مشخصات فنی خودرو

مشکلات کمک‌ فنر خودرو

کمک‌فنر یکی از قطعاتی است که در نزدیکی چرخ‌های ماشین قرار می‌گیرد. وظیفه کمک‌فنر کنترل کردن نوساناتی است که در طول رانندگی ایجاد می‌شود. نام دیگر کمک‌فنر جاذب ضربه shock absorber است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم کمک‌فنر یکی از اجزای سیستم تعلیق است. سیستم تعلیق ماشین دارای اجزایی مثل سیبک، فنرها، و کمک‌فنر است که باعث می‌شود بدنه ماشین و چرخ‌ها به هم متصل شوند. از دیگر نقش‌های سیستم تعلیق می‌توان به مواردی مثل، هدایت ماشین، شتاب و سرعت گرفتن آن، و کنترل ترمز و توقف ماشین اشاره کرد.

یکی از نقش‌های اصلی سیستم تعلیق و کمک‌فنر این است که ضربات وارده از جاده به ماشین را کنترل می‌کند. یعنی در واقع ضربات وارده در حین رانندگی را جذب کرده و آن را به ارتعاش تبدیل می‌کند. اگر سیستم تعلیق در ماشین وجود نداشته باشد ضربات وارده از جاده در حین رانندگی باعث می‌شود قطعات دیگر خودرو آسیب ببینند و زودتر از بین بروند. در این قسمت از مجله رینگو قصد داریم مشکلات کمک‌فنر را با ذکر جزئیات برای شما شرح داده و بررسی کنیم. لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

نقص‌ها و مشکلات کمک‌فنر

در قسمت قبل ذکر کردیم که کمک‌فنر یا جاذب ضربه یکی از قطعات سیستم تعلیق است که وظیفه دارد نوسانات ایجاد شده در طول رانندگی که برای ماشین ایجاد می‌شود را کنترل کرده و آن را میرا کند. نقص داشتن کمک‌فنر می‌تواند عواقبی مثل عدم پایداری خودرو در جاده، غیرقابل‌کنترل بودن ماشین، و یا ایجاد یک رانندگی سخت و طاقت‌فرسا را در پی داشته باشد. می‌توان گفت وجود نقص در کمک‌فنر ارتباط چشمگیری با ایمنی ماشین و سرنشینان در طول رانندگی دارد.

با مشاهده هرگونه اشکال در کمک‌فنر لطفاً از هرگونه اقدام غیرتخصصی خودداری کرده و به تعمیرکارهای تخصصی ماشین مراجعه کنید.

نقص‌ها و مشکلات کمک‌فنر
نقص‌ها و مشکلات کمک‌فنر

ایراد ظاهری

اولین و مشخص‌ترین نشانه خرابی و مشکل در کمک‌فنر تغییر شکل آن است. تغییر شکل کمک‌فنر در اثر تصادف یا ضربات ایجاد می‌شود.

محل نصب کمک‌فنر

اگر محل نصب کمک‌فنر نیز دچار افتادگی باشد این موضوع نیز می‌تواند باعث نقص و مشکل در کمک‌فنر شود.

نشتی روغن کمک‌فنر

در کمک‌فنر یک محفظه وجود دارد که اگر این محفظه آسیب ببیند شما متوجه نشتی روغن روی کمک‌فنر خواهید شد.

ارتعاشات زیاد

اگر ماشین در مسیرهای پرفرازونشیب خیلی بالا و پایین شده و بتوان گفت حالت فنری دارد این موضوع نشانه خرابی و نقص در کمک‌فنر ماشین است.

حالت غیرعادی در هنگام ترمزگیری

اگر در زمان ترمز گرفتن خصوصاً ترمزهای شدید ماشین حالت شیرجه زدن داشته باشد و دماغه ماشین به صورتی غیرعادی به پایین برود نشانه دیگری از وجود مشکل در کمک‌فنر است.

کنترل سخت ماشین در عبور از پیچ‌ها

یکی از مشکلات کمک‌فنر را می‌توانید در حین عبور از پیچ‌های جاده متوجه شوید. به این صورت که ماشین بیش از حد بپیچد و کنترل آن برای راننده سخت شود.

صداهای غیرعادی

از دیگر نشانه‌های مشکل کمک‌فنر این است که در هنگام رانندگی در جاده‌های ناهموار یا عبور از سرعت‌گیرها ماشین صداهای غیرعادی و اضافی تولید می‌کند. از دلایل بروز این صداها شل شدن پیچ نگهدارنده کمک‌فنر است.

کمک فنر
کمک فنر

عدم تعادل در هنگام رانندگی

اگر در زمان رانندگی حفظ تعادل ماشین ممکن نبود یعنی ماشین خودبه‌خود به سمت دیگری هدایت می‌شد باید به وجود ایراداتی در سیستم تعلیق ماشین و کمک‌فنر شک کنید.

ساییدگی قسمتی از لاستیک

اگر در قسمتی از لاستیک متوجه سائیدگی یا ازبین‌رفتن آج ماشین شده‌اید از مواردی است که باید توسط تعمیرگاه‌های تخصصی بررسی شود. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از عیب‌وایراد در سیستم تعلیق باشد.

یکی از روش‌هایی که می‌توانید از سالم بودن کمک‌فنر اطمینان پیدا کنید این است که با دودست خود به ترتیب در چهار گوشه‌های ماشین فشار وارد کرده و آن را به پایین هول دهید. اگر بالا و پایین رفتن بدنه بیش از یکی دو بار بود و حالت ارتعاشی داشت نشانه مشکل در کمک‌فنر ماشین است.

سخن پایانی

کمک‌فنر ماشین از قطعاتی است که معمولاً تعدادی از رانندگان به‌سلامت آن و رفع نواقص آن اهمیت چندانی نمی‌دهند. نادیده‌گرفتن نقص کمک‌فنر می‌تواند باعث افزایش فرسودگی و پایین آمدن عمر مفید سایر قطعات باشد. اگر کمک‌فنر ماشین دچار نقص باشد بخش‌های دیگری مثل فنر تعلیق، جعبه‌فرمان، دیفرانسیل لاستیک چرخ‌ها، بوش‌های لاستیکی سیستم تعلیق، بلبرینگ چرخ‌ها، گیربکس به‌شدت آسیب خواهند دید. در این مقاله از رینگو تلاش کردیم علائم و مشکلات کمک‌فنر را با جزئیات برای شما ذکر کنیم.

لطفاً در صورت مشاهده هرکدام از این اشاره‌ها ماشین خود را به تعمیرگاه‌های تخصصی برده و برای رفع مشکل اقدام کنید. امیدواریم که مطالب ذکر شده برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. از این‌که تا پایان با ما همراه بودید از شما متشکریم. شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود در مورد مشکلات کمک‌فنر و علائم نقص آن را برای ما و دیگر خوانندگان ذکر کنید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا