مشخصات فنی خودرو

تفاوت سانروف، مونروف و سقف پانوراما در چیست؟

احتمالاً به گوشتان خورده است که فروشندگان خودرو از اصطلاحاتی همچون سانروف، مونروف و سقف پانوراما استفاده می‌کنند. این موارد عباراتی هستند که برای توصیف خاصی از دهانه‌های سقف خودرو به کار می‌روند. اگرچه بسیاری از خریداران خودرو از اصطلاحات مونروف و سانروف به‌جای یکدیگر استفاده می‌‌کنند، اما بین این دو تفاوت‌ وجود دارد. سانروف یک پنل فلزی است که به‌صورت کشویی باز می‌شود یا در سقف یک وسیله نقلیه بالا می‌آید تا نور و هوا را وارد کابین داخلی خودرو کند. بااین‌وجود، مونروف یک صفحه شیشه‌ای شفاف یا رنگی است که بین سقف و سرپوش می‌لغزد و اغلب برای ورود هوای تازه به‌صورت کج باز می‌شود. باتوجه‌به مقدمه، ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به بررسی تفاوت‌های سانروف، مونروف و سقف پانوراما بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که تفاوت سانروف، مونروف و سقف پانوراما در چیست؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سانروف چیست؟

سانروف یک پنل فلزی یا معمولاً شیشه‌ای در سقف خودرو است که می‌تواند به‌صورت کشویی، هواگیری یا هر دو باز شود. با این که از لحاظ تاریخی، سانروف‌ها دارای یک سایبان کشویی برای جلوگیری از نور در هنگام بسته‌شدن بودند، اما همیشه هم این‌طور نیست. سانروف‌های در بسیاری از کوپه‌ها و ماشین‌های سدانی که در سالیان اخیر تولید شده‌اند، تعبیه شدند. آنها معمولاً به‌عنوان یک آپشن اضافه تعبیه می‌شوند و برای داشتن یک خودروی سانروف دار، باید پول بیشتری پرداخت کنید.

مزایای سانروف

برخی مزایای سانروف‌ عبارت‌اند از:

۱. اولین و مهم‌ترین آنها بهبود ظاهر خودرو است. سانروف‌ها به ماشین استایل خاصی می‌بخشند.

۲. سانروف اجازه می‌دهد هوای تازه در کابین در هنگام رانندگی وجود داشته باشد. به سرنشینان آزادی می‌دهد و نوعی فضای رمانتیک ایجاد می‌کند.

۳. اگر در هنگام راندن پنجره‌ها را باز کنید صدای باد بسیار زیاد و آزاردهنده خواهد بود و اصطلاحاً صدا به صدا نمی‌رسد. اما با کمک سانروف این مشکل حل می‌شود و شما می‌توانید در هنگام رانندگی به‌راحتی از مزیت هوای تازه بهره ببرید.

۴. وقتی نم‌نم باران می‌بارد، منظره کابین شما با قطرات باران که روی شیشه می‌ریزد بی‌نظیر خواهد بود.

۵. در مناطقی که معمولاً آب‌وهوا سرد است، سانروف در طول روز باعث روشنایی و درخشش کابین می‌شود که حس خوشایندی را در هنگام رانندگی به شما می‌بخشد.

معایب سانروف

معایب سانروف عبارت‌اند از:

۱. معمولاً وقتی یک ماشین جدید با سانروف می‌خرید، ممکن است یک یا دو بار آن را امتحان کنید، اما حدود یک هفته بعد فراموش می‌کنید که حتی وجود دارد. استفاده از سانروف در مناطق گرمسیری کمتر رایج است.

۲. رانندگی با سرعت بالا با سانروف باز روی آیرودینامیک خودرو تأثیر می‌گذارد چرا جریان هوای آرام به بالا، باعث ایجاد کشش اضافی می‌شود.

۳. این قطعه شیشه‌ای است و ممکن است بشکند. اگر این اتفاق افتاد آن را باید تعویض کنید.

۴. طبق یک تحقیق، سانروف‌ها بر مسافت پیموده شده (مصرف سوخت) خودرو تأثیر می‌گذارند. اکثر سانروف‌های معمولی حدود 25 تا 35 کیلوگرم وزن دارند، درحالی‌که سانروف پانوراما می‌تواند تا ۹۰ کیلوگرم وزن داشته باشد.

۵. وقتی ماشین شما قدیمی می‌شود، سانروف اغلب شروع به نشتی می‌کند و این آزاردهنده است. این اتفاق نه در هنگام بارش باران که حتی زمان‌هایی که به کارواش نیز مراجعه می‌کنید دردسرساز است.

۶. حفظ سانروف در شرایط مطلوب نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد. موتورها، اجزای الکتریکی، مجموعه‌های مکانیکی، لاستیک‌ها و خود شیشه نیز نیاز به توجه زیادی دارند.

۷. زمانی که ماشین شما قدیمی می‌شود، معمولاً در اطراف دهانه سقف زنگ‌زدگی ایجاد می‌شود که بر یکپارچگی ساختاری خودرو تأثیرات منفی دارد.

۸. سانروف‌ها در زمان نو بودن بسیار عملکرد خوبی دارند و مشکل چندانی ندارند، اما با گذشت زمان و قدیمی شدن خودرو، این قسمت دچار مشکلی می‌شود و طبعاً فروش آن را در بازار سخت‌تر می‌کند، چرا که خریدار حوصله دردسر ندارد.

مونروف چیست؟

مونروف نوعی سانروف است. اما یک مونروف معمولاً دارای یک صفحه شیشه‌ای رنگی است که بسیار شبیه یک پنجره اضافی در بالای ماشین است. به گزارش  USNews.com، مونروف طوری طراحی شده است که نور را بدون نیاز به ورود عناصر و آلودگی‌ها به داخل راه می‌دهد. برخلاف سانروف‌های سنتی، مونروف‌ها برای جداشدن از خودرو طراحی نشده‌اند، اگرچه معمولاً کج یا باز می‌شوند. بسیاری از مونروف‌ها دارای یک پنل کشویی داخلی هستند که با فضای داخلی خودروی شما مطابقت دارد. وقتی که در مونروف بسته است هیچ نوری به داخل ماشین نمی‌آید. هنگامی که این پنل باز شود، ماه در آسمان نیز نمایان می‌شود.

سقف پانوراما چیست؟

سقف‌های پانوراما محبوب‌ترین نسخه‌‌ای هستند که به‌عنوان گزینه‌های موجود در خودروهای محبوب‌تر یا به‌عنوان یک ویژگی استاندارد برای بسیاری از خودروهای لوکس ارائه می‌شوند. سقف‌های پانوراما معمولاً دارای چندین پنل در سقف خودرو هستند که ثابت یا متحرک هستند. علاوه بر این، سقف‌های پانوراما بیشتر از مونروف‌های استاندارد باز می‌شوند و دارای یک سایبان جمع‌شونده هستند که می‌توانید از آن برای خنک نگه‌داشتن کابین در هنگام بسته‌شدن قسمت شیشه‌ای استفاده کنید.

یک سانروف پانوراما به راننده کمک و سرنشینان کمک می‌کند به که لطف قرارگرفتن در معرض نور طبیعی، احساس تنگی نفس کمتری داشته باشند. با این که آنها می‌توانند فضای باز بیشتری در اختیار داشته باشند و نور بیشتری وارد کنند، اما نمی‌توان آنها را تا آخر باز کرد. یکی دیگر از معایب آن، داشتن فضای سر کم اندک و وجود گرمای بیشتر به دلیل یک شیشه اضافی است، به‌خصوص در ماه‌های گرم تابستان.

بررسی تفاوت مونروف و سانروف و سقف پانوراما

زمانی که صحبت از پنل‌های شیشه‌ای روی سقف خودرو می‌شود، انواع مختلفی از سانروف، مونروف‌ و سانروف پانوراما وجود دارد. درحالی‌که تفاوت‌های ظریفی بین سانروف و مونروف وجود دارد، این دو اصطلاح اغلب به‌جای هم استفاده می‌شوند. از نظر فنی، مونروف یک صفحه شیشه‌ای در سقف خودرو است که ممکن است باز شود یا باز نشود (ثابت باشد). از طرف دیگر، سانروف یک صفحه شیشه‌ای یا فلزی است که می‌تواند باز شود و معمولاً دارای یک سایبان است که می‌تواند بسته شود تا هنگام بسته بودن سانروف از ورود نور و روشنایی به داخل خودرو جلوگیری کند.

از طرف دیگر، سانروف‌های پانوراما نسبت به موارد قبلی جدیدتر هستند. سانروف پانوراما یک پنل شیشه‌ای بسیار بزرگ است (گاهی اوقات پنل‌های متعدد) که هم روی صندلی‌های جلو و هم صندلی‌های عقب یک وسیله نقلیه را پوشش می‌دهد. زمانی که قصد خرید یک اتومبیل جدید را دارید، به‌ندرت پیش می‌آید که بین سانروف، مونروف یا سانروف پانوراما یکی را انتخاب کنید. به طور معمول، خودروساز تنها یکی از این موارد را به خودرو اختصاص می‌دهد و خیلی کم پیش می‌آید که موارد دیگر تعبیه شوند. البته بعضی اوقات می‌توان یکی از آنها را بعد از خرید خودرو نیز نصب کرد که البته یک راهکار بسیار گران‌قیمت است و خرج زیادی روی دست شما می‌گذارد.

نگهداری سانروف و مونروف

تعمیر یا تعویض سانروف یا مونروف ممکن است خرج زیادی در بر داشته باشد. متخصصین توصیه می‌کنند که آنها را به طور مرتب جاروبرقی کنید و شستشو دهید. علاوه بر این آنها توصیه می‌کنند که تمام قطعات متحرک بهتر است به طور منظم روغن‌کاری شوند و صاحبان خودرو برای حفظ کارایی سانروف و مونروف، به طور سالانه آنها را تمیزکاری کنند.

تفاوت سانروف و مونروف
تفاوت سانروف و مونروف

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به بررسی سه آپشن جذاب خودروهای امروزی، یعنی سانروف و مونروف و سقف پانوراما پرداختیم. به همین منظور ابتدا معروف‌ترین آنها یعنی سانروف را بررسی کردیم و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه ویژگی‌های مونروف و سقف پانوراما را شرح دادیم. با مطالعه این نوشته شما می‌توانید اطلاعات نسبتاً کاملی از این آپشن‌های جذاب و به‌روز دنیای خودروی کسب کنید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید: 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا