بریجستونمیشلن

تایرهای خودترمیم شونده

تکنولوژی ساخت خودروهای جدید روزبه‌روز پیشرفت می‌کنند و در همین راستا لاستیک‌های خودروها نیز به طور مداوم بهبود می‌یابند. بااین‌حال متأسفانه هنوز هم مشکل پنچری خودروها به‌عنوان یک مسئله جدی و مهم مطرح است. تولیدکنندگان لاستیک در سال‌های اخیر به دنبال تکنولوژی‌هایی هستند که لاستیک‌های پنچر شده را به طور خودبه‌خود ترمیم کند و در این راستا نیز پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند. ما در این مقاله از رینگو قصد دارید بررسی تایرهایی که در صورت پنچر شدن خودبه‌خود ترمیم می‌شوند، بپردازیم. اگر برای شما نیز جالب است که بدانید چه تایرهایی که در صورت پنچر شدن خودبه‌خود ترمیم می‌شوند، چگونه هستند؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آیا لاستیک‌ها واقعاً می‌توانند خودبه‌خود ترمیم شوند؟

در واقع لاستیک‌هایی وجود دارند که حتی پس از پنچر شدن در جاده، به کار خود ادامه می‌دهند. لاستیک‌های خودترمیم‌شونده زیرمجموعه گروهی از لاستیک‌ها هستند که به آنها تایرهای ران فلت می‌گویند. لاستیک‌های خودترمیم‌شونده به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که حتی پس از این که لاستیک تمام فشار هوای خود را از دست داد، می‌توانند از خودروی شما پشتیبانی کنند و در نتیجه این امکان را به شما می‌دهند که با خیال راحت آن را به نزدیک‌ترین گاراژ و یا حتی به منزل خود برسانید.

کدام تولیدکنندگان در ساخت تایرهای خودترمیم‌شونده فعال هستند؟

لاستیک‌های خودترمیم‌شونده در چند سال گذشته محبوبیت بسیاری زیادی پیدا کرده و سازندگان لاستیک به تولید این محصول توجه زیادی نشان می‌دهند. امروزه باتوجه‌به کاتالوگ‌هایی که تولیدکنندگان منتشر کرده‌اند می‌توان دید که این شرکت‌های در ساخت لاستیک‌های خودترمیم‌شونده فعال هستند: پیرلی، گودیر، بریجستون، دانلوپ، فایر استون، کومهو، میشلن و یوکوهاما.

اکثر این تولیدکنندگان بسیاری از انواع لاستیک‌های Run Flat Tyre یا RFT را می‌فروشند. شرکت دانلوپ در بین سازندگان لاستیک‌های خودترمیم‌شونده تخصص بالایی دارد و بسیار مشهور است. گودیر نیز لاستیک‌های ایمنی جاده‌ای خود را به‌عنوان لاستیک‌های تحرک طولانی‌مدت دسته‌بندی می‌کند. شرکت میشلن نیز لاستیک‌های خود را با عنوان تایرهای فشار صفر عرضه می‌کند.

لاستیک‌های خودترمیم‌شونده چگونه کار می‌کنند؟

بسته به شرکت سازنده، لاستیک‌های خودترمیم‌شونده به روش‌های مختلفی کار می‌کنند. بااین‌حال لاستیک‌‌هایی که به طور مداوم در هنگام رانندگی ترمیم می‌شوند، از ساختار مشابهی برای حفاظت از شما و خودروی‌تان استفاده می‌کنند. این لاستیک‌ها دارای یک پوشش داخلی اضافی هستند که به‌عنوان یک ژل خودترمیم‌شونده عمل می‌کند. اگر لاستیک شما هنگامی که در حال رانندگی هستید پنچر شود، این ژل بلافاصله در شکاف نفوذ می‌کند و آن را بند می‌آورد. به‌این‌ترتیب باد لاستیک شما به میزان کمتر کاهش خواهد یافت و شما می‌توانید مسیر زیادی را با خیال راحت طی کنید. یقیناً زمانی که به یک مکان امن رسیدید باید لاستیک را تعویض کنید چرا که بعید است یک لاستیک پنچر بتواند برای همیشه دوام بیاورد. بااین‌حال، مزیت لاستیک‌های خودترمیم‌شونده در این است که می‌توانند از تصادفات جاده‌ای مرتبط با لاستیک جلوگیری کنند؛ به این دلیل که لاستیک آسیب‌دیده می‌تواند خود را ترمیم کند و احتمال بسیار اندکی دارد که در سفر شما اخلال ایجاد کند. بااین‌حال لازم به ذکر است که تایرهای خودترمیم‌شونده محدودیت‌های خاصی دارند. این محدودیت‌ها در برندهای مختلف و از نظر میزان ترمیم، متفاوت است:

۱. لاستیک‌های Seal Inside پیرلی تنها می‌توانند سوراخ‌هایی را تا عرض یا عمق یک‌هشتم اینچ ببندند.

۲. لاستیک‌های Selfseal میشلن فقط می‌توانند سوراخ‌هایی را تا عرض یا عمق یک‌چهارم اینچ ببندند.

۳.Sealguard Hankook  فقط می‌تواند آسیب‌هایی را به عرض یا عمق سه شانزدهم اینچ ببندد، با ContiSeal Continental که در همان پارامترها عمل می‌کند.

تکنولوژی‌های خودترمیم کننده یقیناً در طی چندین سال آینده پیشرفت‌های خوبی خواهند داشت، اما در حال حاضر مشخص است که آنها راه‌حل کافی برای ترمیم لاستیک‌های پنچرشدن نیستند و بهتر است هرچه زودتر لاستیک پنچر ترمیم شده را تعویض کنید یا از یک آپاراتی به طور کامل پنچری آن را بگیرید. لاستیک‌های خودترمیم‌شونده به شما کمک می‌کنند تا از نقطه الف به نقطه ب برسید، اما باید هرچه زودتر لاستیک پنچر ترمیم شده را تعویض یا تعمیر جدی کنید، چرا که ممکن است در صورت ادامه دادن با لاستیک خراب، آسیب جدی به خودرو وارد شود.

تفاوت بین لاستیک‌های خود نگهدار و لاستیک‌های تکیه‌گاه کمکی چیست؟

همان‌طور که گفته شد، لاستیک‌های خودترمیم‌شونده در زیرگروه لاستیک‌های ران فلت قرار می‌گیرند. اغلب موارد این لاستیک‌ها، با لاستیک‌های تکیه‌گاه کمکی اشتباه گرفته می‌شوند. بااین‌حال شباهت‌هایی بین آنها وجود دارد. هر دو تکنولوژی برای بهبود عملکرد لاستیک‌های شما در هنگام رانندگی طراحی شده‌اند. درحالی‌که لاستیک‌های خودترمیم‌شونده از پوشش داخلی چسبنده برای رفع سوراخ‌های کوچک استفاده می‌کنند، اما لاستیک‌های تکیه‌گاه کمکی از رینگ منحصربه‌فردی که همراه با خودروی متصل به آن برای کاهش سایش آج استفاده می‌کنند، بهره می‌برند. لاستیک‌های کمکی از یک آج لاستیک منحصربه‌فرد برای ایجاد حلقه‌ای در اطراف لاستیک‌های ماشین شما استفاده می‌کنند. به‌این‌ترتیب، فشاری که معمولاً روی لاستیک خودرو اعمال می‌شود، روی آج لاستیک وارد نشده؛ اما در عوض این فشار به رینگ لاستیک وارد می‌شود. با این که لاستیک‌های تکیه‌گاه کمکی محصول خوبی هستند، اما اگر می‌خواهید در هزینه خرید لاستیک صرفه‌جویی کرده و یک لاستیک مقاوم در برابر سایش سریع داشته باشید، لاستیک‌های خودترمیم‌شونده گزینه بهتری هستند و نسبت به لاستیک‌های تکیه‌گاه کمکی ارجحیت دارند. علاوه بر این، لاستیک‌های تکیه‌گاه کمکی برای کارکردن نیاز به قطعات خودروی خاصی دارند که هزینه خرید اولیه آنها را بسیار بالا می‌برد.

به نظر می‌رسد که روزبه‌روز لاستیک‌هایی که به طور مداوم از خودروی شما حفاظت می‌کنند محبوب‌تر می‌‌شوند. گزینه‌های شما برای خرید لاستیک‌های خودترمیم‌شونده بسیار متنوع است و می‌توانید با آنها را از برندهای محبوب و درجه یک خریداری کنید.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به بررسی لاستیک‌هایی پرداختیم که در هنگام پنچری به طور خودبه‌خود ترمیم می‌شوند. استفاده از لاستیک خوب و ایمن، در سلامتی شما و خودروی‌تان اهمیت به سزایی دارد و به همین دلیل انتخاب یک لاستیک خودترمیم‌شونده کار عاقلانه‌ای است و ارزش بالایی دارد. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا