مشخصات فنی خودرو

علل لرزش خودرو چیست؟

داشتن یک ماشین برای مدت طولانی و برطرف‌کردن مشکلات آن به طور طبیعی تنها یک شانس است. یکی از مشکلات عادی که هرکسی ممکن است با آن روبه‌رو شود، لرزش خودرو است. مطمئناً در این‌گونه شرایط از خود خواهید پرسید که چرا ماشین شما به لرزش درآمده است؟ زمانی که شما، شخصی هستید که هیچ زمینه‌ای از ماشین و مشکلات آن ندارید بسیار مطلوب خواهد بود اگر اطلاعات خود را کامل کنید و مثلاً متوجه شوید که ماشین لرزش دارد. حل مشکلات ماشین می‌تواند امر ساده‌ای باشد، مانند عوض‌کردن تایر خودرو، یا بالانس آن و یا تعویض شمع ­های خودرو. البته لرزش ماشین ممکن است در هنگام ایستادن و یا در هنگام حرکت کردن باشد که در این مقاله از مجله رینگو، ما قصد داریم به بررسی هر دو مورد و دلایل آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

دلایل لرزش خودرو در حالت ایستاده (درجا)

لرزش ماشین در حالت درجا زمانی که هوا سرد هست تا حدی طبیعی است. این لرزه با گرم‌شدن ماشین باید از بین برود، اما اگر متوجه لرزه خودرو در حالت ایستا شدید بهتر است به دنبال علت آن بوده و هر چه زودتر برای رفع خرابی اقدام کنید. اگر مشکل شدید باشد، علاوه بر لرزه شما متوجه سایر نشانه­ها نیز خواهید شد. در ادامه به دلایل متعدد لرزش خودرو در حالت درجا و سپس راهکارهایی برای جلوگیری و رفع این مشکل پرداخته‌ایم. این مشکلات عبارت‌اند از:

 • خرابی دسته موتور

اولین مشکل که به ذهن می‌رسد، ایراد در دسته موتور ماشین است. وظیفه دسته موتور حفظ تعادل و وزن موتور خودرو است، پس اگر خرابی و یا شکستگی در آن به وجود آید، باعث ایجاد لرزش در خودرو می‌شود. درصورتی‌که مشکل از این قسمت باشد، بهتر است برای تعمیر و تعویض آن اقدام کنید.

دسته موتور یک قطعه کوچک است که حفظ تعادل ماشین و تحمل وزن سنگین موتور را به عهده دارد. این قطعه باعث می‌شود که موتور ماشین در حالت تعادل قرار بگیرد و ضربات موتور را تا حد زیادی کنترل و مهار می‌کند. اگر می‌خواهید همه چیز را درمورد دسته موتور بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله دسته موتور چیست؟ | همه چیز درباره کاربردها و انواع این قطعه را مطالعه کنید.

 • اشکال و خطا در عملکرد انژکتور خودرو

در صورت بروز مشکل در انژکتور خودرو، سیستم سوخت‌رسانی به سیلندرها نیز با مشکل روبه‌رو شده و عمل احتراق به‌صورت ناقص انجام می‌شود. درصورتی‌که مشکل از بخش انژکتور خودروی شما باشد، خودرو علاوه بر حالت ایستاده، در هنگام حرکت نیز این لرزش احساس می‌شود. این مشکل با شستشوی انژکتور برطرف می‌شود. درصورتی‌که بعد از شستشو مشکل حل نشد، انژکتور نياز به تعويض کامل دارد.

 • پایین بودن دور موتور

دور موتور کم از دیگر دلایل لرزش موتور ماشین در حالت درجا است. دور موتور وقتی پایین‎تر از حدی باشد که موتور را روشن نگه دارد و آن‌قدر پایین نباشد که موجب خاموشی یکباره موتور شود؛ خودرو در حالتی نامناسب قرار گرفته و شروع به لرزش می‌کند. این مشکل را می‌توانید با کمی فشردن پدال گاز حل کنید. اما اگر می‌خواهید آن را به‌صورت دائمی حل کنید باید خودرو را دیاگ زده و تنظیم دور موتور انجام دهید.

 • خرابی شمع­ های خودرو

در صورت وجود مشکل در شمع‌ها، عمل احتراق به طور کامل انجام نمی‌شود. زمانی که يکی از شمع‌ها به‌خوبی جرقه نزند، يکی از سيلندرها با احتراق ناقص روبه‌رو شده و در نتيجه خودرو در حالت ايستاده و حتی در حال حرکت و دور کند موتور دچار لرزش می‌شود.

اگر می‌خواهید از ایرادهای فنی رایج خودروی خود آگاه شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله رایج ترین ایراد فنی در خودروها چیست؟ را مطالعه کنید.

 • مشکلات RPM

اين مشکل می‌تواند ناشی از مسائل جدی و يا بی‌اهمیتی باشد. هنگامی که موتور در حال کارکردن است و احساس می‌کنيد که خودرو به‌صورت سخت و خشن کار می‌کند و يا وقتی که خودرو در سرعت‌های کم دچار هرزگردی می‌شود، نشانه‌ای برای RPMهای ناهماهنگ است. در اين حالت ممکن است در هنگام حرکت صدای لرزش ايجاد شود.

لرزش خودرو در حالت درجا همیشه مشکل کوچکی نیست و بایستی دراسرع‌وقت رفع شود که باعث ایجاد هزینه‌های گزاف نشود. در ادامه راهکارهایی برای پیشگیری از لرزش خودرو در حالت درجا ذکر کرده­ایم:

 • تمیزکردن انژکتور و سوخت کثیف

سوخت توسط سيستم تزريق سوخت به درون سيلندر تزريق می‌شود. اين سوخت مخلوطی از هوا و شرايط مناسب برای احتراق و سوختن را فراهم می‌کند. دهانه کوچکی که برای تزريق سوخت در انژکتور وجود دارد، ممکن است به‌مرورزمان کثيف و مسدود شوند، خراب‌شدن اين دهانه موجب نرسيدن سوخت به موتور و کمبود آن می‌شود. در نتیجه علاوه بر ایجاد نشانه‌هایی مثل کاهش شتاب ماشین یا احساس پرقدرت کار نکردن اتومبیل، باعث بد کارکردن در حالت ایستا می‌شود.

درصورتی‌که اين مشکل را به‌موقع شناسایی کنيد، ممکن است بتوانيد با تمیزکردن انژکتور آن را تعمير کرده و درصورتی‌که به‌موقع اين مشکل را شناسایی نکنيد، بايد انژکتور را تعويض کنيد.

 • ازکارافتادن قطعات الکتریکی خودرو

مشکل لرزش در حالت در جا ممکن است بر اثر خرابی در سیستم احتراق یا قطعات مختلف الکتریکی باشد. در اين صورت ممکن است با بالارفتن دور موتور مشکل بيشتر شود.

 • خرابی و قطع سنسور جریان هوا

يکی ديگر از دلايل لرزش خودرو در حالت ايستاده، ازکارافتادن سنسور جريان هوا است. وظيفه اين سنسور اين است که مقدار هوای ورود به سيستم انژکتورهای سوخت را ارزيابی کند و اطلاعات را به کامپيوتر ماشين منتقل نماید. کامپيوتر با استفاده از اين داده‌ها، ميزان مناسبی از سوخت را با هوا مخلوط می‌کند. اين سنسور به‌مرورزمان کثيف شده و عملکرد آن کاهش می‌يابد. يکی از علائم عملکرد نامناسب اين سنسور، نامناسب کارکردن خودرو در حالت ايستاده است. اين مشکل می‌تواند به کاهش شتاب ماشين و ریپ‌زدن و خفه کردن موتور منجر شود.

 • تمیزکردن سنسور اکسیژن به‌منظور رفع لرزش ماشین در حالت درجا

از ديگر دلايل عملکرد نامناسب ماشين در حالت درجا، خرابی در سنسور اکسيژن است. سنسور اکسيژن مسئوليت اندازه‌گيری گازهای خروجی از محفظه احتراق را بر عهده دارد. کامپيوتر ماشين با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده، ميزان سوخت ورودی به موتور را تنظيم می‌کند. هدف اصلی اين سنسور به‌دست‌آوردن ترکيب ایدئال برای رساندن آلايندگی به کمترين ميزان ممکن است. اين سنسور ممکن است کثيف و يا ازکارافتاده شود. خرابی اين سنسور منجر به روشن شدن چراغ چک اتومبيل می‌شود.

 

علت لرزش خودرو
علت لرزش خودرو

علل لرزش خودرو در هنگام حرکت

تا اینجای کار دلایل لرزش خودرو در حالت درجا را بیان کردیم. حال به بررسی علت­ های لرزش خودرو در هنگام حرکت می­پردازیم. این مشکلات عبارت‌اند از:

 • ایراد داشتن تایر خودرو

از دلایل اصلی ایجاد لرزش توسط تایر خودرو می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) اگر خودروی شما در سرعت‌های خاص می‌لرزد نیاز به بالانس چرخ دارد.

ب) تایرها آج‌های جداگانه ­ای دارند و در صورت ازبین‌رفتن این آج‌ها باید تایر خودرو را تعویض کرد.

ج) سائیده شدن غیر یکسان تایر گاهی اوقات مشکل لرزش خودرو از تایر آن نیست ولی شرایطی وجود دارد که عملکرد تایر خودرو را با مشکل مواجه می‌کند مانند مشکل داشتن آسفالت خیابان. مواردی که در بالا ذکر شد، تنها مواردی نیستند که باعث لرزش خودرو می‌شوند؛ بنابراین هر زمان که دچار شک و تردید شدید حتماً از یک فرد متخصص کمک بخواهید.

 • خرابی سیستم ترمز خودرو

اگر لرزش خودروی شما در حین ترمز بیشتر می‌شود اولین احتمال این خواهد بود که ممکن است روتر ترمز شما تاب‌خورده باشد. روتر یک دیسک نقره‌ای شفاف است که به یک سیستم ترمز مجهز است. این قسمت می‌تواند در اثر پارگی و یا سائیدگی دچار تغییر شکل شود. اگر شما با آچار فرانسه زیاد آشنا نیستید پیشنهاد خوبی است اگر به یک متخصص درباره وضعیت لنت‌های ترمز خود بگوئید تا او شما را هدایت کند.

سیستم ترمز خودرو یکی از مهم‌ترین قطعات ایمنی خودرو است. توانایی توقف خودرو یا کاهش سرعت در یک ثانیه به طور قابل‌توجهی از حوادث جلوگیری می‌کند. برای این‌که بدانید چند نوع سیستم ترمز ماشین داریم؟ و سیستم ترمز چگونه کار می‌کند؟ توصیه می‌کنیم مقاله  سیستم ترمز خودرو و همه چیز درباره آن را مطالعه کنید.

 • مشکلات محور چرخ خودرو

وسایل نقلیه ما دارای قسمت­ های چرخشی و رفت و برگشتی بسیاری است که برای کارکردن درست باید در جای مناسب قرار بگیرد. اگر اکسل در خودرو خم شود ممکن است تکان­هایی در خودرو ایجاد شود و این مشکل با افزایش سرعت خودرو، بیشتر می­شود. مشکل اصلی در این بخش مربوط به بررسی محور چرخ‌ها می‌شود. زیرا این محور بخشی از قدرت موتور خودرو را به چرخ‌ها منتقل می‌کند و اگر مشکلی پیدا کند یکی از آثار آن لرزش خودرو است.

 • خرابی و معیوب بودن دمپر میل‌لنگ

در شرایطی که دمپر میل‌لنگ که اتفاقاً مسئولیت ثابت و بدون لرزه نگه‌داشتن قطعات موتور را دارد، مشکلی داشته و معیوب باشد، حین حرکت لرزش‌های ضعیف تا جدی را تجربه خواهید کرد. دسته‌موتورها نیز از قطعاتی هستند که ثبات، تعادل و پایداری موتور خودرو را فراهم می‌سازند. با این حساب بدیهی است که در صورت خرابی دسته‌موتورها یا بدتر شکسته شدن آن‌ها، باید انتظار لرزش موتور خودرو را داشته باشیم. دسته‌موتورها باید در سرویس‌های بازدید موتور خودرو، چک شده و در صورت نیاز تعویض گردند. این مورد، بیشتر حین خاموش‌کردن خودرو، موجب لرزش می‌شود. به این معنا که اگر حین خاموش‌کردن موتور خودرو، متوجه لرزش موتور خودرو گشتید، باید به عیب در دسته‌موتورها شک کرده و این قطعه را بررسی نمایید.

 • تنظیم نبودن موتور

به‌طورکلی پایین بودن دور موتور و عدم هماهنگی با دنده‌ای که روی آن قرار داریم، یکی از دلایل لرزش موتور ماشین خواهد بود. در این شرایط با گاز دادن، مسئله برطرف خواهد شد. اما اگر موتور ماشین نیز تنظیم نباشد، به طور مداوم با لرزش‌های موتور روبرو خواهید شد. در این صورت تنها یک تنظیم موتور کامل، صورت‌مسئله را پاک خواهد کرد.

 • سوختن واشر سرسیلندر

اگر واشر سرسیلندر خودروی شما سوخته باشد، به‌اصطلاح خودرو آب روغن قاتى کرده و این به محفظه احتراق نیز سرایت خواهد کرد. با واردشدن آب به محفظه احتراق، اوضاع به‌هم‌ریخته و عمل احتراق به شکل صحیح انجام نمی‌گیرد. با نبود احتراق درست، کارکرد موتور خودرو نیز مختل گشته و لرزش‌هایی را احساس خواهید کرد.

کلام آخر

مطابق با آن چه که در این مقاله ذکر شد، لرزش خودرو چه در هنگام کار در حالت درجا و چه در هنگام حرکت، نمی­تواند مسئله کم‌اهمیتی باشد و راننده خودرو باید نهایت دقت را در مورد این مشکل به خرج دهد؛ ‌ بنابراین در این مقاله از مجله رینگو دلایل عمده لرزش خودرو را در هر حالتی بیان کردیم. شما با مطالعه این مقاله می­توانید تقریباً به‌راحتی علت لرزش را تشخیص دهید. امیدواریم از مطالعه این نوشته نهایت بهره را برده باشید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا