مقایسه

مقایسه دنا و دنا پلاس| بررسی ویژگی‌های دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربو

شاید برای شما هم جالب باشد که ایران‌خودرو تا چه اندازه به دنا می‌بالد. ایران‌خودرو این نوع طراحی‌اش را از لوکس‌ترین خودروهای خود معرفی می‌کند. به شکلی در چهار شکل مختلف روی طراحی و تغییر آن وقت گذاشته و آن را در کامل‌ترین شکل ممکن به بازار عرضه کرده است. وقتی از یک مدل خودرو انواع مختلفی تولید می‌شود و از هر مدل هم تیپ‌های مختلفی، باید جزئیات آن‌ها را بدانیم. اولین دنا در ۱۳۹۳ به دنیا آمد. ایران‌خودرو بعد از تولید سمند و خودروی ۴۰۵ به دنبال طراحی جدیدی بود. برای این که تنفسی به برند خود داده باشد و از تکرار طراحی‌های قبلی فاصله بگیرد. اما این روند آن‌چنان که باید محقق نشد و ایران‌خودرو برخلاف تصمیمی که گرفته بود باز هم سمند و پژو ۴۰۵ تولید کرد. در این میان معرفی خودروی دنا به‌عنوان یک محصول جدید توانست کار خود را بکند و توجه همه را به خود جلب کند.

انواع دنا را به این شکل تقسیم‌بندی می‌کنند:

دنا پلاس – تولید از ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰

دنا پلاس توربو اتوماتیک – تولید ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰

دنا EF7- تولید ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۹

دنا پلاس توربو دنده‌ای – تولید ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰

دنا پلاس چطور وارد بازار شد؟

سه سال بعد از تولید اولین دنا، ایران‌خودرو دنا پلاس را طراحی و به بازار عرضه کرد. این تغییرات در ظاهر بیشتر دیده شد. چراغ‌ها و سپرها و درب‌ها و حتی چرخ‌ها تغییر پیدا کرده بودند و بعد از آن با موتور EF7 توربو شارژ در دو تیپ دنده دنا پلاس توربو دنده‌ای و دنا پلاس توربو اتوماتیک وارد بازار شد.


در مجله رینگو بخوانید : هرآنچه باید درباره‌ی خرید و قیمت لاستیک دانلوپ بدانید


ظاهر دنا چگونه است؟

ایران‌خودرو مدعی است که برای طراحی این خودرو از هیچ نوع قطعه‌‌ای که تولید خارج از ایران باشد، استفاده نکرده است. سردرگمی کسی که می‌خواهند مدل دنا را خریداری کنند کاملاً طبیعی است. چراکه تفاوت‌هایی که در بین این مدل چهار خودرو ایجاد شده است خیلی جزئی است و آن‌قدر نیست که شما در خیابان یک مدل دنا را ببینید و بتوانید تشخصی بدهید که این چه مدل از آن چهار مدل طراحی‌شده خودروی دنا است. مگر این که از قبل مدل‌های دنا را آنالیز کرده باشید و تفاوت‌های آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهید. تفاوت کلی دنا در دو نوع معمولی و پلاس است. در حالت کلی البته و تنها تفاوت‌هایی که می‌تواند تشخیص آن‌ها را راحت‌تر کند طراحی چراغ‌ها، انحنای بدنه در زاویه بغل و شیشه پنجره‌های عقب است. نکته مهم‌تر این که در دنا معمولی سانروف طراحی نشده اما در دنا پلاس سانروف وجود دارد.

مشخصات فنی انواع دنا

مشخصات فنی انواع دنا چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

موتوری که روی دنا نصب شده، روی دنا پلاس هم قرار گرفته است. درمورد موتور و مدل استفاده شده آن هیچ نوع اختلافی بین انواع دنا وجود ندارد. موتور دنا و دنا پلاس چهارسیلندر و ۱۶ سوپاپ است و نمره استاندارد چهار را به خود اختصاص داده است. اگر بخواهیم در مورد توان این موتور صحبت کنیم باید به توان ۱۱۵ اسب بخار آن اشاره کنیم. صفر تا صد این موتور در ۱۳.۵ ثانیه است. می‌توان گفت این شباهت خیلی صددرصدی هم نیست. چرا که کسانی که از دنا استفاده می‌کنند متوجه شده‌اند که نزدیک به دو دهم، دنا پلاس مصرف سوخت بیشتری دارد.

یک شباهت فنی دیگر که بین انواع دنا وجود دارد فرمان‌های جمع‌شونده است. فرمان‌هایی که برای این نوع خودروها طراحی شده‌اند قابلیت تنظیم فاصله فرمان و صندلی دارند. به لحاظ طراحی ارگونومی این شکل طراحی استاندارد‌ترین شکل ممکن برای طراحی است. چراکه سایز همه آدم‌ها با هم یکسان نیست. حتی وقتی یک خودرو خریداری می‌کند ممکن است افراد زیادی پشت فرمان بنشینند و از خودرویی که برای یک خانواده خریداری می‌شود ممکن است چند نفر با ابعاد بدنی متفاوت از آن استفاده کنند.

طراحی فضای داخلی در خودروی دنا به چه شکل است؟

این تفاوت نداشتن به شکل کلی در مورد بخش‌بخش این ماشین‌ها صدق پیدا می‌کند. اگر خیلی اهل ماشین‌بازی و درآوردن پیچ‌وخم طراحی ماشین‌ها نباشید وقتی در یک خودروی دنا پلاس بنشینید تا زمانی که در نوع معمولی‌اش نشسته‌اید تفاوتی جدی احساس نمی‌کنید. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم این تفاوت‌ها جزئی‌اند و آدم‌هایی که خیلی دقت نمی‌کنند متوجه این تفاوت‌ها نمی‌شوند. اتاق انواع دنا از نظر تریم و طراحی صندلی خیلی تفاوتی با هم ندارند. در هر دو خودرو می‌توان صندلی را به‌صورت برقی تنظیم کرد و از صندلی‌های عقب هر دو امکان دسترسی به صندوق عقب وجود دارد.

یکی از مشخصات فنی که در دنا بسیار جلب‌توجه می‌کند سیستم خودکار قطع بنزین است. خدایی نکرده وقتی که با دنا تصادفی صورت بگیرد، این امکان از رخ‌دادن آتش‌سوزی جلوگیری می‌کند. این امکان به جهت ایمنی بالایی که برای خودرو و سرنشینان آن به وجود می‌آورد یکی از نقاط قوت انواع دنا است. ایران‌خودرو قطعاً به‌خاطر طراحی این‌چنین سیستمی در دنا بسیار به خود می‌بالد.

امکانات رفاهی و راحتی در دنا به چه شکل است؟

هرچقدر که تفاوت‌ها در ظاهر و داخل دنا کم بود از حیث ایمنی و راحتی در بین انواع دنا تفاوت‌هایی وجود دارد که ممکن است بر انتخاب شما تأثیر بگذارد. دنا پلاس چهار کیسه هوا دارد درصورتی‌که تعداد کیسه‌های هوا در دنای معمولی دو عدد است. از نظر نوری که برای فضای داخل در نظر گرفته شده، فضای دنا پلاس نور استانداردتر و بیشتری دارد. دنا پلاس بر خلاف دنای معمولی در قسمت پایین خود هم در داخل کابین خودرو یک چراغ دارد که هم‌زمان با چراغ‌های بالا می‌تواند روشنایی زیادی را در داخل خودرو تأمین کند. همان‌طور هم که در ابتدای متن اشاره کردیم به جهت نوع طراحی و انحنایی مه در قسمت چراغ‌های خودرو در جلو و عقب دارد، به جهت زیبایی ماشین محبوب‌تری است.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک ژاپنی کدام است؟


دنا پلاس توربو را بیشتر بشناسیم

دنا ای ال‌ایکس دو نوع توربو و معمولی دارد. به عبارتی دنا پلاس توربو همان دنا پلاسی است که قابلیت توربوساژ برای آن طراحی شده است. دنا توربو تیر خلاص ایران‌خودرو است. جدیدترین طراحی‌های دنا در این خودرو به‌روز شده است. قدرت بیشتر و سرعت بالاتری دارد و سه ثانیه زودتر از دناهای دیگر به صد کیلومتر می‌رسد.

در پایان

معمولاً هر باری که ایران‌خودرو نسخه‌های جدیدی از تولیدات خود را وارد بازار می‌کند تغییراتی جزئی اعمال کرده است. در کل باید گفت که این تغییرات هرچقدر هم که جزئی باشند باز هم می‌توانند راحتی‌های بیشتری را هنگام استفاده از خودرو فراهم کنند. دنا یکی از حرفه‌ای‌ترین محصولات ایران‌خودرو است که متناسب با نیاز و معیارها و بودجه خودتان برای خرید خودرو می‌توانید انتخاب خوبی در بین انواع آن داشته باشید.

در فروشگاه اینترنتی رینگو بهترین لاستیک ها برای دنا در دسترس است. ما در تلاشیم تا محصولی با کیفیت را با قیمتی مناسب و کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست شما برسانیم. برای دریافت مشاوره رایگان با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا