خودرو

مونتاژ و بالانس رینگ و لاستیک | نکات مهم

بالانس بودن چرخ‌های خودرو از استهلاک لاستیک‌های آن و لرزش خودرو جلوگیری می‌کند. رایج‌ترین نشانه عدم تعادل چرخ‌های خودرو لرزش است که در هنگام رانندگی با سرعت بالا مشخص می‌شود. اگر به اطلاعات جامع و به زبان ساده در زمینه مونتاژ و بالانس رینگ و لاستیک نیاز دارید، خواندن این مقاله از وبلاگ رینگو را از دست ندهید.

بالانس چرخ خودرو چیست؟

بالانس چرخ خودرو به معنی برقراری تعادل وزنی در بین رینگ و چرخ‌های خودرو است.

به چه علت لاستیک دچار عدم بالانس می‌شود؟

لاستیک‌ها به‌مرورزمان با حرکت خودرو دچار اصطکاک می‌شوند. این موضوع باعث ایجاد استهلاک، ساییدگی و نازک شدن آن‌ها می‌شود. ضربه خوردن خودرو، دست‌انداز و چاله‌های خیابانی یکی دیگر از دلایلی است که لاستیک را از حالت تعادل و بالانس خارج می‌کند.

بالانس نبودن لاستیک خودرو چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

بالانس نبودن لاستیک خودرو عمر لاستیک‎ها، بلبرینگ‌ها و سیستم تعلیق (جلوبندی خودرو) را کاهش می‌دهد. بالانس نبودن مشکلات دیگری نیز ایجاد می‌کند که در ادامه بیان می‌کنیم.

سیستم تعلیق چیست؟ سیستم تعلیق، فنربندی یا جلوبندی خودرو بخشی از خودرو است که نوسانات و لرزش‌هایی که به چرخ خودرو وارد می‌شود را، تحمل یا جذب می‌کند، تا این لرزش‌ها در اتاق و شاسی خودرو حس نشود.

مشکلاتی که بالانس نبودن لاستیک به وجود می‌آورد:

ساییده شدن لاستیک خودرو

وقتی تعادل در چرخ‌های خودرو از بین برود. وزن در بین چرخ‌های خودرو متعادل پخش نمی‌شود و باعث ساییده شدن و کم شدن عمر مفید لاستیک می‌شود.

افزایش مصرف سوخت خودرو

وقتی لاستیک‌ها بالانس نباشند، راننده برای حرکت کردن با سرعت مناسب باید فشار بیشتری بر روی موتور خودرو وارد کند. بیشتر این انرژی در ابتدا صرف تعادل در بین چرخ‌ها می‌شود و بقیه آن برای سرعت خودرو صرف دارد. در این حالت مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا می‌کند.

لرزش فرمان

لرزش فرمان علت‌های متعددی دارد. اما به هنگام نبود تعادل در لاستیک، لرزش فرمان به هنگام رانندگی حس می‌شود. هرچه سرعت راننده بیشتر باشد، این لرزش را بیشتر حس خواهد کرد.

ضعیف شدن سیستم ترمز

در حالت عادی موقع فشار دادن پدال ترمز قسمت زیادی از انرژی سیستم ترمز، صرف نگه‌داشتن خودرو می‌شود. اما وقتی لاستیک‌ها بالانس نباشد، نیمی بیشتر از این انرژی برای ایجاد تعادل در چرخ‌های خودرو صرف می‌شود.

کاهش پایداری خودرو (سرخوردن خودرو)

وقتی چرخ‌های خودرو بالانس نباشد، اصطکاک و چسبندگی لازم برای برخورد با سطح آسفالت را ندارد. این عدم تعادل باعث سرخوردن خودرو به‌خصوص در جاد‌ه‌های پر پیچ‌وخم می‌شود.

مشکل در جلوبندی خودرو

اگر به عدم بالانس لاستیک‌ها توجهی نکنید، ابتدا این موضوع عمر لاستیک را کاهش می‌دهد و پس از آن ضربات وارد شده به خودرو باعث ایجاد فشار بر روی سیستم تعلیق خودرو می‌شود و آن را خراب می‌کند.

چگونه متوجه شویم که لاستیک خودرو به بالانس نیاز دارد؟

اگر در سرعت‌های بالا قادر به کنترل لرزش فرمان خودرو و یا ترمز خودرو نبودید، یا به طور چشم‌گیری میزان سوخت مصرفی خودرو افزایش یافت. اگر به‌تازگی خرید رینگ و لاستیک انجام داده‌اید و از بالانس آن اطمینان ندارید، برای جلوگیری از خطرات دیگر به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

با بررسی لاستیک و سیستم جلوبندی خودرو علت مشکل مشخص می‌شود. اگر مشکل مربوط به عدم تعادل لاستیک باشد، با بالانس کردن مشکل حل می‌شود یا گاهی ممکن است که رینگ‌ها مشکلی داشته باشند و با تعویض رینگ مشکل حل شود.

بالانس چرخ خودرو

بالانس چرخ خودرو به دو روش انجام می‌شود:

بالانس استاتیکی (بالانس روکار یا درجا)

در بالانس استاتیکی بدون جداکردن چرخ‌های خودرو بالانس لاستیک‌های خودرو را بررسی می‌کنند. این روش بالانس یک عیب دارد. در این روش مشکلات سیستم تعلیق خودرو و یا دیگر مشکلات خودرو مشخص نمی‌شود. اما در روش دینامیکی چون چرخ‌ها باز می‌شوند اگر مشکل حل نشود، علت‌های دیگر لرزش خودرو را بررسی می‌کنند.

بالانس دینامیکی (بالانس کامپیوتری)

در دستگاه بالانس دینامیکی چرخ‌های خودرو را جدا می‌کنند و بر روی دستگاه قرار می‌دهند. این دستگاه با چرخش لاستیک نقاط مشکل‌دار آن را در روی صفحه گرافیکی نشان می‌دهد. این صفحه درصد خطا را برای شناسایی مشکل کاهش می‌دهد.

چند وقت یک‌بار لاستیک‌ها را بالانس کنیم؟

برای بالانس کردن خودرو زمان‌بندی در نظر بگیرید. برای مثال پس از ۸ تا ۹ هزار کیلومتر خودرو را از نظر بالانس برای معاینه به تعمیرگاه ببرید و یا هر ۶ ماه یک‌بار. با زمان‌بندی منظم از ایجاد مشکلات دیگر برای خودرو جلوگیری می‌کنید.

نکاتی درباره بالانس کردن چرخ خودرو

تعادل نداشتن چرخ‌های جلو خودرو در سرعت‌های ۸۰ الی ۹۰ کیلومتری با لرزش لاستیک‌های خودرو مشخص می‌شود. اما بالانس نبودن چرخ‌های عقب خودرو را در سرعت ۱۲۰ تا ۱۴۰ کیلومتر می‌توان تشخیص داد.

خرید رینگ و لاستیک

اگر شما پکیج لاستیک و رینگ را یک جا خریداری کرده‌اید این پکیج‌ها از قبل بالانس شده‌اند و آمادگی نصب بر روی خودرو را دارند. اما بااین‌حال بهتر است برای اطمینان خاطر با یک مکانیک مشورت کنید. ولی متأسفانه در ایران کم پیش می‌آید که راننده‌ای خرید رینگ و خرید لاستیک را به‌صورت یک جا انجام دهد. در این صورت برای مونتاژ و بالانس رینگ و لاستیک باید به متخصص مراجعه کنید و هرگز خودتان برای تعویض آن اقدام نکنید.

نکات نصب رینگ و لاستیک

پس از خرید رینگ و خرید لاستیک اگر آماده نصب بر روی خودرو نیست، نکات زیر را رعایت کنید:

برای مونتاژ و بالانس رینگ و لاستیک به تجهیزات حرفه‌ای و متخصص نیاز دارید.

برای مونتاژ و نصب رینگ و لاستیک باید مرکز آن را از گردوغبار پاک کنید. لاستیک باید به‌صورت ایمن در جای خود قرار بگیرد و این کار فقط تخصص افراد حرفه‌ای است. مهره‌های چرخ به هنگام نصب باید محکم بسته شوند و در مرحله آخر باید یک‌بار دیگر تمامی پیچ‌ها از نظر محکم بودن بررسی شوند.

اگر پس از بالانس لرزش خودرو ادامه داشت چه اقدامی انجام دهیم؟

اگر پس از بالانس لاستیک، لرزش خودرو همچنان ادامه داشت، باید خودرو را از نظر انحراف لاستیک و جلوبندی مورد بررسی قرار گیرد تا علت لرزش آن مشخص شود.

برای مونتاژ و بالانس رینگ و لاستیک به کجا مراجعه کنیم؟

برای مونتاژ و بالانس رینگ و لاستیک باید به یک مکانیکی ماهر و با تجهیزات به‌روز مراجعه کنید. ما در مجموعه رینگو با آخرین تجهیزات و کارشناسان حرفه‌ای آماده خدمت و راهنمایی به شما هستیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا