مشخصات فنی خودرو

چرا چراغ چک خودرو روشن می‌شود؟

حتماً شما هم برایتان پیش‌آمده که چراغ چک خودرو را روشن دیده باشید. روشنایی این چراغ به این معنا است که ماشین شما نیاز به چک و حتی تعمیرات دارد. البته به‌محض روشن شدن نیازی نیست ماشین متوقف کنید یا درجا تعمیرکار را خبر کنید. می‎توانید مسافتی نه‌چندان طولانی را بدون آسیب طی کنید. اما در اولین فرصت باید به تعمیرگاه مراجعه کنید. در ادامه با رینگو همراه شوید تا بررسی کنیم چرا چراغ چک خودرو روشن می‌شود؟

در حقیقت این چراغ به شما یک اختیار کلی می‌دهد و اصلاً نماد خرابی یا مشکل در بخش خاصی نیست. اینکه چرا این چراغ روشن شده و عیب‌یابی آن باید توسط متخصص انجام شود. اما در مجموع یکی از عوامل زیر می‌تواند علت روشن شدن چراغ چک خودرو باشد:

خرابی یا ایراد در باتری

باتری خودروی شما بسته به تاریخ تولید و نحوه استفاده بین ۲ تا ۵ سال عمر مفید خواهد داشت. ایراد فنی در باتری می‌تواند منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو شود. خودروهای جدیدتر چراغ مخصوصی برای خرابی باتری دارند اما در خودروهای قدیمی‌تر این ایراد با چراغ چک خودرو نمایان می‌شود.

باز بودن در باک خودرو

اگر بعد از بنزین زدن در باک را باز گذاشته باشید چراغ چک خودرو روشن می‌شود. شکسته شدن این در نیز می‌تواند عامل روشن شدن چراغ مذکور باشد.

خرابی سنسور اکسيژن

سنسور 02 یا سنسور اکسیژن بخش مهمی در خودروی شماست که خرابی آن چراغ چک را روشن می‌کند. در صورت خرابی این سنسور خودروی شما همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد اما مصرف سوخت را افزایش خواهد داد. وظیفه این سنسور بررسی مقدار هوای ورودی به موتور و ارسال اطلاعات به کامپیوتر خودرو است.

در صورت بی‌توجهی به خرابی سنسور اکسیژن، ممکن است به کاتالیزور ماشین آسیب وارد شود و هزینه تعمیر و تعویض آن بسیار زیاد خواهد بود.

خرابی مبدل کاتالیزور

مبدل کاتالیزور وظیفه دارد تا ترکیبات مضر و خطرناک گازهای خروجی از اگزوز را کنترل و تصفیه کند. معمولاً این ایراد در خودروهای قدیمی اتفاق می‌افتد.

خرابی شمع و کوئل

کوئل برق را شمع‌ها می‌رساند و موجب جرقه زدن شمع‌های خودرو و در نتیجه احتراق می‌شود. خراب بودن هر یک از این دو موجب نمایان شدن روشنایی چراغ چک خودرو خواهد بود.

خرابی انژکتور بنزین

رانندگی نامناسب، خالی بودن طولانی‌مدت باک بنزین، عدم تعویض طولانی‌مدت فیلتر بنزین، فیلتر هوا و فیلتر روغن می‌تواند باعث ایراد در انژکتور می‌شود.

نصب نامناسب دزدگیر و GPS

اضافه‌کردن برخی امکانات اضافی مانند GPS و دزدگیر درصورتی‌که درست نصب نشوند باعث برق‌دزدی از باتری می‌شود و خودرو اعلم خرابی می‌دهد.

خرابی سیستم چرخش گاز (ERG)

سیستم چرخش گاز در خودرو یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید آن را پیگیری کنید. بهتر است اگر مشکل از این قسمت بود به‌سرعت آن را تعمیر کنید.

خرابی ترموستات

ترموستات وظیفه دارد تا دمای موتور را کنترل کرده و جلوی بالارفتن حرارت آن را با فرستادن دمای سرد بگیرد. در صورتی خرابی ترموستات بخاری و کولر ماشین نیز ممکن است درست کار نکند.

ایراد در سیستم خلأ

سیستم خلأ وظیفه هدایت بخارهای بنزین را بر عهده دارد و از انتشار گازهای مضر جلوگیری می‌کند. یکی از نشانه‌‌های نشت سیستم خلأ، بالا ماندن دور موتور است.

خرابی وایر شمع

وایر شمع عامل انتقال برق به شمع است. ممکن است وایرها پوسیده شده باشند و این انتقال را به‌درستی انجام ندهد. شمع‌ها از نقاط مهم و حساس خودرو هستند و ایراد در هر قسمت از سیستم آن‌ها منجر به روشن شدن چراغ چک می‌شود.

دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو
دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو

روشن شدن هم‌زمان چک خودرو و لرزش

لرزش غیرمتعارف خودرو و روشن شدن چراغ خودرو ۲ علت می‌تواند داشته باشد:

  • خرابی شلنگ‌های خودرو
  • تسمه تایم

تعمیر شلنگ‌های خودرو کار آسانی است و با تعویض آن مشکل حل می‌شود اما توجه داشته باشید که خرابی تسمه تایم می‎تواند آسیب جدی به خودرو شما وارد کند و هزینه زیادی روی دستتان بگذارد. بهتر است با تعویض به‌موقع آن جلوی این خرابی را بگیرید.

چشمک زدن چراغ چک خودرو

گاهی اوقات چراغ چک خودرو به طور دائم روشن نمی‌ماند و چشمک‌زن می‌شود. دلیل این حالت ممکن است اتصالی در سیستم برق خودرو باشد. دلیل دیگر ممکن است اختلال در سیستم کامپیوتر خودرو باشد.

طریقه خاموش‌کردن چراغ چک خودرو

راحت‌ترین کار استفاده از دیاگ است. دستگاه دیاگ یک کد خوان است که اطلاعات را کامپیوتر خودرو می‌گیرد و با آنالیز کدها به شما می‌گوید مشکل ماشین از کجاست؟ این دستگاه می‌تواند با پاک خطاهای سیستم چراغ چک را خاموش می‌کند.

تعمیرکاران از این دستگاه استفاده می‌کنند. اما اگر خودتان می‌خواهید چراغ را خاموش کنید؛ باید سر وایرها را از باطری جدا کنید و بعد از یک دقیقه دوباره آن را وصل کنید. در اکثر موارد این کار موجب خاموش شدن چراغ چک می‌شود.

اما بهتر است که حتماً ماشین را عیب‌یابی کنید. نقص فنی خودرو می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. رسیدگی نکردن به آن علاوه بر افزایش هزینه‌ها، ممکن است جانتان به خطر بیفتد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید : 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا