خودرو

پنچرگیری لاستیک ماشین | آموزش پنچرگیری برای اینکه مکانیک خود باشید!

این‌که در سفر باشید یا در مسیر محل کار مهم نیست چون درهرصورت پنچر شدن لاستیک یک دردسر واقعی است. پنچری می‌تواند خیلی خطرناک باشد خصوصاً در زمانی که سرعت ماشین بالاست. سوراخ‌هایی که باعث پنچری هستند دودسته‌اند: بعضی آهسته و بسیار ریز که بعد از گذر زمان خود را بیشتر نشان می‌دهند و بعضی که به‌سرعت باعث تخلیه هوای لاستیک می‌شوند. نشتی‌های ریز معمولاً ناشی از رانندگی بر روی یک شی‌ء تیز مثل پیچ هستند یا رانندگی بر روی چاله‌ها یا برخورد با حاشیه‌ها و آسیب رسیدن به دیواره‌های جانبی لاستیک.

ازدست‌دادن مداوم فشار باد تایر، ارتعاش فرمان که بیشتر در سرعت بالا محسوس است از مواردی است که نشان‌دهنده پنچری آهسته در تایر است. پنچری لاستیک ماشین همیشه باید بلافاصله توسط متخصص تایر بررسی شود حتی در مورد نشتی‌های ریز و آهسته.

نگران نباشید! اکثر مواقع نشتی‌ها قابل ترمیم هستند و در بعضی موارد نیاز به تعویض لاستیک است. اما تشخیص این موضوع با متخصص است.

در این بخش از مجله رینگو قصد داریم روش‌های پنچرگیری لاستیک ماشین را به طور دقیق و ساده برای شما شرح دهیم تا بتوانید در شرایط حساس خودتان اقدام به ترمیم یا تعویض لاستیک کنید.

نکات کلی و اولیه برای پنچرگیری

قبل از هر چیز ماشین را تا حد ممکن دور از جاده برده و در یک زمین صاف پارک کنید.

سپس تمام سرنشینان را از ماشین پیاده کنید. حالا چراغ‌های چشمک‌زن ماشین را برای ایمنی بیشتر می‌توانید روشن کنید.

در این مرحله از ترمز دستی استفاده کنید و ماشین را روی دنده یک یا دنده عقب تنظیم کنید؛‌اگر ماشین اتوماتیک است آن را روی حالت P بگذارید.

در آخر یک تکه سنگ یا آجر را جلوی همه لاستیک‌ها قرار دهید.

نکات کلی و اولیه برای پنچرگیری
نکات کلی و اولیه برای پنچرگیری

پیداکردن محل آسیب‌دیده در لاستیک

اولین قدم برای پیداکردن محل آسیب این است که لاستیک را تا حد مجاز باد کنید. برای این‌که بدانید لاستیک را تا چه حد باید باد کنید می‌توانید از دفترچه راهنما کمک بگیرید. بعد از باد کردن، شما ممکن است با شنیدن صدای هیس و خالی شدن باد محل نشتی را پیدا کنید.

اگر این روش برای پیداکردن نشتی بی‌فایده بود از آب و صابون را استفاده کنید. کف را روی همه نقاط لاستیک پخش کرده و درصورتی‌که حباب از قسمتی از لاستیک خارج شد نشانه سوراخ بودن آن قسمت است. همچنین می‌توانید با نور چراغ بادقت تایر را بررسی کنید.

وقتی محل آسیب را پیدا کردید آن را علامت‌گذاری کنید. شما می‌توانید با استفاده از کیت‌های تعمیر اضطراری لاستیک را موقتاً تعمیر کرده و به حرکت ادامه دهید.

بعد از پیداکردن محل نشتی بررسی کنید و اگر شی‌ء خارجی باعث پارگی شده آن را پیدا کرده و خارج کنید. اما ممکن است شی‌ء خارجی پیدا نشود، پس خیلی خودتان را درگیر این موضوع نکنید.

پنچرگیری لاستیک ماشین با استفاده از کیت‌های تعمیر و اسپری مخصوص

تایر ماشین را بچرخانید تا قسمت پیچ هوای لاستیک در بالا قرار بگیرد. مثل زمانی که می‌خواهید لاستیک را باد کنید قسمت نازل اسپری را روی پیچ هوا بگذارید و به‌آرامی پیچ اسپری را بازکرده و صبر کنید تا محتوای اسپری کاملاً در داخل لاستیک تخلیه شود.

بعد از تخلیه محتوای اسپری می‌توانید تایر را حرکت دهید این عمل باعث می‌شود محتوای اسپری پنچرگیری تمام نقاط لاستیک ازجمله محل آسیب‌دیده را بپوشاند.

 پنچرگیری لاستیک ماشین
پنچرگیری لاستیک ماشین

استفاده از ماده پنچرگیری

در حالت ثابت ماشین قبل از این‌که جک بزنید پیچ‌های رینگ را با آچار مخصوص این کار به شکل ضربدری برخلاف حرکت عقربه ساعت باز کنید.بعد باید از جک استفاده کنید.

جک‌های هیدرولیکی و آن‌هایی که روی ماشین هستند برای این مرحله قابل‌استفاده‌اند.

برای این‌که در محل نصب جک اشتباهی رخ ندهد محل دقیق آن را می‌توانید ازروی دفترچه راهنما یا دفترچه سرویس ماشین پیدا کنید.

در مرحله بعد برای بیرون آوردن چرخ، پیچ‌های آن را همچنان بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت شل کرده و بیرون بکشید. بعد می‌توانید به‌آرامی تایر را بیرون بیاورید.

سپس بررسی محل نشتی را که در مراحل قبل گفته شد انجام دهید و محل نشتی را پیدا کنید. بعد طبق مراحل گفته شده از اسپری پنچرگیری استفاده کنید.

پس از آن، محل نشتی تایر را تمیز کرده و ماده پنچرگیری را روی آن قرار دهید.

باید برای این که ماده به‌خوبی محل نشتی تایر را بپوشاند آن را با دست یا یک ابزار فشار دهید تا به خورد محل آسیب‌دیده برود. مقدار اضافه ماده پنچرگیری را می‌توانید برش دهید.

در مرحله بعد لاستیک را باد کنید. دوباره از آب و صابون استفاده کنید تا مطمئن شوید محل آسیب‌دیده در لاستیک ترمیم شده است.

سپس می‌توانید از چسب مخصوص استفاده کرده و روی نشتی بگذارید. صبر کنید تا چسب کاملاً خشک شود. برای نصب دوباره لاستیک باید چرخ را داخل پیچ‌های ماشین قرار دهید.

سپس پیچ‌ها را در جهت عقربه‌های ساعت بازهم به شکل ضربدری سفت کنید. برای جداکردن جک ابتدا مطمئن شوید پیچ‌های چرخ محکم شده‌اند.

بعد جک را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت باز کنید، سپس برای اطمینان بیشتر دوباره پیچ‌ها را سفت کنید.

تعویض و پنچرگیری لاستیک معیوب با لاستیک زاپاس

لاستیک زاپاس را از صندوق عقب آورده و جک را زیر ماشین نصب کنید. جک را بالا ببرید و وزن ماشین را روی جک قرار دهید اما نگذارید لاستیک از زمین جدا شود.

دقت کنید که جک محکم نصب‌شده باشد. حالت درست جک این است که وزن ماشین به قسمت جلو یا عقب وارد نشده بلکه وزن ماشین در سمت دیگر خودرو وارد می‌شود.

پیچ‌های لاستیک را مثل مراحل قبل که شرح دادیم شل کنید. سپس جک را بالاتر برده تا لاستیک از زمین فاصله بگیرد. لاستیک پنچر را خارج کنید اما قبل از خروج لاستیک از محکم بودن جک مطمئن شوید.

استفاده از جک‌های کوچک کمکی در کنار جک بزرگ‌تر باعث می‌شود که لرزش در جک حس نشود. اگر لغزشی در جک حس کردید آن را پایین بیاورید.

شما می‌توانید برای جلوگیری از آسیب به خودتان و ماشین، لاستیک پنچر شده را به‌صورت خوابیده زیر ماشین و در کنار جک قرار بدهید. لاستیک زاپاس را در جای لاستیک قبلی بگذارید.

یکی از نشانه‌هایی که لاستیک را درست قرار داده‌اید، این است که دریچه باد لاستیک رو به بیرون قرار گرفته باشد. بازهم پیچ‌ها را مثل مرحله قبل ببندید اما آن‌ها را فعلاً خیلی سفت نکنید.

بعد جک را تاحدی‌که لاستیک روی زمین بیاید پائین بیاورید اما اجازه ندهید تمام وزن ماشین روی لاستیک قرار بگیرد.

حالا می‌توانید پیچ‌ها را کاملاً سفت کنید.بعد نوبت پایین آوردن جک است. اگر تایر سرپوش پلاستیکی دارد می‌توانید آن‌ها را با دست محکم کنید.

جمع‌بندی

این بخش نیز با شرح نحوه پنچرگیری لاستیک ماشین به پایان رسید. دقت داشته باشید که درهرصورت چه تعویض و چه ترمیم پس از رسیدن به مکانیکی تایر را به متخصص نشان دهید.

فروشگاه رینگو با داشتن سال‌ها تجربه کنار شماست تا محصولاتی با کیفیت و ضمانت به دستتان برساند. کافی است نیاز خود را بشناسید و از فروشگاه ما انتخاب کنید.

اگر در مراحل خرید سوال یا چالشی داشتید، مختصصان ما کنارتان هستن تا با مشاوره رایگان به شما کمک کند بهترین‌ها را انتخاب کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا