مشخصات فنی خودرو

آشنایی با کوئل خودرو

سیستم برق‌رسانی هر خودرو از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که یکی از آن‌ها کوئل یا کوئل است. سیستم پیشرانه هر خودرو برای شروع حرکت نیاز دارد با مکش هوا، متراکم کردن ترکیب هوا و سوخت و احتراق عملیات به حرکت درآمدن را آغاز کند. برای این کار لازم است که جریان برق خودرو به شمع‌ها رسیده و در سرسیلندر جرقه ایجاد کند. برای ایجاد این جرقه نیاز به ولتاژ بالایی از برق است و باتوجه‌به ولتاژ ۱۲ ولتی باطری‌ها و کافی نبودن این میزان برای احتراق، لازم است قطعه‌ای در موتور تعبیه شود که این ولتاژ را چندبرابر کند. این قطعه کوئل نام دارد و ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به بررسی ساختار و کارکرد آن بپردازیم. اگر شما نیز در پی آشنایی با کوئل خودرو هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ساختار کوئل و نحوه کارکردن آن

کوئل خودرو در اصل یک ترانسفورماتور افزایش‌دهنده ولتاژ برق است که از سه قسمت اصلی هسته فلزی، سیم‌پیچی اولیه و سیم‌پیچی ثانویه تشکیل شده است. جنس این سیم‌ها معمولاً از نوعی مس است و هسته آن از آلیاژهای بسیار مقاوم در مقابل گرما، مثلاً پلاتین، تشکیل می‌شود. جریان ورودی به سیم‌پیچی اولیه در دورهای پایین، باعث تشکیل شار مغناطیسی در هسته فلزی کوئل می‌‌شود. این میزان شار از مسیر هسته به‌طرف جوانب سیم‌پیچی ثانویه رفته و بر اساس قانون فارادی، جریان القایی در داخل سیم‌پیچی ثانویه ایجاد می‌شود. این قسمت دارای تعداد سیم چند هزار برابری است و جریانی با ولتاژ بسیار بالا تولید می‌کند. در نهایت این فرایند انرژی برقی لازم برای جرقه زدن در سر شمع‌های درون محفظه سیلندر را تأمین شده و فرایند انفجار به‌درستی صورت می‌گیرد.

برق کوئل خودرو چگونه تأمین می‌شود؟

منبع اصلی تأمین برق خودرو باطری و دینام هستند و برق موردنیاز خودرو از آن‌ها گرفته می‌شود. کوئل برق را از باطری می‌گیرد و ولتاژ را به چند هزار برابر رسانده و سایر قطعات خودرو انتقال می‌‌دهد. در واقع برق باطری تنها ۱۲ ولت است و این کوئل است که برای جرقه زدن، میزان ولتاژ را هزاران برابر می‌کند.

نشانه‌های خرابی کوئل چیست؟

کوئل قطعه کلیدی و حساسی است که اگر خراب شود، به سایر قطعات خودرو نیز آسیب جدی وارد می‌‌آورد. به همین دلیل بهتر است علائم خرابی کوئل را بشناسید تا از حادث شدن اتفاقات ناگوار و سرایت به سایر قطعات جلوگیری کنید. این علائم عبارت‌اند از:

۱. افزایش مصرف سوخت

هر بار که شمع‌ها جرقه می‌زنند، مقداری سوخت وارد می‌شود. اما اگر احتراق به‌خوبی انجام گیرد، بخشی از سوخت ورودی اتلاف می‌شود و اگر که کوئل خراب باشد، فرایند اتلاف و مصرف سوخت به‌سرعت افزایش می‌یابد.

۲. استارت نخوردن خودرو

یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های خرابی کوئل، استارت نخوردن یا بد استارت خوردن خودرو است. فرایند احتراق در صورتی انجام می‌گیرد که برق‌ به کوئل برسید و شمع‌ها جرقه بزنند و در نتیجه ترکیب سوخت و هوا مشتعل شوند. به همین منوال اگر کوئل خراب شود، برق موردنیاز برای احتراق و جرقه‌زنی شمع‌ها و استارت خوردن خودرو تأمین نمی‌شود و ماشین بسیار بد استارت می‌خورد و یا این که اصلاً استارت نمی‌خورد.

۳. لرزش مستمر و شدید خودرو

بعضی اوقات ممکن است در هنگام حرکت با سرعت بالا و گاز دادن و حتی بعضاً در زمان توقف، خودرو شدیداً دچار لرزش و کوبش می‌شود که این می‌تواند یک نشانه مهم خرابی کوئل باشد و در این صورت بهتر است به یک برق‌کاری حرفه‌ای مراجعه کنید.

۴. درست کار نکردن اتومبیل

گهگاه که خودرو درست کار نمی‌کند، ممکن است مشکل از کوئل خودرو باشد. هر زمان که متوجه شدید خودرو به‌درستی کار نمی‌کند، بررسی و تعمیر خودرو را در اولویت قرار دهید.

۵. روشن شدن چراغ چک خودرو

خودروهای امروزه در قسمت داشبورد و پشت فرمان، چراغ‌‌های اخطار مهم و مناسبی دارند. یکی از این چراغ‌ها، چراغ چک است که اگر یک قطعه خاص دچار مشکل شود، این چراغ روشن می‌شود. معمولاً روشن شدن چراغ چک نشان‌دهنده خرابی سیستم کوئل است و باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

چرا کوئل خودرو ممکن است خراب شود؟

خرابی این قطعه ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد که تمام آن‌ها ناشی از کارکرد نادرست و ضعیف قطعات است. به همین  دلیل است در هنگام مشاهده نشانه‌ها باید به یک مکانیک خوب مراجعه کنید. جدای از این بهتر است همواره در نگهداری خودرو دقت و توجه بیشتری داشته باشید که این مشکل کوچک باعث واردشدن آسیب به سایر قسمت‌ها نشود. کارهای کوچک و جزئی مثل توجه به سیستم برق خودرو، توجه به عمر باطری خودرو، بررسی فیلتر هوای خودرو و توجه به  زمان تعویض لنت و روغن می‌تواند به حفظ و نگهداری مناسب کوئل خودرو کمک کند.

انواع کوئل خودرو

عموماً کوئل‌ها به دو گروه وایردار و بدون وایر تقسیم می‌شوند. در واقع وایر همان کابل یا سیم منتقل‌کننده جریان برق از کوئل به شمع‌ها است که به دلیل افت انرژی و ناتوانی در انتقال درست برق، در بسیاری از خودروهای مدرن حذف شده است.

انواع کوئل وایردار عبارت‌اند از:

۱. کوئل معمولی

این نوع کوئل شکل استوانه‌ای دارد و همراه با دلکو استفاده می‌شود. این نوع کوئل بیشتر در خودروهای کاربراتوری یا سیستم‌های انژکتوری مجهز به دلکو، به کار می‌رود.

۲. کوئل دوبل

در کشور خودروهایی مانند پراید و پژو، از کوئل دوبل بهره می‌برند. در این نوع کوئل‌ها سیستم جرقه‌زنی به شکل دوبه‌دو بین سیلندرهای ۲ و ۳ و یک و چهار انجام می‌شود.

انواع کوئل‌های بدون وایر (وایرلس) عبارت‌اند از:

۱. کوئل‌های قلمی

این نوع کوئل‌ها حالتی مانند استوانه‌های باریک و بلند دارند و به طور جداگانه‌‌ای رو شمع‌های قسمت بالایی سر سیلندر بسته تعبیه می‌شوند. این نوع کوئل‌ها رابطه مستقیمی با شمع‌ها دارند و در خودروهایی همچون تندر ۹۰ به کار برده می‌شوند.

۲. کوئل‌های کتابی

این نوع کوئل‌ها ظاهری مشابه به کوئل‌های دوبل دارد و حالتی پهن دارد با این تفاوت که وایر آن حذف شده است.

نکته: کوئل‌های فاقد سیم افت ولتاژ بسیار کمتری داشته و میزان ولتاژ در آن‌ها بسیار قوی‌تر است. برای وصل کوئل‌های دیگر با مشکلات وایرها و اندازه آن‌ها مواجه نخواهید شد و طول عمر آن در حدود دوبرابر کوئل‌های سیم‌دار است.

نکته: از آن جایی که کوئل یک قطعه مصرفی محسوب میشود و قیمت بسیار بالایی دارد، بهتر است تا جایی که میتوانید آن را تعویض نکنید و آن را به‌درستی تعمیر و نگهداری کنید. اما اگر لازم میبینید که کوئل تعویض شود و نسبت به سلامت آن حساسیت بالایی دارد، زمان مناسب برای آن پس از ۵ بار تعویض شمع و وایر است.

برای خرید کوئل چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

برای خرید کوئل لازم است که نکات زیر را رعایت کنیم:

۱. قیمت کوئل

این مسئله نقش بسیار مهمی در انتخاب کوئل دارد و بهتر است همواره با توجه بودجه و توان مالی خود کوئل مدنظر را انتخاب کنید.

۲. نوع کوئل

در خودروهای مختلف، از کوئل‌های متفاوتی استفاده می‌شود و بهتر است قبل از خرید کوئل، نوع و مدل خودروی خود را با آن هماهنگ کنید.

۳. شرکت سازنده کوئل

سعی کنید برای خرید کوئل مناسب، یک برند خوب و معتبر را در نظر بگیرید. در بازار برندهای فوق‌العاده‌ای هستند که چندین سال است در این زمینه بهترین هستند و شما هم نیز از آن برند کوئل خود را تهیه کنید.

۴. از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید

در این زمینه و محصول نیز فروشگاه‌هایی هستند که ممکن است برندهای تقلبی و نامناسب را به فروش برسانند. به همین دلیل بهتر است از فروشگاه‌های معتبر کوئل را خریداری کنید.

۵. گارانتی

در دنیای امروز تقریباً اکثر محصولات و قطعات گارانتی و ضمانت دارند. به همین دلیل بهتر است کوئلی را خریداری کنید که گارانتی داشته باشد و در صورت مشکل پیداکردن به‌راحتی و با هزینه پایین آن را تعویض کنید.

۶. لیبل و برچسب شرکت

امروزه بازار پر از کالاهای تقلبی است و در بسته‌ها و جعبه‌های کالاهای اصلی قرار داده می‌شوند و به همین دلیل لازم است دقت بالایی به خرج دهید تا گول کلاهبرداران این حوزه را نخورید.

کلام آخر

در این مجله از مقاله رینگو به بررسی کوئل خودرو و انواع آن‌ها و کارکردهای آن پرداختیم. تلاش کردیم متنی را ارائه دهیم که با مطالعه آن به‌خوبی با ساختار کوئل‌ها و علائم خرابی آن آگاه شوید و در صورت ایجاد مشکل، آن را به‌موقع تعویض و تعمیر کنید و از ایجاد هزینه‌های سنگین مالی و جانی پیشگیری کنید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا