مشخصات فنی خودرو

کاربرد GPS در خودرو

به‌جرئت می‌توان گفت که خودروها امروزه یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی ما انسان‌ها هستند و بدون وجود آنها عملاً زندگی ما فلج است. با درنظرگرفتن این موضوع و اهمیت فزاینده خودروها، مسئله محافظت از خودرو در درجه بالاتری از اهمیت قرار می‌گیرد. درحالی‌که سازوکارهایی همچون بیمه سرقت خودرو وجود دارند که شما می‌توانید با وجود آنها از امنیت سرمایه خود خاطرجمع باشید، اما یک دستگاه کوچک اما مهم نیز وجود دارد که کار شما را چندبرابر راحت‌تر کرده و شما را از مراجعه به پلیس و به سراغ بیمه رفتن می‌رهاند؛ منظور ما یک ردیاب GPS است. درحالی‌که ممکن است فکر کنید قراردادن ردیاب GPS  در خودرو، تنها در فیلم‌های پلیسی ممکن است، اما در واقع این‌گونه نیست و ما در این مقاله از مجله رینگو ، برای ادعای خود دلایلی داریم. حال اگر شما می‌خواهید با GPS  و کاربرد GPS  در خودرو آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دستگاه ردیاب GPS چیست؟

GPS  مخفف عبارت Global Positioning System است. سیستم‌های جی پی اس از ماهواره‌ها و دستگاه‌ها یا گیرنده‌ها برای تعیین موقعیت دقیق روی زمین استفاده می‌کنند. سیستم جی پی اس که در ابتدا به‌منظور استفاده‌های نظامی ساخته شده بود، بسیار دقیق است و می‌‌تواند در هر شرایط آب‌وهوایی و تمام مکان‌های سراسر جهان استفاده شود. ماهواره‌های جی‌پی‌اس در نقاط ثابتی در سراسر کره زمین قرار دارند و با دستگاه‌های ردیابی و ناوبری GPS روی زمین ارتباط برقرار می‌کنند تا بتوانند مکان دقیق کاربر را تعیین کنند. سیستم‌های موقعیت‌یاب جهانی از مختصات طول و عرض جغرافیایی برای بیان محل دقیق هر مکان روی زمین استفاده می‌کنند. این ویژگی به آنها اجازه می‌دهد تا محل دقیق یک مکان بدون خطا مشخص شود. شبکه جی پی اس در حال حاضر شامل ۲۴ ماهواره عملیاتی و چهار ماهواره برای هر دستگاهی است که سیگنال را در هر زمان معینی دریافت می‌کند. ماهواره‌ها همراه با ارسال سیگنال و داده‌ها به دستگاه‌های ناوبری و ردیابی خودروها، داده‌ها را به شرکت‌هایی ارسال کرده که آن داده‌ها را به اطلاعات کاربران خود تبدیل می‌کنند. سیگنال‌های ارسال شده توسط ماهواره‌ها، همچنین دارای کد زمانی و نقطه داده‌های جغرافیایی بوده و نه‌تنها موقعیت دقیق، بلکه زمان و سرعت آنها را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهند. این خاصیت باعث می‌شود که جی پی اس برای برنامه‌های سفر و حمل‌ونقل اتومبیل‌ها نیز بسیار مفید باشد.

کاریرد GPS در خودرو چیست
کاریرد GPS در خودرو چیست

کاربردها و مزایای استفاده از GPS  در خودرو

حال به بررسی کاربردهای جی پی اس و دلایل نصب آن بر روی خودروی شما می‌پردازیم.

۱. در هر لحظه از زمان می‌دانید که خودروی شما در کجا قرار دارد

وظیفه اصلی ردیاب جی پی اس در خودرو، نشان‌دادن موقعیت مکانی خودرو است. این وسیله در موقعیت‌‌های فراوانی می‌تواند کاربردی باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر به یک پارکینگ رفتید و متوجه شدید که خودروی شما در مکان موردنظر نیست، می‌‌توانید از ردیاب جی پی اس خود استفاده کنید که بدانید مکان دقیق خودرو کجاست. شاید هم فرزند جوان شما خودرو را بی‌اجازه از منزل خارج کرده باشد و شما بخواهید او را پیدا کنید.

۲. می‌توانید در مواقع اضطراری درخواست کمک کنید

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از ردیاب GPS این است که شما در مواقع ضروری می‌توانید خیلی زود از دیگران کمک بخواهید. درصورتی‌که تصادف کرده باشید یا خودرو شما خراب شده باشد، می‌توانید با استفاده از جی پی اس مکان دقیق خود را به اورژانس یا امدادخودرو گزارش دهید. این مسئله به‌خصوص در مکان‌های ناشناخته و تازه‌ای که رفته‌اید اهمیت پیدا می‌کند.

۳. نوجوانان خود را تحت‌نظر داشته باشید

والدین رانندگان نوجوان در اغلب موارد نگران فرزندان خود هستند. فقدان تجربه رانندگی و احتمال حرکت کردن با سرعت زیاد، یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث رخ‌دادن حوادث برای نوجوانان شما می‌شود. علاوه بر این حتی ممکن است آنها دیر به منزل بیایند و شما نگران شده باشید. به همین دلیل با کمک جی پی اس می‌توانید فرزند نوجوان خود را که به‌تازگی گواهینامه گرفته است تحت‌نظر داشته باشید و از خطرات احتمالی آگاهی پیدا کنید.

۴. می‌توانید خودروی سرقت شده خود را در سریع‌ترین زمان ممکن پیدا کنید

همان‌طور که می‌دانید روزانه تعداد زیادی وسیله نقلیه به سرقت می‌رود. در بسیاری از مواقع سارقان بدون نیاز به شکستن قفل یا حتی بکسل کردن آن، خودروی شما را به سرقت می‌برند چرا که خودروها از ایمنی کافی برخوردار نیستند. با این شرایط، شما می‌توانید یک ردیاب جی پی اس بر روی خودروی خود نصب کنید و زمانی که خودروی شما سرقت شد خیلی زود مختصات مکانی آن را به مجریان قانون اطلاع داده و آن را پیدا کنید.

۵. جزئیات و آمار سفرهای خود را مشاهده کنید

برخی از دستگاه‌های ردیاب جی پی اس پیشرفته، اطلاعات و جزئیات سفر را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند، مانند تاریخ و زمان شروع سفر، مسافتی که شما با خودروی خود طی کرده‌اید و سرعت متوسط آن. علاوه بر این، دستگاه‌های جی پی اس پیشرفته حتی عادات بد شما، مانند ترمز گرفتن ناگهانی و شتاب گیری خیلی سریع را به شما گزارش می‌دهند. این اطلاعات می‌تواند به شما آگاهی کافی راجع به رانندگی خود و سایر اعضای خانواده بدهد و شما را ترغیب به اصلاح آن کند.

۶. عیب و خرابی وسیله نقلیه خود را متوجه شوید

علاوه بر جزئیات سفر و آمار آن، ردیاب‌های پیشرفته جی پی است به شما کمک می‌کنند تا سلامت وسیله نقلیه خود را کنترل کنید و امکان عیب‌یابی خودروتان را به شما ارائه می‌دهد تا از زمان تعمیر آن آگاه باشید. همچنین در مورد مشکلات جدی‌تری که ممکن است برای خودروی شما پیش بیاید نیز هشدار می‌دهد و نشان می‌دهد که زمان تعمیرات جدی و اساسی فرارسیده است.

۷. خیلی زود متوجه می‌شوید که خودروی شما دست‌کاری شده است

نوعی دیگر از ردیاب‌های جی پی اس پیشرفته هستند که در صورت جابه‌جایی، ید کشیدن و یا حتی برخورد با خودروی شما در پارکینگ، به شما هشدار می‌دهند و گوشی هوشمند شما را به صدا در می‌آورند. شما می‌توانید بدون توجه به جایی که حضور دارید از رخ‌دادن خطر آگاه باشید.

۸. با سیستم امنیتی خود هماهنگ شوید

اگر یک جی پی اس پیشرفته دارید، یکی از ویژگی‌های آن این است که می‌توانید با سیستم امنیتی و دوربین آن هماهنگ شوید. اگر خودروی شما در خانه پارک شده باشد و یا یک دزد و خرابکار بخواهد برای شما مزاحمت ایجاد کند، سیستم جی پی است دوربین حرفه‌ای در فضای باز را در اختیار شما قرار می‌دهد. سپس دوربین شروع چشمک زدن و هشدار دادن می‌کند و با صدای هشدار، دزد را از دیده‌شدنش مطلع کرده و احتمالاً او را پشیمان می‌کند.

کلام آخر

باتوجه‌به این که روزبه‌روز اهمیت وسیله نقلیه بیشتر می‌شود و زندگی شما وابستگی بیشتری به آن پیدا می‌‌کند، پس باید در حفظ امنیت آن توجه بسیار زیادی به خرج دهید. همان‌طور که ما در این مقاله از مجله رینگو در مورد کاربردهای سیستم GPS در خودرو توضیحاتی ارائه دادیم، این وسیله برای حفظ امنیت خودرو و حتی شما و اعضای خانواده‌تان بسیار مهم و کلیدی است، پس در خریدن آن تردید نکنید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید: 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا