مقایسه

بررسی و مقایسه مزدا ۳ و هیوندای آوانته، کدام را بخریم؟

هیوندای آوانته و مزدا ۳ دو خودرویی هستند که در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ جز خودروهای پر طرف‌دار خارجی بودند و رقابت نسبتاً شدیدی بین آنها وجود داشت. بااین‌حال با گذشتن زمان، هنوز هم این خودروها کمابیش در بازار خودروی ایران حضور دارند و خودروی مزدا ۳ در بین اقشار مختلف بسیار محبوب است. ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به مقایسه بین دو خودروی مزدا ۳ و هیوندای آوانته بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید شباهت‌ها و تفاوت‌های دو خودروی مزدا ۳ و هیوندای آوانته را بدانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مقایسه طراحی ظاهری و بدنه مزدا ۳ و هیوندای آوانته

مهم‌ترین عیب هیوندای آوانته این است که این خودرو زمانی وارد بازار شد که مدل بدنه‌اش حدود ده سال نسبت به سال معرفی، قدیمی‌تر بود. ظاهر هیوندای آوانته بسیار ساده و مشابه خودروهای دهه نودی ایالات متحده است. طراحی ظاهری و بدنه این خودرو اصلاً جذابیت ندارد و احتمالاً در این معیار، نمره ضعیفی دریافت می‌کند. نمای جلو خودرو به طور کاملاً ساده و بی‌آلایشی طراحی شده و همان‌طور که گفتیم مشابه خودروهای دهه ۹۰ آمریکایی است. در قسمت کناری نیز با چیز جذابی مواجه نیستیم و وضعیت مشابه نمای جلو است. اما چراغ‌های عقب خودرو حالتی مانند مرسدس‌بنز دارند و از این لحاظ، قسمت عقب هیوندای آوانته نسبت به جلو و کنار آن، جذاب‌تر و قابل‌قبول‌تر است.

از طرف دیگر مزدا ۳ را داریم که علاوه بر ویژگی‌های مناسب برای خانواده، جذابیت اسپرت بسیار بالایی دارد. در ابتدای حضور مزدا ۳ در بازار خودروی ایران، بیشتر این خودرو را یک خودروی عادی می‌دانستند؛ اما پس از گذشت چند سال و با دمده شدن خودروهای دیگر، ظاهر مزدا ۳ جذابیت و زیبایی خود را بیشتر نمایان کرد. طراحی این خودرو بر پایه خطوط مواج قرار داده شده است و در کنار رعایت اصل هماهنگی و سادگی، باعث شده با یک ظاهر جذاب و ماندگار مواجه باشیم. وجود مه‌شکن‌های جلو و عقب جذاب، رینگ‌های جدید زیبا و لوگوی این خودرو رو درب موتور زیبایی این خودرو را دوچندان کرده و به ابهت بخشیده است.

مدل خودرو مزدا ۳ هیوندای آوانته
طول خودرو ۴۴۹۰ میلیمتر ۴۴۹۶ میلیمتر
عرض خودرو ۱۷۵۵ میلیمتر ۱۷۲۰ میلیمتر
ارتفاع ۱۴۶۸ میلیمتر ۱۴۲۵ میلیمتر
فاصله بین محورهای عقب و جلو ۲۶۴۰ میلیمتر ۲۶۱۱ میلیمتر
وزن ۱۳۴۰ کیلوگرم ۱۳۱۰ کیلوگرم
حجم باک ۵۵ لیتر ۵۵ لیتر
قطر تایر ۱۵ (۱۶) ۱۶
عرض تایر ۱۹۵ ۲۱۵

 

مقایسه طراحی داخلی و کابین مزدا ۳ و هیوندای آوانته

متأسفانه، سادگی و قدیمی بودن طراحی بدنه و ظاهر هیوندای آوانته، به قسمت‌های داخلی و کابین آن نیز سرایت کرده است. طراحی کابین هم مانند خودروهای دهه نود میلادی است و زیبایی چندانی ندارد. در این خودرو از آپشن‌ها و امکانات رفاهی چندانی استفاده نشده است و احتمالاً در کابین خودرو حوصله شما سر خواهد رفت. بااین‌وجود فضای داخلی کابین هیوندای آوانته بسیار جادار و راحت بوده و مناسب خانوارها است. اما همان‌طور که گفتیم به علت آپشن‌های بسیار کم این خودرو، نمی‌توانیم به طراحی داخلی آن نمره قبولی بدهیم و در عوض مزدا ۳ را خودروی بهتری می‌دانیم.

طراحی داخلی و کابین مزدا ۳
طراحی داخلی و کابین مزدا ۳

طراحی داخلی و کابین مزدا ۳ گرچه کیفیت بالایی دارد، اما در برابر کیا سراتو قدیمی و ساده به نظر می‌رسد. در داخل کابین مزدا ۳، بیشتر امکانات و آپشن‌هایی که راننده و سرنشینان به آنها نیاز دارند مشاهده می‌شود و در دسترس شما هستند. صندلی‌های چرم مزدا ۳ و بخش‌های جانبی آن به بسیار راحت هستند، اما فضای آن برای افراد قدبلند (بالاتر از ۱۸۰ سانتی‌متر)، چندان کافی نیست و باعث اذیت‌شدن آنها می‌شود. علی‌رغم این که فضای کابین مزدا ۳ نسبت به هیوندای آوانته جذاب‌تر است، اما در این خودرو نیز نسبت به خودروهای هم‌رده خبری از آپشن‌های جدید نیست.

طراحی داخلی و کابین هیوندای آوانته
طراحی داخلی و کابین هیوندای آوانته

آپشن‌ها و امکانات رفاهی مزدا ۳

برخی از آپشن‌ها و امکانات رفاهی مزدا ۳ عبارت‌اند از: کیسه هوای سرنشینان جلو، جانبی و پرده‌ای (مجموعاً ۶ عدد کیسه هوا)، سیستم صوتی حرفه‌ای MP3 با ورودی AUX و با قابلیت کنترل از روی فرمان، ۶ عدد اسپیکر، استاندارد آلایندگی یورو ۴، سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری، گیربکس ۵سرعته با کنترل الکترونیکی و قابلیت تعویض دنده به‌صورت دستی، فرمان الکتروهیدرولیک با قابلیت تنظیم در ۴ جهت، سیستم کروز کنترل، سیستم تهویه مطبوع کنترل خودکار با قابلیت تنظیم دمای هوای خروجی مجزا برای سرنشینان جلو، گرمکن صندلی جلو با قابلیت تنظیم در پنج دمای مختلف و سیستم تنظیم ارتفاع صندلی راننده در ۴ جهت، شیشه بالابر برقی درب‌ها و قابلیت برگشت اتوماتیک (درب راننده)، نشانگر دمای داخل و خارج خودرو و ساعت دیجیتال، مه‌شکن جلو و مه‌شکن عقب، کیلومترشمار اسپرت با قابلیت تنظیم نور، قفل مرکزی و ریموت کنترل، سیستم قفل دوبله، چراغ‌های ال ای دی عقب، مجهز به سیستم ضدسرقت و دزدگیر، پشت‌سری‌های جلو با قابلیت عکس‌العمل در برابر ضربه، آینه جانبی برقی تاشو همراه با چراغ‌راهنمای بغل و گرمکن روی آینه، کامپیوتر سفری با قابلیت نمایش مدیریت پیمایش، مصرف سوخت و اطلاعات ضروری خودرو، کمربند ایمنی با قابلیت پیش کشنده در هنگام ضربه، روکش چرمی دسته دنده، سوئیچ با سیستم هوشمند، سانروف، روشن‌شدن خودکار چراغ‌ها، روکش چرمی صندلی‌ها، سیستم استارت دکمه‌ای، چراغ‌های زنون جلو، تنظیم زاویه چراغ‌های جلو به‌صورت خودکار، برف‌پاک‌کن‌های خودکار (سنسور باران)، چرخش هم‌زمان چراغ‌های جلو با فرمان (AFS)، شیشه‌شوی چراغ‌های جلو، قابلیت تعویض دنده به‌صورت دستی از روی فرمان.

آپشن‌ها و امکانات رفاهی خودروی هیوندای آوانته

برخی از آپشن‌ها و امکانات رفاهی هیوندای آوانته عبارت‌اند از: سیستم ترمز ضد قفل، سیستم تقسیم نیروی ترمز، کیسه هوای سرنشین، کیسه هوای راننده، چراغ مه‌شکن جلو، چراغ مه‌شکن عقب، چراغ جلوی هالوژن، سیستم صوتی با ۴ عدد بلندگو، قابلیت پشتیبانی از CD، سیستم تهویه دستی، صندلی راننده با تنظیم ۴حالته دستی، صندلی سرنشین جلو با تنظیم ۴حالته دستی، روکش صندلی پارچه‌ای، آینه جانبی با تنظیم برقی.

بررسی مشخصات فنی مزدا ۳ و هیوندای آوانته

اسم خودرو مزدا ۳ هیوندای آوانته
نوع پیشرانه خطی خطی
حجم پیشرانه ۲۰۰۰ سی‌سی ۲۰۰۰ سی‌سی
تعداد سیلندر ۴ عدد ۴ عدد
تعداد سوپاپ ۱۶ عدد ۱۶ عدد
حداکثر توان ۱۴۷ اسب بخار در ۶۵۰۰ دور در دقیقه ۱۴۰ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور ۱۸۷ نیوتن متر در ۴۵۰۰ دور در دقیقه ۱۸۲ نیوتن متر در ۴۵۰۰ دور در دقیقه
شتاب صفر تا صد ۱/۹ ثانیه ۳/۱۰
حداکثر سرعت ۲۱۰ کیلومتر بر سرعت ۱۸۵ کیلومتر بر سرعت
میزان مصرف بنزین خارج شهر ۶.7 لیتر در هر صد کیلومتر ۶.8 لیتر در هر صد کیلومتر
میزان مصرف بنزین داخل شهر ۴/۸ لیتر در هر صد کیلومتر ۵/۹ لیتر در هر صد کیلومتر
نوع جعبه دنده اتوماتیک دستی
تعداد دنده ۴ ۵
محور محرک جلو جلو
نوع بدنه سدان سدان

 

نکات مثبت هیوندای آوانته: سواری نرم، هندلینگ مناسب، توان خوب پیشرانه، فضای داخلی بزرگ، استهلاک پایین

نکات منفی هیوندای آوانته: طراحی نه‌چندان زیبای ظاهری و داخلی، امکانات کم، بازار فروش دسته دوم ضعیف، گیربکس ۴سرعته

نکات مثبت مزدا ۳: طراحی زیبای ظاهری و داخلی، کیفیت مناسب، توان مناسب پیشرانه، امکانات رفاهی و ایمنی خوب

نکات منفی مزدا ۳: فضای داخلی کوچک

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به بررسی دو خودروی محبوب اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ پرداختیم. هیوندای آوانته و مزدا ۳ در بازار ایران عملکرد خوبی از خود نشان دادند و هنوز هم نسبت به تمام خودروهای ایرانی برتری دارند. ما تلاش کردیم اطلاعات کاملی راجع به این دو خودرو در اختیار شما قرار دهیم که در صورت تمایل به خرید خودرو، بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید. امیدواریم از مطالعه این نوشته نهایت بهره را برده باشید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا