مشخصات فنی خودرو

7 نوع سیستم تعلیق خودرو و تفاوت آن ها

سیستم تعلیق خودروی شما وظیفه دارد سواری راحت تری به شما و سرنشینان بدهد و از قطعات و مکانیسم‌های مختلفی برای به حداقل رساندن تکان‌ها و لرزش‌های جاده‌ای استفاده می‌کند که در غیر این صورت مستقیماً به بدنه خودرو منتقل می‌شوند.

انواع بسیاری از سیستم های تعلیق وجود دارد، اما آنها به طور کلی دو دسته اصلی هستند :

مستقل : این سیستم شامل یک سری قطعات و اجزا است که هر چرخ خودرو به صورت مستقل از دیگر چرخ‌ها حرکت می‌کند.

وابسته : (دو چرخ دارای اجزای تعلیق یکسانی) هستند.

رایج ترین انواع آن عبارتند از:

  • استرات مکفرسون
  • جناغی دوبل
  • چند پیوندی
  • سیستم تعلیق بادی
  • فنر برگ
  • محور صلب
  • سیستم تعلیق بازوی عقب

محبوبیت هر سیستم تعلیق متفاوت است، زیرا هر کدام دارای ویژگی ها و کیفیت های منحصر به فرد برای کاربردهای مختلف است. این مقاله از مجله رینگو به شما کمک می‌کند تا بفهمید هر کدام چگونه عمل می‌کنند و چرا برخی از آنها محبوب‌تر از دیگران هستند. پس با ما همراه باشید.

انواع مختلف سیستم های تعلیق چیست؟

امروزه سیستم‌های تعلیق مختلفی را در وسایل نقلیه موتوری خواهید یافت، اما برخی از آن‌ها رایج‌تر از سایرین هستند، مانند 7 نوع زیر:

سیستم تعلیق مک فرسون

بیایید با محبوب ترین و رایج ترین سیستم تعلیق شروع کنیم: سیستم تعلیق مک فرسون. این یک سیستم تعلیق مستقل است که از دو طرف به محور جلوی خودرو متصل می شود.

همانطور که انواع مختلف سیستم تعلیق را بررسی می کنیم، اصطلاح “مستقل” را به طور گسترده در این مقاله خواهید دید. این اصطلاح به این معنی است که چرخ ها سیستم تعلیق را با سایر چرخ ها به اشتراک نمی گذارند. در عوض، هر چرخ دارای سیستم تعلیق خاص خود است که به جداسازی بیشتر ضربه‌ها و لرزش‌ها کمک می‌کند.

مکفرسون از یک دامپر تلسکوپی و فنر متصل به توپی چرخ تشکیل شده است. دامپر بالا و پایین می رود تا ضربه های وارد شده از چرخ را جذب کند.

این سیستم تعلیق این روزها به دو دلیل غیرقابل تعجب در بین خودروسازان رایج است.

اولا، این نوع بسیار متنوع است و برای اکثر برنامه ها به خوبی کار می کند.

دوم اینکه بسیار مقرون به صرفه است و حتی برای خودروهایی که با قیمت پایین‌تر فروخته می‌شوند گزینه مناسبی است. این سیستم تعلیق جمع و جور است و برای عملکرد تنها به چند قطعه نیاز دارد.

تعلیق دوبل Wishbone

یکی دیگر از سیستم های مستقل محبوب، سیستم تعلیق دوبل جناغی است. شبیه بند مکفرسون است اما با یک تفاوت اساسی.

در حالی که سیستم تعلیق مکفرسون دارای یک بازوی کنترلی (همچنین به عنوان “استخوان جناغی” شناخته می شود)، این نوع دارای دو عدد از آنها است.

دو در مقابل یک، بنابراین جای تعجب نیست که این نوع راحتی رانندگی را بهبود می بخشد و حتی شدیدترین دست اندازها را که به سختی برای سرنشینان خودرو قابل توجه است، مدیریت می کند.

تعلیق چند لینک

ما تعلیق چند پیوندی را داریم که نوع مستقل دیگری است. با این حال، احتمالاً می توانید از نام آن حدس بزنید که شامل چندین پیوند بیشتر از دو تعلیق دیگر ذکر شده در بالا است.

سیستم تعلیق چند پیوندی بر اساس طراحی دو جناغی است، اما دارای حداقل سه یا چند بازوی جانبی (یعنی ‘چند پیوند’) و یک یا چند بازوی طولی است. به خاطر داشته باشید که طول این پیوندهای مختلف لزوماً برابر نیستند.

بنابراین، چرا یک سیستم تعلیق به این همه لینک نیاز دارد؟

خوب، سیستم تعلیق چند لینک بهترین را از همه دنیا ارائه می دهد. تعادلی از هندلینگ استثنایی و راحتی را بدون اشغال فضای زیادی فراهم می کند.

بهتر از آن، این فقط برای وسایل نقلیه جاده ای ایده آل نیست. کامیون‌های آفرود همچنین می‌توانند از سیستم تعلیق چند پیوندی بهره ببرند که به خودرو اجازه می‌دهد در هنگام حرکت در زمین انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد.

تعلیق بادی

تاکنون، سیستم‌های تعلیق را دیده‌ایم که شامل شوک‌ها یا فنرها و پیوندهای مختلف است. بیایید به یک سیستم تعلیق نگاه کنیم که در عوض به هوا متکی است.

به این سیستم‌های تعلیق بادی می‌گویند که بر مثانه‌هایی که پر از هوا هستند تکیه می‌کنند. هنگامی که هر یک از این مثانه ها پر از هوا است، به عنوان فنر برای جذب ضربه ها و ارتعاشات از زمینی که ماشین روی آن حرکت می کند، عمل می کند.

هوا توسط یک کمپرسور داخلی به داخل مثانه ها پمپ می شود. سیستم تعلیق می تواند مثانه های خود را در صورت نیاز باد و تخلیه کند. این بدان معناست که راننده می تواند تعیین کند که درایو چقدر محکم یا نرم باشد.

تعلیق فنر برگ

تعلیق فنر برگ برخی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین انواع هستند و امروزه نیز در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هنگامی که چندین لایه فولادی را که روی یکدیگر قرار گرفته اند، فوراً آویز فنرهای برگ را تشخیص خواهید داد. هر لایه دارای اندازه ها و طول های متفاوتی است که بزرگترین آن در بالا قرار دارد.

این لایه های فولادی با هم به محور و شاسی خودرو متصل می شوند. هنگامی که چرخ ها دچار ضربه یا لرزش می شوند، سیستم تعلیق فنر برگ به صورت عمودی خم می شود تا بیشترین مقدار ممکن را جذب کند.

این نوع سیستم تعلیق با نام‌های متعدد دیگری مانند فنرهای گاری، فنرهای بیضوی و نیمه بیضوی نیز شناخته می‌شود.

سیستم تعلیق محور سفت و سخت

اکنون، بیایید به مثالی از یک سیستم تعلیق وابسته (یعنی نه مستقل) نگاه کنیم: تعلیق محور سفت و سخت. این محور که به عنوان یک محور جامد یا پرتو نیز شناخته می شود، شامل دو چرخ است که به صورت جانبی توسط یک شفت به هم متصل می شوند.

نکته مثبت این است که این سیستم تعلیق ساده و برای خودروسازان بسیار مقرون به صرفه است. از جنبه منفی، هرگاه یک چرخ از روی سنگ یا دست انداز عبور کند، چرخ مقابل نیز لرزش را تجربه می کند.

در نتیجه، این نوع از بسیاری دیگر در این لیست محبوبیت کمتری دارد.

با این حال، ترکیب انواع سیستم تعلیق در یک خودرو می تواند برخی از محدودیت های آن را به حداقل برساند. به عنوان مثال، خودرو می تواند از سیستم تعلیق محور سفت و سخت بر روی چرخ های عقب خود استفاده کند، در حالی که چرخ های جلو از نوع دیگری استفاده می کنند.

تعلیق بازو عقب

در نهایت، سیستم تعلیق بازوی عقب را داریم. این نام از این گرفته شده است که چگونه این سیستم دارای یک بازوی عقب در هر چرخ است که محور خودرو را به شاسی آن متصل می کند.

این بازوها بسیار سفت و سخت هستند، به این معنی که ضربات و سر و صدای بیشتری به چرخ ها و بدنه خودرو منتقل می شود.

با این حال، برخی از افراد این نوع را انتخاب می‌کنند زیرا فوق‌العاده فشرده است و فضای بسیار کمی را در اطراف چرخ‌ها اشغال می‌کند. همچنین، استفاده از آن نسبت به سایر نسخه های ذکر شده در بالا ارزان تر است.

امیدواریم که این راهنما برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا