مشخصات فنی خودرو

راهنمای کامل چراغ‌های هشداردهنده روی داشبورد خودرو

همان‌طور که می‌دانید روی داشبورد هر خودرو و پشت آمپر چراغ‌هایی تعبیه شده است که کاربردهای مختلفی دارد و در شرایط مختلف هرکدام از آن‌ها روشن می‌شود. این چراغ‌ها وظیفه هشداردهی دررابطه‌با قسمت‌های مختلف خودرو اعم از بنزین، خرابی یا سلامت، گرمایش خودرو و غیره را بر عهده دارند. باتوجه‌به وظیفه آن‌ها باید دقت کافی به خرج دهید که کدام چراغ در چه زمانی روشن می‌شود.  مثلاً زمانی که چراغ بنزین روشن می‌شود نشانه این است که بنزین خودرو در حال اتمام است و به کمترین حد ممکن خود رسیده است. چراغ‌های دیگر نیز کارکردی این‌چنینی دارند که در صورت چشمک زدن و روشن شدن باید نسبت به آن‌ها حساسیت به خرج داد و دراسرع‌وقت مشکل مربوطه را رفع کرد. همان‌طور که تاکنون شرح دادیم، در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به بررسی چراغ‌های هشداردهنده روی داشبورد و کارکردهایشان بپردازیم. اگر شما نیز به یک راهنمای کامل چراغ‌های هشداردهنده روی داشبورد خودرو نیاز دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چراغ‌های هشداردهنده روی داشبورد به تفکیک رنگ‌ها

چراغ‌های روی داشبورد هرکدام رنگ خاص خود را دارند که مطابق با این رنگ‌ها نشان‌دهنده علائم خاصی هستند.

۱. چراغ‌های هشدار داشبورد سبزرنگ یا آبی‌رنگ

این گروه از چراغ‌ها معمولاً نشان‌دهنده کارکرد چراغ‌های جلو و یا تهویه هوا هستند.

۲. چراغ هشداردهنده داشبورد زردرنگ یا نارنجی‌رنگ

این چراغ‌ها به طور معمول نشانه رسیدن زمان بررسی موتور و نیاز به تعمیر و یا تعویض قطعات است. مثلاً چراغ زردرنگ چک نشان می‌دهد که خودرو سریعاً باید به تعمیرگاه برود و مورد بررسی قرار گیرد.

۳. چراغ‌های هشداردهنده روی داشبورد قرمزرنگ

رنگ قرمز نشان‌دهنده هشدارهای سریع و خطرناک است. این رنگ هشدار تعمیر و تعویض سریع قطعات است. همچنین برخی از چراغ‌‌های دیگر، مثل ترمز دستی و کیسه هوا، نیز قرمزرنگ هستند.

۴. چراغ‌های هشداردهنده روی داشبورد به سفیدرنگ

این چراغ‌ها معمولاً علائم و نشانه‌های ایمنی در فصل سرما هستند و به راننده کمک می‌کنند در شرایط جوی مختلف، رانندگی ایمنی داشته باشد.

بررسی چراغ‌های هشدار

حال باتوجه‌به علامت و شکل هر چراغ، آن‌ها را شرح می‌دهیم.

۱. چراغ هشداردهنده باطری یا دینام

این چراغ تقریباً در تمام خودروها مشترک است و در هنگام خرابی یا ضعف باطری، عدم عملکرد صحیح دینام و مشکلات سیستم برق‌رسانی خودرو روشن می‌دهد و علامت قرمزرنگش روشن می‌شود. در هنگام روشن شدن این چراغ باید به تعمیرگاه یا برق‌کار و باطری‌ساز مراجعه کنید.

۲. چراغ هشداردهنده گیربکس

این چراغ معمولاً مختص خودروهایی با جعبه‌دنده اتوماتیک است و پشت آمپر تعبیه شده است. روشن شدن این چراغ نشان می‌دهد که جعبه‌دنده خودرو دچار مشکل شده است و لازم است سریعاً به تعمیرگاه مراجعه کنید. مشکلات گیربکس عموماً به علت عدم رسیدگی به موتور و دنده عوض‌کردن بی‌دقت است که بهتر است هرچه زودتر آن را رفع کنید.

۳. علامت هشداردهنده روغن ترمز

زمانی که این علامت روشن شود نشان‌دهنده این است که مخزن روغن ترمز نشتی داشته یا این که به دلیل سایش لنت‌ها روغن ترمز کم شده است. دلایل کاهش روغن ترمز عبارت‌اند از: تبخیر روغن، قطع شدن یا بریدگی اتصالات و ترمزهای مکرر و محکم.

۴. چراغ هشداردهنده فاصله

رعایت فاصله قانونی با خودروهای دیگر از ملزومات یک رانندگی ایمن و مناسب است و هر راننده خوبی لازم فاصله لازم را با خودروی جلویی خود حفظ کند. کاربرد چراغ فاصله این است که زمانی که کروز کنترل خودروی خود را فعال کرده و آن را روی سرعت ثابتی تنظیم می‌کنید، چراغ فاصله روشن می‌شود و در صورت کاهش فاصله با خودروی جلویی و نزدیک شدن به موانع، شروع به هشدار دادن می‌کند.

۵. چراغ چک خودرو

این چراغ تقریباً قدیمی‌ترین چراغ تعبیه شده در قسمت داشبورد و پشت آمپر خودرو است که حتی بسیاری از خودروهای ابتدایی نیز از این ویژگی برخوردار بودند. علت روشن شدن این چراغ خرابی یک قطعه و نیازمند تعمیر بودن آن است که لازم است برای رفع آن سریعاً به تعمیرگاه مراجعه کنید. البته در خودروهای مدرن این چراغ عملکرد بهتر و دقیق‌‌تری دارد.

۶. چراغ هشدار سرویس دوره‌ای

این خودرو به شما یادآوری می‌کند که لازم است سرویس‌های دوره‌ای و منظم خودرو را انجام دهید. مثلاً هر زمان که لازم باشد روغن‌موتور، فیلتر روغن و فیلتر هوای موتور  تعویض شود، این چراغ روشن می‌شود.

۷. چراغ هشدار ترمز ضد قفل (ترمز ABS)

سیستم ترمز ضد قفل نوعی از ترمز خودرو است که از قفل شدن لنت‌ها روی دیسک‌های پیشگیری می‌کند و از لیز خوردن خودرو در جاده‌های خیس جلوگیری می‌کند. روشن شدن چراغ هشدار ترمز ضد قفل علامت بسیار اضطراری و خطرناکی است که بایستی دراسرع‌وقت به مکانیکی مراجعه و مشکل سیستم ترمز را رفع کنید.

۸. چراغ هشدار خارج‌شدن از خطوط

رانندگی بین خطوط که معمولاً در ایران رعایت نمی‌شود، یکی از ملزومات و مهارت‌های مناسب رانندگی خوب است و تأثیر به سزایی در کاهش ترافیک و حوادث رانندگی دارد. فرایند عملکرد این سیستم به این شکل است که سنسورهایی در جوانب خودرو نصب شده‌اند که حرکت خودرو در بین خطوط را بررسی می‌کنند و در صورت خارج‌شدن از خودرو باعث روشن شدن چراغ هشدار خروج از خطوط می‌شوند.

۹. چراغ کروز کنترل

راننده با کمک این سیستم می‌تواند در مواقع خستگی پا را از روی پدال گاز بردارد و خودرو را بر روی یک سرعت ثابت تنظیم کند. این سیستم معمولاً روی خودروهای مدرن نصب می‌شود و در خودروهای قدیمی کاربردی نداشته است. اگر در زمانی که از کروز کنترل استفاده نمی‌کنید، چراغ هشدار آن روشن باشد نشان‌دهنده مشکل در سیستم کروز کنترل است که باید به‌موقع تعمیر شود.

۱۰. چراغ هشدار باد تایر

این چراغ که تحت عنوان TPMS نیز شناخته می‌شود به راننده کمک می‌کند تا متوجه کم یا زیاد بودن باد تایرها شود. رانندگی با خودرویی که باد تایرهای آن کم یا زیاد نیست می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد و موجب فرسودگی سریع لاستیک‌ها و افزایش مصرف سوخت می‌شود.

 ۱۱. چراغ هشدار دمای موتور

معمولاً علت روشن شدن این چراغ گرم‌شدن بیش از حد موتور خودرو است و درصورتی‌که هرچه زودتر بررسی نشود، ممکن واشر سرسیلندر خودرو بسوزد. اگر این چراغ هشدار روشن شد بهتر است کنار جاده پارک کنید و درب موتور را بالا بزنید تا موتور خنک شود. اگر که با این کار هم چراغ هشدار دمای موتور خاموش نشد، باید هرچه زودتر به مکانیک مراجعه کنید.

۱۲. چراغ هشدار سوخت

این احتمالاً معروف‌ترین چراغ هشدار روی داشبورد است که همه افراد با آن آشنایی دارند. زمانی که این چراغ روشن می‌شود نشان‌دهنده به حداقل رسیدن میزان بنزین موجود در باک است و طبعاً باید به پمپ‌بنزین مراجعه کنید.

۱۳. هشدار کیسه هوا

کیسه هوا یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ایمنی خودرو است که در صورت تصادفات آسیب‌های وارده به سرنشینان را به حداقل می‌رساند. زمانی که چراغ هشدار کیسه هوا روشن شود، یعنی مشکلی در کیسه هوا یا کل سیستم ایجاد شده است و باید سریعاً رفع شود.

۱۴. چراغ هشدار مشکل در سیستم فرمان هیدرولیک

زمانی که چراغ این هشدار روشن شود، به این معناست که سیستم هیدرولیک خودرو دچار مشکل شده است.

۱۵. چراغ هشدار اتمام لنت ترمز

وظیفه لنت ترمز ایجاد اصطکاک با دیسک ترمزها است که در زمان فشار دادن پدال ترمز با هم برخورد می‌کنند و خودرو را متوقف می‌کنند. زمانی که این چراغ روشن شود، به معنای اتمام لنت ترمز خودرو است.

۱۶. علائم هشدار دیگری وجود دارند که شناسایی آن‌ها بدون تصویرسازی در اینجا هم کار راحتی است، این چراغ‌ها عبارت‌اند از:

 • چراغ قفل فرمان
 • چراغ روشن بودن راهنما
 • پایداری در حالت‌های شیب‌دار
 • یخ‌زدگی جاده
 • گرم‌کن شیشه‌های عقب و جلو
 • روشن بودن نوربالا یا پایین
 • دستیار پارک خودرو
 • کثیف بودن فیلترها در موتورهای دیزلی
 • مشکل در مبدل کاتالیستی
 • سنسور باران
 • مشکل در سیستم تعلیق

کلام آخر

یکی از اصول مهم رانندگی خوب توجه به علائم و هشدارهایی است که از سوی خود خودرو و کامپیوتر آن داده می‌شود. توجه به علائم هشداردهنده باعث می‌شود که شما در زمان مناسب به بررسی مشکلات خودرو پرداخته و پیش از به بارآوردن حادثه جانی و ضرر مالی آن‌ها را رفع کنید. ما در این مقاله از مجله رینگو تلاش کردیم برخی از مهم‌ترین چراغ‌های هشداردهنده روی داشبورد خودرو را برای شما معرفی کنیم تا شما را در یک رانندگی ایمن همراهی کرده باشیم. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا