آموزشی

اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو چیست؟ | خرید هوشمندانه و همراه با آگاهی

همان‌طور که می‌دانید لاستیک‌ها جزو اجزای حیاتی و گران‌قیمت خودرو شما محسوب می‌شوند. شما در طول سال‌های استفاده از خودرو، به دلایل مختلف نیاز به تعویض لاستیک‌ها پیدا می‌کنید. پس آگاهی از کلیات و اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو اهمیت زیادی دارد.

معمولاً موقع خرید لاستیک با یک‌سری اعداد و حروف روی بدنه آن روبه‌رو می‌شوید که ممکن است معنای آن‌ها برای شما واضح نباشد و احساس سردرگمی کنید. در این مطلب به مفهوم تمام اصطلاحات لاستیک خودرو می‌پردازیم و به تمام سؤال‌های مربوط به این حوزه را جواب می‌دهیم تا در زمان خرید هوشمندانه عمل کنید و با این هزینه‌های سنگین خرید اشتباهی نکنید. همچنین اصطلاحات و کاربرد‌هایی را یادتان می‌دهیم که طول عمر لاستیک شما را بیشتر کند. با ما در این مقاله از مجله رینگو همراه شوید.

راز اعداد و حروف روی لاستیک را می‌دانید؟!

روی سطح خارجی لاستیک اعداد و حروفی به‌اختصار نوشته شده است که هرکدام نشان‌دهنده یک خصیصه از آن تایر است که حتماً باید این اطلاعات ذکر با خودرو شما مطابقت داشته باشد. پس قبل از خرید لاستیک، نیاز است که دفترچه راهنمای خودرو خودتان را مطالعه کنید تا از ویژگی‌های لاستیک مورد نیازتان مطلع شوید و آن را با خصوصیاتی که روی لاستیک درج شده است منطبق کنید. به‌این‌ترتیب یک خرید مناسب و ایمن خواهید داشت.

در ادامه به طور مفصل به شرح این اعداد و حروف اختصاری و اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو می‌پردازیم:

اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو که هرکسی باید بداند

 • اولین مجموعه حروف و اعدادی که به‌صورت اختصاری در تصویر می‌بینید P225/60R16 است.
 • P مخفف کلمه Passenger به معنی سواری است که به نوع تایر شما اشاره دارد که مناسب چه کلاسی از ماشین است.
 • عدد ۲۲۵ در تصویر بالا، پهنای تایر را برحسب میلی‌متر نشان می‌دهد.
 • عدد ۶۵ در تصویر را، «نسب منظر» می‌گویند که نشان‌دهنده‌ی نسبت ارتفاع تایر به پهنای آن است. نسبت منظر با درصد اعلام می‌شود.
 • نکته‌ای که درمورد این عدد وجود دارد این است که هرچقدر این نسبت کمتر باشد راننده راحت‌تر با این تایر رانندگی می‌کند و خودرو را کنترل می‌نماید.
 • R اختصار RADIAL است که ساخت‌وساز تایر را مشخص می‌کند.
 • عدد ۱۶ در تصویر قطر رینگ برحسب اینچ را نمایش می‌دهد. این علامت اختصاری در لاستیک‌هایی که کارکرد متفاوتی دارند، فرق می‌کند. برای مثال در لاستیک‌های یدکی که به‌عنوان زاپاس در ماشین‌های صفر وجود دارد، این عبارت با حروف T به معنای موقتی یا همان زاپاس، شروع می‌شود.
 • عدد ۹۸ در تصویر یک کد مخصوص از جدول شاخص وزن لاستیک است و میزان باری را که لاستیک می‌تواند تحمل کند را نشان می‌دهد.

برای فهم این میزان حتماً باید به جدول استاندارد شاخص وزن مراجع کرد تا حداکثر وزن تحملی تایر به کیلوگرم مشخص شود.

دقت داشته باشید که اگر بدون توجه به میزان تحمل تایر، باری سوار خودرو کنیم، فشار زیادی به تایر وارد می‌شود و لاستیک را فرسوده می‌کند.

 • حرف S در تصویر میزان سرعت مجازی که می‌شود با این لاستیک راند را نشان می‌دهد. معمولاً «میزان سرعت مجاز» در لاستیک‌های مختلف با یکی از حروف A تا Z نشان داده می‌شود. معمول‌ترین این حروف S – H- T  است که به ترتیب سرعت مجاز 190-180-210 کیلومتر در ساعت را نشان می‌دهد.
 • M + S روی لاستیک به این معناست که این تایر کشش حرکت در برف و گل را دارد. البته توجه داشته باشید که این به معنای مناسب بودن لاستیک برای فصل زمستان نیست بلکه فقط به شما می‌گوید در حد نرمال، توان حرکت در برف و گل را دارد.

نکته قابل‌توجه دیگری که در مورد حرکت در برف و گل وجود دارد این است که گاهی روی لاستیک‌ها یک فلش کوچک است که جهت حرکت چرخ را مشخص کرده. زمان نصب چرخ حتماً به این فلش توجه کنید، زیرا آج تایرها به‌گونه‌ای طراحی شده که اگر در جهت مناسب نباشد قابلیت حرکت در مسیرهای آب‌گرفته را از دست می‌دهند.

 • Treadwear این اصطلاح به همراه عدد جلوی آن میزان سایش لاستیک را نمایش می‌دهد، هرچقدر این کلمه با عدد بزرگ‌تری روی لاستیک حک شده باشد یعنی دوام آن لاستیک در برابر سایش بیشتر است.
 • Traction یا ضریب چسبندگی نشان‌دهنده‌ی این است که لاستیک توانایی توقف در آسفالت خیس را دارد. میزان این توانایی با حرف AA – A- B – C  نشان داده می‌شود.  AA  به چسبندگی قوی و C به معنی ضعیف بودن قدرت چسبندگی است.
 • Temperature یا مقاومت حرارتی گرما یکی از مهم‌ترین دلایل فرسایش لاستیک است که باعث می‌شود طول عمر لاستیک از حد طبیعی کم‌تر شود. پس هرچقدر قدرت تحمل لاستیک در گرما بیشتر باشد مزیت آن است و لاستیک کمتر در فصل گرما آسیب می‌بیند. قدرت حرارتی لاستیک را با حروف A- B – C نمایش می‌دهند.  A بیشترین میزان قدرت تحمل گرما و C  کمترین میزان را نشان می‌دهد.
 • ۱۱ نوع استاندارد لاستیک
 • ۱۲ کد سایز، تاریخ: لاستیک‌ها هم مانند هر محصول دیگری، داری تاریخ تولید و انقضا هستند که به‌صورت سال و هفته روی تایر حک شده است.
 • سایز لاستیک موردنیاز هر ماشین با دیگری متفاوت است. پس قبل از خرید لاستیک به سایز آن توجه کنید. عددی که بعد از R  می‌آید نشان‌دهنده‌ی سایز لاستیک است. در شکل به‌صورت تفکیک شده مشخص است.
 • 44PSI حداکثر باد مجاز لاستیک را نمایش می‌دهد. هنگام رانندگی طولانی‌مدت لاستیک گرم می‌شود و فشار باد در آن بالا می‌رود پس حتماً باید باد لاستیک به میزان توصیه شده باشد تا باعث ترکیدن لاستیک نشود.

انواع لاستیک را بشناسید

لاستیک‌ها باتوجه‌به کارکردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به طور مفصل آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

1.تایر همه‌جارو یا AT

این تایرها قابلیت استفاده در دو نوع جاده و آفرود را دارد. چنانچه آفرود یک سرگرمی دائمی برای شماست پیشنهاد می‌کنیم از تایرهای مخصوص استفاده کنید. زیرا لاستیک‌های همه‌جارو طوری طراحی شده‌اند که تا حد معمولی قادر به حرکت در زمین‌های ناهموار هستند.

2.تایرهای آفرود یا MT

اگر علاقه‌مند به رانندگی در مسیرهای گلی و سنگلاخی و شنی هستید این لاستیک‌ها به‌خاطر نوع ساختارشان مناسب شما هستند. پس در خرید تایرهای آفرود درنگ نکنید.

3-تایرهای تابستانی

تایرهای تابستانی برای آب‌وهوای گرم و بدون رطوبت ساخته شده‌اند. یعنی گرما موجب فرسایش لاستیک شما نمی‌شود.

 4- تایر زمستانی

تایر زمستانی برای حرکت راحت در مسیر برفی، آب‌وگل طراحی شده‌اند. برای خرید این نوع تایر باید به علامت کوه و برف بر روی آن توجه کنید. اگر لاستیک زمستانی فاقد این علامت باشد غیراستاندارد است.

 5- لاستیک تمام فصل

این لاستیک‌ها برای استفاده در تمام فصول سال طراحی شده‌اند و قابلیت استفاده در گل و آب و گرمای تابستان را دارند و از نظر هزینه به‌صرفه‌ترین نوع لاستیک محسوب می‌شوند.

تقسیم‌بندی لاستیک از لحاظ ساختار

علاوه بر انواع مختلفی که معرفی کردیم، مهم است بدانید که لاستیک‌ها از لحاظ ساختاری به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در ادامه این ساختارها را به شما معرفی می‌کنیم.

 1. تایرهای بایاس

در تایرهای بایاس یا تایرهای ضرب‌دری نخ‌های بدنه به حالت ضرب‌دری از طرفی به‌طرف دیگر کشیده می‌شود. معمولاً این تایرها کارکرد محدودی دارند. مثلاً برای ماشین‌های کشاورزی ساخته می‌شود.

 1. تایرهای رادیال

در تایرهای رادیال نخ‌ها بدنه به‌صورت مستقیم ازیک‌طرف به‌طرف دیگر وصل می‌شوند. تایرهای رادیال طول عمر بیشتری دارند و در گرما مقاوم‌تر هستند.

 1. سایپ

سایپ به شیارهای ریزی که در روی آج‌ها به‌صورت مورب ایجاد می‌شوند، گفته می‌شود.

این شیارها باعث می‌شود در مسیرهای آب و برف چسبندگی تایر به سطح جاده، بیشتر شود. این ویژگی از لیز خوردن چرخ‌ها یا گیرکردن آن‌ها در برف جلوگیری می‌کند.

بررسی چند اصطلاح مهم دیگر مربوط لاستیک خودرو

اصطلاح میزان کردن فرمان

احتمالاً تجربه کرده‌اید که وقتی در مسیر مستقیم حرکت می‌کنید چرخ‌های ماشین شما از مسیر خارج می‌شوند و به سمت دیگری میل پیدا می‌کنند. برای چنین وضعیتی اصطلاح میزان نبودن چرخ‌ها را به کار می‌برند که معمولاً تعمیرکارها با بررسی چرخ‌های جلو آن را تنظیم می‌کنند.

 اصطلاح تنظیم زوایای چرخ

احتمالاً این جمله را در اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو زیاد می‌شنوید. تنظیم نبودن زوایای چرخ باعث سایش لاستیک‌ها و ازبین‌رفتن آن‌ها می‌شود. برای جلوگیری از چنین خسارتی باید زاویه چرخ‌ها توسط متخصص و تعمیرکار مورد بررسی قرار بگیرد.

بالانس تایرها

احتمالاً برای شما پیش‌آمده که در حین رانندگی متوجه لرزش فرمان شوید این لرزش به دلیل بالانس نبودن تایر اتفاق می‌افتد. بالانس نبودن خودرو می‌تواند به دلیل تاب برداشتن رینگ یا نامتقارن شدن لاستیک‌ها باشد. در صورت تجربه لرزش فرمان حتماً ماشین خود را به یک تعمیرکار نشان دهید.

جمع‌بندی

ما در این مطلب رینگو از اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو صحبت کردیم. علائم اختصاری روی لاستیک را به طور مفصل شرح دادیم، تا به شما کمک کنیم بهترین لاستیک را برای خودرو خودتان انتخاب کنید. اگر شما تجربه مشترکی در مورد خرید لاستیک خودرو دارید با ما به اشتراک بگذارید. ما در گروه رینگو مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم.

گروه فروش رینگو با ارائه بهترین راهنمایی‌ها، شما را در خرید لاستیک مناسب کمک می‌کند.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا