مشخصات فنی خودرو

کار کرد کیسه هوا چیست؟ | نجات‌دهنده لحظات مرگ‌وزندگی را بشناسید

چقدر درباره کارکرد کیسه هوا می‌دانید؟‌ صنعت خودروسازی مانند بسیاری از صنایع دیگر روزبه‌روز در حال پیشرفت است. این پیشرفت‌ها تا جایی ادامه پیدا کرده است که در زمینه حفظ جان و سلامتی سرنشینان به بالاترین سطح ممکن رسیده است.

تا چند سال پیش هنگام بروز تصادفات جاده‌ای هیچ فاکتور ویژه‌ای به جز کمربند ایمنی برای حفاظت از جان سرنشین‌ها وجود نداشت. اما رفته‌رفته تکنولوژی صنعت خودروسازی و پیشرفت آن، فاکتوری به نام کیسه هوا را به خودروها اضافه کرد. این کیسه هوا امروزه نقش پررنگی را در محافظت از سلامت جسمی افراد ایفا می‌کنند و تلفات و صدمات جاده‌ای را به حداقل می‌رسانند‌. در این مطلب از وبلاگ رینگو می‌خواهیم درباره کیسه هوا و کاربردهای آن صحبت کنیم. اگر دوست دارید مزایای کیسه هوا را بشناسید و با نحوه کارکرد آن آشنا شوید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

کیسه هوا چیست؟

کیسه هوا که با نام اِیربگ در میان افراد معروف است، در واقع بالشتکی پر از هواست که در هنگام بروز تصادف و ضربه به خودرو به صورت خودکار  باد می‌شود. این بالشت مانند یک محافظ بین سرنشین و خودرو قرار می‌گیرد و از وارد شدن صدمه شدید به فرد و آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

کیسه هوا بعد از کمربند ایمنی به عنوان دومین وسیله مهم برای حفاظت از جان سرنشینان کاربرد دارد و در حفظ ایمنی آن‌ها تاثیرگذار است. قرار گرفتن کیسه هوا در خودروها و لزوم استفاده از آن‌ها، از سال ۱۹۹۸ توسط سازمان ایمنی جاده‌ای آمریکایی الزامی شد. از آن زمان تا به امروز تقریبا در تمامی خودروها، ایربگ وجود دارد.

انواع ایربگ کدامند؟

ایربگ‌ها انواع مختلفی دارند که براساس محل نصب و خروجی آن‌ها نام‌گذاری شده‌اند. از جمله انواع ایربگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایربگ سرنشینان جلو

ساده‌ترین و البته مهم‌ترین نوع ایربگ، ایربگ سرنشینان جلوی خودرو و راننده است. ازآنجایی‌که هنگام وقوع تصادف‌های جاده‌ای، احتمال آسیب به سرنشینان جلوی خودرو بسیار بیشتر است، این نوع کیسه هوا اهمیت بسیار زیادی دارد. کیسه هوای سمت راننده، داخل فرمان و کیسه هوای سرنشینان جلوی داشبورد قرار دارد. زمانی که تصادف صورت بگیرد و یا ضربه بسیار محکمی به خودرو وارد شود، کیسه‌های هوا با قدرت از درون محفظه خود بیرون آمده و از برخورد فرد با بخش جلوی ماشین یا پرتاب شدن او به بیرون جلوگیری می‌کند.

کیسه هوای پرده‌ای

ایربگ یا کیسه هوای پرده‌ای یکی دیگر از انواع ایربگ‌هاست که در بخش‌هایی کناری و سطح شیشه‌های خودرو قرار دارد. این نوع ایربگ به‌خوبی از برخورد سرنشینان با ستون خودرو یا پرتاب شدن خرده‌های شیشه به سمت آن‌ها جلوگیری می‌کند. کیسه هوا پرده‌ای در امتداد سقف خودرو قرار دارد و در زمان مورد نیاز باز می‌شود.

ایربگ زانو

یکی از اتفاقات رایجی که در هنگام تصادف رخ می‌دهد، شکستگی پاها و زانوهاست. وجود ایربگ زانو در خودرو کمک می‌کند که از زانو و پاها محافظت شده و خطر شکستگی کاهش یابد. این نوع ایربگ کل زانو و پاهای سرنشینان جلوی خودرو را می‌پوشاند.

کیسه هوای جانبی

کیسه هوای جانبی نیز یکی دیگر از انواع کیسه‌های هوا است که در دو طرف خودرو و میان سرنشینان و در قرار دارد. این کیسه‌ هوا در مواردی که تصادف و ضربه، از دو جانب درها صورت می‌گیرد، فعال می‌شوند و از برخورد سرنشینان به بخش در و ستون‌ها و آسیب‌دیدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. عموما ارتفاع این نوع ایربگ‌ها تا زیر پنجره‌ها است و در داخل صندلی اتومبیل تعبیه شده‌اند.

اجزای کیسه هوا چیست؟

کیسه هوا یا ایربگ در خورو دارای اجزای مخصوصی است که نحوه کار و عملکرد آن‌ها را مشخص می‌کند‌. سیستم کیسه هوای خودرو یا ایربگ‌ها، دارای محفظه کوچکی هستند که در بخش‌های مختلف خودرو قرار گرفته‌اند. این مکان‌ها، بخش‌هایی را در برمی‌گیرند که امکان ضربه بیشتر و آسیب رسیدن به سرنشینان در آن‌ها وجود دارد.

هر کیسه هوا خودرو از سه جزء اصلی تشکیل می‌شود. این سه جزء مهم را می‌توان در موارد زیر جست‌وجو کرد:

کیسه

اولین و ابتدایی‌ترین جزء ایربگ خودرو کیسه است. کیسه هوا در بخش‌های مختلفی از خودرو قرار گرفته است که احتمال می‌رود در صورت بروز تصادف، آسیب بیشتری را به سرنشین‌ها وارد می‌شود.

جنس کیسه هوا از پلیمر است و با وارد شدن ضربه به خودرو پر از هوا می‌شود. برای آنکه کیسه‌های هوا موقع جمع بودن، به یکدیگر و به دیواره محفظه نچسبند، روی کیسه پلیمری، یک لایه سیلیکونی هم قرار گرفته است.

در گذشته ایربگ‌ها در  قسمت جلویی خودرو مانند فرمان به کار می‌‌رفت و تنها از جان سرنشین جلویی محافظت می‌کرد. اما امروزه در بسیاری از ماشین‌ها، داخل بخش‌های زیادی از جمله درهای خودرو،  کیسه هوا قرار گرفته است.

سنسورهای حسی

عاملی باید وجود داشته باشد که به وسیله آن وضعیت خودرو به طور مداوم کنترل شده و اطلاعات و موقعیت تصادف آن به بخش مرتبط به تصادفات خودرو فرستاده شود؛ این کار مهم را در خودرو، سنسورهای حسی بر عهده دارند.

این سنسورها عموما در بخش جلویی اکسل خودرو و نزدیک به چرخ‌ها قرار گرفته‌اند. در برخی از خودروها، بنا به نوع اتومبیل، سنسورهایی در قسمت درها، سقف و دیگر قسمت‌های آن وجود دارد‌. آن‌ها پس از بررسی شرایط و دریافت اطلاعات و موقعیت تصادف، آن را به واحد مرکزی ماشین انتقال می‌دهند و پس از انتقال این اطلاعات، باعث خارج شدن ایربگ از جای خود و باد شدن آن می‌شوند‌.

برخی از ایربگ‌ها بسته به نوعی که دارند شدت ضربه تصادف را بررسی می‌کنند و برخی سرعت ضربه را در نظر می‌گیرند.

سیستم باد کننده

باد شدن کیسه هوا در زمان لازم و انتقال اطلاعات تصادف نیاز به عاملی دارد که این کار را انجام دهد. سیستم باد کننده کیسه هوا در محفظه ایربگ و پشت کیسه‌ها قرار دارد و یکی از مهم‌ترین بخش‌های کیسه هوا هم به شمار می‌رود. این سیستم در واقع یک ژنراتور گاز کوچک است که یک جرقه‌زن و تعدادی قرص اشتعال درون خود دارد.

زمانی که حسگرها، موقعیت و شرایط اتومبیل را به سنسور مرکزی اطلاع می‌دهند، واحد باد کننده نیز در کمتر از صدم ثانیه این اطلاعات را دریافت کرده و جرقه لازم برای ایجاد اشتعال در آن صورت می‌گیرد.

همه این اتفاقات، مانند تشخیص و انتقال اطلاعات به بخش کنترل و همچنین پردازش اطلاعات توسط کیسه باد کننده در کمتر از ۲۵ صدم ثانیه رخ می‌دهد و به این صورت بلافاصله پس از ضربه تصادف، کیسه هوا پر شده و باز می‌شود.

مزایای کیسه هوا چیست؟

آگاهی از کاربرد و نوع فعالیت کیسه هوا خودرو بخشی از مزایای آن را هم مشخص می‌کند. اگر قرار باشد مزایای کیسه هوا را در چند بخش دسته‌بندی کنیم، می‌توان آن‌ها را در موارد زیر جای داد:

جلوگیری از ضربه شدید هنگام تصادف

مهم‌ترین فایده وجود کیسه هوا در خورو جلوگیری از ضربه شدید هنگام تصادف و کمک به کمتر آسیب دیدن سرنشینان است.

حفظ جان افراد

از زمانی که استفاده از کیسه هوا در خودروها به طور رسمی آغاز شد، میزان تلفات جانی و مرگ و میر ناشی از تصادف خودرویی به شدت کاهش پیدا کرده است. ایربگ با کارکرد سریع خودش توانسته جلوی حجم زیادی از مرگ‌ومیرهای تصادف خودرو را بگیرد.

محافظت از سر

ایربگ‌هایی که از سر سرنشینان محافظت می‌کنند، باعث می‌شوند در صورت ضربه ناشی از تصادف، سر همچنان بدون آسیب باشد و یا میزان آسیب آنقدر کم باشد که صدمه جدی به سر وارد نکند.

نکات ایمنی درباره کیسه هوا که لازم است بدانید

اگرچه ایربگ یا کیسه هوا یکی از بهترین اجزای درون خودرو به شمار می‌رود که در میزان سلامتی سرنشینان خودرو تاثیر بی‌نظیری داشته است،  اما مشکلات و خطراتی را هم به همراه دارد.

البته باید به این نکته توجه کنید که مزایای کیسه هوا در هر صورت بسیار بیشتر از خطرات آن است. به‌طورکلی باید نکات ایمنی درباره کیسه هوا را بدانید تا بتوانید بیشترین بهره را از آن ببرید.

بررسی تنظیمات کیسه هوا

تنظیمات کیسه هوا در کارخانه و به شکل بسیار دقیقی انجام می‌گیرد. این مورد باعث می‌شود که ایربگ‌ها در زمان مناسب و در بالاترین کارایی عمل کنند. به همین دلیل تنظیمات دائمی کیسه هوا و اطمینان از عملکرد درست آن بسیار اهمیت دارد. فراموش نکنید که کوچک‌ترین تغییر در تنظیمات کیسه هوا موجب خطر می‌شود.

فاصله

یک نکته بسیار مهم درباره استفاده از ایربگ یا کیسه هوا رعایت فاصله مشخص در آن است. ضروری است که کیسه هوا در حدود 25 سانتی‌متر با سرنشینان خودرو فاصله داشته باشد. زیرا عملکرد مناسب این وسیله، در همین محدوده فاصله خودش را نشان می‌دهد.

در نظر بگیرید که کمتر یا بیشتر شدن این فاصله آسیب‌ها و خطراتی را به همراه دارند؛ بنابراین بهتر است زاویه صندلی یا فرمان را به شکلی تنظیم کنید که این فاصله 25 سانتی‌متر در آن حفظ شود.

نبود مانع میان سرنشین و کیسه هوا

در بسیاری از موارد ممکن است سرنشین یا راننده کودک، حیوان یا وسیله‌ای را در بغل داشته باشد. وجود هر یک از آن‌ها می‌تواند کیسه هوا را از یک عامل نجات‌دهنده به یک عاما خطرآفرین تبدیل کند؛ بنابراین بهتر است از نگه داشتن کودکان، حیوانات و وسایل در بغل خود، پرهیز کنید.

زاویه فرمان

تنظیم زاویه فرمان برای راننده بسیار اهمیت دارد. بنابراین اگر فرمان شما از نوع تلسکوپی بود، زاویه آن را به شکلی تنظیم کنید که در صورت ضربه تصادف،  کیسه هوا روی قسمت سینه راننده باز شود، نه سر یا گردن او.

بستن کمربند ایمنی

بهتر است در هر صورتی بستن کمربند ایمنی را کاملا جدی بگیرید. این مورد به‌خصوص در خودروهای مجهز به کیسه هوا بسیار اهمیت دارد؛ زیرا نبستن کمربند ایمنی و باز شدن ایربگ‌ها با صدمات بسیار جدی و خطرناک همراه است.

نحوه قرار گرفتن دست روی فرمان

یکی دیگر از نکات ایمنی درباره کیسه هوا، نحوه قرارگیری دست‌های راننده روی فرمان است. از آنجایی که ایربگ‌های سمت راننده داخل فرمان قرار دارند، دست‌ها نباید به شکلی روی فرمان قرار بگیرند که در مسیر محفظه کیسه هوا باشند. در صورت رعایت نکردن این نکته، احتمال آسیب و صدمات جدی به دست‌ها در هنگام باز شدن کیسه هوا وجود دارد.

نحوه کارکرد کیسه هوا

بسیاری از افراد همچنان با نحوه کارکرد کیسه هوا آشنا نیستند. این وسیله بسیار مهم در خودرو به این شکل کار می‌کند:

در بخش جلویی خودرو، دو سنسور یا حسگر الکترومکانیکی وجود دارد که در صورت ایجاد ضربه در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اطلاعات آن را به دستگاه کنترل مرکزی ارسال می‌کنند. پس از این اتفاق، کامپیوتر خودرو با استفاده از سیگنال‌های خاص، مدار خازنی جرقه‌زن در محفظه ایربگ را فعال می‌کند. سپس کیسه هوا با نیتروژن حاصل از احتراق سوخت پر می‌شود.

پس از ضربه، کیسه هوای پر شده به سرعت از داخل محفظه بیرون آمده و موجب حفظ سلامت سرنشینان می‌شود.

کلام آخر

کیسه هوا یا ایربگ خودرو یکی از مهم‌ترین اجزا و قطعات در خودرو است که به طور مستقیم از سلامت جسم و جان سرنشینان محافظت می‌کند.

بروز کوچک‌ترین مشکل در کیسه هوا، سنسورها و جرقه‌زن می‌تواند به شکل یک آسیب عمل کند و به راننده و سرنشینان آسیب برساند. اگر هر بخشی از سیستم ایربگ شما دچار مشکل است، می‌توانید با کمک رینگو آن را برطرف کنید. فروشگاه اینترنتی لوازم خودرو رینگو با تیم مشاوران و پشتیبان خود، آماده ارائه خدمات به شما هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا