مشخصات فنی خودرو

نحوه تعویض وایر شمع خودرو

یکی از قطعات خودرو که در ایجاد احتراق و روشن شدن خودرو نقش به سزایی دارد، شمع خودرو است. این قطعه از واشرها، الکترود، عایق و چینی و یک سری بخش‌های دیگر تشکیل شده است و در قسمت بالایی سیلندر خودرو تعبیه می‌شود. از آن جایی که این قطعه فرایند انفجار بخار فشرده بنزین را انجام می‌دهد، همواره ولتاژ بالایی از برق را از طریق وایرهایش منتقل می‌کند و این مسئله در گذر زمان باعث می‌شود که وایرها فرسوده شوند و در برابر عبور جریان برق مقاومت کنند. این مقاومت باعث می‌شود که وایرها جلوی عبور کافی جریان برق را بگیرند و به همین دلیل فرایند سوختن بنزین در داخل سیلندرها دچار مشکل شود و احتراق بنزین ناقص باشد؛ بنابراین لازم است هر چند وقت یکبار به بررسی اجزای شمع بپردازید و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید. همان‌طور که اشاره شد، ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم نحوه تعویض وایر شمع خودرو را شرح دهیم. اگر شما نیز می‌خواهید نحوه تعویض وایر شمع خودرو را یاد بگیرید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی وایر شمع خودرو و شرح وظایف آن

وایر شمع خودرو در خودرو وظیفه انتقال برق خروجی از سیستم جرقه به شمع‌ها را دارد. به عبارتی وایرها برق را از کوئل به دلکو انتقال می‌دهند. حتماً می‌دانید که برق تولیدی از باطری خودرو ولتاژ بسیار پایینی دارد و برای خودرو کفایت نمی‌کند، پس برای افزایش آن باید از کوئل استفاده شود تا برق با ولتاژ مناسب، فراهم آید.

انواع وایر شمع خودرو

در ابتدا در تمام خودروهای کاربراتوری و انژکتوری از ۳ نوع وایر شمع خودرو استفاده شده است که عبارت‌اند از:

انواع وایر شمع خودرو
انواع وایر شمع خودرو

۱. وایرهای سیمی

وایرهای سیمی از مواد آلیاژی درست شده‌اند که یک عایق روی سیم آن کشیده شده است. این نوع وایرها قبلاً در خودروهای کاربراتوری استفاده می‌شدند و ازآنجایی‌که بسیار سخت و بی‌انعطاف بودند، امروزه کاربرد چندانی ندارند.

۲. وایرهای ابریشمی

وایرهای ابریشمی از بهترین متریال تشکیل شده‌اند که به‌واسطه انعطاف خوب و مقاومت بالا، می‌توانند در برابر پارازیت‌ها مقاومت کنند و در اکثر خودروهای انژکتوری و کاربراتوری استفاده شوند. در وایرهای ابریشمی هیچ‌گونه سیمی استفاده نشده و به‌جای سیم از تعدادی نخ که مقاومتی مشابه به نخ ابریشم دارند، استفاده شده است. نخ‌های درون وایر با گرافیت ترکیب شده‌اند و افت فشار بسیار کمی دارند.

۳. وایرهای ترکیبی

همان‌طور که از اسم این وایرها مشخص است، این وایرها ترکیبی از سیم و ابریشم هستند و معمولاً در خودروهای کاربراتوری استفاده می‌شوند. این وایرها از وایرهای سیمی بهتر و از وایرهای ابریشمی ضعیف‌تر هستند.

علائم خرابی وایر شمع خودرو

اگر وایرهای شمع خودروی شما خراب شده باشند، باعث می‌شوند سیستم پیشرانه شما بنزین را خام‌سوزی کند و سوخت بیشتری نسبت به قبل مصرف کند. از طرف دیگر در صورت نشت بنزین از سیستم سوخت‌رسانی، ممکن است آتش‌سوزی ایجاد شود و خطرات جانی و مالی بسیاری به همراه داشته باشد. علائم خرابی وایرهای شمع خودرو به‌اختصار عبارت‌اند از:

  • افزایش چشمگیر مصرف سوخت
  • استارت نخوردن خودرو،
  • خام‌سوزی بنزین
  • لرزش و تکان‌های شدید خودرو در زمان خاموش‌کردن آن

از نظر متخصصین مکانیک خودرو، زمان مناسب برای تعویض وایرهای شمع خودرو پس از هر ۲۰ هزار کیلومتر است. شما در زمان تعویض وایر شمع خودرو بهتر است شمع‌ها را هم بررسی کنید تا از سلامت سیستم احتراق خاطرجمع شوید.

علائم خرابی وایر شمع خودرو
علائم خرابی وایر شمع خودرو

مراحل تعویض وایر شمع خودرو

شما می‌توانید بدون مراجعه به مکانیک و برق‌کار، وایرهای شمع خودروی خود را خودتان تعویض کنید. این کار را می‌توانید در ۴ مرحله انجام دهید.

مرحله ۱: در ابتدا باید درب موتور خودرو را باز کنید و با استفاده از میله نگهدارنده، آن را نگه دارید.

مرحله ۲: پس از باز کردن درب موتور خودرو، جای وایر شمع‌ها را پیدا کنید. به طور معمول وایرهای شمع در بالای پوسته موتور خودرو تعبیه می‌شوند. این ابزار چون وظیفه انتقال ولتاژ را دارند، از یک سمت به کوئل و از سمت دیگر به شمع‌های درون موتور خودرو وصل هستند.

مرحله ۳: حال که جای وایرهای شمع را پیدا کردید، بهتر است در ادامه دقت بالایی به خرج دهید. در این مرحله ابتدا به شکل قرارگرفتن و طول شمع‌ها نگاه کنید که بعداً برای تعویض و جایگزینی آن‌ها دچار مشکل نشوید. این کار مهم است چرا که نصب وایرها به طور غلط، ممکن است شما را به دردسر بیندازد و خودروی شما روشن نشود و یا اینکه بعداً دچار مشکل شود. ضمناً در خارج‌کردن وایرهای کهنه نیز باید دقت به خرج دهید و حتماً از آچار شمع استفاده کنید.

مرحله ۴: پس از آن که ترتیب دقیق نصب وایرها را مشاهده کردید، وایرهای جدید را دقیقاً در جای وایرهای قبلی نصب کنید. پس از نصب و تعبیه وایرهای جدید، یک بار استارت بزنید تا از سلامت وایرها و درستی نصب آن‌ها خاطرجمع شوید. حال اگر عملکرد خودرو درست بود، می‌توانید درب موتور خودرو را ببندید و به کار خود ادامه دهید.

مراحل تعویض وایر شمع
مراحل تعویض وایر شمع

چند نکته مهم درمورد تعویض وایر شمع خودرو که بهتر است همواره رعایت کنید

توجه به نکات زیر در تعویض وایر شمع خودرو بسیار مهم است:

۱. دقت داشته باشید در برخی از خودروها، وایرهای شمع به کار نرفته‌اند و کوئل آن‌ها دقیقاً در بالای شمع تعبیه شده‌ است.

۲. در زمان روشن بودن موتور خودرو می‌توانید وایر شمع‌ها را با آب اسپری کنید. درصورتی‌که وایرها جرقه زدند، می‌توانید متوجه شوید که وایرها خراب شده‌اند و به تعویض آن‌ها اقدام کنید.

۳. بهتر است هنگام تعویض وایرهای شمع خودرو همه آن‌ها را باهم از جای خودشان بیرون نیاورید، بلکه یکی‌یکی آن‌ها را بکنید و با وایر نو جایگزین کنید.

۴. مطابق با نکته ۳، بهتر است مکان دقیق هر وایر را به ذهن بسپرید، چرا که اگر وایرهای جدید در جای اشتباهی وارد کنید، عملکرد خودرو دچار اختلال می‌شود.

کلام  آخر

همان‌طور که در متن گفته شد، وایرهای شمع خودرو وظیفه انتقال برق با ولتاژ کافی برای روشن‌کردن و حرکت خودرو را دارند. با این حساب، این قطعات وظیفه بسیار مهمی بر عهده دارند و عملکرد غلط آن‌ها در انتقال برق یا نشتی بنزین از آن‌ها، می‌تواند باعث آتش‌سوزی و وقوع حوادث مالی و جانی شدیدی شود. در این مقاله از مجله رینگو ضمن معرفی و شرح وظایف وایرهای شمع خودرو، علائم خرابی آن‌ها را نیز توضیح دادیم و در ادامه مراحل تعویض آن‌ها را بیان کردیم؛ بنابراین با مطالعه این مقاله شما می‌توانید اطلاعات مهمی از این قطعه به دست بیاورید و خود را از تحمیل هزینه‌های سنگین رها کنید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد و شما نحوه تعویض وایر شمع خودرو را به روش درستی آموخته باشید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید : 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا