آموزشی

تفاوت AWD با 4WD در چیست؟

اگر در جایی زندگی می کنید که باران یا برف زیاد باشد، یا اگر می خواهید خارج از جاده رانندگی کنید، احتمالاً یک وسیله نقلیه تمام چرخ متحرک (AWD) یا چهار چرخ متحرک( 4WD یا 4*4 ) را در نظر دارید. هر دوی آنها نسبت به خودروهای دو چرخ محرک در هنگام رانندگی در شرایط زمستانی یا خاکی مزیت دارند زیرا هر دو قدرت را از موتور به هر چهار چرخ می فرستند. حتی ممکن است هر دو اصطلاح را به جای هم استفاده کنید، اما تمایزات مهمی وجود دارد که قبل از خرید یک وسیله نقلیه 4WD یا AWD باید آنها را درک کنید.

دقیقاً AWD و 4WD چه تفاوتی دارند؟ و اگر در بازار خودرو، کامیون یا SUV هستید، کدام را باید تهیه کنید؟ در این مقاله، مواردی را که باعث می‌شود هر سیستم تیک‌دار می‌شود را تجزیه و تحلیل کنیم و چند راهنمایی مفید برای انتخاب اینکه کدام یک برای شما مناسب است را به شما ارائه می‌دهیم.

AWD چیست؟

اکثر سیستم‌های چهار چرخ متحرک یا AWD به خودروی شما اجازه می‌دهند که به طور خودکار تصمیم بگیرد که چه زمانی هر چهار چرخ را برانید. آنها سازگار هستند، مصرف سوخت و نیازهای کششی را متعادل می کنند، بدون اینکه راننده مجبور باشد به آنچه وسیله نقلیه انجام می دهد فکر کند.

نکات برجسته AWD

  • خودش فکر می کند، بنابراین می توانید روی رانندگی تمرکز کنید
  • مصرف سوخت و کشش اضافی را متعادل می کند
  • برای جاده‌های آسفالت‌شده طراحی شده است اما می‌تواند برخی از آفرودهای سبک را تحمل کند
  • در مجموعه گسترده ای از خودروها، کراس اوورها و SUV ها موجود است

سیستم چهار چرخ محرک چگونه کار می کند؟

شما چهار چرخ متحرک را در مجموعه وسیعی از خودروها و SUVها خواهید یافت . تمام چرخ متحرک موتورهای وسیله نقلیه شما را به چرخ‌های جلو و عقب متصل می‌کند، اما اکثر خودروهای AWD و SUV‌ها می‌توانند میزان نیروی ارسالی به چرخ‌های جلو یا عقب را تغییر دهند و حتی می‌توانند برق یک مجموعه از چرخ‌ها را به طور کامل قطع کنند. به این “همه چرخ متحرک پاره وقت” گفته می شود و رایج ترین نوع AWD است.

اکثر شاسی بلندهای کوچک و متوسط ​​رایج، مانند هوندا CR-V و تویوتا هایلندر، در درجه اول نیرو را به چرخ های جلوی خود می فرستند. هنگامی که آنها به AWD مجهز می شوند، از سنسورهایی برای نظارت بر لیز خوردن چرخ های جلو استفاده می کنند و برای جبران آن، چرخ های متحرک را درگیر می کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که رانندگی کنید و اجازه دهید ماشین بقیه کارها را انجام دهد. این امر زندگی را برای راننده آسان می کند و به وسیله نقلیه اجازه می دهد کارآمدتر رانندگی کند. لیست ماشین های AWD ما را با mpg عالی برای کارآمدترین گزینه های AWD بررسی کنید.

توجه داشته باشید که از آنجایی که سیستم‌های AWD پاره‌وقت مانند این‌ها هنوز هم بیشتر نیروی خود را به چرخ‌های جلو می‌فرستند، در شرایط سخت چقدر می‌توانند کمک کنند.

انواع دیگر تمام چرخ متحرک

برخی از وسایل نقلیه از “همه چرخ متحرک تمام وقت” استفاده می کنند. همانطور که از نام آن پیداست، AWD تمام وقت همیشه نیرو را به چرخ های جلو و عقب می فرستد. در حالی که این سیستم‌ها هرگز خاموش نمی‌شوند، اما اگر احساس کنند چرخ‌های شما شروع به لیز خوردن می‌کنند، ممکن است همچنان بتوانند میزان قدرت به جلو یا عقب را تغییر دهند.

جنبه مثبت AWD تمام وقت این است که اگر چرخ های شما شروع به لیز خوردن کنند، هیچ تاخیری در تعویض نیرو وجود ندارد و میزان نیروی ارسالی به چرخ های جلو و عقب متعادل تر از اکثر خودروهای AWD پاره وقت است. نقطه ضعف این است که شما مقداری راندمان سوخت را در مقایسه با AWD پاره وقت از دست می دهید.

برخی از خودروهای هیبریدی AWD مانند خودروهای سنتی AWD عمل می کنند، در حالی که برخی از آنها یک موتور الکتریکی اختصاصی برای حرکت چرخ های عقب دارند. همچنین خودروهای پرفورمنس و خودروهای لوکسی را خواهید یافت که از AWD برای بهبود هندلینگ در اطراف پیچ‌ها به جای آب‌وهوای نامساعد استفاده می‌کنند.

4WD چیست؟

اکثر خودروهای چهار چرخ متحرک گاهی اوقات به صورت( 4WD یا 4*4 ) نوشته می‌شود چرخ‌های جلو و عقب را به هم متصل می‌کنند و قدرت را به طور مساوی بین آنها تقسیم می‌کنند. آنها سخت هستند، اما کاربردشان در جاده های آسفالته محدودتر است، جایی که معمولا فقط چرخ های عقب را نیرو می دهند.

هایلایت های 4WD

  • سخت، ساخته شده برای رسیدگی به شرایط شدیدتر
  • هنگام رانندگی در خارج از جاده بسیار مفید است
  • در وسایل نقلیه با ظرفیت بکسل بالاتر یافت می شود
  • بیشتر در SUV ها و کامیون های بزرگتر موجود است

4WD چگونه کار می کند

کلید نحوه عملکرد یک  4*4  قطعه ای از تجهیزات است که کیس انتقال نامیده می شود. این چرخ های جلو و عقب خودرو را به هم متصل می کند و قدرت موتور را به طور مساوی بین آنها تقسیم می کند و باعث می شود هر دو محور با سرعت یکسان بچرخند. این به وسایل نقلیه 4WD در هنگام رانندگی در خارج از جاده یا خارج شدن از یک نقطه لغزنده مزیتی می بخشد، جایی که می توانند حرکت کنند، حتی اگر چند چرخ کشش را از دست بدهند.

معمولاً یک سوئیچ در یک وسیله نقلیه 4WD پیدا می کنید که به شما امکان می دهد بین رانندگی با هر چهار چرخ یا فقط رانندگی با دو چرخ (2WD) جابجا شوید. این مهم است: به دلیل نحوه عملکرد 4WD ، معمولاً برای شرایط لغزنده، رانندگی با سرعت کم و رانندگی در خارج از جاده مناسب است. بسیاری از خودروهای 4WD در واقع با خطر ساییدگی زودرس لاستیک یا حتی آسیب رساندن به وسیله نقلیه در صورتی که در حالت 4WD بر روی سطحی با کشش بالا مانند پیاده‌روی خشک رانده شوند، مواجه هستند.

کامیون‌های چهارچرخ متحرک جدیدتر ممکن است حالت خودکار داشته باشند که به کامیون اجازه می‌دهد تصمیم بگیرد چه زمانی تغییر کند. اما حتی این سیستم‌های خودکار نیز تنها با سرعت‌های پایین‌تر وارد عمل می‌شوند.

انواع دیگر 4WD

4WD تمام وقت یک سیستم همیشه روشن است که می تواند در جاده و با هر سرعتی کار کند، زیرا دارای تجهیزات اضافی است که اجازه می دهد سرعت چرخ های جلو و عقب متفاوت باشد. این سیستم را در روسازی مفیدتر می کند، اما بر راندمان کلی سوخت نیز تأثیر می گذارد.

کامیون‌ها و سایر 4*4 ‌  هایی که برای استفاده سنگین در خارج از جاده ساخته شده‌اند ممکن است با تجهیزات دیگری همراه باشند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هر چهار چرخ را بدون توجه به هر اتفاقی با سرعت یکسان بچرخانند. اینها شامل تجهیزاتی مانند قفل دیفرانسیل و گیربکس های کم سرعت است که همگی به صورت دستی توسط راننده کنترل می شوند و فقط برای استفاده در خارج از جاده در نظر گرفته شده اند.

AWD برای شما بهتر است یا 4WD؟

اگر بیشتر در جاده‌های آسفالته رانندگی می‌کنید، با مقداری آفرود سبک برای رسیدن به محل کمپینگ یا مسیر، یک وسیله نقلیه AWD برای شما بهتر خواهد بود. اگر آفرودهای سنگین‌تری انجام می‌دهید، به‌ویژه آن‌هایی که شامل گل و لای، سنگ یا شیب‌های لغزنده بیشتری هستند، یا نیاز به یدک‌کشیدن تریلرهای سنگین دارید، به دنبال وسیله نقلیه 4WD باشید.

از ما بخرید

تفاوت بین AWD و 4WD چیست؟

هر دو AWD و 4WD نیرو را از موتور شما به هر چهار چرخ وسیله نقلیه شما می فرستند تا از کشش موجود حداکثر استفاده را ببرید. AWD از اتصال متغیری استفاده می‌کند که وسیله نقلیه شما می‌تواند در حین پرواز، با هر سرعتی، آن را تنظیم کند تا نیرو را در جایی که لازم است تغییر دهد. 4WD چرخ‌های جلو و عقب شما را از طریق یک جعبه انتقال که قدرت را به طور مساوی تقسیم می‌کند به هم متصل می‌کند و برای استفاده در سرعت‌های پایین‌تر و در زمین‌های چالش‌برانگیز طراحی شده است.

انواع زیادی وجود دارد که خطوط بین AWD و 4WD را محو می کند، و اغلب می بینید که خودروسازان از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنند. برخی از 4*4 های پیشرفته دارای تجهیزات اضافی هستند که به آنها کمک می کند مانند یک سیستم AWD رفتار کنند، در حالی که برخی از سیستم های AWD تجهیزات خارج از جاده یا حالت های رانندگی خاص زمین را ارائه می دهند که به آنها توانایی بیشتری شبیه یک 4*4 می دهد.

اما به طور کلی AWD برای رانندگی در جاده و استفاده سبک در خارج از جاده طراحی شده است. این طراحی شده است تا زندگی را برای اکثر رانندگانی که به یک سدان، کراس اوور یا SUV نیاز دارند، آسان‌تر کند. چهار چرخ متحرک برای استفاده در خارج از جاده و کمک به خودروهای بزرگتر و سنگین تر برای خروج از شرایط سخت طراحی شده است. این نیاز به تفکر بیشتری از جانب راننده دارد و معمولاً در خودروهای شاسی بلند و کامیون‌های بزرگتر یافت می‌شود – به همین دلیل است که اگر یدک‌کشی زیادی انجام می‌دهید، انتخاب بهتری است.

کدامیک در برف بهتر است، AWD یا 4WD؟

مهمترین نکته برای رانندگی در برف داشتن لاستیک زمستانی یا برفی مناسب و استفاده از زنجیر چرخ در مواقع لزوم است. اگر تایرهای مناسبی دارید، خودروهای AWD کاملاً قادر به مقابله با برف هستند. در واقع، اگر در جایی زندگی می کنید که جاده ها به طور منظم شخم زده و سنگ زنی می شوند، AWD نسبت به 4WD انعطاف پذیری بیشتری به شما می دهد. اگر جاده ها شخم زده نشوند و برف به اندازه کافی عمیق شود، وسایل نقلیه AWD در صورتی که فاصله کافی از سطح زمین برای رانندگی بر روی برف نداشته باشند، ممکن است غرق شوند.

وسایل نقلیه 4WD را می توان با 4WD در برف راند، اما هنگام رانندگی در جاده های شخم زده و سنگ ریزه، 4WD باید خاموش شود. علاوه بر این، اکثر سازندگان توصیه می کنند از رانندگی با سرعت بزرگراه در حالت 4WD خودداری کنید. این بدان معناست که اگر نیاز به دور شدن از یک نقطه لغزنده، رانندگی با سرعت کمتر در جاده‌های پوشیده از برف، یا مقابله با برف عمیق‌تری داشته باشید، بیشترین بهره را از 4WD خواهید برد، جایی که فاصله اضافی از زمین موجود در برخی از 4*4s می‌تواند کمک کند.

آفرود کدام بهتر است، AWD یا 4WD؟

وسایل نقلیه 4WD، به ویژه وسایل نقلیه مجهز به سخت افزار اضافی مانند جعبه انتقال کم برد و دیفرانسیل های قفل، واقعاً در خارج از جاده می درخشند. اگر می‌خواهید با گل و لای، صخره‌ها و شیب‌های تند مقابله کنید، 4*4s می‌تواند ابزاری برای مقابله با بیشتر موانع در اختیار شما قرار دهد.

برخی از خودروهای AWD سخت‌افزار اضافی آفرود را ارائه می‌کنند و برخی حالت‌های زمین قابل انتخاب دارند که به خودرو کمک می‌کند تا در شرایط سخت بهتر حرکت کند. با این حال، اکثر خودروهای AWD و SUV ها عمدتاً برای رانندگی در پیاده رو ساخته شده اند.

درست مانند رانندگی در برف، داشتن لاستیک مناسب مهم است. احتمال بیشتری وجود دارد که لاستیک‌های آماده خارج از جاده را که از کارخانه روی خودروهای 4*4 نصب شده‌اند.

نیسان روگ

نیسان روگ یک انتخاب محبوب است زیرا نشستن در آن راحت است، ویژگی های زیادی ارائه می دهد و فضای داخلی بسیار سخاوتمندانه ای دارد. این خودرو به صورت دیفرانسیل جلو یا با سیستم تمام چرخ متحرک پاره وقت در دسترس است

هوندا CR-V

هوندا CR-V یک پادشاه عملی در بخش SUV های کوچک به لطف فضای بار بزرگ است که در صورت خواباندن صندلی های عقب به اندازه ای پیشرو در کلاس خود می رسد. CR-V با دیفرانسیل جلو یا تمام چرخ متحرک پاره وقت در دسترس است و مدل های هیبریدی CR-V با استاندارد AWD عرضه می شوند

سوبارو اوت بک

سوبارو اوت بک با سواری راحت و فاصله استاندارد بالاتر از سطح زمین نسبت به برخی کامیون ها، تفاوت را بین یک استیشن و یک شاسی بلند تقسیم می کند. همه مدل‌های Outback با سیستم چهارچرخ متحرک تمام‌وقت عرضه می‌شوند و در صورت نیاز به AWD، انتخاب آسانی هستند.

تویوتا هایلندر

تویوتا هایلندر یک شاسی بلند سه ردیفه سایز متوسط ​​است که به گونه ای طراحی شده است که فضای بیشتری را برای خانواده به شما بدهد. هم پیشرانه قوی V6 هایلندر و هم پیشرانه هیبریدی موجود را می توان با دیفرانسیل جلو یا AWD پاره وقت داشت.

وسایل نقلیه محبوب 4WD

چه نوع شاسی بلندها و کامیون هایی چهار چرخ متحرک را ارائه می دهند؟ در اینجا برخی از مدل هایی که بر اساس داده های فروش بیشترین محبوبیت را در بین خریداران دارند آورده شده است.

جیپ رانگلر

جیپ رانگلر اساساً مترادف با “SUV خارج از جاده” است. به خصوص در تریم Wrangler Rubicon، تعداد بسیار کمی از وسایل نقلیه می توانند با قابلیت رفتن به هر مکان مطابقت داشته باشند. از سال 2011، 4WD در همه رانگلرها استاندارد شده است. اکثر رانگلرها از یک سیستم استاندارد 4WD استفاده می کنند، اگرچه 4WD تمام وقت در دسترس است.

فورد F-150

وانت فول سایز F-150 فورد دارای سطوح مختلف و آپشن هایی است که به آن امکان می دهد تقریباً برای هر شغل یا نیازی مجهز شود. اگرچه 4WD در دسترس است، بسیاری از سطوح تریم دارای عناصر آیرودینامیکی هستند که فاصله از زمین را کاهش می دهند. تعدادی بسته آفرود بسته به میزان توانایی شما تا هیولا F-150 Raptor موجود است

رام 1500

Ram 1500 سایز کامل به لطف سیستم تعلیق منحصر به فرد خود، سواری راحت را ارائه می دهد، اما قدرت یا حداکثر ظرفیت یدک کشی را قربانی نمی کند. مانند سایر کامیون ها، این خودرو با دیفرانسیل عقب یا 4WD و ارتقاهای مختلف خارج از جاده در دسترس است که توانایی آن را افزایش می دهد. Ram 1500 TRX اخیر یک جانور آفرود بسیار قدرتمند است.

تویوتا تاکوما

تویوتا تاکوما سال‌هاست که بازار کامیون‌های سایز متوسط ​​را تعریف کرده است و ابزارهای بزرگ را در بسته‌بندی کمی کوچک‌تر ارائه می‌دهد. همچنین به لطف تعدادی از تریم‌ها و پکیج‌های متمرکز خارج از جاده، مانند TRD Off-Road و TRD Pro، به قابلیت آفرود شهرت یافته است. با دیفرانسیل عقب یا 4WD موجود است

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا