آموزشی

باورهای غلط درباره استفاده از کولر خودرو و فوت و فن خنک نگه داشتن کولر خودرو

با شروع فصل‌های بهار و تابستان و بالارفتن دما یکی از مسائل مهمی که زندگی و رانندگی را برای انسان‌ها راحت می‌کند استفاده از کولرهاست. افرادی که ساعات زیادی در رفت‌وآمد با ماشین هستند به میزان بیشتری گرمای فصل تابستان را حس می‌کنند. استفاده از کولر ماشین یکی از امکاناتی است که ساعات طولانی ترافیک و رفت آمد در تابستان را قابل‌تحمل‌تر می‌کند. در بعضی رانندگان اما حساسیت‌ها و باورهای غلط در مورداستفاده از کولر خودرو وجود دارد که ممکن است باعث شود از کولر ماشین استفاده نکند و تحمل گرما برای آن‌ها راحت‌تر باشد. ما در این مطلب از مجله رینگو قصد داریم تعدادی از این باورهای رایج و اشتباه را بررسی کنیم. همچنین در ادامه به معرفی فوت‌ و فن  خنک نگه‌داشتن کولر خودرو و روش درست استفاده از آن نیز اشاره می‌کنیم .لطفاً تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

باورهای غلط درباره استفاده از کولر خودرو

آشنا شدن با باورهای غلط درمورد استفاده از کولر خودرو باعث می‌شود رانندگان با آسودگی خیال از این امتیاز ماشین در فصل‌های گرم سال استفاده کنند. سیستم تهویه و خنک‌کننده ماشین نقش مهمی در حفظ سلامتی، جلوگیری از گرمازده شدن و داشتن یک رانندگی راحت است.

باورهای غلط درباره استفاده از کولر خودرو
باورهای غلط درباره استفاده از کولر خودرو

استفاده از کولر باعث می‌شود به ماشین فشار وارد شود

این نکته را در نظر داشته باشید که شما می‌توانید هم از کولر ماشین استفاده کنید و هم از فشار آوردن به ماشین جلوگیری کنید. اگر شما در هنگام استفاده از کولر سرعت ماشین را کمتر کنید از آسیب به خودرو و موتور ماشین جلوگیری کرده و همچنین به حفظ سلامت خودتان کمک کرده‌اید. در ماشین‌هایی که کمتر از ۶ سیلندر هستند وقتی کولر روشن می‌شود قدرت موتور کاسته می‌شود که در این صورت با کاهش سرعت ماشین می‌توانید از کولر استفاده کنید.

با استفاده از کولر مصرف بنزین ماشین بیشتر می‌شود

روشن نکردن کولر ماشین در فصل گرما می‌تواند به‌سلامتی سرنشینان آسیب بزند. این‌که روشن‌کردن کولر باعث افزایش چند برابری استفاده از بنزین می‌شود اصلاً صحیح نیست و روشن نکردن آن می‌تواند به‌مراتب پرهزینه‌تر باشد. مصرف بنزین در هنگام روشن بودن کولر در ازای هر صد کیلومتر ۱الی ۲ لیتر است.


در مجله رینگو بخوانید : علائم خرابی سنسور دمای خنک‌کننده چیست؟


استفاده از کولر ماشین آمپر آب ماشین را بالا می‌برد

با استفاده از کولر قطعاً مقداری فشار اضافی به موتور تحمیل می‌شود و حتی آمپر نیز بالا می‌رود، اما با اعمال راه‌هایی که در ادامه ذکر می‌کنیم می‌توانید از این اتفاق تا حد زیادی جلوگیری کنید.

سوختن رله فن، مشکلاتی در فن خودرو می‌تواند در بالارفتن آمپر آب مؤثر باشد، از سالم بودن این قطعات مطمئن شوید.

نکته دیگر این‌که رادیاتور ماشین را حتماً چک کنید که آلودگی نداشته باشد. تمیز و سالم بودن رادیاتور نیز می‌تواند از بالارفتن دمای غیرعادی موتور و آمپر آب تأثیر چشمگیری داشته باشد. با انجام این روش‌ها و کنترل قطعات حتی اگر ماشین شما ضعیف باشد شما می‌توانید از کولر ماشین به‌راحتی استفاده کنید.

برای شارژ مجدد گاز کولر خودتان اقدام نکنید

خالی شدن و یا کم‌شدن گاز کولر ماشین در ماشین‌ها خصوصاً اگر مدتی از شارژ مجدد آن‌ها گذشته باشد حتماً پیش می‌آید. شارژ گاز کولر در این مواقع برای استفاده از کولر الزامی است. این نکته را در نظر داشته باشید که از شارژ مجدد گاز بدون مراجعه به تعمیرکار جداً خودداری کنید. گاز کولر ماشین گاز فریون است که یک ماده سمی خطرناک است. برای شارژ مجدد اگر به‌سلامتی خود اهمیت می‌دهید حتماً به تعمیرکار تخصصی ماشین مراجعه کنید.

کاهش عمر باتری ماشین با استفاده از کولر

وقتی‌که کولر ماشین را روشن می‌کنید بخش کلاچ کمپرسور کولر به انرژی الکتریکی بیشتری نیاز خواهد داشت که این مورد فقط باعث افزایش استفاده سوخت آن هم به مقدار کم خواهد شد. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر سیستم برقی ماشین شما سالم باشد باتری ماشین آسیبی نخواهد دید و عمر آن کوتاه نخواهد شد.

روشن گذاشتن دائم کولر ایرادی ندارد

یکی از باورهای غلط خصوصاً در مورد ماشین‌های ۶ سیلندر و کمتر این است که موتور خصوصاً در سربالایی یا ترافیک دائم روشن باشد. در این مواقع بهترین راه این است که کولر ماشین را خاموش کنید تا به موتور فشار اضافی وارد نشود و سوخت بیشتری نیز مصرف نشود.

روشن بودن کولر و پایین بودن شیشه‌ها به طور هم‌زمان

ماشین خنک‌تر خواهد بود

پائین بودن شیشه‌ها و هم‌زمان با روشن بودن کولر باعث خنک‌تر شدن اتاقک نخواهد شد. با پایین بودن شیشه هوای خنک به‌سرعت خارج می‌شود و حتی باعث افزایش مصرف سوخت و فشار زیاد به کولر می‌شود. اگر هوای اتاقک دم می‌کند یا سرنشینان به باد کولر حساسیت دارند شما می‌توانید مقدار کمی از یکی از شیشه‌ها را پایین داده و از این مشکل جلوگیری کنید.

روشن‌کردن کولر بلافاصله بعد از روشن‌کردن ماشین

بعد از سوارشدن بلافاصله کولر را روشن نکنید. شیشه‌های ماشین را پایین آورده و اجازه دهید هوای ماشین عوض شود. گفته می‌شود که در هوای گرم درحالی‌که ماشین پارک‌شده است سطوحی مثل داشبورد، صندلی‌ها و سیستم تهویه گاز سمی خطرناکی تولید می‌کند که اگر اجازه ندهید این هوا تهویه شود و بلافاصله کولر را روشن کنید استنشاق این گازها به‌سلامتی شما آسیب می‌رسانند.


در مجله رینگو بخوانید : جعبه فرمان خودرو در خودرو چیست؟ آشنایی با وظایف و انواع آن


باور به این‌که باد کولر کثیفی‌های دریچه را از گردوغبار پاک‌سازی می‌کند

دریچه‌های کولر یکی از بخش‌هایی است که تمیز بودن آن در حفظ سلامتی سرنشینان بسیار مهم است. اگر تصور می‌کنید که باد تولید شده از کولر دریچه‌ها را تمیز می‌کند این یک باور کاملاً اشتباه است. کولر و دریچه‌ها فضایی کاملاً مناسب برای رشد قارچ، باکتری و آلودگی است.

برای رفع آلودگی و گردوغبار می‌توانید به این طریق عمل کنید:

  • تعویض به‌موقع سیستم تهویه هوا
  • پاک‌کردن دریچه کولر با استفاده از برس دیتیلینگ
  • با استفاده از اسپری آنتی‌باکتریال دریچه کولر را ضدعفونی کنید.

در ادامه مطلب با روش‌ها و فوت و فن‌ هایی برای خنک نگه‌داشتن کولر خودرو آشنا خواهید شد. رعایت این نکات باعث می‌شود کولر بهتر کارکرده و هوای خنک تولید کند و در فصل گرما رانندگی بهتری را تجربه کنید.

یکی از نکاتی که مهم است این است که در ترافیک و سربالایی یا مسیرهای سخت کولر را خاموش کرده یا آن را روی دور کمتری قرار دهید.

پیش از استفاده از کولر در ابتدای فصل گرما از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

کافی بودن گاز کولر و سالم بودن رادیاتور را نیز حتماً چک کنید.

تعویض فیلترهای تصفیه هوا نیز علاوه بر اینکه باعث می‌شود هوای تولید شده سالم باشد در تولید هوای خنک نیز مؤثر است.

پارک کردن ماشین در سایه پارکینگ‌ها و مکان‌هایی که آفتاب شدید نباشد باعث می‌شود که کولر بهتر کار کند.

در مواقعی که کولر روشن است از این‌که با سرعت بالا حرکت کنید و خودداری کنید.

از این‌که لوله فاضلاب اواپراتور مسدود نشده باشد مطمئن شوید.

سیستم کولر را روی دور بالا روشن نکنید. وقتی‌که سرعت ماشین پایین است بهترین زمان برای روشن‌کردن کولر ماشین است.

یک‌بار در ماه به مدت سی دقیقه کولر را روشن کنید. این کار باعث می‌شود گاز کولر در سیستم تهویه ماشین ته‌نشین نشود.

اگر قصد توقف طولانی‌مدت دارید کولر را روشن نگذارید. این کار باعث فشار زیاد بر کولر و موتور ماشین می‌شود.

این مطلب از مجله رینگو با معرفی یاورهای غلط درباره استفاده از کولر خودرو و فوت ‌و فن خنک نگه‌ داشتن کولر خودرو به پایان رسید. در این مقاله باورهای رایج و نگرانی‌های رانندگان در مورد این‌که کولر ماشین با استفاده از آن ممکن است خراب شود یا کمتر عمر کند را بررسی کردیم. امیدواریم مطالب ذکر شده برای شما خواننده عزیز مفید بوده باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا