آموزشی

کروز کنترل (Cruise Control) چیست؟ | آشنایی با نحوه عملکرد و وظیفه آن

امروزه خودروهای مدرن از آپشن‌ها و امکانات ویژه‌ای برخوردار هستند که این امکانات و آپشن‌ها، رانندگی را راحت‌تر از همیشه کرده‌اند و رانندگان با خطرات کمتری مواجه می‌شوند. یکی از سیستم‌هایی که در خودروهای مدرن معمول شده است و تکنولوژی آن نیز بسیار پیشرفت کرده است، سیستم کروز کنترل (Cruise Control) است. این سیستم سال‌ها است روی خودروهای مختلف نصب شده و بازخورد بسیار خوبی داشته است تا جایی که رانندگانی که یکبار از خودروهای کروز کنترل‌دار استفاده کرده‌اند، دیگر به مایل به امتحان سایر خودروهای بدون کروز کنترل نیست. مطابق آن چه که در این مقدمه بیان کردیم، قصد داریم در این مقاله از مجله رینگو به بررسی ساختار کروز کنترل و چگونگی عملکرد آن بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید با سیستم و ساختار کروز کنترل آشنا شده و بدانید که کروز کنترل چیست؟ و جهت آشنایی با نحوه عملکرد آن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کروز کنترل در خودرو چگونه کار می‌کند؟

کروز کنترل(Cruise Control)  سیستمی است که در زمان‌هایی که سرعت اتومبیل ثابت است، خودرو به طور اتوماتیک به حرکتش ادامه می‌دهد و لزومی ندارد که راننده وقت خود را صرف فشار دادن پدال گاز و دنده عوض‌کردن کند. سیستم کروز کنترل این فرایند را از طریق هوای ورودی به محفظه احتراق انجام می‌دهد. این سیستم کمک می‌کند خودرو بدون هیچ دخالتی به حرکتش ادامه دهد و درصورتی‌که راننده بخواهد سرعت را کم‌وزیاد کند، می‌تواند از دکمه‌های روی فرمان استفاده کند. این سیستم نیز همگام با سایر قسمت‌های خودرو پیشرفت‌های خوبی داشته است و علاوه بر تثبیت سرعت خودرو در سرعت‌های بالا، امکانات دیگری برای افزایش ایمنی خودرو به آن افزوده شده است که امنیت سرنشینان را بالا می‌برد.

در ابتدا طراحان خودروهای آمریکایی مشاهده کردند که رانندگی در مسافت‌های زیاد باعث خستگی رانندگی و دردهای موضعی در راننده می‌شود، اما بعد به همین منظور، آن‌ها به این فکر افتادند که این مشکل را رفع کنند و در نهایت کروز کنترل را روی خودروهای خود سوار کردند. همچنین اولین خودرویی که با وجود این آپشن تولید شد، امپریال کرایسلر ۱۹۵۸ بوده است.

در سیستم کروز کنترل، فرد به‌جای این که با پدال سرعت را کم‌وزیاد کند، از دکمه‌های روی فرمان استفاده می‌کند. افزایش سرعت با پدال به این شکل است که با فشار دادن پدال هوای ورودی به محفظه افزایش می‌یابد. کروز کنترل نیز همین کار را انجام می‌دهد با این تفاوت که دکمه‌های تعبیه شده روی فرمان بادقت بیشتری هوا را به محفظه وارد می‌کنند و سرعت را باظرافت بیشتری کم‌وزیاد می‌کنند. قابلیت تثبیت سرعت کروز کنترل به‌محض این که راننده پدال گاز را فشار دهد، لغو می‌‌شود و پس از آن راننده باید با همان پدال گاز ماشین را به جلو براند.

یکی دیگر از قابلیت‌های خاص این سیستم این است که پیش از ورود به ترافیک به شما هشدار می‌دهد که سرعت خودروی خود را کنترل کنید و ترمز اضطراری‌ آن نیز به همین منظور تعبیه شده است.

سرعت یکنواخت و ثابت خودرو باعث کاهش مصرف سوخت می‌شود و کروز کنترل این مزیت را نیز برای شما فراهم می‌آورد که با حرکت با سرعت ثابت، مصرف سوخت به حداقل برسد. ضمناً این سیستم کمک می‌کند که سرعت در مواقع سربالایی و سراشیبی دچار کاهش یا افزایش سرعت نشود و به طور یکنواخت حرکتش را ادامه دهد. باتوجه‌به آن چه که بیان کردیم، بهتر است از این سیستم تنها در مسیرهای هموار و بدون دست‌انداز و تغییر شیب استفاده شود.

کارکرد کروز کنترل در خودرو
کارکرد کروز کنترل در خودرو

مزایا و معایب سیستم کروز کنترل

مزایای سیستم کروز کنترل به طور خلاصه عبارت‌اند از:

 • افزایش یا کاهش سرعت تنظیم‌شده تنها با استفاده از یک دکمه
 • ثابت نگه‌داشتن سرعت خودرو تنها با یک دکمه
 • راحتی راننده در مسیرهای طولانی
 • کنترل دریچه گاز خودرو و صرفه‌جویی در مصرف سوخت
 • قابلیت نصب آسان بر روی بسیاری از خودروهای مختلف

سیستم کروز کنترل معایبی نیز دارد که عبارت‌اند از:

 • این سیستم رانندگان را به‌نوعی راحت‌طلب می‌کند
 • کروز کنترل باعث کاهش سطح هوشیاری و دقت راننده می‌شود
 • نمی‌توان این سیستم را در مسیرهایی با ترافیک سنگین استفاده کرد
 • تنها می‌توان آن را در مسیرهای بدون دست‌انداز و بدون شیب استفاده کرد
 • عملکرد سیستم‌های تطبیق دهنده را مختل می‌کند
 • ضعف در تطبیق و هماهنگی سرعت خودرو در صورت مواجهه با ترافیک ناگهانی

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم کروز کنترل

سیستم‌های کروز کنترل مدرن از اجزای متنوعی تشکیل شده‌اند که عبارت‌اند از:

عملگر (Actuator)

این قطعه وظیفه باز و بسته کردن دریچه گاز را دارد و پس از دریافت فرمان از ماژول کنترل الکتریکی، کار خود را شروع می‌کند.

ماژول کنترل الکتریکی (ECU)

همه سیستم‌های الکترونیکی خودرو برای انجام‌دادن فرمان‌های راننده نیاز به یک هسته مرکزی دارند. ماژول کنترل الکتریکی در سیستم کروز کنترل، هسته اصلی دریافت دستورات راننده است و پس از پردازش آن‌ها، کار را شروع می‌کند.

ماژول فرمان  (Command Module)

این قسمت که واحد فرمان هم نامیده می‌شود، وظیفه هدایت خودرو در هنگام فعال‌سازی سیستم کروز کنترل را بر عهده دارد. این واحد دستورات تثبیت، کاهش سرعت و افزایش آن و قطع و وصل کردن سیستم کروز کنترل را صادر می‌کند.

بررسی دکمه‌های سیستم کروز کنترل

سیستم کروز کنترل دکمه‌هایی دارد که برنامه‌ریزی عملکرد آن را بر عهده دارد. دکمه Coast که روی فرمان تعبیه شده است، قابلیت افزایش سرعت خودرو را دارد. دکمه دیگر Set/Accel قابلیت تنظیم سرعت خودرو است و با آن می‌توان خودرو را در سرعت موردنظر قفل کرد. اگر این دکمه را نگه دارید، سرعت خودرو به طور پیوسته افزایش می‌یابد. دکمه دیگری نیز روی فرمان تعبیه شده است که تنظیمات سرعت و کروز کنترل را به حالت قبل برمی‌گرداند؛ این دکمه Resume است. کاربرد دیگر آن نیز در برخی خودروها این است که می‌توان با یک‌بار فشردنش، سرعت خودرو را کم کرد.

چگونه متوجه شویم که سیستم کروز کنترل خودروی ما خراب شده است؟

این قسمت از خودرو نیز ممکن است مانند سایر قطعات خودرو نیز دچار مشکل شود و شما می‌توانید در صورت بروز هر یک از علائم زیر متوجه خرابی کروز کنترل شوید:

۱. مختل‌کننده ورود گاز به سیستم احتراق

۲. اجرا نشدن فرمان‌های راننده خودرو در هنگام فشار دادن دکمه‌ها

۳. به‌وجودآوردن مشکلاتی در سیستم خودرو

در صورت مواجه شدن با این علائم، لازم است به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید، چرا که تعمیر سیستم کروز کنترل کار هرکسی نیست.

انواع عملگر سیستم‌های کروز کنترل

هر کروز کنترل عملگرهایی دارد که خاص خودش است و ممکن است با بقیه مشابه نباشد. این عملگرها عبارت‌اند از:

۱. عملگر‌های خلأ

۲. عملگر‌های الکتریکی

۳. سیستم فاقد عملگر

سیستم کروز کنترل تطبیقی

سری جدید کروز کنترل‌ها که تکنولوژی بسیار بالایی در ساخت آن‌ها استفاده شده است، به‌تازگی وارد بازار شده است که امکان تنظیم سرعت را در محدوده اطمینانی در حدود ۵ تا ۱۰ کیلومتر برای راننده فراهم می‌آورند. همچنین این سیستم تعدادی رادار کنترل شتاب و فاصله با ماشین‌های کنار و عقب و جلوی خودرو را دارد که در هنگام تغییر شرایط جاده و ترافیک، می‌تواند سرعت را کم یا زیاد کند. در نهایت اگر در جاده تغییر در سرعت ایجاد شود، سیستم کروز کنترل دوباره سرعت را به سرعتی که روی آن قفل کرده بودید برمی‌گرداند.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو تلاش کردیم به بررسی ساختار و کاربردهای سیستم کروز کنترل در خودروها بپردازیم. این سیستم کمک کرده است که رانندگی بیش از گذشته ساده و راحت باشد و افراد در هنگام رانندگی خستگی کمتری تحمل کنند. ضمناً وجود کروز کنترل باعث شده است که عمر سایر قطعات خودرو به دلیل سرعت یکنواخت و مناسب خودرو در مسیرهای مختلف، افزایش یابد. البته نباید فراموش کرد که استفاده از سیستم کروز کنترل خطرات و معایبی نیز دارد که در صورت بی‌توجهی به آن‌ها و نداشتن دقت کافی در هنگام رانندگی، ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری برای راننده و سرنشینان خودرو رخ دهد. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مخاطبین گرامی رینگو، مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا