خودرو

میزان باد لاستیک خودرو و همه نکات ایمنی که باید بدانید

خیلی از افراد خطرات رانندگی با تایرهای کم باد را جدی نمی‌گیرند و بررسی آن را پشت‌گوش می‌اندازند. یکی از کارهای معمولی و البته بسیار مهم برای نگهداری از اتومبیل، بررسی فشار باد لاستیک خودرو و در صورت لزوم باد کردن آن‌ها است. در این مقاله از وبلاگ رینگو می‌خواهیم خطرات رانندگی با تایرهای کم باد و صدماتی ناشی از فشار باد کم لاستیک را باهم بررسی کنیم. همراه ما باشید تا پاسخ همه سوالات خود را پیدا کنید.

چرا لاستیک خودرو باد کم می‌کند؟

کم شدن باد لاستیک ماشین به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که این مشکل می‌تواند مربوط به لاستیک ماشین باشد. همچنین دلایل دیگری وجود دارد که باید توسط متخصص این کار علت آن مشخص شود. البته بهتر است بدانید که به طور متوسط و در شرایط نرمال ماهانه حدود ۱  psi فشار باد لاستیک خودرو می‌تواند کم شود.

Psi چیست؟  psi یک واحد اندازه‌گیری فشار است که در صنعت استفاده می‌شود و یکی از مصارف آن اندازه‌گیری فشار باد لاستیک است. هر خودرو  psi مناسب برای خود را دارد. برای مثال اگر در نظر بگیریم psi خودرو ۳۲ باشد و شش ماه آن را بررسی نکنید، به حدود ۲۶ می‌رسد. معمولا بیشتر خودروها بین ۳۲ تا ۳۶ psi فشار برای آن‌ها مناسب است و بیشتر یا کمتر از این میزان می‌تواند خطرآفرین باشد.

پنچری ماشین

گاهی در اثر برخورد یک شیء با لاستیک و ایجاد حفره‌ای کوچک درون لاستیک، ماشین پنچر می‌شود. وقتی لاستیک ماشین پنچر می‌شود، ابتدا به‌صورت آهسته باد آن کم می‌شود و در نهایت با خالی شدن کامل باد لاستیک ماشین روبرو می‌شویم. در این مواقع برای پنچرگیری به یک آپاراتی مراجعه کنید.

تمام شدن عمر والف

اگر پس از بررسی علت کم شدن باد لاستیک ماشین، متوجه شدید که پنچری نبود، بهتر است والف خودرو را چک کنید. والف‌ها معمولا عمر محدودی دارند و پس از مدتی این دوره مفید آن‌ها تمام می‌شود و خراب‌شدن آن ‌یکی از علت‌های کم باد شدن لاستیک ماشین است.

والف چیست؟ والف یک لوله پلاستیکی یا فلزی کوچک است که در تایرهای خودرو قرار دارد و به‌وسیله آن تایرهای خودرو را باد می‌کنند. این وسیله کوچک باعث می‌شود تا رطوبت و گردوخاک به داخل لاستیک وارد نشود.

آسیب‌دیدگی رینگ

وقتی در حال رانندگی در سطح شهر و اتوبان و بزرگراه‌ها هستید، به دست‌اندازها و چاله‌چوله‌های خیابانی برخورد می‌کنید که اگر به هنگام رانندگی کمی سرعت داشته باشید، به هنگام گذر از این دست‌اندازها رینگ خودرو تاب برمی‌دارد.

وقتی رینگ خودرو آسیب ببیند و فرم آن تغییر کند، به‌مرور لاستیک‌های ماشین کم باد می‌شوند. در این صورت بهتر است رینگ توسط کارشناس آپاراتی بررسی شود و مشکل آن برطرف شود و یا اگر خودرو نیاز به تعویض رینگ دارد، آن را عوض کنند.

نوسانات دما

انقباض و انبساط لاستیک‌های خودرو در اثر سرما و گرمای هوا یکی دیگر از موارد کاهش باد لاستیک ماشین است.

دلایل مهم برای بررسی میزان باد لاستیک ماشین

اولین و اصلی‌ترین دلیل که باید به‌صورت منظم باید میزان باد لاستیک ماشین را بررسی کنید، ایمنی است. اما دلایل مالی و زیست‌محیطی نیز دارد:

  • با چک کردن منظم میزان باد لاستیک، طول عمر لاستیک بیشتر می‌شود.
  • در هنگام رانندگی برای روی خودرو کنترل دارید.
  • مصرف سوخت خودرو کاهش می‌یابد.
  • تصادفات و انفجارهای ناشی از کم باد بودن میزان باد لاستیک کاهش می‌یابد.
  • با مصرف سوخت کمتر، میزان دی‌اکسیدکربن در هوا کاهش می‌یابد و هوا سالم‌تر خواهد بود.

 کم بودن باد لاستیک بر کدام‌یک از موارد اثر می‌گذارد؟ (صدمات ناشی از فشار باد کم لاستیک)

هنگامی‌که یکی از تایرهای جلوی خودرو کم باد می‌شود، تعادل خودرو برهم می‌خورد و کنترل فرمان از دست راننده خارج می‌شود و به یک سمت فرمان خودرو منحرف می‌شود.

زمانی که باد لاستیک خودرو کم می‌شود، به علت افزایش سطح تماس لاستیک با جاده، میزان سوخت مصرف خودرو افزایش می‌یابد. از دیگر صدماتی که کم بودن با لاستیک به خودرو می‌رساند، ساییده شدن زودهنگام تایرهای خودرو و ازبین‌رفتن عاج‌های روی آن و تغییر شکل فرم ظاهری لاستیک است. اگر در این شرایط سرعت خودرو زیاد باشد، دمای لاستیک‌ها بیش از اندازه زیاد می‌شود و احتمال ترکیدن لاستیک بیشتر می‌شود.

 سرعت بالا و کم باد بودن لاستیک‌ها

وقتی سرعت خودرو بالا باشد، دمای لاستیک‌های خودرو نیز بالا می‌رود. طبق گزارشاتی که سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور ارائه کرده است، دمای لاستیک خودرو در سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت برابر ۶۵ درجه سانتی‌گراد است. این میزان دما، درصورتی‌که سرعت خودرو ۱۶۰ کیلومتر در ساعت باشد، به میزان دوبرابر افزایش پیدا می‌کند و امکان ترکیدن لاستیک به‌راحتی وجود دارد. رانندگی با سرعت بالا و کم باد بودن لاستیک‌ها، باعث کاهش عمر مفید لاستیک و ترکیدن آن می‌شود.

 چه زمانی باید میزان باد لاستیک‌ها را بررسی کنید؟

معمولا بهتر است به طور منظم باد لاستیک‌های خودرو را بررسی کنید. اما اگر قصد مسافرت دارید، حتما قبل از سفر آن را چک کنید تا طی مسیر به دردسر نیفتید. بهتر است چک کردن میزان باد لاستیک خودرو را زمانی که تایرهای خودرو سرد است، انجام دهید و پس از رانندگی این کار را انجام ندهید. زیرا پس از رانندگی تایرهای خودرو گرم است و به‌درستی میزان باد را دستگاه فشارسنج نشان نمی‌دهد.

نکته: همیشه به هنگام چک کردن میزان باد لاستیک، چک کردن تایر زاپاس را فراموش نکنید و آن را لحاظ میزان باد، پنچری چک کنید تا از میزان سالم بودن آن مطمئن شوید.

 چگونه میزان باد لاستیک تایر را بررسی کنیم؟

برای این‌که فشار مناسب برای باد لاستیک‌های خودرو را بدانید، باید دفترچه راهنمای خودرو و یا برچسب اطلاعات تایر را که اکثرا درون درب راننده یا داشبورد و یا درب باک بنزین قرار دارد، مطالعه کنید.

اعدادی روی لاستیک خودرو و یا در دفترچه راهنما نوشته شده است که میزان فشار حداکثری تحمل فشار باد برای لاستیک است. ولی این عدد معیار مناسبی برای اندازه‌گیری فشار لاستیک نیست و شما باید به عدد فشار باد پیشنهادی که توسط شرکت ساخت تایر ارائه شده است، توجه کنید.

با اطلاع از میزان فشار مناسب برای لاستیک‌های خودرو به‌راحتی می‌توانید، با استفاده از فشارسنج‌های دیجیتال یا معمولی میزان و مقدار فشار تایر را چک کنید.

توصیه می‌شود، همیشه و مخصوصاً در فصل گرما که احتمال کم باد شدن لاستیک بیشتر است، یک دستگاه فشارسنج برای تشخیص میزان باد لاستیک ماشین و یک کمپرسور قابل‌حمل در خودروی خود داشته باشید.

برای بررسی میزان فشار باد لاستیک خودرو به کجا مراجعه کنیم؟

اگر دستگاه پمپ لاستیک و یا فشارسنج ندارید، برای اندازه‌گیری میزان فشار باد لاستیک خودرو به آپاراتی و یا پمپ‌بنزین‌هایی که مجهز به دستگاه فشارسنج هستند، مراجعه کنید.

چند وقت یک‌بار میزان باد لاستیک ماشین را چک کنیم؟

معمولا توصیه می‌شود هر ۳۰ روز یک‌بار میزان باد لاستیک خودرو را چک کنید و یا در زمان‌هایی که نوسانات دما وجود دارد و دما به میزان ۱۰ درجه سانتی‌گراد کم یا زیاد می‌شود میزان باد لاستیک را با فشارسنج اندازه‌گیری کنید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا