مشخصات فنی خودرو

لاستیک پهن چه مزایا و معایبی دارد؟

چرخ‌ها نقطه اتصال خودروها با زمین هستند. به همین دلیل هیچ‌وقت نباید کیفیت آن‌ها را نادیده گرفت. برای بررسی اثرات لاستیک پهن و باریک، در ابتدا باید با مفهومی به اسم «وزن روی فنر» آشنا شویم. اکثر بخش‌های یک خودرو در بخش وزن روی فنر قرار دارد. این اصطلاح به این معنی است که سیستم تعلیق خودرو می‌تواند اثر وزن در حرکات خودرو را کنترل کند. سیستم تعلیق خودرو سعی می‌کند چرخ‌‍‌ها را همواره روی زمین نگه دارد. هر چه وزن چرخ‌ها بیشتر باشد، در مسیرهای ناهموار کنترل حرکات موجی سخت‌تر خواهد بود. یک اصل ساده فیزیک می‌گوید که شما برای حرکت‌دادن یا نگه‌داشتن یک جسم سنگین به انرژی بیشتری نیاز دارید. در نتیجه طبیعتاً جسم سنگین‌تر مقاومت بیشتری در برابر تغییر جهت یا سرعت از خود نشان خواهد داد. پس تا این جا شما باید به فکر چرخ‌هایی سبک و نه‌چندان بلند باشید.

خیلی‌ها باور دارند که چر‌خ‌های پهن چسبندگی را بالا می‌‌برد. اما واقعیت این است سطح تماس چرخ‌های پهن و باریک با هم برابر است. درست است که چرخ‌های پهن‌تر با قسمت بیشتری از زمین تماس پیدا می‌کند، اما این تماس کوتاه‌تر از چرخ باریک است. در هوای بارانی و برفی، مشاهده شده که تایرهای باریک‌تر راه خود را باز می‌کنند و چسبندگی بیشتری از خود نشان می‌دهند، درحالی‌که چرخ‌های پهن‌تر به‌خاطر برف یا بارانی که زیر وزن آن‌ها قرار می‌‌گیرد، چسبندگی خود را از دست می‌دهند. همان‌طور که در بالا بیان شد در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم که لاستیک پهن چه مزایا و معایبی دارد؟ برای دانستن مزایا و معایب لاستیک پهن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کاربرد لاستیک پهن چیست؟

یکی از رایج‌ترین دلایل استفاده از این تایرها که یکی از چند کاربرد لاستیک پهن نیز محسوب می‌شود، جذاب کردن ظاهر خودرو است. البته از آن‌ها برای بهبود برخی از عملکردهای خودرو هم استفاده می‌شود. چون ناحیه تماس لاستیک‌های پهن با سطح جاده بیشتر است، شتاب و چسبندگی بیشتری روی سطوح خشک ارائه می‌دهند. آن‌ها همچنین در زمستان کشش بهتری نسبت به لاستیک‌های استاندارد فراهم می‌کنند.

لاستیک‌ها جزو اجزای حیاتی و گران‌قیمت خودرو شما محسوب می‌شوند. شما در طول سال‌های استفاده از خودرو، به دلایل مختلف نیاز به تعویض لاستیک‌ها پیدا می‌کنید؛ بنابراین آگاهی از کلیات و اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو اهمیت زیادی دارد. برای آگاهی از این کلیات و اصطلاحات پیشنهاد می‌کنیم که مقاله اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو چیست؟ | خرید هوشمندانه و همراه با آگاهی را مطالعه کنید.

لاستیک پهن چه معایبی دارد؟

با آن که لاستیک‌های پهن مزایای فوق‌العاده‌ای دارند اما معایب آن‌ها نیز غیر قابل‌چشم‌پوشی است. استفاده از لاستیک‌های پهن در سطوح لغزنده و خیس بسیار نامناسب است؛ چرا که موجب لیز خوردن خودرو می‌شود. علاوه‌برآن، خروج آب از بین آج‌های خودرو سخت‌تر صورت می‌گیرد و در نتیجه کنترل آن سخت‌تر می‌شود.

زمانی که در سطوح معمولی و خشک رانندگی می‌کنید، به‌خاطر اصطکاک بیش‌تر تایر با سطح زمین، فشار بیش‌تری به خودرو وارد می‌شود و همین موضوع سبب می‌شود مصرف سوخت خودرو بالا برود. علاوه بر این موضوع، لاستیک‌های پهن‌تر روی روند شتاب گیری خودرو نیز تأثیر منفی خواهند گذاشت.

از بین معایب لاستیک‌های پهن می‌توان به هزینه بیش‌تری که باید برای خرید آن‌ها و همین‌طور تعویض آن‌ها بپردازید اشاره کرد. این هزینه صرفاً به‌خاطر متریال بیش‌تری است که در تولید لاستیک مورداستفاده قرار می‌گیرد و ربطی به میزان کیفیت لاستیک خریداری شده ندارد.

یکی دیگر از معایب لاستیک­ های پهن، کاهش شتاب خودرو است. به عبارتی، لاستیک‌های پهن سنگین‌تر بوده و در نتیجه، وزن بیشتری به خودرو می‌افزایند و باعث کاهش شتاب خودرو می‌شود. لاستیک‌های پهن با داشتن سطح تماس بیشتر نه‌تنها سرعت را کاهش می‌دهند بلکه باعث هدایت سخت سیستم فرمان و هندلینگ ضعیف خودرو می‌شوند و از طرف دیگر، خودرو با لاستیک‌های پهن‌تر، پس از هر چرخش تند زمان بیشتری برای هدایت، یا بازگشت به مرکز نیاز دارد.

معایب لاستیک پهن
معایب لاستیک پهن

مورد دیگر که ایجاد خطا در سیستم سرعت‌سنج و ایمنی خودرو است، می­ تواند خطرساز باشد. با پهن کردن لاستیک‌های خودروی خود، اجزای استاندارد خودروی خود را تغییر می­دهید؛ بنابراین فناوری­ های دیگر خودرو که باتوجه‌به اصول اولیه طراحی شده­ اند، مانند: سرعت‌سنج، سیستم کمک ترمز (EBD)  و ABS  یا کنترل‌کننده کشش همگی در هنگام اعلام و هشدار دچار خطا گردند.

لاستیک‌ها یکی از اجزا مهم ماشین  شما هستند که حرکت خودرو را بر عهده دارند و درصورتی‌که  لاستیک‌ آسیب ببیند، عملکرد خودرو مختل می‌شود. اگر به‌موقع به احوال لاستیک‌ها رسیدگی نکنید باید مبلغ زیادی را بابت تعمیرات خودرو هزینه کنید. حتی ممکن است باعث تصادف و خسارت‌های جانی شود. در این مطلب ما به شما کمک می‌کنیم تا از سلامتی لاستیک ماشین خود مطمئن شوید و بدانید چه زمانی نیاز به تعویض لاستیک‌ها هست. ما در مقاله انواع آسیب لاستیک خودرو | همه چیزهایی که شما باید در مورد حفاظت تایرها بدانید، شما را راهنمایی می‌کنیم تا با رعایت یک سری نکات ساده طول عمر لاستیک‌ها را بیش‌تر و با امنیت خاطر رانندگی کنید.

لاستیک پهن چه مزایایی دارد؟

  • چنگ زنی و چسبندگی بهترلاستیک در جاده خشک

اساساً یکی از دو عامل باد (فشار) بیشتر یا سطح تماس گسترده­تر با جاده می ­توانند باعث چسبندگی بهتر تایر شوند. به‌این‌ترتیب لاستیک ­های عریض چنگ زنی و چسبندگی بهتری در جاده‌های خشک دارند، زیرا قطعاً منطقه تماس گسترده‌تری را برای شما به ارمغان می‌آورند. اما باید بدانید که افزایش سطح تماس باعث واردشدن نیروی کمتری به سطح و بالعکس می ­شود و به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید هر دو گزینه را هم‌زمان با هم داشته باشید؛ بنابراین لاستیک­ های باریک نیز می‌توانند چسبندگی خوبی داشته باشند، زیرا فشار بیشتری در هر اینچ مربع ایجاد می ­کنند و می­ توان گفت هر نوع لاستیک مزایای خاص خود را دارد؛ در نتیجه، لاستیکی متناسب با نوع خودرو، جاده ­ها و مناطقی که در آن رانندگی می‌کنید تهیه کنید.

  • بهبود چشمگیر عملکرد لاستیک

استفاده از لاستیک‌های پهن‌تر باعث می‌شود تا خودرو در هنگام حرکت در جاده، تماس و چسبندگی بهتری داشته باشد؛ بنابراین، این عمل باعث کاهش مسافت ترمزگیری، به‌ویژه در جاده­ های خشک می­ شود و سیستم ترمزگیری بهتری را به شما ارائه می­دهد.

  • ظاهر زیبای لاستیک به خودروی شما نیز زیبایی می­ بخشد

مزیت دیگر پهن شدن لاستیک‌ها این است که به خودروی شما ظاهری اسپرت‌تر و زیباتر می‌بخشد. امروزه بسیاری از دارندگان خودروهای اسپرت، لاستیک‌های پهن‌تری را دوست دارند، زیرا مطمئناً بر ظاهر خودروی آنها تأثیر خوبی می‌گذارد.

آیا استفاده از لاستیک­ های پهن برای خودروهای اسپرت مناسب است؟

یکی از عواملی که باعث می‌شود خودروهای اسپرت هویت خود را حفظ کنند استفاده از لاستیک‌های پهن است. تا جایی که برخی افراد به لاستیک‌های پهن، تایر اسپورت می‌گویند. بسیاری از رانندگان به‌خاطر علاقه زیادی که به ماشین‌های اسپورت دارند، از تایرهای پهن‌تر روی خودروی خود استفاده می‌کنند که موجب افزایش شباهت خودروی آن‌ها به ماشین‌های اسپورت شود. برای خودروهای اسپرت، باید از لاستیک‌های پهن‌تر (البته در محدوده استاندارد تعریف شده) استفاده کنید تا میزان چسبندگی آن افزایش یابد.

تغییر رینگ به رینگ اسپرت جزو اولین مواردی است که برای اسپرت کردن ماشین‌ها انجام می‌شود. جوانان زیادی در سراسر دنیا از جمله ایران گروه بزرگی را شکل داده‌اند که به اسپرت کردن خودرو علاقه بسیاری دارند. اسپرت کردن خودروها به جوان‌پسندتر شدن آن‌ها و زیبایی ظاهری بیشتر خودرو کمک می‌کند. علاوه بر زیبایی، اسپرت کردن ماشین مزایایی دیگری را هم به همراه خود دارد. بهبود فرمان‌پذیری، افزایش قدرت مانور و افزایش سطح تماس لاستیک با آسفالت که در نتیجه باعث کاهش خط ترمز می‌شود، از جمله مزایایی است که برای رینگ‌های اسپرت می‌توان در نظر گرفت. اما در کنار این مزایا نکاتی هم وجود دارند که باید در مورداستفاده و نحوه کارکرد رینگ اسپورت بدانید تا از معایب آن تا حد جلوگیری کنید. ما در مقاله رینگ اسپورت | عملکرد آن و مزایا و معایب نکاتی را به شما می‌گوییم که اگر قصد اسپرت کردن رینگ ماشین خود را دارید یا همین‌الان هم ماشینتان رینگ اسپرت دارد، استفاده بهتری از آن کنید.

آیا استفاده از لاستیک­ های پهن مجاز است؟

بهتر است بدانید که استفاده از لاستیک‌های پهن در سراسر دنیا مجاز است. درواقع تا زمانی که راننده به‌درستی از این لاستیک‌ها استفاده کند، به‌کاربردن آن‌ها هیچ خطر و منع قانونی ندارد. البته باید قبل از نصب لاستیک‌های پهن مطمئن شوید که با مشخصات دفترچه راهنمای خودرو مطابقت دارند. خودروسازها حداکثر عرض و اندازه لاستیک‌هایی که می‌توانید روی خودرو نصب کنید را در دفترچه راهنما ذکر می‌کنند.

برای مثال خودروهای پژو ۴۰۵ و سمند از رینگ ۱۵ اینچی استفاده می‌کنند و سایز استاندارد لاستیک آن‌ها 185/65R15  است. فعالان بازار و کارشناسان حوزه لاستیک نیز معمولاً به رانندگان توصیه می‌کنند که از لاستیک‌های پهن 205/60R15  استفاده کنند. این لاستیک دو سایز از تایر استاندارد خودروهای سمند و پژو ۴۰۵ پهن‌تر است و به‌واسطه کمتر بودن نسبت دیواره تایر به پهنای تایر، سطح مقطع بیشتری روی زمین قرار دارد.

استفاده از این نوع لاستیک موجب می‌شود که سواری خودرو نرم‌تر شود و پایداری خودرو نیز به دلیل چسبندگی بیشتر به سطح زمین بیشتر خواهد شد. بااین‌وجود استفاده از تایرهای بزرگ‌تر بر شعاع گردش خودرو در معابر تنگ و باریک تأثیر خواهد گذاشت و به همین دلیل باید بادقت و حوصله بیشتری در خیابان‌های حجیم و پرتراکم رانندگی کنید.

مزایا لاستیک پهن
مزایا لاستیک پهن

همچنین پیش از نصب تمامی تایرها، لازم است تا فاصله سطح تایر تا لبه‌های گلگیر خودرو محاسبه شود. درصورتی‌که تایر اتومبیل شما بیش از حد به گلگیر برخورد کند، امکان ساییدگی و پارگی آن وجود دارد. همچنین فشار باد تایرها در لاستیک‌های پهن متفاوت از لاستیک استاندارد خودرو است.

یکی از اصلی‌‌ترین اهداف خودروسازان ایمنی و راحتی خودرو و خلق یک تجربه رانندگی خوب برای مصرف‌کننده است. برای محقق شدن این هدف لاستیک‌ها نقش به سزایی دارند، این قطعات ارزشمند نقطه تماس خودروی ما با جاده هستند. یکی از لاستیک‌هایی ایمنی و راحتی خودرو را تضمین می‌کند، لاستیک فابریک یا OE است. برای آشنایی بیشتر با این نوع لاستیک پیشنهاد می‌کنیم که مقاله در مورد لاستیک فابریک یا OE چه می‌دانید؟ را مطالعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو تلاش کردیم به بررسی لاستیک پهن و مزایا و معایب آن بپردازیم. می­توان این‌گونه گفت که انتخاب بین لاستیک ­های باریک و پهن تا حد بسیار زیادی بستگی به خود شما دارد و نمی‌توان نظر قطعی در این مورد ارائه داد. شما باید با بررسی مزایا و معایب لاستیک ­های باریک و پهن باتوجه‌به نیاز خود از میان این دو انتخاب نمایید. مشورت گرفتن از تعمیرکاران مجرب و تیونرهای خودرو نیز می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند. به یاد داشته باشید که بسیاری از تعمیرکاران ممکن است به‌خاطر دریافت هزینه بیشتر برای تعویض تایر، تعاریف اغراق‌آمیزی از این تایرها ارائه دهند که موجب شود در تصمیم‌گیری به‌اشتباه بیفتید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا