مشخصات فنی خودرو

یاتاقان چیست؟ همه چیز درباره این قطعه کاربردی!

اتومبیل‌ها از قطعات گوناگونی ساخته می‌شوند که هر کدام وظیفه خاصی را برعهده دارد. در واقع هر یک از قطعات خودرو علاوه بر کار منحصربه‌فردی که انجام می‌دهند، برای یک هدف واحد و تأمین کارکرد صحیح باقی قطعات کار می‌کنند؛ بنابراین توجه به سلامتی و کارکرد هر قطعه در خودرو بسیار اهمیت دارد. شاید تابه‌حال اصطلاح یاتاقان را درباره خودروها شنیده باشید. درواقع بیش از اینکه یاتاقان مشهور باشد، افراد اصطلاح یاتاقان زدن را می‌شناسند.

یاتاقان یکی از مهم‌ترین اجزای خودرو است که در ساخت ماشین و اتومبیل‌ها از آن استفاده می‌شود. این قطعه وظیفه مهم کاهش اصطکاک قطعات را به عهده دارد و حرکت میان قطعات را تسهیل می‌کند.

در این مطلب از وبلاگ رینگو، قصد داریم درباره یاتاقان در خودرو و انواع آن صحبت کنیم. اگر دوست دارید درباره این موضوع بیشتر بدانید و با یاتاقان و کاربردهای آن آشنا شوید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

یاتاقان دقیقا چیست؟

یاتاقان یکی از مهم‌ترین قطعات داخل موتور اتومبیل است که بین میل‌لنگ و دسته پیستون قرار دارد. زمانی که این دو قطعه فلزی در موتور خودرو روی یکدیگر قرار می‌گیرند، در اثر حرکت و اصطکاک دچار خرابی، پوسیدگی و یا شکستگی می‌شوند. در این شرایط یاتاقان به‌عنوان عاملی برای کاهش اصطکاک میل‌لنگ و پیستون‌ها عمل می‌کند و با تسهیل حرکت آن‌ها، اصطکاک قطعات را به حداقل می‌اندازد.

به همین دلیل یاتاقان را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات در موتور اتومبیل می‌شناسند که علاوه بر کمک به سالم ماندن قطعات موتور، از موتور هم محافظت کرده و زمینه را برای کارکرد درست قطعات آن تأمین می‌کند.

انواع یاتاقان

یاتاقان‌ها مانند بسیاری از انواع قطعات خودرو، انواع مختلفی دارند و هر یک از انواع آن، با کارکرد متفاوت خودشان ظاهر می‌شوند.

به‌طورکلی می‌توان یاتاقان را در دو نوع معرفی کرد:

یاتاقان لغزشی

یاتاقان لغزشی نوعی از یاتاقان است که تکیه‌گاهی برای قسمت‌های چرخنده به شمار می‌رود و در دو جهت محوری و شعاعی قرار می‌گیرد. این بخش‌ها میان حلقه‌های یاتاقان و به‌صورت مماس با آن‌ها قرار دارد.

یاتاقان غلتشی

یاتاقان غلتشی هم نوع دیگری از انواع یاتاقان است که از چند ساچمه و ریگ تشکل شده است. این یاتاقان‌ها، از یک قفس تشکیل شده‌اند که در آن صفحه‌های موازی برنجی یا پلاستیکی وجود دارد. هدف از قرارگرفتن این صفحات هم جداکردن ساچمه‌ها است. باید بدانید که ریگ و ساچمه‌ها در یاتاقان غلتشی، بین حلقه‌ها و به‌صورت مماس قرار می‌گیرند.

یاتاقان‌ها را از نظر نوع حرکت هم می‌توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. این تقسیم‌بندی به شکل زیر است:

یاتاقان ثابت

یاتاقان ثابت، درواقع تکیه‌گاه میل‌لنگ است. به این صورت که محور ثابت را به میل‌لنگ متصل می‌کند و باعث ثابت ماندن و سفت شدن آن و جلوگیری از لق بودن میل‌لنگ می‌شود.

این نوع یاتاقان به این دلیل اهمیت دارد که حرکات یاتاقان به دو شکل دورانی و رفت‌وبرگشتی انجام می‌شود. زمانی که از یاتاقان ثابت استفاده می‌شود، هنگام حرکت رفت‌وبرگشتی، ضربات بسیار کمتری به میل‌لنگ وارد می‌شود و همین اتفاق موجب می‌شود که آسیب کمتری به میل‌لنگ برسد. بسیاری از افراد، یاتاقان ثابت را با نام یاتاقان میل‌لنگ هم می‌شناسند.

باید بدانید که هر میل‌لنگ، حداقل دو یاتاقان ثابت را در خود دارد. همچنین در موتورهایی با چهارسیلندر، تعداد یاتاقان میل‌لنگ به پنج یاتاقان تغییر می‌کند. یاتاقان‌ها عموماً به شکل سوراخ‌دار ساخته می‌شوند تا روغن درون این سوراخ‌ها، حرکت میل‌لنگ‌ها را تسهیل کند.

یاتاقان متحرک

نوع دیگر یاتاقان که بر اساس شکل حرکت آن‌ها تقسیم می‌شود، یاتاقان متحرک است. این نوع یاتاقان بین شاتون و میل‌لنگ قرار می‌گیرد و از شل شدن شاتون جلوگیری می‌کند. به همین دلیل به یاتاقان متحرک، یاتاقان شاتون هم می‌گویند.

در یاتاقان متحرک، میل‌لنگ آزاد است. به این صورت که یکی از نیم‌دایره‌های یاتاقان متحرک به شاتون متصل می‌شود و نیم‌دایره دیگر، به میل‌لنگ وصل است؛ با این تفاوت که یاتاقان سوراخ ندارد و روی آن را شیارهایی پر کرده‌اند.

کاربردهای یاتاقان

حالا که با یاتاقان و انواع آن آشنا شدید، بهتر است درباره کاربردهای آن هم بدانید. همان‌طور که اشاره کردیم، یاتاقان یکی از مهم‌ترین اجزای موتور خودرو است که وجود آن بسیار ضروری است. مهم‌ترین کاربردهای یاتاقان را می‌توان در موارد زیر بیان کرد:

جلوگیری از برخورد و اصطکاک پیستون و میل‌لنگ

پیستون و میل‌لنگ دو قطعه‌ای هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در صورت نبود یاتاقان، به‌صورت مکرر با هم برخورد کرده و ایجاد اصطکاک، پوسیدگی و خوردگی می‌کنند.

یاتاقان به‌خوبی این برخورد را کاهش داده و از ایجاد اصطکاک میان پیستون و میل‌لنگ جلوگیری می‌کند.

تنظیم سفتی شاتون و میل‌لنگ

کاربرد دیگر یاتاقان تنظیم میزان سفتی شاتون و میل‌لنگ است و به آن‌ها کمک می‌کند که بدون شل شدن، به حرکت روان خود ادامه دهند.

ممانعت از برخورد شاتون و میل‌لنگ

یکی دیگر از کاربردهای یاتاقان ممانعت از برخورد شاتون و میل‌لنگ و عدم ایجاد اصطکاک میان این دو قطعه است.

جلوگیری از انحراف در شفت خودرو

وجود یاتاقان از منحرف شدن شفت خودرو هنگام چرخیدن نیز جلوگیری می‌کند.

در مجله رینگو بخوانید : فیلتر بنزین خودرو و همه چیزهایی که شاید درباره آن ندانید

خرید انواع یاتاقان

یاتاقان از آن دسته قطعات مصرفی، مهم و ضروری در خودرو است که در صورت هرگونه خرابی، نیاز به تعویض سریع دارد. به همین دلیل خرید یاتاقان و پیداکردن انواع یاتاقان اصل، اهمیت زیادی دارد.

برای خرید بهترین یاتاقان بهتر است فروشگاه‌های مخصوص قطعات و لوازم‌یدکی خودرو را انتخاب کنید.

فروشگاه اینترنتی رینگو با سال‌ها سابقه در زمینه فروش قطعات یدکی و مصرفی خودرو، به‌عنوان یک نام‌آشنا شناخته می‌شود.

با ورود به سایت فروشگاه اینترنتی رینگو، می‌توانید هر قطعه‌ای از خودرو را که نیاز دارید، به‌راحتی جست‌وجو کرده و اطلاعات موردنیاز درباره قطعات و قیمت آن‌ها را ببینید. تیم مشاوره و پشتیبانی رینگو، از ابتدا تا انتهای مراحل خرید و دریافت محصول شما را راهنمایی می‌کند.

در هر جای کشور که هستید می‌توانید لوازم‌یدکی موردنیاز خودتان را از رینگو سفارش دهید و در کوتاه‌ترین زمان آن را دریافت کنید.

سخن آخر

یاتاقان قطعه مصرفی و ضروری در خودرو است که وظیفه کاهش اصطکاک میان پیستون و میل‌لنگ را برعهده دارد. سلامت بودن یاتاقان‌ها و کارکرد درست آن‌ها مانع از ایجاد خوردگی و پوسیدگی در میل‌لنگ، پیستون و شاتون‌ها می‌شود و در نهایت کارکرد درست موتور خودرو را تأمین می‌کند.

در این مقاله تلاش کردیم یاتاقان و کارکرد و انواع آن را به شما معرفی کنیم. برای خرید این قطعه مصرفی و ضروری می‌توانید فروشگاه اینترنتی لوازم‌یدکی خودرو رینگو را انتخاب کرده و یک خرید آسان و مطمئن را تجربه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا