مشخصات فنی خودرو

انواع صداهای لنت ترمز و راه‌حل حذف آن

ترمز خودرو یکی از قطعات مهم و مصرفی خودرو است  که از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و لازم است در مورد هرگونه تغییر یا صدای آن حساسیت به خرج دهید. ساختار ترمز از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که احتمالاً مهم‌ترین آن لنت ترمز است که این قطعه درصورتی‌که کهنه یا ساییده شود، ایمنی خودرو به حداقل می‌رسد. وجود لنت خودرو در سرعت‌های بالا و بارهای سنگین نقش بیشتری دارد چرا که کنترل خودرو در این شرایط سخت‌تر است و وجود لنت خودرو را الزامی می‌‌سازد. لنت‌ها گه گاه ممکن است به دلایل مختلفی از خود صدا تولید کنند که ناشی از کهنگی و ساییدگی لنت‌ها یا کیفیت پایین آن‌ها باشد. باتوجه‌به این مقدمه ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به بررسی لنت ترمز و صداهایی که از آن ساطع می‌شود و راه‌حل حذف آن‌ها بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید با انواع صداهای لنت ترمز و راه‌حل حذف آن آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

قسمت‌های تشکیل‌دهنده لنت ترمز

اصولاً دو قسمت اصلی در هر لنت ترمز وجود دارد که عبارت‌اند از کفشک لنت ترمز و خود لنت ترمز. کفشک‌ها با استفاده از مواد فلزی خاصی تشکیل می‌شوند که تأثیر مهمی در حفظ و نگهداری لنت دارد. خود لنت نیز از ۱۵ تا ۲۰ متریال خاص و مختلف ساخته می‌شود که بعضاً بسیار نرم هستند، مانند گرافیک و برخی از آن‌ها نیز بسیار سفت و محکم هستند، مانند پودرهای کربنی.

چه عواملی باعث به صدا درآمدن لنت‌ها در هنگام ترمز گرفتن می‌شود؟

در این قسمت از مقاله چند علت ایجاد صدای در لنت‌ها در هنگام ترمزگیری می‌پردازیم که عبارت‌اند از:

۱. عموماً لنت‌های نیمه فلزی صدا تولید کرده و علت آن هم این است که این نوع لنت‌ها از موادی ساخته شده‌اند که در هنگام ترمز گرفتن و تماس فلز با فلز دیگر، صدایی شبیه جیغ تولید می‌کنند.

۲. شکل و ظاهر لنت‌ها هم ممکن است در ایجاد صداهای ناهنجار مؤثر باشد. اگر گوشه‌های لنت پف‌کرده باشند، می‌توانند بدون تولید صدا روی دیسک ترمز بچرخند و اگر لنت‌ها هم چاک‌دار باشند، لنت‌ها صداهای بلند ایجاد می‌کنند.

۳. مقدار بیندر و فیلر استفاده شده در لنت‌ها نیز می‌تواند باعث ایجاد صدا و یا بالعکس، کاهش صدای لنت‌های عقب و جلو شود. در این وضعیت، می‌توان با افزایش موادی مثل کربن، ترکیبات لاستیکی، گرافیت و در بسیاری از موارد با اضافه‌کردن برنج، صدای لنت‌ها را به حداقل رساند و یا اینکه به کل حذف کرد. استفاده از این مواد کارایی دیگری دارد که می‌تواند دیسک و کاسه چرخ را از آلایندگی‌ها و براده‌ها عاری کند.

۴. معمولاً پس از تعویض لنت ترمز، شنیدن صدای آن طبیعی است، اما اگر پس از گذشت مدتی بازهم صدای آن قطع نشد، بهتر است به یک لنت‌کوبی مراجعه کنید و مشکل را برطرف کنید.

انواع صداهای لنت ترمز

انواع صداهای لنت ترمز باتوجه‌به میزان بلندی صدا به چند گروه تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱. صدای نویز

این نوع صدا فقط به‌صورت یک تک صدا از سیستم تعلیق جلو به گوش می‌رسد. این صدا به‌خاطر تغییر مکان و حرکت لنت‌ها در جهت گردش دیسک است و اگر پدال ترمز را تا ته فشار دهید، صدای کمتری به گوش می‌رسد. بهتر است  برای رفع این مشکل به لنت‌کوبی مراجعه کنید و این خرابی را رفع کنید.

۲. نویزهای چندتایی و یا صدای تق‌تق چندگانه

این صدا پس از استارت زدن و روشن شدن موتور به گوش می‌رسد. این صدا از سیستم ترمز ضد قفل ABS ساطع می‌شود و مشکلی محسوب نمی‌‌شود، بنابراین نیازی به تعمیر و بررسی ندارد. در سیستم ABS یک قسمت خود اصلاحگر دارد که در هنگام روشن شدن و عمل‌کردن این صدا را بروز می‌دهد.

۳. صدایی شبیه ناله در هنگام توقف

این صدا ناشی از می‌تواند ناشی از صاف شدن لنت‌ها یا شیشه‌ای شدن سطح دیسک‌ها باشد و برای رفع آن بایستی لنت‌ها تعویض شوند و یا این که دیسک‌ها رگلاژ شوند.

۴. صدای جیغ

این صدا معمولاً زمانی که هوا سرد است و یا در زمان صبح به حرکت افتاده‌اید شنیده می‌شود. این صدا نیز طبیعی است و به‌خاطر اولین ترمز است و اصلاً نیاز نیست نگران آن باشید. البته اگر صدای جیغ آن بسیار بلند باشید بهتر است به یک لنت‌کوبی مراجعه کنید و از سلامت و عدم سایش لنت‌ها خاطرجمع شوید.

۵. صدای جیغ بلند پیوسته

این نوع صدا معمولاً در زمان حرکت خودرو و فارغ از ترمز گرفتن یا نگرفتن به گوش می‌رسد و ناشی از سایش و برخورد لنت‌ها با دیسک‌ها است و لازم است دراسرع‌وقت لنت خودرو را تعویض کنید. البته این صدا ممکن است در زمانی که به طور متمادی هم ترمز می‌کنید و لنت‌ها داغ می‌شوند هم به گوش می‌رسد. دلیل این اتفاق این است که دمای مواد لنت‌ها که بالا می‌رود تغییراتی در آن ایجاد می‌شود که در برخورد با دیسک‌ها یک‌صدای جیغ بلند و پیوسته تولید می‌کند.

۶. صدایی مانند خراشیدگی آهن

این صدا معمولاً به علت اتمام لنت‌ها و یا ساییدگی دیسک‌ها تولید می‌شود.

روش‌های حذف صدای لنت ترمز

مهم‌ترین دلیل تولید صدا در لنت‌ها و ترمز خودرو، وجود ارتعاش است. در سیستم‌های دیسکی این ارتعاش می‌تواند بین کلیپر و اجزایش، بین لنت و کلیپر و بین لنت و دیسک تولید شود. اما دلیل این ارتعاش در ترمزهای کاسه‌ای متفاوت است و عمدتاً بین کاسه و کفشک رخ می‌دهد. در این جا ما به معرفی روش‌هایی می‌پردازیم که می‌توانید با کمک آن‌ها صدای ترمز یا همان صدای لنت را رفع کنید:

۱. حتماً در انتخاب نوع لنت دقت به خرج بدهید و از لنت‌های درجه یک و باکیفیت استفاده کنید.

۲. در زمان استفاده از ترمزها ببینید که آیا صدایی به گوش می‌رسد یا نه. اگر بله بهتر است به لنت‌کوبی مراجعه کنید و سیستم ترمز را بررسی کنید.

۳. همه قطعات سیستم ترمز به دلیل گرما و افزایش دما و فشار ناشی از سرعت و بار، به‌مرور کیفیت و کارایی خود را از دست می‌دهند و بهتر است هرچند وقت یکبار تعویض شوند.

۴. یکی از دلایل ایجاد صدا وجود ارتعاش است که حتی درصورتی‌که سیستم ترمز سالم باشد و لنت‌ها نیز نو باشند، ممکن است ایجاد صدا کند. برای حل این مشکل بهتر است از شیم (Shim) استفاده کنید و با قراردادن آن در بین لنت و کلیپر، ارتعاشات را به حداقل برسانید و صدا را حذف کنید.

۵. کلیپر را حتماً مورد بررسی قرار دهید و از سلامت آن مطمئن شوید. برای نگهداری بهتر این قطعه می‌توانید قسمت‌های مختلف آن را روغن‌کاری و رفع آلودگی کنید، اما کلیپرهای کهنه به‌هرحال باید تعویض شوند و با روغن‌کاری مشکلشان حل نمی‌شود.

۶. همه اجزای سیستم ترمز بایستی سفت به‌هم‌پیوسته باشند و در صورت وجود لقی، بهتر است جای آن‌ها را تنظیم کنید.

۷. در هنگام تعویض لنت، گیره نگهدارنده آن را نیز تعویض کنید.

۸. دیسک‌ها را نیز حتماً از لحاظ تمیزی و یا ساییده نبودن بررسی کنید و درصورتی‌که زنگ‌زده بودند، می‌توانید آن‌ها را رگلاژ و یا تعویض کنید.

۹. همچنین گهگاه می‌توانید لنت‌ها را سمباده بزنید و صدای تولید شده از آن‌ها را به حداقل برسانید.

۱۰. اگر روی دیسک و لنت شیارهای بسیاری مشاهده کردید، بهتر است آن‌ها را تعویض کنید.

۱۱. تعویض و جایگزین‌کردن بوش‌ها و پین‌ها.

آیا دیفرانسیل جلو یا عقب بودن خودرو نیز بر روی تولید صدای ترمزها تأثیر دارد؟

عقب و یا جلو بودن دیفرانسیل خودروها نیز به علت تفاوت در سیستم‌های انتقال قدرت، می‌تواند بر فعالیت ترمز و ایجاد صدا اثرگذار باشد.

۱. در خودروهای محور جلو، بخش اصلی فرایند ترمزگیری توسط ترمزهای جلو صورت می‌گیرد و تنها قسمت اندکی از این فرایند به بخش عقب خودرو محول شده است. همین امر باعث می‌‌شود که در زمان بالارفتن دمای سیستم ترمز و یا لنت و دیسک، صدای جیغ لنت‌ها به گوش برسد که معمولاً از قسمت جلویی خودرو است.

۲. خودروهای دیفرانسیل عقب نسبت به خودروهای دیفرانسیل جلو معمولاً وزن و قطعات بیشتری روی محورشان سوار شده است و مخصوص کارهای سخت‌تری هستند. به همین دلیل است که بار اصلی ترمز کردن بر عهده قسمت عقب است و فشار بیشتری به این ناحیه وارد می‌آورد؛ بنابراین طبیعی است شاهد ساییدگی و فرسودگی بیشتری در قسمت ترمزها و لنت‌های عقبی باشیم و صداهای ناهنجار از این ناحیه به گوش راننده برسد.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو تلاش کردیم علائم خرابی لنت و علت ایجاد صداهای خشن و ناهنجار را شرح دهیم. شما می‌توانید با مطالعه این نوشته مشکلات احتمالی ترمزها و لنت‌ها را تشخیص دهید و با بررسی به‌موقع مشکل، خطرات مالی و جانی سنگین‌تر را به حداقل برسانید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا