مشخصات فنی خودرو

چسبندگی لاستیک و همه دردسرهایی که نبودن آن ایجاد می‌کند

در این بخش از مقاله رینگو درباره چسبندگی لاستیک صحبت می‌کنیم. این‌که معنی این اصطلاح چیست؟ میزان چسبندگی در چه حدودی خوب و استاندارد است؟ و سایر نکات مهم و  مرتبط به چسبندگی لاستیک.

استفاده از ماشین در زندگی روزمره انسان‌ها به یکی از بخش‌های اصلی تبدیل‌شده  است. حمل‌ونقل‌های شهری و سفرها، خریدها و رفت‌وآمدهای روزمره با همین اختراع بشر انجام می‌شود.  می‌توان گفت در هر خانه‌ای یک ماشین برای رفع نیازهای خانواده وجود دارد. یکی از مسائلی که کمک می‌کند ماشین شما عمر طولانی‌تری داشته باشد و در مواقع خطر به سرنشینان کمترین آسیب وارد شود لاستیک و چسبندگی آن است. چسبندگی لاستیک یک مشخصه مهم هنگام خرید است.

کارکرد چسبندگی لاستیک

لاستیک ماشین یکی از قطعات اصلی ماشین است که انرژی تولید شده توسط موتور ماشین را به حرکت تبدیل می‌کند، اما نکته قابل‌ذکر این است که شاخص چسبندگی لاستیک اگر وجود نداشته باشد حرکتی صورت نخواهد گرفت و این اصلاً ربطی به قدرت بالای موتور ماشین ندارد.

در واقع باید اصطکاک تایرها و چسبندگی با زمین وجود داشته باشد تا حرکتی ایجاد شود و صدالبته همین خاصیت چسبندگی باعث توقف به‌موقع ماشین خواهد بود.

انتخاب یک تایر با درصد چسبندگی مناسب می‌تواند به کنترل ماشین در شرایط آب‌وهوایی مختلف کمک بزرگی کند. حتماً متوجه شده‌اید هنگام رانندگی در شرایط غیر عادی جاده، بعضی مواد روی جاده باعث حرکت سخت ماشین می‌شود؛ مثل: روغن، آب، گل، شن و خاک و اصطکاک لاستیک و زمین را دچار مشکل می‌کند. پس مناسب بودن تایر و طرح آج‌های آن نقش مهمی در حرکت ماشین و میزان چسبندگی در شرایط مختلف دارد.

شاخصه‌های نشان‌دهنده چسبندگی تایر

یکسری حروف روی لاستیک خودرو حک‌شده که میزان چسبندگی را به خریدار نشان می‌دهد و مهم است که در زمان خرید به آنها توجه کنید. سازمان حمل‌ونقل ایالات متحده استانداردهایی را تعریف کرده که باتوجه‌به آن‌ها خرید بهتری خواهید داشت.

این استاندارد UTQG یا درجه کیفیت لاستیک نام دارد. میزان چسبندگی لاستیک با حروف انگلیسی روی تایر درج شده که ما برای شما توضیح خواهیم داد:

  • اگر آج لاستیک برای ۴ فصل سال مناسب باشد حروف M+S حک‌شده است.
  • اگر روی لاستیک حروف AA حک‌شده باشد یعنی دارای بیشترین قدرت چسبندگی است.
  • حروف A- B- C به‌صورت جداگانه، به ترتیب میزان چسبندگی بالا،متوسط و پایین‌ترین را نشان می‌دهند.
شاخص چسبندگی لاستیک
شاخص چسبندگی لاستیک

معرفی انواع تایر و مقدار چسبندگی لاستیک

تایرهای موجود در بازار طرح‌های مختلفی از نظر عمق و فاصله آج ها باهم دارند. تفاوت در طراحی آج با حرکت تایر و توقف ماشین ارتباط مستقیم دارد. یک شاخصه اصلی این است که هرچقدر عمق آج تایر بیشتر باشد در شرایط برفی و گلی مثل یک کمکی عمل می‌کند و باعث می‌شود که ماشین راحت‌تر حرکت کند.

هر تایر برای آب و هوای خاص خودش طراحی‌شده و مناسب است و استفاده از آن در شرایط آب‌وهوایی دیگر عملکرد مناسب و مخصوص آن را کاهش خواهد داد .پس به‌طورکلی شرایط آب‌وهوای شهر خود و نوع ماشین را در نظر گرفته و سپس به خرید بهترین و مناسب‌ترین تایر بپردازید.

نکات مهم درباره چسبندگی لاستیک

  • چسبندگی تایرها به قدرت ماشین ارتباط چندانی ندارد. هرچه میزان چسبندگی بالاتری داشته باشد یعنی قدرت چنگ زنی بیشتر است و در جاده‌های خیس و برفی و گلی کنترل پذیری بیشتری خواهد داشت.
  • دقت کنید که هرچه شیارها و آج‌های تایر عمیق تر باشد در جاده‌های خیس چسبندگی بالاتری دارد.
  • در مورد جنس تایر باید در نظر داشت که منعطف و نرم بودن تایر یعنی چسبندگی بالاتر تایر در شرایط سخت.
  • عوامل خارجی مانند گل، آب، برف و شن در جاده باعث کاهش چسبندگی می‌شود.
  • اگر آج های لاستیک ساییدگی داشته باشند یا صاف شده باشند چسبندگی کمتر خواهد شد.
  • سرعت خودرو یک مسئله مهم است، هرچه شتاب بیشتر باشد تماس تایر با زمین کمتر خواهد بود و در نتیجه چسبندگی کمتر خواهد شد.
  • خودروهایی که وزن بیشتری دارند به زمین فشار بیشتری وارد می‌کنند و چسبندگی بیشتری ایجاد می‌شود.

جمع‌بندی

این بخش از مقاله رینگو در مورد چسبندگی لاستیک نیز به پایان رسید. از نظر شما کدام نوع لاستیک چسبندگی بیشتری دارد؟ آیا شما درهنگام خرید به چسبندگی لاستیک دقت کرده‌اید؟ شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

تیم فروش رینگو کنار شماست تا همیشه بهترین انتخاب را داشته‌باشید. با جستجو در فروشگاه لاستیک رینگو می‌توانید محصول موردنظرتان را پیدا کنید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا