتی در جاده‌ای با شرایط ایده‌آل ممکن است این لغزش پیش بیایید. به همین دلیل مهم است که به طور مرتب وضعیت سلامت لاستیک‌های خود را بررسی کنید.

معمولاً تاریخ تولید لاستیک به‌صورت عدد در دیواره تایر درج شده است، این اعداد سال و تعداد هفته‌ای که از سال تولید لاستیک، می‌گذرد را نشان می‌دهد؛ دو عدد اول هفته و دو عدد بعدی نمایانگر سال است. برای مثال ۱۷۲۰ نشان‌دهنده هفته ۱۷ از سال ۲۰۲۰ است و اگر عدد درج شده سه‌رقمی باشد سال تولید آن به قبل از سال ۲۰۰۰ برمی‌گردد.

هنگام خرید لاستیک باید دقت کنید که از تاریخ تولید آن بیشتر از سه سال نگذشته باشد. چون باگذشت سه سال، لاستیک به‌سرعت دچار فرسایش شده و قابلیت خود را از دست می‌دهد. نهایت زمان استفاده از لاستیک را سه تا شش سال می‌دانند. معمولاً بعد از سال سوم لاستیک پوسته‌پوسته شده یا برآمدگی‌هایی روی سطح آن پیدا می‌کنید.

تاریخ تولید لاستیک
تاریخ تولید لاستیک

تمام نکاتی که باید در مورد نو بودن لاستیک بدانید

ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید چه تفاوتی در عملکرد یک تایر نو با یک تایر کهنه/ انبار شده وجود دارد؟

اولین تفاوت در چسبندگی لاستیک است. لاستیک‌های نو در جاده‌های بارانی یا ترمزهای ناگهانی چسبندگی خوبی را دارند مانع لغزش ماشین در سطح جاده می‌شوند. ولی هرچقدر از عمر لاستیک بگذرد این چسبندگی در جاده‌‌ی خشک بیشتر شده و در جاده‌های خیس و گل‌آلود چسبندگی کافی را ندارد که این مسئله خطرآفرین است و موجب تصادف می‌‍شود.

تشخیص لاستیک نو از لاستیک کهنه
تشخیص لاستیک نو از لاستیک کهنه

این چسبندگی با تجزیه‌وتحلیل سه ناحیه تایر قابل‌پیش‌بینی است. ساختار، ترکیب و الگوی آج روی لاستیک. درواقع عملکرد کلی تایرها، ارتفاع و عرض آج‌ها تعیین می‌کند و قدرت چسبندگی هر تایر زمانی مشخص می‌شود که کنترل راننده روی خودرو بیشتر است. یعنی راننده، رانندگی ایمن‌تری را تجربه می‌کند و در برابر اتفاق‌های غیرقابل‌پیش‌بینی و ترمزگیری شدید و ناگهانی، لاستیک‌ها عملکرد بهتری دارند.

برای درک بیشتر چسبندگی لاستیک باید با سه مفهوم زیر آشنا شوید:

  • کامپاند (ساختار)
  • طرح رویه آج
  • طرح کلی قرارگیری آج

اهمیت بررسی آج و عملکرد آن در تشخیص لاستیک نواز کهنه

مشخصات لاستیک نو _ آج لاستیک نو
مشخصات لاستیک نو _ آج لاستیک نو

کمپاند در واقع همان ساختار اصلی تایر خودرو است. ساختار لاستیک‌ها در گذر زمان تغییر شکل نمی‌دهد.

آج‌ها برآمدگی‌های روی لاستیک هستند که وظیفه اصلی دور کردن آب از سطح چرخ و جاده را برعهده دارند. آن‌ها به‌مرورزمان و بر اثر سایش تغییر شکل داده و عمقشان کم می‌شود و وظیفه خود را به‌درستی انجام نمی‌دهند؛ بنابراین لاستیک‌های قدیمی و استفاده شده که کارایی درست و کامل خود را ازدست‌داده‌اند در معابر آب‌گرفته به‌خوبی آب را به اطراف پخش نمی‌کنند و مانع چسبندگی درست لاستیک شده و ترمز به‌خوبی عمل نمی‌کند.

وقتی خاصیت جاذب آب یک لاستیک کم می‌شود، متوجه خواهید شد که کنترل کمتری روی خودرو دارید. خصوصاً سر پیچ‌ها و هنگام دورزدن خودرو؛ اعمال حرکات سخت است همچنین با توقف‌های طولانی‌تر، توانایی ترمزگیری شما کاهش پیدا می‌کند.

تشخیص لاستیک سالم
تشخیص لاستیک سالم

البته ممکن است یک تایر فرسوده در زمانی که آب‌وهوا گرم، شرایط جاده خشک و قابل‌کنترل است عملکرد بهتر و چسبندگی بالاتری داشته باشد. اما در نهایت این اتفاق برای همیشه دوام نخواهد داشت و لاستیک در نهایت شروع به خراب‌شدن می‌کند؛ بنابراین حتی یک تایر فرسوده قدیمی که در شرایط خشک برای رانندگی از آن استفاده می‌شود هم رفتار نامناسبی از خود نشان می‌دهد و زنگ خطر و زمان تعویض تایر را به صدا در می‌آورد.

دومین وظیفه آج‌ها این است که به‌عنوان خنک‌کننده عمل می‌کنند یعنی شیارهای روی لاستیک باعث جریان هوا شده و از گرمای بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند. اما وقتی آج‌ها بر اثر استفاده مداوم از بین رفته باشند قادر به رد کردن هوا از شیارهای خود نیستند، در نتیجه در رانندگی طولانی‌مدت لاستیک گرم شده و فشار باد در لاستیک زیاد می‌شود.

پس تا اینجا دانستیم که آج‌ها تا چه اندازه در تشخیص تایر کهنه و نو اهمیت دارد. در لاستیک کارکرده عمق آج ها کم می‌شود یا فاصله شیارهای آج زیاد شده. به‌طوری‌که یک سکه به‌راحتی بین آنها قرار می‌گیرد. وقتی عمق آج تایر به ۲/۳۲ اینچ برسد، آن را ناامن می‌دانند و زمان تعویض لاستیک فرارسیده است.

لاستیک برای رسیدن به نقطه‌ای که به آن‌ها فرسوده می‌گوییم یک‌روند آهسته را طی می‌کنند. این روند در لحظه دور شدن از مغازه‌ای از آن لاستیک را خریده‌اید شروع می‌شود. بسته به نحوه رانندگی، شرایط جاده و وسیله نقلیه‌ای که با آن رانندگی می‌کنید مدت‌زمان فرسودگی لاستیک متفاوت است.

به این نکته توجه داشته باشید ممکن است یک لاستیک یکسان برای افراد مختلف متفاوت باشد. حتی زمانی که عمق آج هنوز خوب است، تایری که عملکرد خود را حفظ نمی‌کند، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد و همیشه عمق ایمن آج، نشان عملکرد مناسب لاستیک نیست.

نحوه تشخیص لاستیک فرسوده
نحوه تشخیص لاستیک فرسوده

جمع‌بندی

ما در این مطلب از رینگو از راه‌های تشخیص لاستیک نو از لاستیک انبار شده را گفتیم. همچنین به شما آموزش دادیم که چطور تاریخ تولید لاستیک را چک کنید و عملکرد‌های نامناسب لاستیک فرسوده را توضیح دادیم. در ادامه نیز نشانه‌های فرسودگی لاستیک را مفصل شرح دادیم.

شما از تجربه خرید لاستیک نو یا انبار شده‌ی خودتان برای ما بگویید؟ چطور متوجه شدید لاستیک خودرو شما نیاز به تعویض دارد؟

تیم فروش ما در رینگو با ارائه بهترین محصولات به شما در خریدتان کمک می‌کند.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا