خودرو

مقاومت غلطشی/غلتشی تایر چیست؟

اگر تابه‌حال به‌قصد خرید لاستیک به بازار رفته باشید، احتمالاً اصطلاح مقاومت غلطشی تایر را شنیده‌‌‌اید. می‌دانید این اصطلاح به چه معنی است و چرا اهمیت دارد؟ اگر نمی‌دانید این مطلب از رینگو برای شما است. قرار است درباره مقاومت غلطشی تایر صحبت کنیم و بگوییم چرا شناختن آن نقش مهمی برای خرید یک تایر خوب و مناسب دارد. خواندن ادامه مطلب شما را به پاسخ سؤال‌ها می‌رساند:

مقاومت غلطشی چیست؟

وقتی گاز خودرو را فشار می‌دهید، در اصل در حال انتقال انرژی (بسته به خودرو به شکل گاز یا برق) از طریق موتور و دیگر سیستم‌های وسیله نقلیه به تایر هستید. این امر باعث می‌شود لاستیک‌های شما بچرخد و شتاب کافی برای حرکت خودرو ایجاد شود تا درنهایت خودرو به حرکت بیفتد. برای دستیابی به این هدف، وسیله نقلیه شما باید بر عوامل مختلفی که ممکن است مانع حرکت روبه‌جلو باشند، غلبه کند. یکی از این عوامل، مقاومت در برابر چرخش لاستیک‌ها است.

مقاومت در برابر چرخش تایرها انرژی‌ای است که وسیله نقلیه شما باید برای لاستیک‌ها ارسال کند تا حرکت را با سرعت ثابت بر روی یک سطح حفظ کند. به‌عبارت‌دیگر، این تلاش لازم است تا یک تایر غلت بزند و حرکتی روبه‌جلو و در خطی مستقیم داشته باشد. عامل اصلی مقاومت در برابر نورد تایر، فرایندی است که به‌عنوان پسماند (hysteresis) شناخته می‌شود. هیسترزیس در واقع اتلاف انرژی است که هنگام چرخاندن یک تایر رخ می‌دهد. موتور خودرو باید بر اتلاف انرژی غلبه کند و این کار منجر به مصرف سوخت می‌شود.

مقاومت نورد چگونه کار می‌کند؟

مقاومت نورد در اثر تعامل لاستیک‌ها با جاده ایجاد می‌شود. لاستیک‌ها همیشه در حال خم شدن و کشیدگی هستند. زیرا تحت وزن ماشین شما، مسافران شما و هر محموله‌ای که همراه خود با خودرو حمل می‌کنید حرکت می‌کنند و همه اینها باعث اصطکاک زیادی بین لاستیک‌ها و جاده می‌شود. لاستیک‌هایی با مقاومت بالا در برابر خوردگی دارای دیوارهای جانبی باریک‌تر، الگوهای آج کم‌عمق و ترکیب لاستیکی خاصی هستند که با استفاده از شتاب به‌جای قدرت پدال، حرکت خودرو و تایر را سبک‌تر می‌کند.

آیا می‌توان از مقاومت غلتشی در خودرو جلوگیری کرد؟

هر زمان که یک لاستیک با سطح جاده تماس پیدا کند، مقاومت غلطشی اتفاق می‌افتد. بااین‌حال، اگرچه نمی‌توان از آن اجتناب کرد، اما می‌توان آن را به حداقل رساند. ازآنجاکه مقاومت در برابر چرخیدن تایرها ناشی از هیسترزیس است، می‌توان لاستیک‌ها را با ترکیبات آج مخصوص فرموله شده طراحی کرد که در برابر تولید گرما مقاوم‌تر بوده و انحراف کمتری در برابر اتلاف انرژی داشته باشند. این ویژگی به ویژگی مقاومت غلتشی خودرو معروف است که بالا بودن عدد آن نشان‌دهنده قدرت بیشتر تایر است.

مزایای بالا بودن مقاومت نورد یا غلطشی خودرو چیست؟

برای رانندگانی که علاقه‌مند بهینه‌سازی مصرف سوخت خودرو هستند، استفاده از این تایرها یکی از بهترین گزینه‌ها است. تایرهای مقاوم در برابر نورد می‌توانند نسبت به لاستیک‌های معمولی بسیار کم‌مصرف‌تر باشند. استفاده از لاستیک‌هایی که مقاومت غلتشی بالایی دارند می‌تواند تا ۱۰ درصد برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت خودرو برای رانندگان تأثیر داشته باشد. اگرچه این مقدار زیاد به نظر نمی‌رسد، اما باگذشت زمان جمع می‌شوند و منجر به‌صرفه جویی قابل‌توجهی در مصرف سوخت و اتلاف انرژی می‌شود. به همین دلیل است که اهمیت دارد هنگام خرید به عدد ثبت شده برای مقاومت نورد خودرو توجه شود و یکی از معیارهای مهم برای انتخاب تایر مناسب باشد.

آیا لاستیک‌هایی که مقاومت نورد کمتری دارند قابل‌استفاده هستند؟

درواقع اگر بخواهیم کیفیت بهتر و عملکرد حرفه‌ای‌تری از لاستیک‌ها با مقاومت نورد بالا به دست آوریم، لازم است یکی دیگر از ویژگی‌های لاستیک را فدای این کار کنیم، مگر اینکه فناوری جدیدی معرفی شود که هنوز این اتفاق نیفتاده است. به‌عنوان‌مثال، یک تولیدکننده لاستیک می‌تواند عمق آج را برای بهبود مقاومت در برابر نورد کاهش دهد، اما طول عمر لاستیک کاهش می‌یابد. برای غلبه بر این مبادله، فناوری جدیدی می‌تواند برای حفظ عملکرد سایش طراحی شود، درحالی‌که مقاومت در برابر نورد را همچنان بهبود می‌بخشد.

نکات مهم در مورد مقاومت نورد لاستیک‌ها که باید دانست:

لاستیک‌های مقاوم در برابر غلتک سفت‌تر هستند و بیشتر از لاستیک‌های انعطاف‌پذیر با قدرت بیشتری حرکت می‌کنند. لاستیک‌های جدید مقاومت بیشتری در برابر چرخش نسبت به لاستیک‌های فرسوده ایجاد می‌کنند، زیرا آج آنها بیشتر است که به معنی و مقاومت بیشتر تایر محسوب می‌شود. ازآنجاکه مقاومت نورد در طول زمان کاهش می‌یابد؛ تقریباً 20 درصد آن در طول عمر یک تایر کم می‌شود، با کم‌شدن مقاومت لاستیک سن یا عمر لاستیک‌ها هم افزایش پیدا می‌کند.

کلام آخر

همان‌طور که می‌دانید عوامل بسیاری می‌تواند کاهش و بهینه‌کردن مصرف سوخت خودرو تأثیر بگذارد، اما لاستیک‌های مقاوم در برابر چرخش می‌توانند به شما کمک کنند تا در بیشترین صرفه‌جویی را در مصرف بنزین داشته باشید. به همین دلیل است که توجه به مقاومت غلطشی تایر بسیار مهم است.
اگر به دنبال خرید یک تایر خوب و باکیفیت با مقاومت غلطشی مناسب برای خودرو خود هستید، نگاهی به محصولات فروشگاه رینگو داشته باشید. می‌تواند تایر خوب با مشخصات مناسب خودرو خود را از بین محصولات برندهای خارجی و داخلی برتر در فروشگاه رینگو پیدا کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا