مشخصات فنی خودرو

خرابی شاسی خودرو و عواقب آن

اگر شاسی وسیله نقلیه شما در اثر برخورد آسیب دیده است، ارزیابی و در صورت امکان تعمیر آن ضروری است. اگر با شاسی خمیده یا آسیب دیده به رانندگی ادامه دهید، مشکلات ایمنی احتمالی برای وسیله نقلیه شما وجود خواهد.

به عنوان مثال، اگر شاسی خودرو شما در اثر تصادف خم شده یا ترک خورده است، در نتیجه تراز چرخ شما ممکن است قطع شود. سپس ماشین شما به یک سمت کشیده می شود که به نوبه خود باعث آسیب به لاستیک ها و سیستم فرمان می شود. علاوه بر این، بر روی راندمان سوخت خودروی شما نیز تأثیر می گذارد. رانندگی با شاسی آسیب دیده بر نحوه ساییدگی لاستیک های شما تأثیر می گذارد. علاوه بر این، بر شوک ها و سیستم تعلیق شما نیز تأثیر می گذارد. این چیزی نیست که بخواهید نادیده بگیرید. مهمتر از همه، باید شاسی خود را برای آسیب دیدگی بررسی کنید تا مطمئن شوید وسیله نقلیه شما برای رانندگی ایمن است. در این مقاله از مجله رینگو سعی کرده ایم به مشکلات ناشی از ایرادات شاسی خودرو بپردازیم. با ما همراه باشید.

شاسی خودرو چیست؟

شاسی اصطلاحی است که باید برای اشاره به قسمت باربر فریم خودرو استفاده شود. این بخش افقی وسیله نقلیه است که سایر اجزای سازه را به یکدیگر متصل می کند. شاسی مجموعه ای از اجزای مکانیکی است که انتقال نیرو از واحد محرک به چرخ ها را ممکن می سازد. علاوه بر این، اجزای به کار رفته در این بخش از طراحی خودرو تاثیر زیادی بر رفتار رانندگی خودرو دارند. شاسی شامل چندین سیستم است که نقش کلیدی در عملکرد خودرو دارند: سیستم های ترمز، فرمان، درایو و سیستم تعلیق.

خطر ایمنی یک شاسی آسیب دیده چیست؟

رانندگی با یک وسیله نقلیه با شاسی آسیب دیده برای شما، سرنشینان و سایر رانندگان در جاده بسیار ناامن است. اگر شاسی آسیب دیده باعث شود ماشین شما به طور ناگهانی منحرف شود یا کنترل فرمان را از دست بدهید، ممکن است منجر به تصادف جدی شود. می توانید به وسیله نقلیه دیگری، یک شی یا یک عابر پیاده برخورد کنید. ارزش ریسک کردن را ندارد.

 

خطر ایمنی مهم دیگری که باید در نظر بگیرید آسیب یا آسیبی است که ممکن است برای شما و سرنشینان در صورت رانندگی با شاسی آسیب دیده رخ دهد. قاب وسیله نقلیه شما در صورت ضربه خوردن ماشین از شما محافظت می کند. به محض اینکه ترک خورده، فرورفته یا آسیب ببیند، حفاظت به طور قابل توجهی به خطر می افتد و بی اثر می شود. همانطور که نباید از کلاه ایمنی ترک خورده استفاده کنید، نباید با شاسی آسیب دیده رانندگی کنید. علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که شرکت بیمه شما هیچ گونه خسارت یا آسیبی را که به دلیل رانندگی با شاسی آسیب دیده ایجاد کنید، پوشش نخواهد داد.

راه های تعیین آسیب شاسی خودرو

این هنوز یک نگرانی جدی است که می تواند به مشکلات دیگر تبدیل شود، بنابراین اگر اخیراً تصادف اتومبیل را تجربه کرده اید، مراقب این علائم آسیب شاسی ماشین باشید.

شاسی خودرو

1. خمش یا آسیب قابل مشاهده

2. تراز ضعیف خودرو

اگر اخیراً تصادف کرده اید، ممکن است متوجه شوید که ماشین شما تمایل دارد در یک جهت حرکت کند و در حین رانندگی نیاز به اصلاح بیشتری دارد. تراز مجدد ماشین شما به طور کلی می تواند این مشکل را برطرف کند. با این حال، اگر یک تراز را کامل کرده اید و هنوز در رانندگی در یک خط مستقیم مشکل دارید، از یک حرفه ای بخواهید کادر خود را برای علائم کوچکتر آسیب که می تواند بر رانندگی شما تأثیر بگذارد، بررسی کند.

3. صداهای غیر معمول

قاب ماشین خم شده می تواند باعث ایجاد صدای جیر جیر، جیرجیر و سایر صداهای غیرعادی از جلو، کناره ها و عقب ماشین شما شود. این صداها می توانند احتمال آسیب بزرگتر و کمتر قابل مشاهده را به قاب ماشین شما نشان دهند و برای اطمینان از بدتر نشدن مشکل به تعمیرات فوری نیاز دارند. اگرچه صداهای عجیب و غریب ممکن است بی ضرر به نظر برسند، اما عدم بررسی آنها می تواند بعداً منجر به تعمیرات بسیار گرانتر شود، بنابراین بهتر است محتاط باشید و یک متخصص نگاهی به شاسی شما داشته باشد.

4. سایش ناهموار لاستیک ها

مشکلات تعلیق و تراز نیز می تواند باعث سایش ناهموار لاستیک های شما شود. این امر می تواند حفظ ایمنی لاستیک های شما در جاده را دشوارتر کند، به خصوص در هوای بارانی یا برفی. اگر با چرخش‌های منظم لاستیک‌ها پیش‌رفته‌اید و همچنان با مشکل فرسودگی تایر مواجه هستید، احتمالاً قاب آن آسیب دیده و باعث ایجاد مشکل شده است. مطمئن شوید که قاب خود را تعمیر کرده و لاستیک های خود را به درستی بچرخانید تا رانندگی ایمن تر در هر شرایط آب و هوایی تسهیل شود.

5. ردیابی چرخ ضعیف

اگر بخواهید مستقیم رانندگی کنید و به جای آن متوجه شوید که خودروی خود روی یک مورب منحرف شده است، می‌دانید که چرخ‌هایتان ردیابی ضعیفی دارند. دشواری رانندگی در یک خط مستقیم می تواند نشان دهنده آسیب نامرئی قاب باشد، و حل این مشکل قبل از اقدام به رانندگی در بزرگراه ها و مناطق شلوغ مهم است.

نتیجه گیری

تصادفات اتومبیل همیشه علائم آسیب قابل مشاهده ای بر جای نمی گذارند. گاهی اوقات، ممکن است چند رانندگی اضافی طول بکشد تا متوجه شوید که مشکلی در ماشین شما وجود دارد. این مورد اغلب بر آسیب شاسی خودرو اتفاق می افتد، که یک نتیجه رایج از برخورد است که همیشه به راحتی قابل تشخیص نیست. در صورت برخورد با هرکدام از موارد ذکر شده سریعا توسط یک کارشناس و متخصص بررسی و پیگیری شود.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا