معرفی خودرو

دریافت خودرو صفر و همه نکاتی که باید درباره تحویل آن بدانید

ماشین در زندگی امروز مدرن به یک کالای اساسی و ضروری تبدیل‌شده است که داشتن آن معمولاً برای هر خانواده مهم است. اما یکی از جذاب‌ترین بخش‌های داشتن ماشین مرحله خرید آن است خصوصاً اگر قصد خرید یک ماشین صفر را داشته باشید. مسئله اینجاست که انتخاب ماشین محدود به خرید نمی‌شود و نکات ریز و مهمی وجود دارد که پیش از خرید و پیش از دریافت آن باید حتماً به آن‌ها دقت کنید. توجه به این نکات به چک کردن آن‌ها می‌تواند لذت خرید ماشین را برای شما چندبرابر کند. در این مطلب از مجله رینگو یک راهنمایی جامع و کامل را آماده کرده‌ایم که در آن مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید و دریافت خودرو صفر باید مدنظر داشته باشید بررسی خواهیم کرد، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

نکات مهم پیش از خرید خودرو

باتوجه‌به صرف هزینه‌های زیاد برای خرید خودرو و نیاز به پس‌انداز طولانی‌مدت دقت به نکات گفته‌شده در ادامه این مطلب می‌تواند تا حد زیادی از ایجاد خسارت و هدررفتن زحمات شما جلوگیری کند.

  • هزینه نگهداری خودرو را بررسی کنید.
  • بررسی مزایا و معایب خودرو انتخابی شما و نظراتی که راجع‌به آن اعلام‌شده همچنین بررسی نقاط ضعف و قوت آن.
  • خودرو موردنظر خود را با خودروهای دیگر حتماً مقایسه کنید تا بتوانید انتخاب بهتر و به‌صرفه‌تری داشته باشید.

انتخاب بین خودرو ایرانی و خارجی

خودروهای خارجی موجود در بازار ایران در بعضی موارد به‌اندازه‌ای زیبایی ظاهری که دارند اصلاً باکیفیت نیستند. دقت به این موضوع می‌تواند به شما کمک کند که انتخاب بهتری داشته باشید. برای مثال بعضی شرکت‌های تولیدکننده ماشین‌ها با فراهم‌کردن شرایط مناسبی برای فروش خودرو تولید خود به‌راحتی معایب خودروها را پنهان کرده و خریداران را با امکان خرید راحت و یک ظاهر زیبا فریب می‌دهند. در هنگام خرید خودرو خارجی دو نکته را باید در نظر داشته باشید سیستم خدمات پس فروش و دسترسی راحت به قطعات.

در بعضی موارد پیش‌آمده که خودرو خارجی فقط یک دوره در خط تولید قرار گرفته و خریداران را برای دسترسی به قطعات موردنیاز به دردسر انداخته است. همچنین امکان دارد برای خرید قطعات مجبور شوید به‌ناچار هزینه‌های بالایی را پرداخت کنید.

نوسان قیمت

پیش از خرید از نوسان قیمت آگاه شوید قیمت ماشین خصوصاً ماشین‌های صفر در بازار بسیار نوسان دارد و مدام در حال تغییر است. بهترین راه برای این‌که ضرر نکنید این است که از گالری‌های اتومبیل مختلف قیمت‌ها را جویا شوید و سپس اقدام به خرید کنید.

این‌که در فصول مختلف سال قیمت ماشین متفاوت است می‌تواند در خرید اتومبیل به شما کمک کند. تحلیل کارشناسان این زمینه را در مورد افت یا افزایش قیمت خودرو انتخابی خود بشنوید و سپس اقدام کنید.

خرید از کارخانه

خرید از کارخانه به مراتب به‌صرفه‌تر از خرید از بازار است. خرید از بازار به دلیل واسطه‌گری‌ها حدوداً چهل درصد گران‌تر از خرید کارخانه‌ای تمام می‌شود. بااین‌حال خرید از کارخانه بدون واسطه در دوره‌های خاصی در طول سال و به‌صورت قرعه‌کشی ممکن است.

بررسی مشخصات فنی و میزان سوخت

مشخصات فنی خودرو موردنظر را حتماً بررسی کنید. دقت به مشخصات فنی مثل ترمز  ABS که تعیین‌کننده میزان فرمان‌پذیر بودن ماشین را مشخص می‌کند، نوع موتور ماشین نوع گیربکس و سیستم تعلیق ماشین را حتماً بررسی کرده و از آن مطلع شوید.

پیش از خرید با ماشین موردنظر رانندگی کنید. تبلیغ کردن برای فروش اجناس بهتر نشان‌دادن کالا نسبت به آنچه که واقعاً هست توسط فروشنده باعث می‌شود معایب و نقاط ضعف ماشین اصلاً به چشم نیاید. بهترین راه برای ارزیابی ماشین موردنظر شما این است که در صورت امکان با آن رانندگی کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا راحت بتوانید تصمیم بگیرید که آیا خودرو مناسب شماست یا خیر.


در مجله رینگو بخوانید : مؤثرترین آپشن‌های ایمنی خودرو کدام‌اند؟ | آشنایی با مهم‌ترین مسائل مربوط به ایمنی خودرو


گارانتی خودرو و مزایای آن

خدمات‌پس‌ازفروش و گارانتی و ضمانت در زمان خرید از مهم‌ترین و بهترین مزایای خرید خودرو صفر است. شما می‌توانید در طول مدتی که خودرو دارای گارانتی است از این موقعیت بهترین استفاده را داشته باشید معایب خودرو را بررسی کرده و به‌صورت رایگان است شرکت تولیدکننده خدمات دریافت کنید.

شرایط تنظیم سند

پیش از امضای قرارداد خرید خودرو با یک مشاور حقوقی یا وکیل صحبت کنید. اصطلاحات بکار رفته در قرارداد را باید به‌خوبی جستجوی و درک کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که اصلاً خرید با شرایط قید شده توسط شرکت برای شما مناسب است یا خیر. قراردادی که امضا می‌کنید یک سند رسمی معتبر و قابل‌پیگیری در محاکم است و امضای آن یعنی پذیرفتن تمام شرایط درج شده.

از نکات دیگر این‌که ممکن است قبل از دریافت خودرو برای شما شرایطی ایجاد شود که مایل به فروش خودرو باشید اما آیا امکان فروش و امکان صلح ماشین در قرارداد برای شما وجود دارد؟

بهترین راه این است که قراردادهایی را امضا کنید که اختیار فروش خودرو پیش از تحویل آن را داشته باشید.

شرایط و نحوه پرداخت

هزینه خودرو پیش از اتمام معامله از نحوه پرداخت هزینه با جزئیات کامل پرس‌وجو کنید. طول مدت پرداخت و شرایط پرداخت اگر به‌خوبی بررسی نشود می‌تواند خرید ماشین را به کام شما تلخ کند. از امضا قرارداد خرید پیش از مطالعه دقیق آن و شفاف شدن قسمت‌های مبهم خودداری کنید.

نکات ضروری که پیش از دریافت خودرو باید مدنظر داشته باشید

نکاتی که در ادامه خواهیم گفت جزئیاتی هستند که پیش از دریافت خودرو صفر باید مدنظر داشته باشید. اگرچه به نظر می‌رسد که خودرو صفر نیازی به بررسی پیش از دریافت ندارد، اما در مواردی پیش‌آمده که قطعات و اجزای ماشین صفر نیز دچار نقص و خرابی بوده است. بررسی نکات ذکر شده در ادامه مطلب تا حد زیادی می‌تواند به شما کمک کند تا اجزای اصلی را بررسی کنید.

زمان تحویل ماشین

زمان و ساعات تحویل ماشین را بهتر است در طول روز برنامه‌ریزی کنید. در طول روز به دلیل روشنایی هوا شما می‌توانید قسمت‌های خارجی و داخلی ماشین را بهتر و دقیق‌تر بررسی کنید. در زمان دریافت خودرو رنگ بدنه و سالم بودن آن را بادقت بیشتری بررسی کنید. نداشتن خط‌ و خش و زدگی درهای ماشین را نیز بادقت بررسی کنید و مطمئن شوید که آن‌ها رنگ نشده باشند. صدای موتور و جعبه‌دنده و سالم بودن آن‌ها را نیز چک کنید. هنگام دریافت و پیش از تحویل از سالم بودن موتور مطمئن شوید. شما می‌توانید با آن رانندگی کرده و دنده یک و دو او را امتحان کنید.

سالم بودن موتور و اجزای متحرک

به صدای موتور ماشین بادقت گوش کنید. صداهای غیرطبیعی و تق‌تق کردن نشان‌دهنده خرابی و نقص موتور گیربکس و دیفرانسیل خواهد بود. صداهای غیرطبیعی را جدی بگیرید و آن‌ها را دلیل نو بودن و صفر بودن ماشین محسوب نکنید.

قسمت‌های متحرک ماشین را نیز باز و بسته کنید تا از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. درها، کاپوت و صندوق عقب باید به‌راحتی و بدون صدا حرکت کنند. همچنین آن‌ها باید زمان بسته‌شدن در سر جای اصلی قرار بگیرند.

نو و یکدست بودن تایرها

تایرهای ماشین را از این نظر که نو باشند و حتما بررسی کنید همه آنها مارک یکسانی داشته باشند.


در مجله رینگو بخوانید : راهنمای خرید خودرو کارکرده در بازار ایران


چک کردن کولر و تهویه خودرو

هنگام دریافت و تحویل ماشین از سالم بودن کولر اطمینان حاصل کنید. کولر را روشن کرده و از تولید باد سرد بر این‌که صداهای اضافی نداشته باشد مطمئن شوید. درنهایت خرابی سیستم تهویه و کولر می‌تواند هزینه‌های گزافی را به شما تحمیل کند بهتر است پیش از تحویل این قطعات را کاملاً چک کنید.

در مورد اتاقک ماشین و فضای داخلی گرچه کنترل همه اجزاء سخت است، اما می‌توانید بعضی‌ها را به‌راحتی چک کنید. مثلاً بالابرهای شیشه و این‌که شیشه‌ها بدون گیرکردن جابه‌جا شود. سالم بودن کیلومترشمار، نشانگر دور موتور و بنزین هم بسیار مهم است. کمربند ایمنی، ترمز دستی و چراغ‌ها را نیز باید بررسی کنید. یکی از نکاتی که نشان‌دهنده صفر بودن ماشین است این است که در زمان تحویل خودرو پیش از ۹۹ کیلومتر مسافت طی نکرده باشد. بررسی چراغ‌های بالا و پایین، روشنایی و نور کافی آن‌ها، راهنماهای عقب و بغل، لامپ‌های روشن‌کننده محدوده پلاک، و چراغ دنده عقب نیز از اجزای مهم هستند که حتماً باید از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.

چک‌لیست

در نمایندگی‌های فروش خودرو همیشه چک‌لیست‌هایی تهیه شده که مطابق مندرجات آن ماشین و قطعات آن را بررسی کرده و سپس به خریدار تحویل می‌دهند. بهترین راه این است که پیش از امضای آن طبق لیست قطعات و آپشن‌ها را چک کنید و بعد ماشین را دریافت کنید. درصورتی‌که بدون بررسی دقیق جزئیات چک‌لیست را امضا کنید به این مفهوم است که ماشین را با همه امکانات و سالم از نمایندگی تحویل گرفته‌اید.

جمع‌بندی

ما سعی کردیم همه نکات اساسی در هنگام خرید و پیش از دریافت خودرو را در این مقاله برای شما گردآوری کنیم تا بتوانید تجربه خرید خودرو صفر را داشته باشید. تیم فروش رینگو به شما کمک می‌کند تا همیشه بهترین انتخاب‌ها را برای خودروی خود داشته باشید. کافی است انتخاب کنید یا با پشتیبانی تماس بگیرید تا از مشاوره آنها بهره‌مند شوید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا